Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Cablu coaxial pentru kit sistem supraveghere Hikvision 4k

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bbg150

bbg150

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.07.2018
Buna ziua,

Ce cablu coaxial imi recomandati pentru un kit sistem supraveghere Hikvision 4k?

Am de ales intre RG6, RG11 si RG59, desi parerile sunt foarte impartite.

La ce ar trebui sa fiu atent si care credeti ca e cel mai bun produs? De unde il pot lua?

Multumesc.

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,963
  • Înscris: 15.04.2019
De ce analogic?

#3
bbg150

bbg150

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.07.2018

 __Dan__, on 22 noiembrie 2023 - 19:57, said:

De ce analogic?
Asa mi s-a recomandat pentru spatiul meu comercial.

Spatiul comercial are 100 m2 (20m x 5m).

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 30.07.2007
4k pe analogic? In fine...
Eu as pune cat5 si video baloon, e mai usor de pozat cat5

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
Caracteristicile importante ale unui cablu coaxial sunt:
1. Impedanta. E cea mai importanta. In general pentru conexiuni bidirectionale (semnale) se foloseste 50ohm, pentru unidirectionale (semnale) 75ohm, iar pentru transmiterea de putere (semnale de mare amplitudine) se foloseste impedanta redusa pe la 27 ohm, nu stiu exact. Daca impedanta nu se potriveste, vor aparea reflexii. Orice adaptor de impedanta introduce o atenuare. Deci e bine sa respecti impedanta sistemului. Nu stiu ce impedanta au cablurile alea si ce impedanta vrea sistemul ala, insa cablul trebuie sa aiba impedanta cuvenita. Daca comunicarea e bidirectionala si nu e specificata, trebuie 50ohm.

2. Frecventa maxima a cablului. Trebuie sa stii cam la ce frecventa functioneaza sistemul. Daca nu stii, poti inmulti cu 2 numarul de biti pe secunda. Cablul trebuie sa mearga la acea frecventa.

3. Factorul de atenuare. Se masoara in decibeli pe metru. Si e dependenta de frecventa. Unele cabluri au atenuare asa de puternica la frecvente mari e practic inutilizabil. Aici are legatura si cu punctul 2, dar chiar daca 2 e indeplinit, ramane o problema atenuarea calculata pe lungimea cablului la frecventa de lucru.

4. Factorii mecanici. Deloc de neglijat. Cablurile bune din pdv electric sunt in general rigide mecanic. Si au dielectric de tip spuma, care se deformeaza odata cu indoirea cablului. Cu cat mai mult aer in dielectric, cu atat atenuare mai mica si frecventa mai mare de lucru. Cu cat cablul mai gros, cu atat mai nasol din pdv mecanic dar atenuare mai mica. Deci e si aici un compromis, undeori deloc de neglijat.

5. Datele de catalog ale cablurilor genric formulate trebuie citite ca fiind valori minime garantate. In general producatorii de cabluri au valori mai bune decat cele generice. Ar trebui sa te uiti si la acest aspect. Stiu asta pentru ca si eu am fost in situatia ta si a trebuit sa aleg. Am facutun reserci si am alec intr-adevar un cablu excelent pentru aplicatia mea (GPS).

Stiu ca te-am umplut de teorie si nu ti-am dat ceva concret. Na-m vrut sa intru in detalii concrete, pentru ca nu le cunosc pentru aplicatia ta. Dar ai intrebat care-s parametrii importanti si .. cam astia sunt la care tre sa te uiti. Altii nu ai, in cazul tau.

#6
bbg150

bbg150

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.07.2018

 maccip, on 22 noiembrie 2023 - 20:16, said:

Caracteristicile importante ale unui cablu coaxial sunt:
1. Impedanta. E cea mai importanta. In general pentru conexiuni bidirectionale (semnale) se foloseste 50ohm, pentru unidirectionale (semnale) 75ohm, iar pentru transmiterea de putere (semnale de mare amplitudine) se foloseste impedanta redusa pe la 27 ohm, nu stiu exact. Daca impedanta nu se potriveste, vor aparea reflexii. Orice adaptor de impedanta introduce o atenuare. Deci e bine sa respecti impedanta sistemului. Nu stiu ce impedanta au cablurile alea si ce impedanta vrea sistemul ala, insa cablul trebuie sa aiba impedanta cuvenita. Daca comunicarea e bidirectionala si nu e specificata, trebuie 50ohm.

2. Frecventa maxima a cablului. Trebuie sa stii cam la ce frecventa functioneaza sistemul. Daca nu stii, poti inmulti cu 2 numarul de biti pe secunda. Cablul trebuie sa mearga la acea frecventa.

3. Factorul de atenuare. Se masoara in decibeli pe metru. Si e dependenta de frecventa. Unele cabluri au atenuare asa de puternica la frecvente mari e practic inutilizabil. Aici are legatura si cu punctul 2, dar chiar daca 2 e indeplinit, ramane o problema atenuarea calculata pe lungimea cablului la frecventa de lucru.

4. Factorii mecanici. Deloc de neglijat. Cablurile bune din pdv electric sunt in general rigide mecanic. Si au dielectric de tip spuma, care se deformeaza odata cu indoirea cablului. Cu cat mai mult aer in dielectric, cu atat atenuare mai mica si frecventa mai mare de lucru. Cu cat cablul mai gros, cu atat mai nasol din pdv mecanic dar atenuare mai mica. Deci e si aici un compromis, undeori deloc de neglijat.

5. Datele de catalog ale cablurilor genric formulate trebuie citite ca fiind valori minime garantate. In general producatorii de cabluri au valori mai bune decat cele generice. Ar trebui sa te uiti si la acest aspect. Stiu asta pentru ca si eu am fost in situatia ta si a trebuit sa aleg. Am facutun reserci si am alec intr-adevar un cablu excelent pentru aplicatia mea (GPS).

Stiu ca te-am umplut de teorie si nu ti-am dat ceva concret. Na-m vrut sa intru in detalii concrete, pentru ca nu le cunosc pentru aplicatia ta. Dar ai intrebat care-s parametrii importanti si .. cam astia sunt la care tre sa te uiti. Altii nu ai, in cazul tau.
Salut,

Iti multumesc pentru informatiile impartasite.

Mi-ai putea spune direct, te rog frumos, ce tip de cablu imi trebuie pentru acest sistem:

https://rovision.ro/...r-16-canale-4k/

Multumesc.

EDIT: Si daca se poate un link de unde il pot cumpara. Multumesc.

Edited by bbg150, 22 November 2023 - 20:23.


#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005

 bbg150, on 22 noiembrie 2023 - 19:54, said:

Buna ziua,

Ce cablu coaxial imi recomandati pentru un kit sistem supraveghere Hikvision 4k?

Am de ales intre RG6, RG11 si RG59, desi parerile sunt foarte impartite.

La ce ar trebui sa fiu atent si care credeti ca e cel mai bun produs? De unde il pot lua?

Multumesc.

Toate cele trei tipuri au impedanta de 75 ohmi .
Singura diferenta , sau diferente ca sunt doua ar fi atenuarea si diametrul.
In functie de lungimile folosite alegi tipul convenabil. Oricum nu o sa urce in frecventa mai mult de 100 Mhz asa ca poti alege si RG59 . RG 6 e cablul banal care il ai la tv .
Mai poti tine cont de calitate .Acelasi tip poate fi mai bun, low loss sau mai putin bun . Totul tine de lungimile folosite .

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
Pai ma pui sa fac eu reserciul in locul tau. Eu nu stiu cum functioneaza aceste sisteme de supraveghere, deci nu ti-as da un raspuns adecvat. Sigur sunt altii mai in masura.
Eu sunt cu teoria. Cu gainile sferice in vid :)
Iesiri vad acolo HDMI/ VGA si RCA audio, deci nu prea inteleg de ce vrei cablu coaxial. Ceva imi scapa, pentru ca chiar nu atiu cum functioneaza un asemenea sistem de supraveghere.
Daca e vorba doar despre cablul audio, care-i RCA, well.la acea frecventa cred ca poti utiliza absolut orice cablu de 75 de ohmi.
Dar am impresia ca nu e vorba despre asa ceva.

#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
Cabluri si conectica de buna calitate gasesti aici
- https://www.charma.ro/ si aici
- https://www.mondoplast.ro/

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,963
  • Înscris: 15.04.2019

 bbg150, on 22 noiembrie 2023 - 20:00, said:

Asa mi s-a recomandat pentru spatiul meu comercial.
Cei care ti-au recomandat analogicul nu ti-au descris si cablul?

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007

 ndor, on 22 noiembrie 2023 - 20:38, said:

Cabluri si conectica de buna calitate gasesti aici
- https://www.charma.ro/ si aici
La ei mi-am facut mai multe cabluri, acum cam 10-15 ani Intradevar, sunt profesionisti si se pricep. Ei mi-au facut cablurile, pana cand am facut eu un reserci si am gasit un anume cablu(+mufe LEMO), pe care l-am cumparat tot prin intermediul lor. Le si mufeaza, cu tot felul de mufe, le fac calumea, profi. Recomand.

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
Cu Charma lucrez de peste 20 ani

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Eu iau de la mondo si prefer Belden.

Initiator - ia RG6 sau echivalent, dar sa fie centralul de cupru, Un Belden H125 sau 126 ar fi ideal.
Eu astea am folosit ptr distante de 80-90m - dar camere doar 2K. Tot Hikvision.

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Belden - H125CU LSZH
Cablu Coaxial 75ohm folosit pentru cablarea retelelor de distributie semnal TV, de interior, gama de frecvente 5-3000MHz, Central Cupru 1,0mm, tresa Cupru 35%+folie Cupru, manta exterioara LSZH, CPR Euroclass : Eca, atenuare 8,6/19,9/32,1dB/100m-200/1000/2400 MHz, diametru 6,8mm, imunitate>85dB, temperaturi operare : -30+70 grade Celsius, role 500m, culoare alb.

https://www.mondopla...LSZH-pg_ft-8410

#15
bbg150

bbg150

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.07.2018
Va multumesc tuturor.

Am decis sa merg pe Mondo si Charma, astept ofertele de la ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate