Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

De ce se inghesuie romanii sa ii plateasca taxele in prima zi din an?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 15.08.2005
anul asta la fel ca in alti ani, romanii se inghesuie sa ii plateasca taxele si impozitele din prima zi lucratoare din an: 3 ianuarie sau la unele servicii 8 ianuarie ca 3-4-5 ian nu au lucrat cu publicul
https://www.antena3....-14-697280.html

sunt si eu curios ce ii face pe oameni sa se inghesuie din prima zi la prima ora pe un ger groaznic sa isi plateasca taxele?
sa zicem ca majoritatea nu stiu sau nu se pricep sa plateasca online si vor sa mearga fizic la ghiseu sa primeasca o hartie ca au platit, dar de ce in prima zi lucratoare? ptr ca pot sa plateasca in orice zi lucratoare pana pe 31 martie ca sa beneficieze de reducerea de 5% sau 10% ptr plata taxelor

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
asta ma intreb si eu
explicatia cica ar fi ca lumea vrea sa scape de datorii, ca au banii pregatiti si daca nu platesc la inceput ii cheltuie.
desi impozitele sunt totusi destul de mici in Ro.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Mai ales pensionarii vor sa isi ia grija.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,059
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrexx, on 08 ianuarie 2024 - 13:38, said:

sunt si eu curios ce ii face pe oameni sa se inghesuie din prima zi la prima ora pe un ger groaznic sa isi plateasca taxele?
pai n-ai citit articolul catre care ai dat link?

Quote

Matinalii plătitori de taxe spun că s-au grăbit să scape de o grijă. Sunt mulți pensionari sau cetățeni care, pur și simplu, au timp liber.
Puțin mai devreme am stat de vorbă cu cineva care a zis că își plătește locul de parcare, temându-se că, dacă nu îl achită în acest moment, mai târziu s-ar putea ca locul să fie licitat și să fie nevoit să plătească mult mai mul


#5
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023
Majoritatea sunt pensionarii care sunt obisnuiti sa nu aiba nici o datorie la inceput de an si de aceea, se creaza acele cozi interminabile si, nu sunt de criticiat.

#6
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,529
  • Înscris: 30.04.2006
de prosti...
si cu aceasta stire de pe cangrena3 probabil si mai multi prosti teleascultatori , se vor ingramadi la plata ..

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,614
  • Înscris: 30.08.2017
Din același motiv pentru care stau la coadă să plătească taxa de pod la Cernavodă.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,590
  • Înscris: 30.10.2003
Traditia

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Masochism, altceva nu am ce zice.
Clar ca asa sunt obisnuiti unii. Dar sunt obisnuiti sa plateasca, dar obisnuiti si sa aiba de ce sa se planga. Un motiv e sa aiba si ce comenta, ce barfi, ce sa se planga. Daca platesti rapid, nu mai poti fi carcotas.
Aceleasi discutii in fiecare an: Nu-s in stare astia sa deschida mai multe ghisee! Stam afara pe frig! Stau de la ora 5! Sunt bolnav, stau in picioare de 3 ore!

Edited by bai3tzash, 08 January 2024 - 13:55.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,590
  • Înscris: 30.10.2003

View Postrexx, on 08 ianuarie 2024 - 13:38, said:

sa zicem ca majoritatea nu stiu sau nu se pricep sa plateasca online si vor sa mearga fizic la ghiseu sa primeasca o hartie ca au platit, dar de ce in prima zi lucratoare? ptr ca pot sa plateasca in orice zi lucratoare pana pe 31 martie ca sa beneficieze de reducerea de 5% sau 10% ptr plata taxelor
Sunt needucati in ale IT-ului. Nu se pricep sa plateasca online.
Apoi este lipsa disciplinei. Poti sa iti planifici sa platesti pe data de 1 Februarie. Iti scrii pe calendar, nu trebuie sa-ti faci griji ca uiti.
Neincrederea in tehnologie (tot din lipsa de educatie). Ce-i in mana, nu-i minciuna, daca platesc si au chitanta in mana, stiu sigur ca au platit.
Prea mult timp liber.

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,973
  • Înscris: 04.10.2007
Acum intru si eu pe ghiseu.ro sa vad cat am de plata si sa platesc sa beneficiez de aia 10% reducere...

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Moama, cate critici pentru niste oameni care vor sa fie in regula.
Se duc si ei acolo sa socializeze, sa-ti aminteasca de tinerete.
Pana la urma vor sa fie in regula. Ce-i motiveaza, e treaba lor.

#13
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,586
  • Înscris: 11.07.2006

View Postmirel3003, on 08 ianuarie 2024 - 14:02, said:

Acum intru si eu pe ghiseu.ro sa vad cat am de plata si sa platesc sa beneficiez de aia 10% reducere...
Iti arata deja ca mie inca nu,eu fiind din provincie.

#14
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 17.11.2011
Simț exagerat al servitudinii, și dintr-o formă bizară de respect față de autoritate. Deși, cele două nu sunt nicidecum reciproce.

Edited by glassofwine, 08 January 2024 - 14:18.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011
Plictiseala de după sărbători, nesomnul de la o anumită vîrstă, ca să scape de simțămîntul inutilității care îi poate duce în depresie, nevoia de socializare & etc.

#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,717
  • Înscris: 23.04.2007

View Postrexx, on 08 ianuarie 2024 - 13:38, said:

sa zicem ca majoritatea nu stiu sau nu se pricep sa plateasca online si vor sa mearga fizic la ghiseu sa primeasca o hartie ca au platit, dar de ce in prima zi lucratoare?
De vreo 15 ani platesc online ... da' tin mine ca in ultimii ani inainte de a se introduce plata online plateam la oficiu postal ... deci cel putin teroretic exista modalitati pentru a se evita cozile si inghesuiala.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,614
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPhonyx, on 08 ianuarie 2024 - 14:04, said:

Iti arata deja ca mie inca nu,eu fiind din provincie.

Mie imi arata, Bucuresti Sector 4.

De curiozitate, toate administratiile locale sunt conectate la Ghiseul.ro?

View Postadrian_r5, on 08 ianuarie 2024 - 14:10, said:

De vreo 15 ani platesc online ... da' tin mine ca in ultimii ani inainte de a se introduce plata online plateam la oficiu postal ... deci cel putin teroretic exista modalitati pentru a se evita cozile si inghesuiala.

Problema pe care o vad eu a alta, nu neaparat ca nu platesc online sau la posta, ci ca s-au inghesuit inca din primele zile in conditiile in care au 3 luni la dispozitie sa beneficieze de acea reducere.

Edited by george_alexandru, 08 January 2024 - 14:12.


#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,459
  • Înscris: 24.02.2017
Apropos, oare in alte tari cum este ? E totul online sau cum naiba ?  Si apropos de ghiseul, si eu intru acolo de vreo 5 ani insa platesc in Martie. De ce as plati in Ianuarie ??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate