Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Lasagna gata facuta de la Penny

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 16.08.2010

 pasilla, on 29 noiembrie 2023 - 20:08, said:

Asta se intampla cand nu ai mancat lasaga niciodata.

Vorbești de cea din Lidl sau de cea din restaurant? Zic să comparăm mere cu mere, nu cu pere...

#20
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,689
  • Înscris: 15.01.2017

 MindArchitect, on 29 noiembrie 2023 - 19:33, said:

Sincer ma bucur ca am nimerit atatea persoane pe aceeasi lungime de unda.

Sunt om care gatesc si din pacate stiu cum este sa stii sa gatesti, sa stii ce gust are un preparat si sa te duci in oras si preparatul sa nu fie gatit corect.

Asa si cu lasagnia asta? M-am uitat cat costa toate ingredientele, este un preparat destul de scump daca este sa-l faci ca la carte, pe langa ca sunt ingrediente pe care trebuie sa le gatesti corect, mai sunt si scumpe, din cauza asta nu am luat in calcul sa o gatesc acasa.

Si a fost dilema? Ce fac? O cumpar semipreparat sau o comand de la vreun restaurant.
Pentru ca la o adica pot sa o faca naspa si aia livreaza cu glovo.

Un preparat destul de scump vandut foarte ieftin de aia. Ar trebui sa-ti dea de gandit chestiunea asta.
Nu as munca asa ceva nici amenintat cu arma.

Singurul inconvenient este ca durează destul de mult timp prepararea.

#21
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Rau am ajuns sa cumparam semipreparate din lidl RO care nici pe departe nu se compara cu cele din vest..

#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,563
  • Înscris: 16.03.2007
pai adu-le tu din vest ca le cumparam de la tine. fii eroul nostru!

Edited by laffin, 29 November 2023 - 20:56.


#23
86C415

86C415

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 22.05.2018
Apetit cica's facute in Belgia. Cel putin asa zice pe ele.

#24
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 24.01.2012
La 20 de lei kilu', să zici merci dacă lasagna aia nu latră la tine din farfurie.

#25
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
La banii aia,ambalajul are mai putin plastic decat continutul.

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
Dilemele omului astuia nu le-am inteles niciodata.
Cat de greu o fi sa te duci la un restaurant cu specific italian? Chiar si cel mai banal, tot e mult mai buna ca cea de 20 de lei si ca cea pe care o faci acasa.

#27
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 laffin, on 29 noiembrie 2023 - 20:54, said:

pai adu-le tu din vest ca le cumparam de la tine. fii eroul nostru!

Nam frigider in masina Posted ImageEu le fac in casa si dau prietenilor, rudelor gratis Posted Image

#28
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 04.11.2023
Si in Germania tot vreo 20 de lei costa lasagna aia din supermarket care-i gata facuta. Asa ca pretul nu mi se pare neaparat "ciudat", insa daca vrei sa vezi ce inseamna lasagna cu adevarat (fara sa gatesti)  incearca altundeva. Orice restaurant italian decent care face asa ceva iti ofera o mancare mult peste ce gasesti in supermarket.

Pe de alta parte, ai gatit vreodata sos ragu pentru paste al ragu (bolognese)? Daca da, acelasi sos il bagi si in lasagna, mai pui mozarella din aia adevarata  si faci un sos bechamel (asta nu stiu cum se face, dar nu poate sa fie f greu) si gata. A, si niste paste de calitate, italiene, nu monte banato, etc.

Daca stau sa calculez, produsul facut acasa nu costa mai mult de 4-5€ daca nu cumpar cele mai de calitate produse, insa daca iau doar bio si calitate superioara ajung la pret dublu.

#29
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 07.04.2017
Cum mai sa coste doar 4 - 5 euro?! Doar untul e vreo 12 lei, un pachet marca magazinului, mai trebuie lapte, faina, nucusoara pentru bechamel. Plus pastele, carnea si tot ce mai trebuie.

Edited by SharonCollins, 30 November 2023 - 13:03.


#30
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 04.11.2023

 SharonCollins, on 30 noiembrie 2023 - 13:02, said:

Cum mai sa coste doar 4 - 5 euro?! Doar untul e vreo 12 lei, un pachet marca magazinului, mai trebuie lapte, faina, nucusoara pentru bechamel. Plus pastele, carnea si tot ce mai trebuie.

- Untul cat bagi acolo te costa vreo 50 de centi.
- Laptele vreo 70-80 de centi,
- pastele vreo 75 de centi un pachet, 1,5-2€ daca vrei De Cecco, Molisana, etc care si alea la reducere costa tot 75 de centi-1€.
- 2€ 500g de carne de vita normala, 5€ carne bio
- 50 de centi in total un morcov, o creanga de telina, o ceapa + ulei, sare, piper, nucsoara, faina.
- 1€ un sos de rosii decent, 1,75€ daca te intinzi la Mutti sau ceva peste.

Mie imi da cam 5,5€ daca iei produsele normale, vreo 10€ cu produse bio sau de calitate superioara.
Astea-s preturile din Germania.

Dar nah, poate ca efortul e si mai mic, in cazul meu am de toate deja acasa, si in cantitati mai mari incat a face o lasagna nu necesita nicio investitie in afara foilor de paste.

#31
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Bulion am facut in casa, adevarul ca la aluat pt. paste nu ma bag si prefer sa fac "musaca bologneze" Posted Image, mult mai bun decat lasagna .
Numai restaurantele cu stele, de la vest, fac mancare in bucataria proprie, majoritatea semipreparate de la supermarcheturi.. Dar sa fiu eu sanatos in cate crasme din RO am mancat mancare incalzita de la conserva.
PS am luat demult lasagna de la selgros.. esec total si scumpa ! Deja am cumparat niste carne de vitel de la tzara, urmeza sos bolognese Posted Image, hamburgeri..

Edited by crischir, 30 November 2023 - 15:35.


#32
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 07.04.2017
Giuliani- El e in Romania! Nu cumpara nimeni nicaieri  putina faina, putin lapte, o lingurița de condimente, etc! Ce e asa greu de inteles?! Si mai trebuie si pus la cuptor, sosurile facute, costa si aia. Hai sa nu fim mai catolici decat papa!

Edited by SharonCollins, 30 November 2023 - 17:04.


#33
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 20.06.2005
Lasagna de la Lidl a ajuns de toată jena la gust, inclusiv aia mica, chiar si de vita la tava mica. La începuturi era ok, cea de 750g conținea si vita, besamel bun nu doar faina, si cu parmezan deasupra cat de cat ok, acum doar porc gust naspa.

#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016

 crischir, on 30 noiembrie 2023 - 15:24, said:


Numai restaurantele cu stele, de la vest, fac mancare in bucataria proprie, majoritatea semipreparate de la supermarcheturi

Da, e clar, altul care “știe” ce vorbește.

 SharonCollins, on 30 noiembrie 2023 - 17:04, said:

Giuliani- El e in Romania! Nu cumpara nimeni nicaieri  putina faina, putin lapte, o lingurița de condimente, etc! Ce e asa greu de inteles?! Si mai trebuie si pus la cuptor, sosurile facute, costa si aia. Hai sa nu fim mai catolici decat papa!

Se propune ca le ai in casa. Tu nu ai lapte și unt in frigider?

Quote

Deja am cumparat niste carne de vitel de la tzara, urmeza sos bolognese Posted Image, hamburgeri..

Hamburgherul trebuie sa fie gras, trebuie sa pui grăsime de vaca pe lângă carnea de vițel.

#35
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 07.04.2017
Nu era vorba de mine, vrajitorule. Oricum o dai,  nu iese prețul ala. Nu face nimeni o singura portie de lasagna.

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 MindArchitect, on 29 noiembrie 2023 - 18:34, said:

Nu am mancat niciodata lasagna si sunt curios daca sa cumpar cu 20 de lei de la Penny Lasagna 1Kg
Un pret corect pentru 1 Kg (gata factuta- desi are si carne de porc).

Edited by pasilla, 30 November 2023 - 18:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate