Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Tesla Model Y - cea mai bine vanduta masina din UE si din lume in 2023

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#19
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsmoke, on 19 ianuarie 2024 - 15:45, said:

ev-urile s-au vandut pentru ca au fost fortate de guverne prin legislatie si tot felul de facilitati, nu pentru ca lumea le vrea neaparat.
Aceleasi facilitati sunt disponibile si pentru masinile alimentate cu hidrogen, dar nu le-a cumparat aproape nimeni.
Iar despre masinile cu hidrogen se tot spune ca sunt superioare EV-urilor.
Deci ipoteza cu "fortate de guverne" nu se sustine dpdv logic.

#20
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 02.12.2007

View Postmannick, on 19 ianuarie 2024 - 15:37, said:

Tesla model Y este cea mai urata masina care circula pe drumurile noastre, la mare concurenta cu Fiat Multipla.
O sa te plimbi curând legat la ochi prin oraș să nu te ia cu scârbă, că sunt multe și se vor înmulți.

Să o pui langa multipla ca și aspect, denotă tone de frustrare și neajunsuri.


Eu dau ture prin garaj in jurul ei la 6 luni de la achiziție. Este quicksilver cu jante cyclone, negre. Întoarce capul lumea după ea.

Attached Files


Edited by Co5min, 19 January 2024 - 16:25.


#21
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004

View Postgeorge_alexandru, on 19 ianuarie 2024 - 15:59, said:

Asta e o prostie. Statul doar ofera facilitati, cine vrea si isi permite, cumpara, cine nu vrea, nu cumpara. Se vand masiv auto cu motoare cu combustie interna in continuare, dovada ca cine nu vrea electrice, nu cumpara electrice.

fals. s-au oferit facilitati, dar nu alea au fost cauza principala. s-au impus restrictii si s-au anuntat in continuu restrictii noi pt ice. asta a fost cauza principala. si e foarte probabil sa vedem o relaxare a restrictiilor sau cel putin schimbarea directiei, asa ca sa nu arate prost....uiuilsi.

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017
In Romania, de excemplu, ce restrictii s-au impus?

#23
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsmoke, on 19 ianuarie 2024 - 16:15, said:

s-au impus restrictii si s-au anuntat in continuu restrictii noi pt ice. asta a fost cauza principala.
Dar restrictiile n-au obligat lumea sa ia EV. Puteau sa ia masini alimentate cu hidrogen, care se incarca in 5 minute. ;)

#24
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007

View Postgeorge_alexandru, on 19 ianuarie 2024 - 15:59, said:



Asta e o prostie. Statul doar ofera facilitati, cine vrea si isi permite, cumpara, cine nu vrea, nu cumpara. Se vand masiv auto cu motoare cu combustie interna in continuare, dovada ca cine nu vrea electrice, nu cumpara electrice.
Vom vedea anu asta in Germania daca alegerea a fost din pura preferinta a consumatorului pt EV sau a fost "ajutat" si de facilitati.
Cf graficului ar trebui sa ramana in urcare

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017
Sa cumperi ceva ce nu vrei/ai nevoie doar pentru ca statul a oferit facilitati e ca si cum ai cumpara produse de care nu ai nevoie doar pentru ca erau la reducere. Nu neg, proabil sunt astfel de indivizi, dar nu reprezinta un numar de luat in seama.

#26
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 02.12.2007
Pai putem vedea anul asta și în România. Prețul model 3 și Y a scăzut cu 5k euro peste care se adaugă ecobonus stat de 5k, rezultă aceeași reducere de 10k euro de anul trecut.

#27
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

View Postkolfleading, on 19 ianuarie 2024 - 15:13, said:

Clasamentul acesta dovedeste ca masinile electrice sunt inca prea scumpe. /s
Io asta văd, (fără „/s”), nu că se cumpără electrice, ci din contra. În top 10 e o singură electrică, Tesla. Care cred că e populară din alte motive, nu fiindcă e electrică. Cred că e cumpărată mai degrabă de fanii gadgeturilor, genul care cumpără orice chestie nou apărută și care e legată la internet.

#28
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Tesla cumpara genu de om fanatic, care e furat de marketing si 'sa te placa lumea cu el in mana', cum e la apple, sau aia care au actiuni la Tesla si se viseaza chilionari, nu cine are cap ce este o masina buna.
Au noroc ca le plateste statul(aham, populatia din taxe) o parte din pretul real al masinii, ca altfel arata topul acela.
Ii trece timpu si la asta.

Edited by elless, 19 January 2024 - 16:44.


#29
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

View Postsmoke, on 19 ianuarie 2024 - 15:28, said:

eu cred ca cea mai bine vanduta masina a fost si in ca este SH-ul. si vom vedea o scadere drastica a increderii in EV-uri dupa ce a facut hertz; acu pe buna dreptate.
Motivarea Hertz a fost :
Masinile se devalorizeaza rapid
Masinile costa f mult sa fie reparate.
Reparatiile sunt multe pt ca multi soferi inchiriaza electrica dar nu stiu sa o conduca bine.
Per total hertz nu cred ca da 2 bani pe soarta planetei ci pe profit.

View Postvirginu92, on 19 ianuarie 2024 - 15:20, said:

Sandero ii ieftin si bun ,
Sandero are 2 probleme. 1 : e la pret similar cu Logan-ul(masina absolut identica dar mai mare). O ciudatenie, ceva similar cu un seria 1 la pret de seria 3(noi).
2. In vest nu se vinde berlina ca obtin mai mult profit la hatch si ca sunt probleme cu locurile de parcare inguste. Am trait-o pe pielea mea in orase in Grecia, Croatia si Italia. Se elibera un loc de parcare (multe mici) dar berlina incapea mai greu sau deloc.

View PostMoinesti72, on 19 ianuarie 2024 - 15:29, said:

O masina clasica o mai vinzi, mai scoti un ban pe ea dupa 5 -10 ani.
In 2023poate. In 2030 cand rca-ul, itp, impozit la un cazan pe combustie va fi scump, nu.

#30
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004

View Postgeorge_alexandru, on 19 ianuarie 2024 - 16:23, said:

Sa cumperi ceva ce nu vrei/ai nevoie doar pentru ca statul a oferit facilitati e ca si cum ai cumpara produse de care nu ai nevoie doar pentru ca erau la reducere. Nu neg, proabil sunt astfel de indivizi, dar nu reprezinta un numar de luat in seama.

ba exact de aia au luat o gramada. si sigur nu ai nici o statistica in spate sa poti argumenta ca numarul ala nu e relevant. ba dimpotriva, iti dau eu un citat dintr-un studiu  oficial sa vezi importanta facilitatilor:

Quote

The results of the latent class discrete choice model confirm some of the findings of earlier studies; for example, consumers are unwilling to pay a large premium on the upfront cost of an EV, they want it to have an affordable purchase price and low operating costs, and they like strong government incentives.. In addition, the preferences for government supports were analysed based on the targeted group of consumers and the preferred EVs in NSW. The main preferences were for the incentives of Rebates on parking fees until 2025, Rebates on upfront cost and Energy bill discount until 2025. These were the top-three incentives in terms of their positive scaled effectiveness on purchasing probability


#31
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Teslas crash more than gas-powered cars, or other EV's.
Sunt informatii si statistici publice.

Una e ca softul lor este de rahat(de altfel nimeni in ro nu foloseste, au cumparat doar sa "fie la moda")

https://twitter.com/...678388753400245
https://twitter.com/...026299083206656
https://twitter.com/...028549780307969

Sa ne amintim scandalul DieselGate VW si cat au plans americanii ca EU scoate produs de kkt si ca ce teapa le-am dat. Pentru o nimica toata. Au cerut trilioane compensari pentru ei si s-au platit, din fondul EU, al nostru.

Edited by elless, 19 January 2024 - 17:10.


#32
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

View Postelless, on 19 ianuarie 2024 - 16:41, said:

Tesla cumpara genu de om fanatic, care e furat de marketing
Un calcul chior : la 10k luai un Spring cu, care mergeai 150km, hai 200 cu chiu cu vai, viteze mici, spatiu mic, calitate medie at best.
La 3x k luai un Y(vorbim de astia care au prins rabla la 10k). Autonomie 3-400 fara probleme, viteze de autostrada, spatiu garla, masina de 5stele, tinuta de drum ireprosabila si multe altele.
Ori primii sunt idioti si rupti in fund ori ceilalti sunt fanatici. Dupa logica ta, nici o electrica nu e buna.

View Postelless, on 19 ianuarie 2024 - 16:41, said:

Ii trece timpu si la asta.
Si ce vom avea pe strazi? Lada?

#33
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006

View Postelless, on 19 ianuarie 2024 - 16:41, said:

Tesla cumpara genu de om fanatic, care e furat de marketing

Si dupa cativa ani cand vrea sa scape de ea cine i-o cumpara, SH?
cat are garantie?
Aia sunt bani aruncati pe vecie.
Cate Tesla Y s-au vandut in Romania?
500 ? :lol:

Edited by Moinesti72, 19 January 2024 - 17:18.


#34
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Nu vom avea pe strazi decat ce este impus prin marketing si politic, taxe si politica de subventii. Ei ghideaza, nu consumatorul in acest moment, stai calm.
Inca un motiv ca Europa este o struto-camila,  niste gaini fara cap, care alearga in cerc. Facem exact ce dicteaza USA.
Daca Musk a mintit in specificatii, marketing sau se descopera defecte, ii laudam, n-are nimeni tupeu sa comenteze.
Sincer si sper sa vina numai Tesla pe strazi si sa omoare tot ce inseamna automotive EU, ne meritam soarta.

#35
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006

View Postelless, on 19 ianuarie 2024 - 17:16, said:

Sincer si sper sa vina numai Tesla pe strazi si sa omoare tot ce inseamna automotive EU, ne meritam soarta.

Vine pe naiba, le dau chinezii in cap cu modelele lor electrice ieftine.
Iar subventii, o-ha, nu mai au parale.
Nici macar sa ii lase sa incarce moka nu ii mai lasa.

Edited by Moinesti72, 19 January 2024 - 17:24.


#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View Post__Dan__, on 19 ianuarie 2024 - 15:12, said:

Misto; mai au de lucru la... detalii - in Chicago statiile de incarcare Tesla s-au blocat la -18* - https://www.gbnews.c...g-batteries-usa
Bravo, Dacia (@Renault).
Ieri, aici la mine funcționau la -33°, păcat n-am fost pe fază să fac o poză…

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate