Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Cu legea in mana: inventar si calcul SET, repartizare cheltuieli comune + individuale functie de SET; sigilare calorifere-debransare ; repartitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 23.12.2022
Daca și ăștia de la asociație care-s puși acolo sa apere interesele proprietarilor sunt tentați de măsluiri ...... Probabil primesc comision de la firma care le montează, cum a fost cu interfoanele de bloc

Edited by Master_the_cat, 26 December 2023 - 10:27.


#20
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,201
  • Înscris: 03.12.2021
Este inept sa pui repartitoare mai ales intr-un astfel de bloc. Obligativitatea s a amanat din nou pana in dec 2024, deci pana atunci vecinii debransati " informal " ar tb obligati sa faca debransarea oficial si apoi listele de plata sa reflecte realitatea.

#21
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 16.01.2023
Problema este ca pe site la Radet scrie ca s-au interzis centralele pe gaz deci si debransarile sunt interzise : INTERZICEREA CENTRALELOR DE APARTAMENT IMPLICĂ INTERZICEREA DEBRANȘĂRILOR !, nu mai accepta cereri de debransare.

In legea LEGEA nr. 325 din 14 iulie 2006 (*republicată*) - serviciului public de alimentare cu energie termică - EMITENT PARLAMENTUL ROMÂNIEI Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 217 din 16 martie 2023 Secţiunea a 5-a Protecția utilizatorului de energie termică Articolul 33 - (1) Debransarea totală a instalațiilor interioare de încălzire si/sau pentru apă caldă menajeră ale unui utilizator tip condominiu care nu se află în zona unitară de încălzire prin sistem centralizat de alimentare cu energie termică se va face în următoarele condiții cumulative:

(2) Deconectarea unui consumator de energie termică dintr-un condominiu care nu se află în zona unitară de încălzire prin sistem centralizat de alimentare cu energie termică se face doar cu intenția înlocuirii sistemului de încălzire centralizat cu o sursă de producere a energiei termice, cu respectarea următoarelor condiții cumulative:
a) acordul scris al asociației de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale, asupra intenției de realizare de către consumator a unui sistem individual de încălzire;

Care sunt aceste surse de producere a energiei termice - in intelesul legii - in baza carora poti cere debransarea - deoarece centralele pe gaz sunt interzise dar sunt refuzate si:

_panouri radiante (am deja)
_convectoare murale (am deja)
_aer conditionat (am deja)
_aeroterme (am deja)
_boiler instant pe linia de apa calda (am deja deoarece apa calda este calaie mai tot timpul la acel apartament)
_calorifer electric pe ulei (am deja)

????

Edited by Sterone, 26 December 2023 - 19:00.


#22
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,201
  • Înscris: 03.12.2021
Cum de mai reusesc unii sa se debranseze ?

Oficial, nu la mica intelegere cu administratoru



#23
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 16.01.2023
In alte orase din tara am observat ca: "Montarea repartitoarelor de costuri NU este obligatorie !".

Exista o aplicare unitara nationala a prevederilor legale ?

https://www.primaria...eti-articol1734

#24
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 16.01.2023

 the_blue_raven, on 13 ianuarie 2024 - 16:59, said:

Cum de mai reusesc unii sa se debranseze ?

Oficial, nu la mica intelegere cu administratoru

Mana-n mana cu asociația de proprietari și musai mai mulți deodată, n-am habar cu zona unitară ce e de făcut dar ...

#25
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View PostSterone, on 13 ianuarie 2024 - 20:16, said:

In alte orase din tara am observat ca: "Montarea repartitoarelor de costuri NU este obligatorie !".

Exista o aplicare unitara nationala a prevederilor legale ?

https://www.primaria...eti-articol1734
Foarte interesanta stirea. Ramane de vazut cat de adevarata este.
Nu ar fi primul caz cand redactorii de stiri scriu doar ca sa-si faca norma de cuvinte scrise, sa umple spatiul disponibil din pagina, nu verifica stirea din 3 surse independente, scriu "dupa ureche".

#26
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 16.01.2023
Pai ăla era site ul oficial al primariei

Edited by Sterone, 15 January 2024 - 08:45.


#27
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 16.01.2023
Termo Urban: Debranşaţi-vă, încălzirea de la termoficare nu mai e rentabilă!

https://www.gds.ro/L...ai-e-rentabila/

au schimbat si legea, repartitoarele au devenit obligatorii indiferent de echilibrarea hidraulica

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate