Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Tencuiala+tinci+glett sau DOAR tencuiala+glett : mecanizat sau manual ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 05.12.2004
Pe zidarie de caramida : ce stratificatie se foloseste de la interior spre exterior ? Din punct de vedere al permeabilitatiii la vapori .

Ce a ales Ovidiu Țifui pentru pereții de la #casatifui
https://www.youtube.com/watch?v=I-u_1GhN-YQ

Tencuiala var-ciment Baumit MPI25 are : Granula maxima = 0.6mm ( se poate vedea in imaginea atasata )

Ce rost mai are tinci-ul cu Dmax = 0.6mm , daca tencuiala in sine are Granula maxima Dmax = 0.6mm ?

Daca tenuiala e mecanizata ( sau chiar si manuala ) se poate aplica glett-ul direct pe tencuiala Baumit MPI25 , sau orice alt tip de tencuiala cu Dmax = 0.6mm .

Pentru cei ce folosesc tencuiala mixata local ( Holcim Tenco / Romcim Multibat / Ciment+Var si nisip )  si nisipul are granula maxima = 4mm ( adica sort 0 -4mm ) si tencuiala va iesi destul de brut , normal ca se foloseste si tinci.

Fiindca si tinciul are granula maxima = 0.6mm , ca si tencuiala Baumit MPI25 la sac ( care include deja nisip cu Dmax = 0.6mm )

Din punct de vedere al permeabilitatii la vapori : ce lavabila , glett si tencuiala trebuie folosit la interior ?

Si ce termoizolatie , adezivi , tencuiala decorativa la exterior ( silicatica , siliconica , mixta etc ? Desigur , vata bazaltica , fibrele din lemn vor fi cele mai permeabile la vapori .

Dar polistirenul EPS de fatada ( ETICS = External Thermal Insulation Composite System ) are in general un Sd si µ mare , ceea ce ii bariera de vapori ( iar in realitate ar trebui sa fie : permeabil la vapori )

La interior intotdeauna ar trebui sa fie : strat bariera de vapori , adica Sd si µ mare iar la exterior vor fi materiale permeabile la vapori cu : Sd si µ mic

Ce tip de lavabila trebuie folosit la interior ? ( Sto , Baumit , Benjamin Moore etc ) . Adica pe baza de ce material de baza sa fie vopseaua lavabila ?

Fiindca Tifui in video-ul de mai sus recomanda a se evita lavabila : acrilica . Adica fara vopsea lavabila pe baza de acril .


 gushpi, on 28 august 2023 - 14:29, said:

mai întâi verifică permeabilitatea la vapori pt:

-tencuiala de peste cărămidă
-polistirenul izolației
-adezivul de peste polistiren

apoi la interior, mai ai un strat de tencuială, mai ai un tinci, dar cel mai important - SIGUR - ai o vopsea lavabilă
o cercetare amănunțită te va minți că ȘI lavabila asta are permeabilitate, ceea ce-i o minciună - este „plastic” total

nici un perete construit normal nu va „respira” așa cum vă-nchipuiți voi...

Posted Image


Tencuiala decorativa exterioara :

Quote


Tencuială cu permeabilitate mare la vapori

CT73  (silicatică) - permeabilitate la vapori clasa V2 conform EN 15824
CT175 (silicat-siliconică) permeabilitate la vapori clasa V1 conform EN 15824
CT75 (siliconică) permeabilitate la vapori clasa V1 conform EN 15824

https://forum.softpe...mare-la-vapori/

Attached Files


Edited by luk2011, 03 December 2023 - 15:17.


#2
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 05.12.2004
Clasele de mortar de zidarie si tencuiala .

In functie de scopul mortarului se alege granula maxima ( Dmax ) a nisipului ( se poate vedea in imaginile atasate )

daca tencuiala are inglobata doar nisip cu granula maxima , Dmax = 0.6mm , nu se mai impune si aplicarea unui tinci , se poate aplica direct glett-ul .

daca gresesc sa ma corectati .

Attached Files



#3
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 05.12.2004
In imaginea atasata se poate vedea ce scrie in fisa tehnica de la Multibat ( liantul de mortar de zidarie si tencuiala ) :

Quote

Cu nisip de max. 1 mm, tencuiala care nu mai necesita gletuire.

Quote

nu conține și nu necesită var

Multibat :
https://www.romcim.r...IBAT-2023-1.pdf

Attached Files



#4
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 04.03.2006
Tampenie mai mare decat tencuiala asta ""romaneasca"" eu n-am vazut , e scump, dureaza mult si rezultatul este in cel mai multe cazuri prost.

Pentru tencuiala interioara nu e nevoie de nimic mai mult de amorsa+ mp75 sau goldband . Fara glet !  mp75 se finisieaza direct gata de vopsit , necesita doar o slefuire manuala superficiala !

Problema e ca ... ""asa se face" sefu ' e impamantenit si in dorei si in clienti .

#5
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 05.12.2004

View Postsuperbec, on 10 decembrie 2023 - 16:30, said:

Tampenie mai mare decat tencuiala asta ""romaneasca"" eu n-am vazut , e scump, dureaza mult si rezultatul este in cel mai multe cazuri prost.

Pentru tencuiala interioara nu e nevoie de nimic mai mult de amorsa+ mp75 sau goldband . Fara glet !  mp75 se finisieaza direct gata de vopsit , necesita doar o slefuire manuala superficiala !

Problema e ca ... ""asa se face" sefu ' e impamantenit si in dorei si in clienti .

Knauf MP75 - Tencuială pe bază de ipsos, cu aplicare mecanizată
https://www.knauf.ro...zata-knauf-mp75

MP75 ii tencuiala pe baza de Ipsos.

Unii doresc tencuiala pe baza de var-ciment si NU Ipsos .

Edited by luk2011, 11 December 2023 - 10:27.


#6
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
La interior am vazut o mecanizata pe baza de ipsos care putea fi vopsita si gata! Superbec la exterior ce propui?

Edited by bobitzaaa, 11 December 2023 - 10:29.


#7
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,062
  • Înscris: 26.11.2001
Am o intrebare dincolo de permeabilitati si calcule complicate. La o casa la care ai sistem de ventilatie, mai are vreo relevanta permeabilitatea la vapori ? Eu cred ca NU.

Cu alte cuvinte: ai grija la zidarie sa fie cat mai dreapta ca sa nu ai de incarcat mult ulterior. Apoi metoda lui superbec e optima financiar/management vapori.
La exterior eu cred ca se poate pune polistiren fara probleme. Ventilatia si montajul corect al polistirenului e ce ai nevoie.

Edited by don_King, 11 December 2023 - 18:26.


#8
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 04.03.2006

 luk2011, on 11 decembrie 2023 - 10:26, said:



Unii doresc tencuiala pe baza de var-ciment si NU Ipsos .
doresc ei? sunt clienti informati? sau ne-informati?

ca eu unul sunt sa zicem usor informat si nu gasesc un singur motiv sa tencuiesc cimentos la interior , NICI UNUL !

 bobitzaaa, on 11 decembrie 2023 - 10:29, said:

La interior am vazut o mecanizata pe baza de ipsos care putea fi vopsita si gata! Superbec la exterior ce propui?

da, mecanizata sau nu , nu are importanta , tencuielile pe baza de ipsos sunt rapide ieftine si permeabile la vapori , nu-s rezistente in spatii umede in schimb.

pentru exterior este nevoie de tencuiala pe baza de ciment, nu stiu sa existe alte optiuni de material.

eu nu am tencuit casa, era in caramida aparenta, s-a lipit polistirenul direct pe caramida cu adeziv cimentos, dupa care plasa de fibra+ acelasi adeziv , apoi  tencuiala decorativa , face 2 ani la primavara, absolut nici o problema.

 don_King, on 11 decembrie 2023 - 18:22, said:

Am o intrebare dincolo de permeabilitati si calcule complicate. La o casa la care ai sistem de ventilatie, mai are vreo relevanta permeabilitatea la vapori ? Eu cred ca NU.

Cu alte cuvinte: ai grija la zidarie sa fie cat mai dreapta ca sa nu ai de incarcat mult ulterior. Apoi metoda lui superbec e optima financiar/management vapori.



Nu e chiar asa de simplu , o ventilatie gandita, dimensionata si INSTALATA corect iti rezolva problema vaporilor si intr-un acvariu .
Nu este metoda "mea"" , eu doar am avut ocazia sa locuiesc in constructii moderne si am observat diferenta de comfort dupa care a inceput sa ma intereseze subiectul

#9
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 05.12.2004

 don_King, on 11 decembrie 2023 - 18:22, said:

Am o intrebare dincolo de permeabilitati si calcule complicate. La o casa la care ai sistem de ventilatie, mai are vreo relevanta permeabilitatea la vapori ? Eu cred ca NU.

Cu alte cuvinte: ai grija la zidarie sa fie cat mai dreapta ca sa nu ai de incarcat mult ulterior. Apoi metoda lui superbec e optima financiar/management vapori.
La exterior eu cred ca se poate pune polistiren fara probleme. Ventilatia si montajul corect al polistirenului e ce ai nevoie.

foarte putini au sistem de ventilatie

tencuiala pe baza de var ii permeabila la vapori , doar ca varul se intareste foarte greu cu ajutorul CO2 din aer

din cauza asta se opteaza pentru tencuiala var-ciment sau ciment-var , depinde care din ele sint intr-o proportie mai mare .

atat Ovidiu Tifui cat si Valentin Begu de la Enciclipedia Constructiilor de pe youtube au ales tencuiala var-ciment de la Baumit

Tifui a ales Baumit KlimaWhite , contine ciment alb . Cimentul alb are fier putin , de acolo e alb-ul , adica F2O3 ii intr-o proportie mai mica decat la cimentul gri obisnuit .

Valentin Begu a ales Baumit Klima MPI , care contine si Perlit .

Klima vine de la faptul ca tencuiala contine si Perlit , pe langa var calcic hidratat si ciment ( clinker )

Edited by luk2011, 17 December 2023 - 17:38.


#10
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 04.03.2006

 luk2011, on 17 decembrie 2023 - 17:33, said:

foarte putini au sistem de ventilatie

tencuiala pe baza de var ii permeabila la vapori , doar ca varul se intareste foarte greu cu ajutorul CO2 din aer

din cauza asta se opteaza pentru tencuiala var-ciment sau ciment-var , depinde care din ele sint intr-o proportie mai mare .

atat Ovidiu Tifui cat si Valentin Begu de la Enciclipedia Constructiilor de pe youtube au ales tencuiala var-ciment de la Baumit

Tifui a ales Baumit KlimaWhite , contine ciment alb . Cimentul alb are fier putin , de acolo e alb-ul , adica F2O3 ii intr-o proportie mai mica decat la cimentul gri obisnuit .

Valentin Begu a ales Baumit Klima MPI , care contine si Perlit .

Klima vine de la faptul ca tencuiala contine si Perlit , pe langa var calcic hidratat si ciment ( clinker )


este complet irelevant, tencuiala pe baza de calciu functioneaza si in case fara ventilatie , iar ce a ales unul si altul + 3 prieteni iutuberi de-ai lor NU CONTEAZA !

te rog nu mai abera cu intarirea ... ""foarte greä"

#11
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,460
  • Înscris: 06.06.2006
La ce tot vedeti pe youtube adaugati si o felie de lamaie macar.
Sau macart niste ore bune de documentat referitor la materialele folosite (dpdv termic/structural/chimic/etc/etc/etc).

Edited by kretzu77, 18 December 2023 - 14:43.


#12
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Tu ce solutie propui, atat la interior cat si la exterior?

#13
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,062
  • Înscris: 26.11.2001

 luk2011, on 03 decembrie 2023 - 15:06, said:

Ce a ales Ovidiu Țifui pentru pereții de la #casatifui

Nu vreau sa jignesc, dar de cand un instalator este expert in tencuieli ? As pune mai mult pret pe instructiunile producatorilor, parerile "influencerilor" sunt irelevante.

#14
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 05.12.2004

View Postdon_King, on 18 decembrie 2023 - 18:52, said:

Nu vreau sa jignesc, dar de cand un instalator este expert in tencuieli ? As pune mai mult pret pe instructiunile producatorilor, parerile "influencerilor" sunt irelevante.

Corect . E instalator . Dar e si inginer , nu doar instalator .

Si a lucrat efectiv 8 ani in Austria .

Tencuiala pe baza de ipsos ( CaSO4 - Sulfat de Calciu ) ii sensibila la umezeala . Mai multe informatii despre Ipsos in imaginea atasata .

Attached Files


Edited by luk2011, 21 December 2023 - 14:35.


#15
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Asa, si?

#16
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015

View Postsuperbec, on 12 decembrie 2023 - 12:34, said:

doresc ei? sunt clienti informati? sau ne-informati?
ca eu unul sunt sa zicem usor informat si nu gasesc un singur motiv sa tencuiesc cimentos la interior , NICI UNUL !

Tencuiala cimentoasa, ca e pe exterior sau interior, leagă zidăria. Dacă e din zidărie peretele.

#17
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Vise.

#18
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Asquini nu concepe tencuieli de ipsos, decât gletuit și stucaturi.
Metode moderne în construcții au mai fost, de exmplu azbestul, foarte modern la vremea lui.
Testul timpului la tencuieli e dat de var și ciment.

Attached Files


Edited by denisen, 02 March 2024 - 21:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate