Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Problema cui usa Logan

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 28.04.2006
E vorba de un Logan 2008.

Am cumparat acest cui pentru ca cel vechi era foarte uzat si nu mai prindea aproape deloc usa si se deschidea in mers https://www.emag.ro/...1/pd/DH235XMBM/

Problema e ca atunci cand am desfacut cuiul, piulita de prindere a cazut in interior si n-am nici o sansa o scot, e in stalpul masinii, am incercat cu o sarma insa nu se vede nimic, cred ca e pe undeva in prag.

Am gasit o alta piulita care s-ar potrivi insa e aproape imposibil sa o infiletez in spatiul ala mic, am scos prin spate un burduf din stalp insa e prea mic ca sa incapa.
Plus ca nici nu se infileteaza, cred ca acel cui are un filet special, doar o prinde la capat un pic.

Ce credeti ca ar merge facut in afara sa merg la tinichigiu.

Am crezut ca ar fi venit cuiul acela doar infelitat si sudata piulita pe stalp, deci sa nu existe posibilitatea sa cada.

Mai bine o lasam cum era ca se inchidea cat de cat.

#2
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 09.08.2006
Stalpul ala nu are ceva ornament in interiorul masinii? Ceva care se poate scoate si sa ai acces la piulita? Inclusiv la cea cazuta in prag? Cumva a fost pusa si piulita aia originala.

Edited by yo9hrb, 26 January 2024 - 22:44.


#3
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 15.07.2017
Dacă nu găsești acel „Ceva care se poate scoate si sa ai acces la piulița?” faci tu o gaură în stâlp de dimensiunile cheii fixe în care o să bagi piulița exact în dreptul locașului acelui pinten sau „cui” cum îi zici tu.
Ulterior o vopsești și o acoperi cu un căpăcel din plastic, cauciuc, silicon...

Attached Files


Edited by Rubin1977, 26 January 2024 - 22:54.


#4
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 14.05.2010

 Sephh, on 26 ianuarie 2024 - 22:03, said:

E vorba de un Logan 2008.

Am cumparat acest cui pentru ca cel vechi era foarte uzat si nu mai prindea aproape deloc usa si se deschidea in mers https://www.emag.ro/...1/pd/DH235XMBM/

Problema e ca atunci cand am desfacut cuiul, piulita de prindere a cazut in interior si n-am nici o sansa o scot, e in stalpul masinii, am incercat cu o sarma insa nu se vede nimic, cred ca e pe undeva in prag.

Am gasit o alta piulita care s-ar potrivi insa e aproape imposibil sa o infiletez in spatiul ala mic, am scos prin spate un burduf din stalp insa e prea mic ca sa incapa.
Plus ca nici nu se infileteaza, cred ca acel cui are un filet special, doar o prinde la capat un pic.

Ce credeti ca ar merge facut in afara sa merg la tinichigiu.

Am crezut ca ar fi venit cuiul acela doar infelitat si sudata piulita pe stalp, deci sa nu existe posibilitatea sa cada.

Mai bine o lasam cum era ca se inchidea cat de cat.
Salut
Dai jos ornamentul de plastic de pe stâlp cel cu centura și ai acces la cea piuliță.Acea piuliță este de obicei fixată pe stâlp

Edited by lau83, 26 January 2024 - 22:59.


#5
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
In partea de jos a stalpului pe exterior este un orificiu pentru gresare acoperit cu un dop de cauciuc. Poate reusesti sa gasesti pe acolo piulita.

#6
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 28.04.2006
Am rezolvat, multumesc mult.

Am cracanat in partea de jos ornamentul din interior de la stalp, vine prins in 2 suruburi torx, in fata si spate, a trebuit sa scot pe cel din spate si am gasit piulita cazuta.
Cel din spate e intr-o pozitie nasoala, cred ca ar trebui dat jos scaunul ca sa scot surubul de la ornament.

A mers sa bag mana prin interior in zona ornamentului si sa prind cu surubul direct la usa din fata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate