Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Cum obtinem despăgubiri de la furnizorii de utilități ?

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 23.12.2022
Am deschis acest topic deoarece în ultima vreme au fost din ce mai multe incalcari ale standardelor de performanță și unii au obținut despăgubiri iar alții, nu.

Mai am 8% baterie pe telefon, curent întrerupt de dimineața în câteva cartiere importante, apa oprită la 2 din 3 locuri de consum deoarece nu funcționează pompele.


La un apartament Asociația de Proprietari a hotărât închiderea vanei din subsol deoarece se livrează agent termic aproape rece.

Gazul este ok deocamdată însă fără curent centrala nu acționează.

In prezent am câteva sesizări legate de facturi și de alte câteva aspecte ale furnizării Ee și GN la care n am primit răspuns în termen.

Majoritatea acestor aspecte constituie incalcari ale standardelor ce sunt supuse compensării.

Cred că ar fi interesat de știut ce firme respecta acest standard ca sa intuim unde exista asumarea calității.

Edited by Master_the_cat, 29 November 2023 - 18:17.


#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
Sunteti sub stare de asediu ?

La ce ai enumerat acolo , asa rezulta .
In ce zona , oras esti ?

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 15.08.2005
bai nene, zici ca esti in estul ucrainei si v-au atacat rusii

#4
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2014
Nu vreau sa intru in polemici sau sa o fac pe lupul moralist. Poti cere despagubiri cand furnizorul nu isi indeplineste obligatiile din nepasare sau rea vointa. Din cauza intemperiilor, pe care furnizorul nu le poate anticipa, nu poti cere despagubiri. Citeste contractele, si vezi ce obligatii are furnizorul. Daca nu le respecta poti cere despagubiri, dandu-l in judecata.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,564
  • Înscris: 16.03.2007
sau renunti la contract...

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,070
  • Înscris: 07.11.2006

 phoenix76, on 29 noiembrie 2023 - 18:39, said:

Nu vreau sa intru in polemici sau sa o fac pe lupul moralist. Poti cere despagubiri cand furnizorul nu isi indeplineste obligatiile din nepasare sau rea vointa. Din cauza intemperiilor, pe care furnizorul nu le poate anticipa, nu poti cere despagubiri. Citeste contractele, si vezi ce obligatii are furnizorul. Daca nu le respecta poti cere despagubiri, dandu-l in judecata.

Tu te referi la forta majora, dar din ce relateaza initiatorul nu-i cazul de asa ceva.
In ceea ce priveste standardul de performanta in domeniul electric, acesta se regaseste pe site-ul ANRE. Si ar fi bine sa-l citeasca cat mai multi ca sa-si dea seama cu exactitate cate drepturi au ca si clienti si mai ales ce obligatii si responsabilitati au furnizorii si OD.

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,859
  • Înscris: 26.02.2010
Cred că este vorba de orașul Constanța sau de Tulcea, în aceste zone, încă sunt probleme cu alimentarea cu energie electrică.

#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am clauza in asigurarea casei.

#9
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 16.01.2023
Ce clauza ?

#10
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,238
  • Înscris: 24.11.2006
@Master_the_cat: Daca necazurile pe care le ai se datoreaza fenomenelor meteo, care, logic, nu sunt imputabile furnizorilor de utilitati nu vei obtine despagubiri. Vezi ca lucrul asta este stipulat si in contract.

Edited by un_el, 30 November 2023 - 12:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate