Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Tesla Model Y - cea mai bine vanduta masina din UE si din lume in 2023

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#127
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 george_alexandru, on 19 ianuarie 2024 - 15:11, said:

Model Y pe primul loc și Model 3 deloc în top 10?
nu vezi ca octavia este pe locul 7? Pai daca vad o Tesla da 20 de octavia noi e mult.

#128
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

 Masutatsu-Oyama, on 28 ianuarie 2024 - 17:57, said:




Observatie/intrebare absolut onesta: cand se intorc, cum stiu care este casa lor? Fac nod clantei?

Daca ii latră câinele nu-i a lor :D

#129
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 Adm, on 19 ianuarie 2024 - 15:08, said:

cea mai bine vândută mașină în Europa, în 2023
aceeasi relevanta ca si cea mai bauta apa minerala..

Mai trist e ca daca adunam toate alea nu se strang nici 2 milioane de masini, la o populatie de cate sute de milioane?

 Adm, on 19 ianuarie 2024 - 15:34, said:



hertz are un model de afacere pe care voi nu il intelegeti.

1. A bagat e gat celor ce doreau cutii automate Tesla si ce sa vezi, minteau ca sunt peste tot statii. Teapa, mai ales cand nu ai folosit EV in viata ta.

2. Dupa 3-4 ani vand masinile. Au scos profit din utilizare si le vand inca la pret maricel inca.

DAR

Altii spun ca din cauza ca masina poate ajunge dauna totala de la o simpla catarare pe borduri si e lovita bateria, socoteala care arata rau in contabilitate. Motiv pentru care si asigurarea pentru electrice nu va mai fi "modica".

Edited by tfmercedez, 29 January 2024 - 08:45.


#130
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

Vizualizare mesajtatimeu, pe 29 ianuarie 2024 - 08:06, a scris:

cam mizerie pe acolo pe la voi si zapada,mazga, pe sosea/alee/drum public. Voi cu atata energie verde nepoluanta nu sunteti capabili de o incalzire in betonul din fata casei?Posted image

Existerar, dar nu este eficient la temperaturi joase și zăpadă. Am avut -15-20 grade săptămâni la rând și în jur de 10-20cm de zăpadă pe noapte. Betonul încălzit transformă totul în patinoar.

Așa ca lopata, sare și pietriș până se înmoaie vremea :).

Attached Files



#131
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
@tfmercedez - cat de mult poti indoi matematica ca sa iti convina tie?
Da, la fiecare urcare pe bordura se stie ca bateria cade din proprie initiativa.

Pe a mea am fixat-o cu niste suduri de calitate, sa nu mai pice.

Asiguratorii nu stiu cum sunt asa de prosti.
Am RCA la jumatate vs ICE, mai multi CP (mult mai multi) si CASCO acceptabil vs valoarea masinii (1.5%).
Momentan asta e situatia la zi. Ce va fi maine, noi sa fim sanatosi.

#132
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 02.12.2007

 Adm, on 29 ianuarie 2024 - 09:45, said:

CASCO acceptabil vs valoarea masinii (1.5%).
In ce an ai încheiat polița? Prețul este excelent la tine.

3,5% la mine și majoritatea cu mașini luate 2023.



#133
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
Cred ca depinde asigurarea de mai multi factori. La mine e mai scumpa la electrica decat la termica. (1355 vs 1670) Ambele facute in decembrie pe aceeasi persoana si aceeasi clasa B/M. Asiguratori diferiti

#134
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View PostCo5min, on 29 ianuarie 2024 - 09:53, said:

In ce an ai încheiat polița? Prețul este excelent la tine.

3,5% la mine și majoritatea cu mașini luate 2023.
2023 - e bine sa ai un broker de asigurare bun, care iti da mai multe oferte, apoi se tiganeste pentru tine la oferta ce mai buna.

#135
Yuriica

Yuriica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.08.2022
Cu riscul ca raspund cam tarziu :)), topul acela arata defapt ca nimeni nu mai pune pret pe cum arata o masina si o ia pe cea mai ieftina. Zic asta pentru ca multe tari au avut subventii pentru electrice si Model Y cu subventiile aplicate era cea mai worth electrica posibila, probabil si cu deducere de TVA in functie de stat o luai si la sub 30k Euro (+ dobanzi mai normale in UE)... ca altfel nu are niciun sens, e efectiv o masina oribila. Chiar imi amintesc cand multi dadeau cu hate la seria GT de la BMW si ziceau ca e mult mai urata ca sedanul normal.. acum Model Y nu mai este urat oare ?

#136
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
Topul ala arata ca oamenii sunt diferiti si ca moda se schimba. E adevarat ca mie nu-mi place dar asta nu inseamna ca e urata. Si nu cred ca asta e criteriul principal cand iti alegi o masina.
Iti cumperi masina pe care ti-o permiti dar care satisface cateva criterii personale. Nu o sa gasim o masina pe care sa o considere toata lumea cea mai buna. Important e sa fie cea mai buna pentru mine cea pe care o cumpar eu.
Ca sa nu zic de politica de la noi, uitati-va cati il voteaza pe Trump si cati pe Biden. Daca ar fi dupa mine ambilor le-ar sta bine la muzeul figurilor de ceara.

#137
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Model Y Long Range si cu tractiune spate se poate acum comanda din Romania
Pret bun, autonomie mai mare decat Long Range AWD si acceleratie mai buna decat Model Y cu tractiune spate.
Attached File  Screenshot 2024-04-11 140600.png   443.62K   40 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate