Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Diferenta dintre natiuni

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#55
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
Foarte potrivit sa compari Romania cu SUA :))
Nici macar UE (intreaga) nu se poate compara, dar voi comparati Romania.
Comparati Romania cu Utah, Idaho si vedeti cum stam

#56
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010
Din pacate pt noi ca natie nu am stiut sa iesim din sfera asta a unui stat care sa se apere constant... poate ca, intr-adevar,  fiind la confluenta mai multor puteri nu ne-a ajutat, dar in acelasi timp am avut si mai avem acces la mare ceea ce constituie un avantaj enorm, dar din nou nu am stiut cum sa profitam.
Din marile puteri colonizatoare (portughezi, spanioli, englezi etc) probabil doar britanicii au reusit sa fructifice expansiunea lor pt ca nu s-au bazat doar pe furat si jefuit ci si import de/export de produse etc.
Apoi ii avem pe americani, care nu stiu cum sau cine au avut o idee sclipitoare de a oferi refugiu unor savanti nazisti si compensat cu "importul" altor genii apoi investit puternic in stiinta si armata.
China... avem si noi o vorba: unde-s doi puterea creste! Astia au avut forta de munca, foarte multa forta de munca! asta a dus la multi platitori de taxe si cum lumea s-a dus la ei sa construiasca fabrici si uzine au invatat multe aproape pe gratis, au avut rabdare si acum incep sa pompeze banii pe aceeasi ruta ca americanii: cercetare si armata. Am lucrat cu cativa chinezi in cariera mea si majoritatea sunt pe principiul ca munca si invatatul e religia lor, foarte dedicati si seriosi la locul de munca. Baga  o mare parte din bani in educatia copiilor lor plus ca au o obsesie ca ai lor copii sa invete sa cante la pian/vioara etc...
Noi ca natie am pierdut trenul de avans tehnologic si nu putem decat spera ca UE ne va trage cu ei dar si intr-o turma va exista mereu o ierarhie...

#57
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,286
  • Înscris: 08.01.2021
Mai pe românește ne lipsesc elitele, și asta încă de pe vremea când boierii (elitele vremurilor respective) chemau turcii ca să-i apere de poolime.

Burghezia a avut grija sa înlocuiască mosierimea însă de talpa tot nu i-a interesat.

Comuniștii mai mult cu vorba decât cu fapta plus că ei înșiși erau oricum numai elite nu.

Valabil și pentru elitele epocii capitalismului de cumetrie.

Când putem spune și noi "da bă uite în perioada asta am fost conduși de unii cărora le pasa de mase, am avut meritocratie, oamenii se ridicau prin propriul efort, alea alea" .
Dacă un țăran era mai răsărit avea șanse mai mari sa fie apreciat la Paris decât la Târgu Jiu...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate