Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Impunere penalitati pentru taxe platite anticipat

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Salut,
Locuiesc intr o comuna limitrofa Iasiului, unde, de vreo doi ani, ridicarea gunoiului nu mai este serviciu separat pe care sa l platim lunar direct catre prestator, acum se face prin primarie (nu stiu detalii prea multe, este un prestator regional ceva) - ideea e ca contravaloarea serviciului se considera taxa direct catre primarie - se cheama Taxa salubritate, plata se poate face si prin ghiseul.ro

Cuantumul aceste taxe este consistent: in cazul meu taxa de salubritate e cat impozitele pe casa, teren + 2 masini cumulate, vreo 500 de lei anual. Adica asa era la inceputul acestui an cand le-am platit integral si am primit bonificatie de (5 sau 10% dupa caz) pentru plata integrala inainte de 30 martie.
Am adeverinta care atesta acest lucru, defalcat pe ea si bonificatia.

Am platit si am uitat de ea, viata merge inainte. Candva , ulterior platii, cineva, nu stim cine (primarie/prestator) decide sa mareasca taxa de salubritate, nu anunta pe nimeni, nu ne cere acordul, ca, na, e taxa si nu avem contracte ptr asa ceva.

Acum, ca ne apropiem de sfarsitul de an m-am uitat pe ghiseul.ro sa vad daca nu a aparut ceva, amenzi sau mai stiu eu ce. Intradevar a aparut, majorarea de taxa salubritate la care bineinteles s-au calculat majorari si penalitati de intarziere de plata. Vreo 100 de leuti!

Intrebarile mele sunt:
- e legal sa-mi majoreze taxe pe anul in curs dupa ce mi s-a spus in scris ca nu mai am nimic de plata, basca am fost bonusat pentru plata in avans?
- e legal sa mi se calculeze majorari de intarziere cand eu mi-am platit taxele?

Recunosc ca am frunzarit un pic de legislatie de pe net, dar nu am gasit nimic care sa-mi desluseasca dilemele, poate imi indicati ceva articol/lege care sa ma lumineze.

Multumesc!

Edited by gelublabla, 17 November 2023 - 10:55.


#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 26.06.2009
Salut!
Pe scurt raspunsul este Da!
Taxele se calculeaza trimestrial - faptul ca iti spune la inceputul anului ca soldul este 0 nu inseamna ca va ramane tot anul pe 0. Mi se pare naspa ca nu v-au anuntat (asta te certi cu Primaria ta), dar ei daca in Trimestrul 2 au majorat taxele => nu mai ai soldul 0, ci ai sume de plata. La fel e naspa ca site-ul nu te anunta de chestia asta, dar... Romanika!

#3
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
@Xman_ghio, desi nu mi place raspunsul tau ma vad obligat sa i dau like.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Iasi este pe alta planeta Posted Image
Aia pe acolo au o "taxa speciala" de salubrizare pentru aia care NU detin contract prestari servicii

Probabil e vorba de "speciala" asta pentru care trebuie sa depui nush' ce declaratie pe la primarie
Daca nu depui declaratia buclucasa = calculeaza ei pentru tine Posted Image

#5
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Toata lumea din comuna plateste taxa pe salubritate, nimeni nu are contract direct cu prestatorul, primaria intermediaza relatia cu prestatorul, plateste la tona gunoiul si repartizeaza costurile catre populatie prin intermediul taxei
Primaria recunoaste ca nu are habar cati locuitori are in comuna, ca sa nu mai vorbim la nivel de gospodarii asa ca se plange pe site ca tre sa suplimenteze lunar de la ea ce se incaseaza ca sa poata plati prestatorul.
Despre prestator, stiu ca a fost ceva scandal, se pareca e impus politic, cum altfel, de PSD
https://www.dezvalui...-milioane-euro/

Poveste sulfuroasa ...

#6
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
asa e si la mine in oras, mi-au luat 525 lei taxa de salubrizare care a inlocuit-o pe cea de habitaclu.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001

 bibolu, on 17 noiembrie 2023 - 12:38, said:

care a inlocuit-o pe cea de habitaclu.
Aoleu. Unde aveți taxa de HABITACLU? :)
Beton așa ceva.
Fiecare cu habitaclul lui. Nu? Vapor, mașina....;)

#8
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
am scris gresit... Galati, taxa de habitat

Edited by bibolu, 17 November 2023 - 13:31.


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,925
  • Înscris: 30.08.2006
Exista aplicatia Ghiseul.ro si pentru cei cu card de cec exista si in aplicatia de cec Posibilitatea vizualizarii si platii taxelor si impozitelor la primarie.
Penalitatile s-au calculat pe suma restanta.

#10
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 05.07.2007
eu as incerca sa vorbesc frumos la primarie sa-mi elimine penalitatile.

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005

 Leo2006, on 17 noiembrie 2023 - 14:39, said:

Exista aplicatia Ghiseul.ro si pentru cei cu card de cec exista si in aplicatia de cec Posibilitatea vizualizarii si platii taxelor si impozitelor la primarie.
Penalitatile s-au calculat pe suma restanta.
Și dacă există, ce? Cînd tu, ca primărie, accepți ca omul să plătească pe un an înainte și-l mai și stimulezi să facă asta dîndu-i bonificații, nu te mai apuci să mărești taxele în timpul anului. Îți asumi ce ai făcut și le mărești abia în anul următor.
Dacă chiar ai ajuns la fundul sacului și trebuie să mai iei bani de la oameni măcar ai bunul simț să-i anunți. Nu dai HCL pe șest și după aia pui penalizări că nu le-a trecut cetățenilor prin cap să verifice zilnic site-ul primăriei.
Am pățit-o și eu cu primăria sectorului. Am plătit frumos impozitele în ianuarie și anul următor aflu că am restanțe la impozit. Plus penalizări. Măriseră impozitul prin iulie sau august...

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,059
  • Înscris: 02.08.2021

 gelublabla, on 17 noiembrie 2023 - 10:54, said:

Cuantumul aceste taxe este consistent: in cazul meu taxa de salubritate e cat impozitele pe casa, teren + 2 masini cumulate, vreo 500 de lei anual.
Te plângi, dar e foarte puțin. La mine e 17,42 lei/lună/persoană numai salubritatea.

 radunic, on 17 noiembrie 2023 - 15:01, said:


Pentru taxa de salubrizare nu se aplică bonificații.

Edited by Valy_User, 17 November 2023 - 15:57.


#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005

 Valy_User, on 17 noiembrie 2023 - 15:58, said:

Pentru taxa de salubrizare nu se aplică bonificații.
Inițiatorul zice că da.

#14
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 03.06.2006
Da, este legal insa nu este moral. In alte orase majorarile se stabilesc prin decizie a primarului (de ex, taxe de parcare) sau hotarari CL si se aplica de la inceputul anului urmator, termenul de intrare in vigoare fiind cuprins in decizie/hotarare. Penalitatile in acest caz nu se pot elimina decat daca a fost vreun viciu in luarea deciziei/HCL. Eu am fost in situatia asta, restante la impozit de vreo 5 ani, cereri la Primarie, audiente la Primar etc. fara rezultat.
Rezolvare: facut sesizare șa Avocatul Poporului, si ei, studiind actele de sedinte ale Primarului si CL au constatat ca au fost doua majorari, din care prima ilegala (nu se intrunisera nu stiu ce conditii). Rezultatul a fost ca din 700 lei restante si penalitati am platit doar 130 lei.

Edited by gvincentiu, 17 November 2023 - 18:58.


#15
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005

 Valy_User, on 17 noiembrie 2023 - 15:58, said:


Te plângi, dar e foarte puțin. La mine e 17,42 lei/lună/persoană numai salubritatea.


Pentru taxa de salubrizare nu se aplică bonificații.
Si la noi a ajuns pe acolo, acum peste 600 ptr 3 persoane pe an.

Am primit bonificatie 5% ptr taxa salubritate.

Edited by gelublabla, 17 November 2023 - 21:29.


#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
bunul simț zice că n-ar trebui să existe penalități pentru impozite, decât la finalul exercițiului financiar
dar statul adună penalități începând cu septembrie... :(

speța asta se adaugă la cea în care, dacă ai debit și credit (în același timp) la anaf/trezorerie, statul nu consideră că-i normal să le compenseze...
când umblam după acte de instalare sistem solar, când să iau fițuica că n-am datorii la stat, aflu că eram dator fo' 60 de lei de la un contract modificat pe neve
io zic: hai să plătesc
tanti anaf: păi nu e neapărat nevoie, că aveți deja 420 de lei dați în plus pe alt contract
io: oki-doki, mulțumesc frumos; deci rămân doar cu 360...
tanti: aaa, nu așa, faceți cerere de compensare și reveniți peste 2...3 zile, până semnează dom'director
io: pfui, mă cam încurcați, dar dacă-i așa, fac și o cerere să-mi rambursați și ăia 360 de lei
tanit anaf: neee, asta nu se poate...

n-am mai stat să mă cert cu o biată casieră lipsită de putere de decizie...

așa că, nene, plătește și-nghite-n sec, oricum dă-ți 2 palme că n-ai emigrat odat' cu toți colegii tăi!!! :(

#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 26.06.2009

View Postgushpi, on 18 noiembrie 2023 - 12:09, said:

bunul simț zice că n-ar trebui să existe penalități pentru impozite, decât la finalul exercițiului financiar
dar statul adună penalități începând cu septembrie... Posted Image
Gresit!!!
Penalitatile curg dupa perioada scadentei. Gresala pe care o fac contribuabilii este ca presupun, gresit, ca sumele sunt scadente pana la sfarsitul anului. Dar nu este asa: sumele sunt scadente dupa fiecare trimestru. Daca nu a platit pana la sfarsit de Martie sumele datorate = penalizari automate.

#18
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 13.04.2006
La fel am patit si eu pe vremea lui "mazare" in Constanta.
Platit la zi si dator a doua zi.
Cu 5 lei iar plicul trimis cu instiintarea costa tot 5 lei.
Am plecat din Constanta . Un oras pentru mafiofioti si spagari care nu vad mai departe de varful bocancului .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate