Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Vecinii nu mai vorbesc cu mine din cauza administratorei blocului

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Eu cred ca nimeni nu mai vorbeste pe aici pentru bibolu.
Sunt aspecte care intereseaza pe multi dintre noi.

#92
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
@Ndor: Nici varianta asta nu a fost pe placul locatarilor care au participat la sedinta, deoarece s-au fãcut urmãtoarele afirmatii/comentarii: unii nu declara toate persoanele care locuiesc în apartament, alții au închiriat și chiriașii or fi în acte 2, dar în realitate 4 sau mai multi, alți locatari se muta vara la tara dar vin în weekend la apartament (sã-și ude florile, sã-și spele rufele), fel și fel de situații. Cartea de imobil nu este actualizata...
Atâta timp cât în ședința am dezbãtut problema pe toate pãrțile iar singura varianta acceptata de toți cei prezenți a fost repartizarea pierderilor pe cota parte indiviza, similar cu repartizarea reparațiilor la pãrțile comune ale instalațiilor de apa, asta e. Cui nu-i convine sa vina la ședințe și sã-și exprime punctul de vedere.
În cei câțiva ani care au trecut de la luarea acestei decizii nu a cârcotit, contestat sau comentat nimeni, nimic.

Edited by corinadaniela, 16 November 2023 - 11:23.


#93
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Ce spunea Tsunamii este ca oricand poate cineva sa conteste acele liste de plata, chiar si unul din cei care nu a participat la acea adunare generala.
Adunarea generala nu poate sa ia hotarari contra unor legi in vigoare.
Dar poate nu se trezeste nimeni sa faca asta la voi in asociatie...

#94
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
Nu stiu daca exista vreo asociatie care sa imparta diferentele proportional cu consumul.
Adica ala care se spala si e corect cand raporteaza consumul real plateste mai mult si pentru diferente, decat ala care fura si da un consum aiurea.
Dar ma rog, e Romania si ca orice lege/reglementare e facuta aiurea doar asa ca sa fie data.
Nu are nici o logica reglementarea aia si nu cred ca e cineva de acord sa o aplice in practica

#95
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

 Cool_Kick, on 16 noiembrie 2023 - 10:32, said:

Eu zic sa inchideti acest flame ieftin.

Autorul @bibolu nu mai raspunde la comenzi, a aruncat pisica moarta si s-a cărat.

 SineNomine, on 16 noiembrie 2023 - 11:21, said:

Eu cred ca nimeni nu mai vorbeste pe aici pentru bibolu.
Sunt aspecte care intereseaza pe multi dintre noi.
ce sa mai vorbesti pe aici cand vine un American reject ca Tzunammi sa isi dea cu presupusul de toate si sa faca oamenii trolli si asa mai departe. Eu am discutat ce era de discutat, am facut sesizare scrisa catre administratie cu numar de inregistrare si astept raspuns dupa care o sa ma duc la primarie la corpul de control

#96
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

 bibolu, on 16 noiembrie 2023 - 15:44, said:

ce sa mai vorbesti pe aici cand vine un American reject ca Tzunammi sa isi dea cu presupusul de toate si sa faca oamenii trolli si asa mai departe. Eu am discutat ce era de discutat, am facut sesizare scrisa catre administratie cu numar de inregistrare si astept raspuns dupa care o sa ma duc la primarie la corpul de control

E vrajeala ieftina
Ce legatura are cu locurile prin care am umblat eu, faptul ca nu spui adevarul.
De ce n-ai pus o poza cu avizierul?
Pentru ca stii ca minti.
Nu-mi dau cu presupusul. Textul meu se bazeaza pe ceea ce ai declarat tu si pe lege.
Sau scrie ce-am sustinut eu si era incurect.
Daca e adevarat ce-ai scris si puneai aici poza, te invatam ce ai de facut.

Ce mai e de adaugat?
Minti tu pentru ca eu am fost in Hamerica?
:lol:

#97
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007

 ndor, on 16 noiembrie 2023 - 11:53, said:

Nu stiu daca exista vreo asociatie care sa imparta diferentele proportional cu consumul.
Adica ala care se spala si e corect cand raporteaza consumul real plateste mai mult si pentru diferente, decat ala care fura...

"ala care fura"... o asemenea afirmatie, daca este falsa, ar trebui sa doara... la buzunar.

Asociatia mea fix asta face si nimeni nu comenteaza (toata lumea e de acord).

Edited by tclau, 16 November 2023 - 19:29.


#98
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015
In cazul meu, cei din comitet si administratie au relatii mari la primarie
Incepusem o actiune, dar m-am lasat pagubas. D-aia-l invatam p-asta micu' ce sa faca, pentru ca m-am interesat, stiam pasii etc, numai ca nu spune adevarut, d-aia nu vorbeste nici un vecin cu el.
I-a intrat in cap o prostie si o sustine pana in panzele albe fara argumente si fara ca faptele sa existe.
Sunt multi ca el din pacate.

P-astia ti-i consum la micul dejun cu duzina. Pe fapte si cifre.

#99
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005

 tclau, on 16 noiembrie 2023 - 19:28, said:

"ala care fura"... o asemenea afirmatie, daca este falsa, ar trebui sa doara... la buzunar.
---
Am vreo interdictie in a spune ca sunt unii care fura ?!!

Ma bucur pentru asociatia  ta . Banuiesc ca aveti si sefi de scara acolo !

#100
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Daca nu folosesti indexul/indicele/degetul aratator, nu! :)

#101
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,238
  • Înscris: 24.11.2006

 bibolu, on 14 noiembrie 2023 - 15:01, said:

i-am zis administratorei ca asta o sa fac si ca ma duc la corpul de control de la primarie si ea a zis ca pot sa ma duc oriunde vreau eu ca nu are ce sa ii faca. Ca ea citeste apometrul de jos de la subsol si asa ii arata. Ca daca vreau sa ma duc la fiecare vecin si sa le zic ca timp de o ora sa nu foloseasca apa deloc si sa vad daca inregistreaza ceasul din subsol (evident ca si-a batut joc de mine ca asa ceva nu poti face).

Adica tu nu ai apometru in casa? Iti spun eu ce sa faci: racord separat la apa rece si apometru separat, contract individual. Exact cat consumi atat platesti. Simplu si la obiect, daca vreunul dintre vecini fura apa n-au decat sa-si sparga capetele intre ei, cei ramasi la comun.

 bibolu, on 14 noiembrie 2023 - 16:45, said:

am centrala, apometre si chiar daca eu duc ca consum 3-4 m cubi de apa atunci administratora zice ca nu o intereseaza, ca ea factureaza ce vine de la apa canal sa citeasca la apometrul de la subsol. Ca apometrele astea indiivuale nu sunt tocmai bune, ca dau rateu si ca pune 10% in plus la citire insa cu restul ce facem? Spre exemplu eu ii duc 4m cubi de apa si ea imi pune 5 si zice ca e 10% in plus ca nu citesc ele bine insa si ar fi 4,40 insa cu cei 600 pana la 5 ce se intampla? De ce tot mie mi-i baga la plata?

Deci pana la urma ai apometre, atunci bransament separat si contract individual cu apometru pe care-l va citi furnizorul. E foarte simplu.

Edited by un_el, 17 November 2023 - 15:56.


#102
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
as fi vrut sa fac si asta insa cretinul care a stat inaintea mea in apartament a luat si a bagat toate tevile pe sub podea si fiind la ultimul etaj nu mai am de unde sa ma mai intep pe coloana ca nu mai intra teava, asa mi-au zis instalatorii

#103
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

 bibolu, on 17 noiembrie 2023 - 17:10, said:

asa mi-au zis instalatorii

vrajeli sau iti place sa asculti doar copii care-si zic instalatori

Ce vrei sa spui, ca tevile alea au intrat singura sub podea? Sau au fost "schimbate" de matematicieni?
Atunci cauti matematicieni sa-ti pui debitmetre, ce e asa greu?

#104
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,238
  • Înscris: 24.11.2006

 bibolu, on 17 noiembrie 2023 - 17:10, said:

as fi vrut sa fac si asta insa cretinul care a stat inaintea mea in apartament a luat si a bagat toate tevile pe sub podea si fiind la ultimul etaj nu mai am de unde sa ma mai intep pe coloana ca nu mai intra teava, asa mi-au zis instalatorii

Intrebare: pe instalator il chema Dorel? Sau tu nu stii cum arata o instalatie de apa? Ce treaba au tevile bagate in podea cu ce ti-am zis eu? Apa iti vine de la subsol printr-o coloana care probabil se afla intr-o masca,iti tragi teava ta cu tot ce presupune asta si o racordezi la instalatia existenta in apartament. Ca-i in podea, ca-i pe tavan, nu are nici cea mai mica importanta.

Edited by un_el, 18 November 2023 - 10:41.


#105
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
instalatorii care au venit 2 la numar au zis ca nu mai am cum sa mai trag apa separat prin coloana din cauza ca nu mai este loc sa bage alta teava din subsol pana la etajul 4 ca deja au vecinii si nu mai intra

#106
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,238
  • Înscris: 24.11.2006
Pana acum aveai tevile "ingropate in podea", te-am intrebat de coloana si masca, dintr-o data ti-ai schimbat discursul. Ce tevi si-au tras vecinii aia buni ai tai? Sunt cu diametrul de 50 de cm? :lol: Se mai naste o intrebare: daca tot si-au tras instalatie separata de ce nu si-au pus si apometre? De ce n-au incheiat contract "pe persoana fizica" cu furnizorul de apa? Ce naiba e acolo la tine? Circul nebunilor? Iar tevile trase separat sunt din PPR sau mai pe romaneste plastic, sunt destul de flexibile, iti poti face loc sa-ti tragi apa separat.

#107
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmirel3003, on 14 noiembrie 2023 - 15:13, said:

eu nu inteleg cum cacat sa platesti 4 lei/luna pentru apa... 1mc de apa e mai mult de 4 lei... si sa consumi 1 mc/luna mi se pare de domeniul fantasticului...
si apa meteorica e mai scumpa. Adica ce se duce la canal cand ploua pe acoperisul comun si se imparte la nr se apartamente.

View Postbibolu, on 18 noiembrie 2023 - 13:15, said:

instalatorii care au venit 2 la numar au zis ca nu mai am cum sa mai trag apa separat prin coloana din cauza ca nu mai este loc sa bage alta teava din subsol pana la etajul 4 ca deja au vecinii si nu mai intra
ce prostii indruga? Coloana e comuna. Fiecare isi pune un contor in baie si altul in bucatarie, daca sunt coloane separate.  
Iti faci cont separat la regia de apa si iti platesti singur utilitatile. La comun e doar lumina pa casa scarilor si femeia de servici, fond de reparatii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate