Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Secrete din comert/retail.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cele mai multe produse raman bune pentru consum mult timp dupa data de expirare.

#38
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,605
  • Înscris: 23.09.2017

 pasilla, on 13 noiembrie 2023 - 12:47, said:

Cele mai multe produse raman bune pentru consum mult timp dupa data de expirare.

Mai putin astea extrem de perisabile, care te omoara, cum ar fi oua, lapte, smantana, carne etc

Edited by alex342, 13 November 2023 - 13:00.


#39
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
De la cineva care a lucrat la Profi, stiu si eu ca ducea acasa multe lucruri care erau gata sa expire. Mancare, mezeluri, sucuri, beri, conserve etc.
Mai era faza cu produse neconforme, care nu sunt bune de dat la client. De exemplu, cand mai avea chef de o bere, lovea o doza ca sa fie stramba, deformata, si o lua Posted Image. Probabil era o procedura, scrisa sau orala, asta nu stiu, dar luau destule.

Edited by bai3tzash, 13 November 2023 - 13:55.


#40
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007

 alexandrualexww2, on 12 noiembrie 2023 - 22:41, said:

imi dai un produs 20% bun la 80% din pret?!

Imi place de Metro, ca spunea cineva mai sus ca dau la angajati.

La auchan reducerile alea sunt o gluma proasta...

La metro reduceri se fac si pentru clienti, nu numai pentru angajati - la un moment dat, de exemplu, cer niste peste, la care angajatul imi zice - "asta vi-l dau la 50%, maine expira termenul de valabilitate" - pestele arata imaculat, daca nu-mi spunea nici nu observam termenul de valabilitate! Comparativ, la auchan pestele pare vesnic "expirat" de cateva zile - nu cumpar niciodata carne de la auchan.

A nu se intelege ca pestele la auchan e expirat! E doar o parere personala, posibil total gresita. :)

#41
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 27.08.2013

 florinellll, on 12 noiembrie 2023 - 18:58, said:

De ce ,acolo umbla cainii cu covrigi in coada?
Cine e aerian, paralelule cu viața? Ai containere cu mâncare expirată în România? E în România la fel ca în vestul Europei logistica ce ține de risipa alimentelor și distribuirea lor către nevoiași?

#42
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Păcat ca în România nu e permisă vânzarea alimentelor expirate.

#43
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 22.09.2007
E permisă, adică multe magazine vând produse expirate, am găsit de multe ori la raft.

#44
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 crazykiller, on 16 noiembrie 2023 - 22:51, said:

 LunaCrystal, on 15 noiembrie 2023 - 15:39, said:

Păcat ca în România nu e permisă vânzarea alimentelor expirate.
E permisă, adică multe magazine vând produse expirate, am găsit de multe ori la raft.
aberezi.

legea e foarte clara:

Quote

Legea nr. 12/1990
Articolul 1
Constituie activităţi comerciale ilicite şi atrag răspunderea contravenţională sau penală, după caz, faţă de cei care le-au savirsit, următoarele fapte:
d ) expunerea spre vînzare sau vînzarea de mărfuri sau orice alte produse fără specificarea termenului de valabilitate ori cu termenul de valabilitate expirat;

daca vezi pe undeva produse expirate, anunta-i pe cei din magazin, cel mai probabil nu le-au observat.
daca nu le retrag, cred ca o reclamatie la opc e urmatorul pas.

#45
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,232
  • Înscris: 24.11.2006

 crazykiller, on 16 noiembrie 2023 - 22:51, said:

E permisă, adică multe magazine vând produse expirate, am găsit de multe ori la raft.

Ce vorbesti straine? Ai avut de-a face pana acum cu domeniul asta? Iti spun doar un lucru: in momentul in care ai luat pe stoc bauturile trebuie sa ai cel putin 75% din termenul de expirare inscris pe eticheta. Dupa ce au expirat fie se arunca, fie se fac retur catre furnizor, depinde de intelegerea pe care respectivul magazin o are cu furnizorul. De unde naiba iti faci tu cumparaturile? Iar ca un fapt "picant" multe dintre ele inainte de a expira se vand la un pret simbolic. Bineinteles ca angajatii "au prioritate", se anunta intre ei. N-o sa cumperi tu unt cu 50 de bani pachetul sau 5 beri la doza la pret de una, stai calm. Nu ma intreba de unde stiu, am sute, daca nu mii de povesti din domeniul asta, al comertului indiferent ca-i vorba de retail sau cash&carry. De ani nici nu cred ca mai are rost sa aduc aminte, dar ca idee sunt cu mult peste 15. Ca acum nu mai am treba cu el (ca si angajat), e o alta discutie, chiar nu conteaza.

Iar ca idee: cafeaua, condimentele si ceaiul nu au termen de valabilitate, au termen de prospetime. E o mare diferenta intre cei doi termeni, chit ca pe eticheta scrie termen de valabilitate. Altfel spus: daca au fost tinute in conditii optime si nu-s mucegaite, n-au gargarite, viermi, furnici si ce mai vrei tu, au un termen de valabilitate practic nelimitat.

Edited by un_el, 18 November 2023 - 20:56.


#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 crazykiller, on 16 noiembrie 2023 - 22:51, said:

E permisă, adică multe magazine vând produse expirate, am găsit de multe ori la raft.
Nu e permisa. Nu stiu pe unde iti faci cumparaturile, dar astea sunt cazuri rare provocate de neglijenta angajatilor.

#47
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,232
  • Înscris: 24.11.2006

 alexandrualexww2, on 12 noiembrie 2023 - 16:38, said:

Salut, avem printre noi fosti sau actuali angajati in cadrul unor corporatii mari, care doresc sa impartaseasca diverse secrete cu noi ? : )

De exemplu eu sunt curios ce fac cei din retail cu produsele care expira, ca nu le gasesti mereu la raionul de anti risipa, sau ce fac cei din parfumerii cu testerele, cumva folosesc testerele sa umple sticlute cu mostre pe care le revand?

Daca e cineva dispus sa impartaseasca cu noi diverse tips and tricks, asteptam ^^.

Depinde de intelegerea pe care magazinul o are cu furnizorul: retur, se arunca, se dau adaposturilor pentru animale.

In ceea ce priveste parfumeriile si parfurmurile, nu exista asa ceva. N-o sa-ti dau numele, dar e vorba de o firma celebra care vine si parfumuri cunoscute. In fiecare luna angajatii au un target si trebuie sa vanda un numar de x produse din sortimentul z si t. La sfarsitul lunii, daca-si fac targetul primesc testere sigilate pe care le vand la jumatate de pret fata de pretul parfumului de la raft. Crede-ma ca nu duc lipsa de clienti, n-au de unde onora cererea. Posted Image Ca fapt divers: intre testere si parfumurile ambalate exista o diferenta: testerele sunt mai concentrate fata de parfumurile ambalate. Daca "prinzi" asa ceva, go for it! Ce alte curiozitati mai ai? Indiferent ca-i vorba de food sau non-food iti pot raspunde in masura in care ma pricep.

Edited by un_el, 18 November 2023 - 21:13.


#48
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 un_el, on 18 noiembrie 2023 - 20:45, said:

Vorbesti numai prostii dar pe un ton ferm !

 un_el, on 18 noiembrie 2023 - 21:09, said:

Indiferent ca-i vorba de food sau non-food iti pot raspunde in masura in care ma pricep.
Pare ca nu te pricepi la NIMIC dar bagi pe ton ferm !
Ia zi care e valabilitatea la parfumerie/cosmetice si care e termenul de expirare REAL si cand dau reactii adverse !

Daca tot nu ti-ai cerut scuze pe topicul cu cutremurele....un minim de bun simt !

Edited by Alltrack, 18 November 2023 - 23:25.


#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 un_el, on 18 noiembrie 2023 - 21:09, said:

In ceea ce priveste parfumeriile si parfurmurile, nu exista asa ceva.
La parfumuri adaosul poate fi 10000%

#50
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,232
  • Înscris: 24.11.2006

 Alltrack, on 18 noiembrie 2023 - 23:20, said:


Vorbesti numai prostii dar pe un ton ferm !


Pare ca nu te pricepi la NIMIC dar bagi pe ton ferm !
Ia zi care e valabilitatea la parfumerie/cosmetice si care e termenul de expirare REAL si cand dau reactii adverse !

Daca tot nu ti-ai cerut scuze pe topicul cu cutremurele....un minim de bun simt !

Ia arunca o privire mai sus si citeste ce am scris: in masura in care ma pricep. Ce-ti da cu virgula? In ceea ce priveste parfumurile am dezvaluit modul de bonusare al angajatilor dar si ce se intampla cu testerele, atat! De ce ai impresia ca as sti totul?
Nu-ti ceri scuze ci prezinti scuzele tale cuiva. In ceea ce te priveste pe tine n-am de ce sa fac lucrul asta, sper sa poti trai cu "greutatea" asta. Daca consideri ca te-am jignit in vreun fel pe celalalt topic poti folosi cu incredere butonul "report".
Iar daca vrei informatii le poti cauta de unul singur, le gasesti. Unde nu stiu, nu ma amestec.

Edited by un_el, 19 November 2023 - 13:45.


#51
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005

 un_el, on 19 noiembrie 2023 - 13:42, said:


Nu-ti ceri scuze ci prezinti scuzele tale cuiva.

Mai plimbati multi din gura in gura mizeria asta? Doamna de mai jos e profesor universitar si autor de carte de profil si zice altceva.


https://dexonline.ro...mi_cer_scuze...

#52
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Pentru un anumit lant mare de supermarket-uri de la noi pot să spun câteva chestii:

Se aplică reduceri pentru toate produsele care urmează să expire, de regulă 5-7 zile pentru proaspete (lactate, brânzeturi, carne,etc) şi până la 30 zile pentru restul. Reduceri care variază de la 15 la 75%, tot ce expiră la proaspete trebuie predate obligatoriu către o firmă de ecarisaj, nu se iau acasă (se fac controale de securitate pe tema asta).
Teoretic celelalte produse ar trebui aruncate la gunoi dar în realitate se împart între angajaţi. Produse care au iniţial termen de valabilitate 6-9-12 luni sau mai sus nu au absolut nimic dacă se consumă după ce expiră, dacă au fost ţinute în condiţii corespunzătoare. Evident că cele mai bune oferte nu mai văd urmă de client, după ce au ieşit preţurile.

Un aspect legat de produsele expirate găsite de clienţi pe sală, compania nu încurajează aşa ceva, nu vin indicaţii de mai sus "bă, scăpaţi de expirate", pur şi simplu le mai scapă la angajaţi care şi aşa sunt plătiţi prost, nu are nimeni nici un interes să vândă o napolitană de 3 lei sau un lapte de 6 lei expirat când ANPC-ul aruncă cu zeci de mii de lei amenzi fix pentru o napolitană sau un lapte expirat. Dacă unii manageri fac scheme cum s-a scris mai sus, anume să se bage carnea care expiră seara a doua zi la masa caldă, este fix răspunderea lor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate