Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cine are prioritate

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 24.06.2006

 Valy_User, on 27 decembrie 2023 - 22:17, said:

Consider că cel care filma avea prioritate.
Fiindcă :

Iar banda pe care mergea microbuzul se curba la dreapta, și era creată o nouă bandă înaintea lui. Altfel nu era acel marcaj diagonal.

Pe de altă parte, cel care filma ar fi trebuit să schimbe banda înainte să apară acea bandă nouă, deoarece erau mai mult de două benzi când a apărut banda asta nouă.
Însă nu cred că acest fapt schimbă vinovăția microbuzului în vreun fel.

Dacă nu era acel marcaj diagonal, vinovat ar fi fost cel care filma.

PS: Este foarte bine că a fost evitat accidentul. Evitați-le cât puteți.
asta daca poti sa demonstrezi ca busul nu era deja acolo cand asta se scremea sa intre, semnalizatul nu-ti da nici un drept

Quote

(1) Pe un drum public prevăzut cu minimum 3 benzi pe sens, când conducătorii a două autovehicule circulă în aceeaşi direcţie, dar pe benzi diferite, şi intenţionează să se înscrie pe banda liberă dintre ei, cel care circulă pe banda din dreapta este obligat să permită celui care vine din stânga să ocupe acea bandă.
poate cineva demonstra ca busul avea doar intentia?

mie mi se pare ca era deja acolo cand nenea cu filmatul inca lua decizii cu semnalizarea

Edited by dan210, 27 December 2023 - 22:41.


#20
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 02.08.2021
De la secunda 6 a clipului se observă intenția de a se îndrepta pe respectiva bandă.
Noroc de cameră, altfel nu se putea demonstra nimic. Din păcate nu are sunet filmarea, altfel cred că aș fi auzit și semnalizarea. Sau mai sunt unii de își pun trei leduri în bord, cele de pe margini se aprind când semnalizează, iar cel din centru când pune frână. Or fi legate direct la instalația electrică a mașinii, sau poate se poate prin OBD nu știu.
Oricum, cel care filma nu avea altă posibilitate decât să schimbe pe o bandă inferioară.

Edited by Valy_User, 27 December 2023 - 22:46.


#21
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Nu vad de ce auto de pe linia de tramvai, ca banda 3, ar avea prioritate fata de micro, care mergea pe banda 2. Banda nou aparuta in intersectie de obicei este pentru incadrare obligatoriu la stanga, fapt semnalizat si de Ignis, si de micro. Banda aia de preselectie pentru la stanga (nou aparuta) nu este continuarea benzii pentru auto de pe banda 3 cu linie de tramvai. Cam asta este riscul care s-il asuma cei care folosesc liniile de tramvai, cand dau de peroane de statii sunt obligati sa se incadreze usor la dreapta, iar eu stiu ca exista prioritate de dreapta, cu semnalizare si incadrare din timp.
Placerile condusului in Bucuresti... Posted Image
Si oricum in capitala cine are mai multa tabla are prioritate pe masura...

 Tsunamii, on 27 decembrie 2023 - 22:17, said:

Din punctul MEU de vedere administratia locala cu incompetenta stiuta a complicat situatia.
E o situatia din asta si in 13 cu trafic greu, pe unde era cca financiara inainte:
trafic.jpg
Asa ca cel care vine pe banda 3 si vrea inainte trebuie sa se miste un pic spre dreapta
Cel care vine pe 2 si era obisnuit sa mearga inainte, are conflicu cu mine daca vin pe 3.

Nu ai mai trecut de ceva vreme pe acolo, este vorba despre preselectie. ACUM benzile 1 si 2 sunt trasate si marcate pentru inainte, 3 NUMAI pentru viraj la stanga (marcate cu sageti, nu ca in poza - 1 spre dreapta, 2 inainte, 3 inainte si la stanga). Cum se incadreaza si se baga cel de pe 3 sa mearga inainte... este problema lui. Prima oara, ca de a doua oara va sti ca trebuie sa se incadreze din timp pe 2 pentru inainte.
La fel si 2 intersectii mai incolo, peste Drumul Sarii + Antiaeriana, 3 este pentru la stanga, 1 si 2 spre Ghencea.

#22
lolalexlol

lolalexlol

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.04.2020
Eu cred ca baieti astia de la drumuri care se ocupa sunt cam incompetenti, ei au copiat din alta intersectia aceeiasi schema pentru a face stanga.

Ei au uitat ca acolo mai ai si linie de tramvai.

Daca ar fi linie de tramvai in intersectia asta, ala are prioritate nu? Pai portiunea asta de drum o faci si in 40 de minute pe la 17 si ala de pe tramvai are prioritate si ii depaseste pe toti?

Are sens maxim.

Attached Files

  • Attached File  poza2.png   597.72K   20 downloads
  • Attached File  aaa.png   2.57MB   20 downloads


#23
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 26.07.2023
Filmagiul voia sa schimbe banda, microbuzul nu. Ghici ciuperca ce-i?

#24
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 pasilla, on 27 decembrie 2023 - 21:07, said:

Acolo sunt 3 benzi. La schimbarea benzii se acorda prioritate.
Microbuzul era deja incadrat pe banda.
Acolo sunt 3 benzi, dar nu microbuzul era deja incadrat pe banda, ci masina care filma.
Aici se vad foarte clar marcajele de ghidaj in intersectie, cel care filmeaza pur si simplu isi pastreaza banda. In plus, daca privesti cu atentie si microbuzul si masina din fata lui semnalizeaza stanga, deci sunt constienti ca schimba banda ... ce trebuie sa faci cand schimbi banda? Semnalizezi, te asiguri, acorzi prioritate celor care se afla deja pe banda respectiva (deci masinii care filmeaza).

 dan210, on 27 decembrie 2023 - 21:43, said:

microbuzul era deja acolo, ce prioritate mai vrei?
Microbuzul trebuia sa isi continue deplasarea pe B2, dupa cum ii arata foarte clar marcajele de ghidare din intersectie, vizibile aici.

 Digix, on 27 decembrie 2023 - 21:45, said:

Acolo e marcaj de separare a benzilor. Cel de pe linia de tramvai (care filmează) avea prioritate pentru că doar își păstra banda.
Exact asta e si parerea mea.

 florynsv, on 27 decembrie 2023 - 21:49, said:

Din punctul meu de vedere, ala care circula pe linia de tramvai, e unul din ala care a vrut sa fenteze coloana si sa se bage mai in fata, nu i-a reusit pentru ca ceilalti nu l-au lasat. Da, dupa regulament ar fi trebuit sa-l lase, dar in aglomeratia de zi cu zi, mai rar ai sa vezi acest lucru.
Mai uita-te o data la filmare, cauta si pe maps locatia, si lamureste-te ... cel care circula pe linia de tramvai ARE dreptul sa faca asta (nu e ca linia de tramvai din Bucuresti, aici exista marcaje normale de separare a benzilor intre B2 si linia de tramvai.

 Valy_User, on 27 decembrie 2023 - 22:17, said:

Consider că cel care filma avea prioritate.
Fiindcă :

1) Iar banda pe care mergea microbuzul se curba la dreapta, și era creată o nouă bandă înaintea lui. Altfel nu era acel marcaj diagonal.

2) Pe de altă parte, cel care filma ar fi trebuit să schimbe banda înainte să apară acea bandă nouă, deoarece erau mai mult de două benzi când a apărut banda asta nouă.
Însă nu cred că acest fapt schimbă vinovăția microbuzului în vreun fel.
Cu afirmatia 1 sunt perfect de acord, dar afirmatia 2 nu o inteleg ... de ce sa schimbi banda daca nu ai nevoie sa faci asta? Inainte se merge si de pe B2 si de pe B3 ...

 MareleIntelept, on 27 decembrie 2023 - 23:17, said:

Filmagiul voia sa schimbe banda, microbuzul nu. Ghici ciuperca ce-i?

Deci tu zici ca microbuzul nu vroia sa schimbe banda, dar el are semnalizarea stanga pusa de la secunda 2 in filmare. Nu ti se pare ca zici ceva ciudat?

#25
lolalexlol

lolalexlol

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.04.2020
El semnalizeaza pentru ca vrea sa faca stanga nu pentru ca schimba banda, semnalu il tine si dupa ce a intrat pe banda.

Edited by althea, 28 December 2023 - 05:21.


#26
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 12.01.2018
in cazul de fată busul ocupase deja banda și mașina mică dorea s-o schimbe deci ea trebuia să dea prioritate.mai interesant ar fi dacă mașina mică ar fi virat la dreapta exact în momentul când i se lățea la dreapta banda și tot atunci busul mergea înainte schimbând și el banda

în acel punct ambii schimbă banda

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

 claudiu1, on 27 decembrie 2023 - 23:07, said:

Nu ai mai trecut de ceva vreme pe acolo, este vorba despre preselectie. ACUM benzile 1 si 2 sunt trasate si marcate pentru inainte, 3 NUMAI pentru viraj la stanga

Asta zisei si eu, ca cea care fuse inainte si la stga s-a transformat numai stanga si s-au remarcat benzile, ceea ce creaza confuzie.
De care nu-i pasa nimanui.
D-aia-i speri eu, sa fie atenti, sa invete.

#28
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 26.07.2023

 LuvRaluK, on 27 decembrie 2023 - 23:19, said:


Deci tu zici ca microbuzul nu vroia sa schimbe banda, dar el are semnalizarea stanga pusa de la secunda 2 in filmare. Nu ti se pare ca zici ceva ciudat?

Mocofanul de pe linia de tramvai are un marcaj de ghidare (spre dreapta) care-i arata cum sa reintre in traficul normal. E un nene care face treaba asta inaintea lui. Microbuzul nu schimba banda, se vede dupa marcajul discontinuu drept, iar de semnalizat... semnalizeaza ca vrea sa vireze la stanga in intersectie, nu ca vrea sa schimbe banda. Mai cetiti prin ceaslovul rutier si o sa constatati ca linia de tramvai poate fi folosita in anumite conditii, dar virajul la stanga se face din dreapta ei ;)

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
la 00:04 se vede ca cel ce filmeaza este pe banda a 3-a, iar microbuzul este pe banda a 2-a
Attached File  004.jpg   86.48K   46 downloads
o secunda mai tarziu se vede ca intre ei apare o banda noua, asa ca in curand cel ce filmeaza va fi pe banda a 4-a, iar microbuzul va fi pe banda a 2-a
Attached File  006.jpg   98.46K   47 downloads
conform regulamentului, daca cei de pe banda a 2-a si a 4-a vor sa treaca simultan pe banda a 3-a, are prioritate cel de pe banda a 4-a (deci cel ce filmeaza).


dupa mine, marcajele au fost prost alese si complica inutil situatia acolo. cel mai simplu ar fi ca linia care separa banda 2 si banda 3 (cea cu tramvaiul) sa fie continua, astfel incat cel de pe linia de tramvai sa fie obligat (daca vrea sa mearga legal) sa treaca pe banda 2 inainte de aparitia acelei benzi noi,

#30
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 26.07.2023
Nu apare nici o banda noua, aia e zona limita in care bombardierii de pe linia de tramvai pot sa se incadreze pentru inainte sau stanga. Se vede si dupa tipul de linie ca e un ghidaj. E interzis sa blochezi tramvaiul, daca ai loc in dreapta, asa ca aia "surprinsi" (sanchi) pe sine trebuie sa-si miste ruginitura pe dreapta. Puteau sa puna sageti spre dreapta, dar era cam greu pentru tramvai sa le respecte.

#31
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 04.11.2023
Parerea mea e ca daca intr-o intersectie ca asta trebuie sa ne dam jos din masina ca sa stabilim care are prioritate, cineva a pus gresit marcajele.  Ok, cred ca e evident ca cel ce filmeaza are prioritate, dar eu nu vad niciun semn/marcaj care sa prevada asta.
- In momentul in care banda pe care merge microbuzul se curbeaza ar trebui sa existe un semn/marcaj care sa specifice asta.
- in momentul in care apare banda aia din senin, ar trebui sa existe un semn/marcaj care sa specifice asta.

Oricum, ca si ala ce filmeaza, ai prioritate dar n-ai curaj sa te bagi. Cred ca putini isi dau seama ce-i acolo exact.

 MareleIntelept, on 27 decembrie 2023 - 23:50, said:

Nu apare nici o banda noua, aia e zona limita in care bombardierii de pe linia de tramvai pot sa se incadreze pentru inainte sau stanga. Se vede si dupa tipul de linie ca e un ghidaj. E interzis sa blochezi tramvaiul, daca ai loc in dreapta, asa ca aia "surprinsi" (sanchi) pe sine trebuie sa-si miste ruginitura pe dreapta. Puteau sa puna sageti spre dreapta, dar era cam greu pentru tramvai sa le respecte.

Ai vreun semn de circulatie care sa specifice asta? Vreo bordura care sa impiedice continuarea deplasarii pe banda pe care se afla cel ce filmeaza?

#32
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 giuliani2, on 27 decembrie 2023 - 23:57, said:

...Ok, cred ca e evident ca cel ce filmeaza are prioritate, dar eu nu vad niciun semn/marcaj care sa prevada asta. ....
De ce e asa evident?
Acolo se creeaza o banda noua, dupa marcaj.
De ce are prioritate ala care intra din stanga?

Edited by Lexon, 28 December 2023 - 00:01.


#33
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 04.11.2023

 Lexon, on 28 decembrie 2023 - 00:01, said:

De ce e asa evident?
Acolo se creeaza o banda noua, dupa marcaj.
De ce are prioritate ala care intra din stanga?

Cel ce vine de pe banda cu numar mai mare are prioritate.

#34
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

 pasilla, on 27 decembrie 2023 - 21:07, said:

Microbuzul era deja incadrat pe banda.
Technically no, microbuzul schimba si el banda ca sa se incadreze la stanga pe "noua" banda a 3-a. Practic, toti voiau pe banda aia.
https://www.google.c...i8192?entry=ttu
Aici e, nu are cum sa fie nimeni deja incadrat pe ea.

Also, parerea mea overall e ca daca esti cocalar si mergi pe linia de tramvai trebuie sa te incadrezi pe banda 2 INAINTE sa se formeze acea banda noua, pentru ca nu ai voie sa te deplasezi pe linia de tramvai in cazul in care exista 3 benzi.
Deci, trebuie sa dea prioritate tuturor vehiculelor de pe banda 2, inclusiv microbuzul, inainte sa ajunga in dreptul benzii a 3-a. Nu cu japca.

#35
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 giuliani2, on 28 decembrie 2023 - 00:02, said:

Cel ce vine de pe banda cu numar mai mare are prioritate.
Da mai, dar ala a intrat pe banda inca de la inceputul ei. Adica deja este pe banda nou creata cand celalalt vrea sa intre, nu incearca sa se inscrie pe banda dintre ei.
Adica mi se pare discutabil...

Edited by Lexon, 28 December 2023 - 00:17.


#36
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 04.11.2023

 Lexon, on 28 decembrie 2023 - 00:10, said:

Da mai, dar ala a intrat pe banda inca de la inceputul ei. Adica deja este pe banda nou creata, cand celalalt vrea sa intre, nu incearca sa se inscrie pe banda dintre ei.
Adica mi se pare discutabil...

Nu, banda microbuzului deviaza la dreapta in momentul in care apare banda noua in mijloc, asa ca el trebuia sa tina banda, sau daca voia sa intre pe banda nou creata trebuia sa opreasca si sa astepte pana i se permite intrarea acolo.
Dar vinovat e si Suzuki ala mic alb care nu acorda prioritate, el trebuia sa franeze initial si sa acorde prioritate celui ce filmeaza, dar nu pare sa aiba intentie de a acorda prioritate.

Ideea mea ramane aceeasi. Nu vad nicaieri semne ca apare o noua banda, presupun ca nimeni in trafic nu sta sa ghiceasca ce apare nou la urmatoarea intersectie, asa ca vinovatii sunt celebrii aia de la administratia locala, cnadr, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate