Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Achiziții de pe platforma Temu

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
563 replies to this topic

#379
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 03.09.2016
Pățania mea de anul trecut: comandasem ceva în 27 noiembrie, trebuia să ajungă în decembrie înainte de Crăciun. N-a ajuns coletul la data stabilită (de ei), a doua zi am primit 24 de lei credit.
După câteva zile primesc mesaj de la Temu, că avionul s-a defectat și nu o să ajungă coletul după Crăciun, motiv pentru care primesc 100 de lei credit.
După Revelion iar primesc mesaj, cum că se pare că coletul s-a pierdut, deci pot cere refund, vreo 70 de lei, și dacă totiuși ajunge, pot să-l păstrez.
Am cerut refund (24+100+70) și ghici, după preo trei zile mă sună curierul :-))
De atunci nu mi s-a mai întâmplat așa ceva.

#380
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.11.2009

View Postbai3tzash, on 20 martie 2024 - 12:12, said:

Daca nu vine coletul in intervalul ala maxim, poti cere refund, ti se da automat.

View Postiogamac, on 20 martie 2024 - 12:17, said:

Sună la curierul din România care trebuie să preia coletul. Eu așa am făcut, dar nu am așteptat 10 zile. Dacă a treia zi nu l-a ridicat sun. De fiecare dată, și cu GLS și cu DPD, după 2-3 ore de la apelare a apărut că l-au ridicat din vamă. Mai nou, am activat tot timpul livrare urgenta.
Nu mă refer la data maximă de primire a coletului, ci la 15 zile fără update de tracking, conform politicii lor !
Ca să sun la curier , ar trebui să fi ajuns în Ro, ori din tracking-ul lor se pare că nu s-a suit nici în avion !

Attached Files


Edited by mie1dor, 20 March 2024 - 12:41.


#381
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
Am făcut și eu recent refund pentru preț mai scăzut al unor produse din comandă.

A mers intant refundul cu credit în contul temu deci e chiar utilă chestia asta în caz că scade prețul la unele produse din comandă până le primești.

Attached File  refund temu price adjust koss 03 20 2024.png   167.79K   25 downloads

Foarte utilă treaba.. Câți nu v-ați enervat că ați cumpărat ceva și a doua zi sau în următoarele zile a scăzut prețul?? Eu unul n produse am cumpărat așa..

emag ar trebui să ia lecții de la temu.. la acest capitol Posted Image

Edited by koss14, 20 March 2024 - 13:58.


#382
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
eMAG chiar face asta, de dinainte să se nască Temu: îți returnează banii sau voucher, cu diferența dintre prețul de achiziție și prețul redus, atâta timp cât produsul se află încă în perioada în care este admisă returnarea lui!...

#383
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
Unde mă îți returnează emag banii dacă scade prețul la produs în perioada returnării ?? ia da exemplu din termeni și condiții
Unde e opțiunea asta la emag?? Tu vorbești ca să n-adormi??

Edited by koss14, 20 March 2024 - 15:30.


#384
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 16.01.2023
Vama la Temu e că la Ali sau diferit ?

#385
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 03.09.2016
@ _V_
Asta chiar aș vrea să știu și eu LOL
Am cumpărat recent un televizor, l-am luat la 3400, în nici o săptămână scăzuse prețul la 2800 (am crezut că înnebunesc), acum e sub 3100, dar nicăieri nu am opțiunea de refund sau să scrie undeva că aș primi diferența de bani inapoi.
Ești sigur că e vorba de eMag?

#386
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 03.09.2016
Ehei, uite că sosesc actualizările!
Coletul comandat în 4 martie și cu delivery între 10 și 20 martie a fost azi preluat de curierul DPD. Cred că mâine e la mine. Sper să primesc ăia 25 de lei, totuși :D
Celălalt colet, comandat în 10 martie și delivery între 17- 27.03 e deja în drum spre depozitul de destinație.

#387
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Cu privire la emag, cel mai probabil poti obtine vreun voucher pe diferenta, daca ii contactezi in perioada eligibila de retur. Ii spui ca faci retur, ca a aparut mai ieftin. Ca sa nu se complice, se prea poate sa-ti dea voucher.

#388
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.11.2009

View Postbai3tzash, on 20 martie 2024 - 16:44, said:

Cu privire la emag, cel mai probabil poti obtine vreun voucher pe diferenta, daca ii contactezi in perioada eligibila de retur. Ii spui ca faci retur, ca a aparut mai ieftin. Ca sa nu se complice, se prea poate sa-ti dea voucher.
De când am descoperit temu, cred că am peste 7 retururi la emag ( inclusiv ultimul aspirator ) pe motiv de "am găsit acelaşi produs la un preţ mai mic" , niciodată nu mi s-a oferit posibilitatea de diferenţă de preţ !!!

#389
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 16.01.2023
L a Temu cum asigura garantia aspiratoarelor ?

#390
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.11.2009

View PostSterone, on 20 martie 2024 - 18:32, said:

L a Temu cum asigura garantia aspiratoarelor ?
Prin "refund", apoi cumperi altul !

#391
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 16.01.2023
Adica iti dau ei o parte din bani inapoi si trebuie sa-l trimiti .... cui ? Poate doar minti si nu e stricat. Cred ca cineva il verifica

#392
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.11.2009

View PostSterone, on 20 martie 2024 - 19:06, said:

Adica iti dau ei o parte din bani inapoi si trebuie sa-l trimiti .... cui ? Poate doar minti si nu e stricat. Cred ca cineva il verifica
Nu, prin full refund dacă s-a stricat şi dacă îl vor înapoi , îl trimiţi gratuit prin Cargus !

#393
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
A mai pățit cineva ca să intre în posesia unor căști wireless, cu defect de fabricație, achiziționate de pe Temu, și anume ca ceea ce trebuie să se audă-n casca dreaptă se aude-n stânga, și invers?:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6TWJaFD6R2s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




View Postbai3tzash, on 20 martie 2024 - 16:44, said:

Cu privire la emag, cel mai probabil poti obtine vreun voucher pe diferenta, daca ii contactezi in perioada eligibila de retur. Ii spui ca faci retur, ca a aparut mai ieftin. Ca sa nu se complice, se prea poate sa-ti dea voucher.

Exact, dar cei care-și duc viața pe Temu + Ali nu vor putea să iasă absolut niciodată din bula lor existențială...

Ideea de bază este aceea că trebuie musai să iei legătura cu un operator uman, pentru a-i explica motivul real al nemulțumirii și anume că prețul actual de vânzare este mai mic în raport cu cel de la momentul achiziției, pentru unul și același produs, și că dorești fie să faci retur din acestă cauză fie să ți se ofere diferența de bani.

În 100% dintre cazuri operatorul uman mi-a furnizat opțiunea nr. 2 , pentru a evita astfel returnarea produsului!

#394
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006

View Postkoss14, on 18 martie 2024 - 12:36, said:


tik-tokul e haznaua umanitatii. Orice retardat se poate scalambaia si poate debita orice acolo.. Nu stiu daca sa rad sau sa plang la vederea uneui asemenea filmulet.. iar cand vad reactiile alea la video.. incep sa cred ca deja idiotenia e boala nationala mai grava ca cancerul.
De ce nationala? au pus botu' cretinii din toata lumea!

View PostSterone, on 19 martie 2024 - 13:10, said:

Temu e mai scump ca Ali sau mi se pare mie ?

La transport n-am comparat
Compara si revin-o sa ne spui!

#395
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 16.01.2023
Pe cine s-o revin ? Parcă se vorbește codificat pe topicul asta.

 _V_, on 20 martie 2024 - 21:22, said:

A mai pățit cineva ca să intre în posesia unor căști wireless, cu defect de fabricație, achiziționate de pe Temu, și anume ca ceea ce trebuie să se audă-n casca dreaptă se aude-n stânga, și invers?:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6TWJaFD6R2s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






Exact, dar cei care-și duc viața pe Temu + Ali nu vor putea să iasă absolut niciodată din bula lor existențială...

Ideea de bază este aceea că trebuie musai să iei legătura cu un operator uman, pentru a-i explica motivul real al nemulțumirii și anume că prețul actual de vânzare este mai mic în raport cu cel de la momentul achiziției, pentru unul și același produs, și că dorești fie să faci retur din acestă cauză fie să ți se ofere diferența de bani.

În 100% dintre cazuri operatorul uman mi-a furnizat opțiunea nr. 2 , pentru a evita astfel returnarea produsului!

Dar ăștia au o politică scrisa comerciala sau așa de pe YouTube ați învățat toate astea cu retururi, refund și alte garantii ? Și cât e valabilă garanția la Temu ? 30 de zile ?

#396
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Eu cred că tu chiar ai un viitor luminos, atâta timp cât la o banală întrebare-mi răspunzi cu o altă întrebare!...

1. Nu vreau să apelez la absolut niciun fel de garanție/refund;
2. Nu vreau să returnez absolut nimic;
3. Mă interesează doar dacă s-a mai întâmplat cuiva să fie inversate căștile, L cu R!

Dacă nu ești în temă cu subiectul, atunci încearcă să nu mai tot postezi prostii, prostioare și alte tâmpenii!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate