Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Tesla Model Y - cea mai bine vanduta masina din UE si din lume in 2023

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#55
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,264
  • Înscris: 25.01.2007
Scaderea de pret Model Y nu are treaba cu reducerea Rabla plus. Deja cand am luat eu M3 puteai sa iei MY din stoc la 32000 Euro.
Tesla si-a revizuit oferta doar pentru Model Y, ca sa o faca mai atractiva in ideea in care va aparea MY refresh in Q2. nu vor sa piarda un Trimestru de vanzari pt ca oamenii asteapta refresh-ul Juniper

#56
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,284
  • Înscris: 02.12.2007

 elless, on 19 ianuarie 2024 - 16:41, said:

Tesla cumpara genu de om fanatic
Suntem un continent de fanatici zici ? Noroc cu tine echilibratule, trebuie și Loganul sa se vândă fiind cea mai corecta mașina preț calitate.

 pin_73, on 19 ianuarie 2024 - 23:06, said:


Daca te referi la mine ca la celalalt, doar am spus cu-mi place
Nu mă adresam ție, urmărește atent firul discuției.

Edited by Co5min, 20 January 2024 - 10:05.


#57
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006

 Adm, on 19 ianuarie 2024 - 17:25, said:

Lasa-i pe astia din Moinesti..ei nu ies din patratica lor.

In Bucuresti si imprejurimi e plin de tesle model Y..am mers cu una dual motor 560 cai a unui coleg...fantastica.

#58
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,816
  • Înscris: 09.01.2007

 Co5min, on 19 ianuarie 2024 - 22:47, said:

Tu și cu celalalt coleg sunteți în minoritate sa ne înțelegem.
Cum sunt eu in minoritate daca am recunoscut ca as cumpara-o? Si eu as putea fi printre posesori. Asta NU inseamna ca mi se pare frumoasa. Ba chiar deloc, mi-e greu sa gasesc masini pe care le consider mai... putin inspirate decat model Y (si aici pot lista si 3, S, Cybertruck, X mi se pare mai frumusel dar nu cu mult).

Cauta pe alte forumuri discutii despre design la Tesla in general si o sa observi ca nu e cum zici tu. Nu sunt cumparate pentru cum arata.
Si ca sa fiu si mai clar, nici ce am ales eu nu-mi place foarte mult dpdv design. Dar am ales-o pe alte considerente. Aveam doua optiuni mai frumoase in acelasi buget. Una pe care o consider MULT peste ca design. Dar din moment ce e o masina 'de familie', mi s-ar parea stupid sa pun design-ul pe primul loc, sau macar in top 3.

Dar, repet, ma bucur ca TIE iti place SI cum arata. E situatia ideala, sa alegi ceva ce-ti place foarte mult, si sa ti se si potriveasca nevoilor. Nu stiu de ce te deranjeaza ca nu toata lumea are aceleasi preferinte.
A mai zis-o cineva - daca alegeam masinile numai dupa design, conduceam toti alfa romeouri sau alte "italiene". Posted Image

P.S.: banuiesc ca si Sandero / t-roc ti se par extraordinar de frumoase, pentru ca-s pe locurile 2 si 3. Niste bijuterii, n-am ce comenta.

Edited by TehCube, 20 January 2024 - 14:34.


#59
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,284
  • Înscris: 02.12.2007
Eu nu aș putea cumpăra o mașină care nu îmi place.

Mă deranjează că în general în lipsa de alte argumente, se aduce în discuție aspectul.

Și în mintea mea, aștia multi care am cumpărat-o, o considera reușită inside- out.

Nu e pe placul tuturor și e normal, dar sa păstrăm balanța corect spunând că e mai degrabă plăcută la aspect decât geamănă Multipla.

Edited by Co5min, 20 January 2024 - 14:40.


#60
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,816
  • Înscris: 09.01.2007
Pai mi se pare foarte subiectiv aspectul ca sa pot aduce argumente, daca vorbesti cu cineva care a desenat masini la viata lui, banuiesc ca iti poate explica de ce alfa face masini extrem de frumoase, chiar si SUV-uri/crossovere, si Volskwagen nu. Dar eu stiu doar ca nu ma atrage nimic la unele din ele si la altele da.

Nu am comparat-o cu Multipla, sincer mi se pare putin peste medie ca aspect, doar ca par lipsite de personalitate, imi aduc a masini de "flota", nu stiu de ce, poate ca pentru prima interactiune pe care ama avut-o cu model S a fost cand am iesit din aeroport in Schiphol si era ditai coada de model S-uri la Taxi. Pana atunci nu vazusem Tesla decat in clipuri online.
Si apoi, a aparut 3, X, Y, care nu se diferentiaza mai deloc (inteleg, conteaza si drag coeficient, e nasol sa schimbi total design-ul, etc.).
Interiorul imi place, e faina ideea de minimalism, imi plac toate gimmick-urile pe care si le imagineaza musk, gen renuntarea completa la schimbator, etc. Dar p-afara mi se par foarte... meh. Cam ca 99.9% din crossoverele si suv-urile aparute acum, si peste 80% din restul masinilor aparute acum.

Edited by TehCube, 20 January 2024 - 14:59.


#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,882
  • Înscris: 21.06.2016

 Co5min, on 20 ianuarie 2024 - 14:38, said:

Eu nu aș putea cumpăra o mașină care nu îmi place.

Mă deranjează că în general în lipsa de alte argumente, se aduce în discuție aspectul.

Și în mintea mea, aștia multi care am cumpărat-o, o considera reușită inside- out.

Nu e pe placul tuturor și e normal, dar sa păstrăm balanța corect spunând că e mai degrabă plăcută la aspect decât geamănă Multipla.

E generala opinia ca e o masina urata sau cel putin ciudata.
Cu toate astea are succes.

#62
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,264
  • Înscris: 25.01.2007
Nici mie nu-mi place MY, mi se pare ca arata putin ciudat, tocmai din cauza ca e un M3 ingrasat fortat.
Dar sa o pui la coada clasamentului cu masinile urate e excesiv.
Eu chiar sunt curios ce considera TehCube ca e o masina furmoasa.

#63
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,816
  • Înscris: 09.01.2007

 andreyvsjoker, on 20 ianuarie 2024 - 15:09, said:

Nici mie nu-mi place MY, mi se pare ca arata putin ciudat, tocmai din cauza ca e un M3 ingrasat fortat.
Dar sa o pui la coada clasamentului cu masinile urate e excesiv.
Eu chiar sunt curios ce considera TehCube ca e o masina furmoasa.

Oho, n-avem timp. :D
Din ce-am vazut recent (anu' asta), era un thread aici cu un RUF 911 SCR - https://www.instagra.../p/C06-e9Fo7Fc/
Nu ma pricep prea bine dar cred ca e 'inspirat' din ceva Carrera de prin anii 70. Mi se inmoaie genuchii cand ma uit la ea.
Iar tot din sfera spatiala, Aston Martin Valkyrie ma lasa mut.
Iar ca sa zic si de o nemteasca, imi place mult cum arata noul M3 Touring. Mi se pare mult mai reusit decat sedanul, si nu stiu sa-ti zic de ce.

Din ce-am vazut pe viu, m-am invartit in jurul unor Alfa-uri in showroom acu vreo 2 saptamani, un Tonale, pe care chiar nu-l vazusem de-aproape, si mi s-a parut urat in clipurile de pe youtube, dar pe viu, cumva, avea sens. Si un Giulia Quadrifolgio, la care m-am chinuit juma de ora sa-i gasesc un unghi prost, si n-am reusit (la Tonale da, dar tot imi place).

Electrice care-mi plac ca design: Fiat 500e (desi nu e nimic nou aici), Ioniq 5 (6-le nu, doar din spate), EV6, si chiar E-208 GT-ul pe galben. Niciuna nu mi se pare superba, dar le gasesc interesante.
Ah, si Honda e:Ny1 l-am vazut in jurul blocului cu numar de Ukraina. Interesant si ala.
Dar, repet, daca mi-as lua electrica as lua Model 3, fara sa stau prea mult pe ganduri.

Iar dintre astea mai 'pamantesti', ce as cumpara daca ar conta doar design-ul - as zice ca noul Prius arata foarte bine (ca deh, tot vorbeam de coeficienti aerodinamici), mai ales cand il compari cu versiunea veche. Sper ca a primit multi bani designerul ala. Pacat ca-i doar PHEV si scump in draci.
Cee'd-ul GT mi se pare frumos, ProCeed-ul am vrut sa-l iau dar m-a linistit nevasta, si bine a facut ca intram in datorii.
Nici cu DS4 nu mi-ar fi rusine deloc.

Ah, si ca dishonorable mention - as zice ca elantra, inainte de facelift, era cam cea mai urata masina populara pe la noi. Dupa facelift e aproape digerabila. Dar tot as prefera cam orice altceva. E acolo pe raft cu multipla pentru mine.

#64
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 03.10.2010
Gusturile difera de la om la om si in plus, in momentul in care ai cumparat una incepe sa-ti placa din ce in ce mai mult ca doar e a ta.
Una e sa spui ce masini ti se par frumoase si alta ce iti permiti sa cumperi. Cred ca ar fi normal sa spui ce masina iti place si iti permiti s-o cumperi. Cunosc oameni care au masini mai scumpe decat casa in care stau. Mie mi se pare exagerat. Dar e optiunea lor.
Legat de design, personal nu am avut foarte multe optiuni: ID.3 si Model 3. Mi-a placut Model 3 ca design si am luat un SPRING :)
Nu are rost sa intru in detalii acum de ce m-au suparat cei de la Tesla in 2022. Cert e ca m-a prins conceptul de electrica dupa ce am mers cu SPRING-ul si am comandat pana la urma si Model 3-ul.
Ca orice alegere, a fost subiectiva. Peste nivelul pe care il consider eu acceptabil a fi investit intr-un instrument de lucru (asta e o masina pentru mine) dar nu ma plang (nu o sa dau faliment pentru ca am platit mai mult pe o masina), Suboptimal ca design dar peste concurenta. Inca o data: parea mea. Fiecare alege ce vrea.

#65
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 07.06.2023

 Adm, on 19 ianuarie 2024 - 15:08, said:

Tesla Model Y, cea mai bine vândută mașină în Europa, în 2023. Dacia Sandero, pe locul 2
Top 3 cele mai vândute modele din lume în 2023:
1. Tesla Model Y: 1,23 milioane de unități
2. Toyota RAV4: 1,07 milioane
3. Toyota Corolla: 1,01 milioane

Sursa

Edited by 2cata, 25 January 2024 - 13:07.


#66
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,264
  • Înscris: 25.01.2007
Pai cum? Nu se poate! ca zic unii colegi ca e cea mai urata masina din univers.
Sa fie atatia oameni care nu stiu cat e de urata?

Edited by andreyvsjoker, 25 January 2024 - 13:50.


#67
mars2k

mars2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.12.2004

 2cata, on 25 ianuarie 2024 - 13:06, said:

Top 3 cele mai vândute modele din lume în 2023:
1. Tesla Model Y: 1,23 milioane de unități
2. Toyota RAV4: 1,07 milioane
3. Toyota Corolla: 1,01 milioane

Sursa
Corect, mai multe detalii pe site-ul Jato Dynamics:
https://www.jato.com...ehicle-of-2023/

Asadar, @Adm, eu zic sa poti sa modifici titlul topicului in:
"Tesla Model Y - cea mai bine vanduta masina din lume & Europa in 2023" ;)

#68
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,284
  • Înscris: 02.12.2007

 andreyvsjoker, on 25 ianuarie 2024 - 13:50, said:

Pai cum? Nu se poate! ca zic unii colegi ca e cea mai urata masina din univers.
Sa fie atatia oameni care nu stiu cat e de urata?
Juriului fiind format din deținători de tigăi și friteuze, nu de vreun Purosangue.

Edited by Co5min, 25 January 2024 - 13:57.


#69
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 03.10.2010

 andreyvsjoker, on 25 ianuarie 2024 - 13:50, said:

Pai cum? Nu se poate! ca zic unii colegi ca e cea mai urata masina din univers.
Sa fie atatia oameni care nu stiu cat e de urata?
Gusturile nu se discuta. Fiecare cu placerea lui. E clasament de vanzari nu concurs de miss. Mie personal imi place mai mult cum arata cea de pe locul 3 urmata de locul 2 si abia la urma Y. Ca sa fiu drept sunt multe masini mai frumoase decat Y dpmdv dar viata bate filmul. Nu cred ca a luat-o cineva de frumoasa ce e dar nu o sa zica nimeni ca nu-i place cum arata la cati bani a dat pe ea.

"In a historic development for the auto industry, the Tesla Model Y has claimed the top spot in global sales rankings in 2023, marking the first time an all-electric car has achieved this feat. Despite initial skepticism, Tesla, Inc. (NASDAQ:TSLA)’s aggressive pricing strategies, global expansion, and tax credit schemes have driven increased demand from its customers."

Edited by pin_73, 25 January 2024 - 14:09.


#70
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,264
  • Înscris: 25.01.2007

 pin_73, on 25 ianuarie 2024 - 14:04, said:

Gusturile nu se discuta. Fiecare cu placerea lui. E clasament de vanzari nu concurs de miss. Mie personal imi place mai mult cum arata cea de pe locul 3 urmata de locul 2 si abia la urma Y. Ca sa fiu drept sunt multe masini mai frumoase decat Y dpmdv dar viata bate filmul. Nu cred ca a luat-o cineva de frumoasa ce e dar nu o sa zica nimeni ca nu-i place cum arata la cati bani a dat pe ea.
Gusturile nu se discuta  dar o masina nu are cum sa iasa numarul 1 in Europa si in lume daca e urata. N-are cum.
Ca sunt masini mai frumoase e adevarat dar modul in care pun unii colegi problema imi spune ca o fac doar pentru ca sunt acrii strugurii sau vor sa fie rautaciosi.

#71
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,284
  • Înscris: 02.12.2007

 pin_73, on 25 ianuarie 2024 - 14:04, said:


Nu cred ca a luat-o cineva de frumoasa ce e dar nu o sa zica nimeni ca nu-i place cum arata la cati bani a dat pe ea.
Am o problema să înțeleg cum cineva poate dea atâția bani cum bine spui, pe o mașină care nu ii place.

Nu este vreun reper de frumusețe dar să fii cel puțin împăcat cu designul ei.

Robert Adam recunoaște că nu ii place partea frontală dar în rest este satisfăcut de aspect.

Dar sa urci zilnic cu scârbă in tigaia pe care ai plătit 50k euro, este peste imaginația mea. Ferească sfântul.

Cum e sa stai in casa cu o doamna cu mustață pentru că se ocupa de copii, e casa curata și friptura buna ?

Edited by Co5min, 25 January 2024 - 14:20.


#72
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
@andreyvsjoker mie unul care am luat cam la aceeasi bani alt model EV de la alt producator nu zic ca e urata dar mie personal mi se pare ca are o forma ciudata, interiorul este de tip nu multumesc, iar politica Tesla mi se pare una chiar perversa. Toate aceste aspecte pe mine m-au facut sa fug de Tesla.
Clasamentul este o statistica de vanzari si asta e cu dus si intors vorbim de 3 si Y fiind cam singurele masini care se vand la Tesla si comparam cu restul producatorilor care au 10 -15 modele.
Parerea mea!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate