Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Tesla Model Y - cea mai bine vanduta masina din UE si din lume in 2023

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#91
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,869
  • Înscris: 21.06.2016
E cazul majorității oamenilor care cumpără monedele de mai sus. Cele mai vândute modele sunt mai mereu terne și banale.
E mult mai trist să-ți trăiești viața prin tigăi.
Oricum sunt foarte mașini frumoase sub 50-100kE. Mai ales in ultimii ani cand mare parte din masini sunt SUV/CUV care sunt urate prin definiție.

Edited by vrajitoruldinoz, 26 January 2024 - 07:06.


#92
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 02.12.2007
Mnah, eu am sa urmăresc în continuare recenzii auto și voi întoarce capul pe strada după unele mașini. Sperând că la fiecare 4 sau 5 ani, să trec la un model mai complet și arătos care îmi dă satisfacție.

Tu ramai înconjurat de frigidere. Suntem foarte diferiți.

#93
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,869
  • Înscris: 21.06.2016
Cred ca ai pierdut argumentatia pe parcurs. Nu e vorba de mine sau de tine.
Se spunea mai sus ca nu are cum a masina uratica ca MY sa fie cea mai buna la vanzari. Cand de fapt piata auto arata exact asta.

#94
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 02.12.2007
Nu am pierdut nimic. Idea rămâne.

Tie nu îți place dar nu rezultă că la cei 1.2 milioane care au cumpărat-o, nu le place și și-au luat o urâțică pe bani multi.

Nu contest că printre ei sunt și dintre cei care o văd ca pe un frigider și atât. Aia sunt minoritari. Era trist sa fie invers.

Suma plătită pe mașina face diferența. Trebuie sa bifeze la multe capitole să își merite banii plătiți. Design included.

Edited by Co5min, 26 January 2024 - 08:11.


#95
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
Ai vreo dovada in acest sens? Esti sigur ca au cumparat-o din argumentul e frumoasa? Majoritatea pe care ii cunosc si au cumparat-o au alt argument ca sa nu mai zic ca au luat si culoarea alb.

#96
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 02.12.2007

View Postrelu11051, on 26 ianuarie 2024 - 08:27, said:

Ai vreo dovada in acest sens? Esti sigur ca au cumparat-o din argumentul e frumoasa? Majoritatea pe care ii cunosc si au cumparat-o au alt argument ca sa nu mai zic ca au luat si culoarea alb.
Vreau dovada ta că au luat-o de urâtă ce este. Grupul de 1200 posesori whatsup unde sunt și eu inscris, laudă mașina ca întreg, și design. Ii cred pe ei sau pe tine ?

Edited by Co5min, 26 January 2024 - 08:35.


#97
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 15.10.2007

View PostHEX2FUN, on 25 ianuarie 2024 - 18:34, said:

Majoritatea nu visează la S, așa cum clienții de Q5 nu visează la A8. Pentru majoritatea este o mașină de familie spațioasă, silențioasă, cu tehnologie de top și un preț de 40-60K, în funcție de versiune.

Toți pe cei care îi cunosc și și-au luat Model Y în ultimul an (cam 6 persoane) au încercat-o și au zis ca este o mașină a dracu de bună la banii ăștia (60K). Așa ca cumpărat-o. Majoritatea au trecut la a înlocuii și a doua mașină tot cu Tesla.

Astăzi am mers cu un coleg și al lui EQC la masă, apoi i-am dat Tesla mea. A tras un “mda, e altceva față de când am mers cu un Model 3 în 2019” și a purces sa își dea comand a. Diferența? Are doi copii adolescenți și e mult mai mult loc în Tesla MY.

Paradoxal, sunt mai mulți care fac “downgrade” de la mașini mai scumpe la MY, tocmai ca e foarte ieftină comparara cu ceea ce oferă.

Același lucru a fost și pentru mine, nu aș fi dat pe ea 75K cat era anul trecut, dar la 57K am cumpărat-o pe loc ��. Și nici nu aș da 75K pe o altă mașină care face cam același lucru ca un MY de 60K.
mai colegule
tu ce nu ai inteles din ce am scris eu?
adica citim dar nu stim sa reproducem ceea ce am citit?
uite iti mai scriu ceea ce am scris inainte
"dar se multumesc cu Y care pana la un anumit prag le are pe toate (viteza, stabilitate confort...cum ne spune Cosmin) iar diferenta de pret nu exista fata de 3 si vorba ceea daca tot dau un ban si zic unii ca e mai sigur cu un "suv" de ce nu?"

Colegul Cosmin vezi ca singur iti dai cu tesla " Suma plătită pe mașina face diferența". adica diferenta dintre frumos si mai putin frumos

Edited by tatimeu, 26 January 2024 - 08:39.


#98
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,313
  • Înscris: 08.01.2021

View PostCo5min, on 26 ianuarie 2024 - 08:29, said:

Vreau dovada ta că au luat-o de urâtă ce este. Grupul de 1200 posesori whatsup unde sunt și eu inscris, laudă mașina ca întreg, și design. Ii cred pe ei sau pe tine ?

Eroare/biais de esantionaj :D


#99
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
Co5min de la 1200 pana la 1.200.000 oare e diferenta?
Ca sa nu mai zic, arata-mi unde am zis ca e urata? Daca in privirea ta nu e frumoasa = este urata ... no comment.

#100
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,313
  • Înscris: 08.01.2021
În privința frumuseții singura părere care contează e a mea.
Celelalte 7.999.999.999 sunt egale cu zero.

PS
Mie nu-mi displace MY ca design exterior. Doar că-s probabil prea bătrân ca să-i apreciez "simplitatea" interiorului.

Edited by KiloW, 26 January 2024 - 08:47.


#101
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 02.12.2007

View PostKiloW, on 26 ianuarie 2024 - 08:43, said:

În privința frumuseții singura părere care contează e a mea.
Celelalte 7.999.999.999 sunt egale cu zero.
Corect dar nu asta dezbatem.

Ci faptul că avem de aface cu 1.2Mil de masochiști după părerea colegilor.

Edited by Co5min, 26 January 2024 - 09:15.


#102
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
Co5min nu a zis nimeni asta, asta ai reusit tu sa intelegi.

#103
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,727
  • Înscris: 15.07.2013

View PostKiloW, on 26 ianuarie 2024 - 08:43, said:

În privința frumuseții singura părere care contează e a mea.
Celelalte 7.999.999.999 sunt egale cu zero.

PS
Mie nu-mi displace MY ca design exterior. Doar că-s probabil prea bătrân ca să-i apreciez "simplitatea" interiorului.
Tot ce se poate, Tesla mi se pare ca este făcută pentru “noua generație” de oameni din clasa de mijloc. Eu am crescut cu Atari, Nintendo, dial-up, și în perioada de adulți tineri am prins digitalizarea de la zero, cu touch screen, etc.

De exemplu, pentru părinți, care sunt generația 50-60 Tesla este greu de folosit, pentru noi, ăștia în generația 70-80, Tesla vine ca o mănușă. Cum generația asta 70-80 este acum la nivelul la care își permite o casă mai bună, mașini mai scumpe, etc, este normal să trecem de la mătase pe uși și candelabre de cristal, la software, conectivitate, touchscreen, etc.

#104
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Hai sa facem niste mici calcule. Conform site-ului asta: https://www.tesla.co...design#overview , masinuta are 533 km autonomie. Modelul Y long range. Frumos. Mergem mai departe. Spune ca poti sa ii pui carlig de remorcare, ba chiar trage pana la 1600 kg. As putea spune wow, ce tari sunt masinile astea! Pot trage rulote.
Si acum dezamagirea! Intram pe site-ul urmator si facem o simulare:
https://towcar.info/outfitmatch.php
Ii punem o rulota de 1000 de kg. Si vedem ce iese. Partile bune, site-ul spune ca masina pate trage ok rulota, nu exista risc de serpuire, trage in panta, etc. Deci toate bune. Pana la autonomie. Care scade la 82 de mile minim si maxim 136 mile! Adica 131 km minim si 218 km maxim!
Pai ce ai facut Bobita? Daca ti-am pus o rulota, ai scazut autonomia de la 533 km la 218 km? Adica mai putin de jumatate? Astea in conditii ideale?
Iau in calcul Citroenul meu de 2,2 litrii. Am 50 de litrii motorina. Cu masina goala cam 8 la 100 km consuma deci 625 km autonomie.Cu rulota de 1200 kg (testat in vara trecuta rulota inchiriata) consuma cam 11 la 100 km. Adica 454 km autonomie. Deci nu imi scade autonomia la "jumatate" cum face aceasta Tesla. Care scade autonomia la mai mult de jumatate! Inca ceva, eu ii fac plinul in 3 maxim 4 minute. La Tesla cat dureaza sa faci un plin?
Pai ce ne facem daca vrem rulota? Incaracam din 150 in 150 de km?
Asa ca rulotistii nu vor lua Tesle. Ca isi dau cu ele intr-o anumita zona!Posted Image

Edited by Robert_Kiran, 26 January 2024 - 09:50.


#105
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 02.12.2007
Exact, nu este pentru tractat hardughii. Nici Y sau oricare alt EV. Va trebui sa ramai la diesel.

Soluții mai minimale există și se poate face un weekend fain in natura și așa.

Attached Files


Edited by Co5min, 26 January 2024 - 10:01.


#106
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,166
  • Înscris: 13.11.2017

View PostRobert_Kiran, on 26 ianuarie 2024 - 09:42, said:

Hai sa facem niste mici calcule. Conform site-ului asta: https://www.tesla.co...design#overview , masinuta are 533 km autonomie. Modelul Y long range. Frumos. Mergem mai departe. Spune ca poti sa ii pui carlig de remorcare, ba chiar trage pana la 1600 kg. As putea spune wow, ce tari sunt masinile astea! Pot trage rulote.
Si acum dezamagirea! Intram pe site-ul urmator si facem o simulare:
https://towcar.info/outfitmatch.php
Ii punem o rulota de 1000 de kg. Si vedem ce iese. Partile bune, site-ul spune ca masina pate trage ok rulota, nu exista risc de serpuire, trage in panta, etc. Deci toate bune. Pana la autonomie. Care scade la 82 de mile minim si maxim 136 mile! Adica 131 km minim si 218 km maxim!
Pai ce ai facut Bobita? Daca ti-am pus o rulota, ai scazut autonomia de la 533 km la 218 km? Adica mai putin de jumatate? Astea in conditii ideale?
Iau in calcul Citroenul meu de 2,2 litrii. Am 50 de litrii motorina. Cu masina goala cam 8 la 100 km consuma deci 625 km autonomie.Cu rulota de 1200 kg (testat in vara trecuta rulota inchiriata) consuma cam 11 la 100 km. Adica 454 km autonomie. Deci nu imi scade autonomia la "jumatate" cum face aceasta Tesla. Care scade autonomia la mai mult de jumatate! Inca ceva, eu ii fac plinul in 3 maxim 4 minute. La Tesla cat dureaza sa faci un plin?
Pai ce ne facem daca vrem rulota? Incaracam din 150 in 150 de km?
Asa ca rulotistii nu vor lua Tesle. Ca isi dau cu ele intr-o anumita zona!Posted Image

Rulotistii isi pot lua sh-uri dupa 2035. Cati rulotisti sunt in Romania ?
Oricum in Romania marea majoritate isi cumpara sh-uri deci nu vor fi impactati.

PS pana nu vad un test cifrele alea mi se par exagerate fiindca in general rulotistii merg cu viteze mici iar in aceasta zona de viteza si consumurile sunt mai mici la electrice.

Edited by Ford4, 26 January 2024 - 10:10.


#107
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
Sau cauti in alta parte...
https://www.carsguid...d-including-the
https://www.ramtruck...m-1500-rev.html

#108
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostFord4, on 26 ianuarie 2024 - 10:07, said:


Rulotistii isi pot lua sh-uri dupa 2035. Cati rulotisti sunt in Romania ?
Oricum in Romania marea majoritate isi cumpara sh-uri deci nu vor fi impactati i
Lasa republica bananiera Romania, sa ne uitam in lume.Sunt foarte multi rulotisti. Sunt o gramada de fabrici de rulote. Cererea de rulote e mare, exemplu, daca vrei sa cumperi un weinsberg de pilda, trebuie sa astepti cateva luni. Deci sunt destul de cautate. Cu ce vor fi trase?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate