Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Terorism economic asupra Romaniei

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbettrik, on 09 noiembrie 2023 - 22:10, said:

Credeti ca marile lanturi de supermarketuri incearca sa creeze inflatie in Romania?

Intrebarea e asa de proasta ca ma urasc pentru faptul ca am citit-o. ma urasc pe mine!

#38
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2010

View Postdanigoleman, on 09 noiembrie 2023 - 22:36, said:


Dar nici salariul nu-i acelasi, banuiesc...
Nu cred ca s-a dublat.

#39
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2014
Ieri am cumparat un sapun. Ai mei se spala cu geluri, sampoane, cacaturi dinastea, eu am ramas la sapunul clasic, asa ca singurul din familie care cumpara sapun sunt eu. Stiti cat a costat ? Nici eu nu stiu, l-am luat de pe raft, l-am pus in cos, am platit totul la gramada si am plecat. Daca a costat 7 lei, bravo lor ca mi l-au vandut dublu fata de altii. Daca a costat 3.50, atunci ce sa zic, fraieri, au castigat doar cativa banuti.
Cred ca acesta este "sistemul" marilor magazine, produsele banale au pretul ridicat, ca sunt destui fraieri ca mine care nu se uita la pret. Se numeste comert nu terorism.

Edited by phoenix76, 10 November 2023 - 06:39.


#40
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postbettrik, on 09 noiembrie 2023 - 22:10, said:

Credeti ca marile l

Ati mai observat si alte produse cu preturi ridicate artificial asa de mult?anturi de supermarketuri incearca sa creeze inflatie in Romania?

da la ambele intrebari.

1- la cora salam de sibiu 107 lei la mega 80 lei kg
2-paine feliata 300gr penny 2.39 lei auchan 1.6 lei
3-lapte 1L mega 12 lei la cora 1.5L 8.5 lei
4-nisip de pisica cora/carefoure etc 19-20 lei  la leroy 11 lei.
Au vazut ca se vinde aia de la leroy au scumpit si ei la 15 lei
sunt fix acelasi produse, la lapte de exemplu este acelasi producator acelasi grasime 3.7%  diferenta de 4 lei si pe deasupra si 500ml mai putin
etc

Preturile la medicamente s-au dublat, am o matusa care chiar ioeri se plangea ca preturile la medicamente s-au dublat.
400 lei a dat pe medicamente cu toate ca are reteta compensata

Preturile la curent si gaze a ramas acelasi si cu toate astea preturiule ura de la luna la luna.

CU SIGURANTA MAGAZINELE SUNT RASPUNZATOARE DE INFLATIE.

#41
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,320
  • Înscris: 27.10.2007

View Postloock, on 10 noiembrie 2023 - 00:23, said:

99.99% din ce vinde Lidl Ro sunt produse absurd de proaste.
Cine nu realizeaza asta are probleme, ignoranta si alte lacune de cunoastere, intelegere, bun simt.

da, da, da.
ai luat toate produsele de la LIDL Romania si le-ai testat si le-ai comparat cu cele din LIDL Germania. si, ca sa faci comparatia pana la capat, apoi le-ai testat cu produse similare din Cora, Kaufland, Spar, Walmarkt iar acum esti in teste intr-un lant de magazine din Australia...

#42
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View PostVaronul, on 10 noiembrie 2023 - 06:47, said:

...
CU SIGURANTA MAGAZINELE SUNT RASPUNZATOARE DE INFLATIE.

Politica de preţuri este făcută de grupurile de care aparţin şi indirect de acţionariat.
Acum 2-3 ani au plâns că vina aparţine producătorilor de materii prime. Au acuzat piaţa petrolului şi cea a produselor metalurgice.
S-a observat că acestea nu au crescut proporţional cu creşterile preţurilor la raft.

Acţionarii au nevoie de bani în perioada asta şi încearcă să-i obţină prin mărirea preţurilor.

#43
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,788
  • Înscris: 09.05.2008

View Postn-amname, on 09 noiembrie 2023 - 22:45, said:

"Terorism" economic e la nivel global impotriva clasei de mijloc/de jos, si n-a inceput nici cu razboiul din ucraina si nici de la sapunuri.

Altfel, in Romania cresc preturile de la luna la luna. Eu ii mai fac lui maica-mea comenzi de la supermarketuri si azi nu mai iau cu 1000 de lei ce luam acum 3 ani cu 500 de lei. Plus ca si calitatea produselor a mai scazut, pe alocuri. Eu chiar ma intreb de unde mai au romanii bani sincer..
Mai schimba 100 euro, mai vinde din bitcoini, treburi d-astea.

#44
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdanigoleman, on 09 noiembrie 2023 - 22:17, said:

Calatorind recent prin Germania si Austria, mi-a atras atentia ca , in Germania in special, destule produse in Lidl sunt mai ieftine ca-n Lidl Romania...
Cat despre sapunuri, da, toate preturile au fost dublate prin primavara.
Mai bine nu te uita la preturi. Altfel te apuca depresia cand vezi ca in Germania dai pe un unt bun (unt, nu margarina) cat costa aici la noi cel mai ieftin pseudo-unt facut din spalaturi de plastic si grasime. Unt care nici macar nu se topeste cand il pui pe painea proaspat scoasa din toast.

Edited by Hider141, 10 November 2023 - 09:42.


#45
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,931
  • Înscris: 31.03.2003

View PostVaronul, on 10 noiembrie 2023 - 06:47, said:



Preturile la medicamente s-au dublat, am o matusa care chiar ioeri se plangea ca preturile la medicamente s-au dublat.
400 lei a dat pe medicamente cu toate ca are reteta compensata


S-au dublat o lula, medicamentele care se elibereaza pe reteta nu si-au modificat pretul de ani de zile. Era si vremea lor, ca altfel nu se mai gaseau deloc. In niciun caz dublat.

Cel mai mult s-au scumpot medicamentele romanesti. Acolo da, sunt cazuri de dublat.

#46
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View Postn-amname, on 09 noiembrie 2023 - 22:45, said:

Eu chiar ma intreb de unde mai au romanii bani sincer..
Eiii, ce face! N-o știi p-aia cu "Ce face românul când nu mai are lei?"

#47
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View Postcumparator, on 09 noiembrie 2023 - 22:46, said:

nu e cazul sa votezi cu AUR.
Nu îmi place AUR deloc! Dar la anu' votez cu ei. Poate se țin de cuvânt și fac ce promit...
E nevoie de o schimbare majoră în politicul românesc, rotația asta PSD/PNL/PSDNL
nu funcționează deloc. Vreau să văd figuri noi în parlament și în guvern. Mai rău decât
acum n-are cum să fie.

@inițiator, prețurile la Dove au crescut peste tot, nu doar în România.

#48
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,864
  • Înscris: 06.07.2023

View Postterratec, on 10 noiembrie 2023 - 09:33, said:


Politica de preţuri este făcută de grupurile de care aparţin şi indirect de acţionariat.
Acum 2-3 ani au plâns că vina aparţine producătorilor de materii prime. Au acuzat piaţa petrolului şi cea a produselor metalurgice.
S-a observat că acestea nu au crescut proporţional cu creşterile preţurilor la raft.

Acţionarii au nevoie de bani în perioada asta şi încearcă să-i obţină prin mărirea preţurilor.

Actionariatul nu ia niciodata decizii pe partea operativa.
Peste tot in UE au crescut preturile, dupa care in unele cazuri au inceput sa scada. Este urmarea educatiei financiare. Lumea cumpara in limita nevoilor si compara cu atentie preturile. Nimeni nu este dispus sa dea un cent in plus, daca se poate mai ieftin. Bogatii sint cei mai zgirciti oameni ai planetei.
Userul de mai sus, care se lauda ca nu s-a uitat la pretul sapunului, n-are nicio treaba cu tiparul occidentalului si fix aici este diferenta. Retailerii maresc preturile, deoarece vad ca se poate si vind calitate incomparabila cu cea occidentala, deoarece din nou observa ca se poate. Piata cere marfa proasta la preturi mari si exact asta primeste

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View PostZuckerwatte, on 10 noiembrie 2023 - 10:36, said:

Actionariatul nu ia niciodata decizii pe partea operativa.

Cum sa nu?
Ia sa fii tu singurul actionar

View PostSmedmscss, on 10 noiembrie 2023 - 10:31, said:

Nu îmi place AUR deloc! Dar la anu' votez cu ei. Poate se țin de cuvânt și fac ce promit...
E nevoie de o schimbare majoră în politicul românesc, rotația asta PSD/PNL/PSDNL
nu funcționează deloc. Vreau să văd figuri noi în parlament și în guvern. Mai rău decât
acum n-are cum să fie.

@inițiator, prețurile la Dove au crescut peste tot, nu doar în România.

Numai idiotii si cei rau intentionati pentru romani voteaza cu AUR

...sau cu Dan Diaconescu

#50
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,864
  • Înscris: 06.07.2023

View PostTsunamii, on 10 noiembrie 2023 - 10:52, said:

Cum sa nu?
Ia sa fii tu singurul actionar


Asta ca sa ai tu ceva de comentat Posted Image
Termenul de actionar unic nu are niciun sens. Ca de aia iesi la bursa, ca sa-ti maresti capitalul, ori asta se face prin vinzarea de actiuni, caz in care nu mai esti tu ala unicul.

Si ca sa intelegi, de ce ziceam de treaba cu amestecul in partea operativa, actionarii nu sint la firul ierbii, unde ar avea cum sa cunoasca toate detaliile legate de business. Strategii de achizitii, logistica, tot felul de costuri zilnice, investitii...situatia concreta concurentiala...multe altele

#51
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View PostZuckerwatte, on 10 noiembrie 2023 - 10:36, said:

Actionariatul nu ia niciodata decizii pe partea operativa.
Peste tot in UE au crescut preturile, dupa care in unele cazuri au inceput sa scada. Este urmarea educatiei financiare. Lumea cumpara in limita nevoilor si compara cu atentie preturile. Nimeni nu este dispus sa dea un cent in plus, daca se poate mai ieftin. Bogatii sint cei mai zgirciti oameni ai planetei.
...

Ce spui tu este teorie de manual şi marketing de investit la bursă.

Acţionarii sunt cei conectaţi cu politica. Ei dirijează totul în funcţie de interese. Ceapa economică are multe straturi, special gândite pentru a nu fi vizibile direct.
Costurile scandalurilor politice globale trebuie acoperite cumva.

#52
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,864
  • Înscris: 06.07.2023

View Postterratec, on 10 noiembrie 2023 - 11:46, said:


Ce spui tu este teorie de manual şi marketing de investit la bursă.

Acţionarii sunt cei conectaţi cu politica. Ei dirijează totul în funcţie de interese. Ceapa economică are multe straturi, special gândite pentru a nu fi vizibile direct.
Costurile scandalurilor politice globale trebuie acoperite cumva.

Ce zic io acolo nu este doar teorie, ci chestiuni specificate in lege.
Actionarii nu dirijeaza nimic, ci aleg in functie de tipul actiunii consiliul de supraveghere. Asta la rindul lui alege bordul conducerii, din care se alege CEO. Este un sistem gindit in asa fel, incit sa impiedice manipularile la bursa. Asta asa pe scurt

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,726
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdanigoleman, on 09 noiembrie 2023 - 22:17, said:

Calatorind recent prin Germania si Austria, mi-a atras atentia ca , in Germania in special, destule produse in Lidl sunt mai ieftine ca-n Lidl Romania...
Cat despre sapunuri, da, toate preturile au fost dublate prin primavara.
asta spuneam si eu, cand am vazut ce preturi sunt prin Italia.

Este la fel ca la banci. Ce dobanzi practica  bancile in europa si ce dobanzi sunt la noi? Guvernul din tara asta, sat fara caini.

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,726
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdanigoleman, on 09 noiembrie 2023 - 22:48, said:



Si la Protex, ca eu mai foloseam, s-a dublat pretul, de fapt cam la orice sapun. Crestere cu mult peste rata inflatiei.
LA fel este o crestere f mare si la hartia igienica, prosoape de hartie etc... Nu stiu daca e o justificare economica (ma indoiesc) sau cei din sectoarele astea au profitat mai mult. Ar trebui boicotati, eu de ex nu mai cumpar Protex de cand s-a dublat...
adaosul comercial practicat de magazine este "secret comercial"?
Ar fi o ideie proasta sa stim si noincare este pretul real?
Se stie ca laptele pleaca de la fermier cu 2 lei dar ajunge pe raft la magazin si la 10-11 lei. Ciudat.

View PostTipiric, on 09 noiembrie 2023 - 23:12, said:

Nu supermarketurile fac inflatia.
culmea, ca la radio ziceau ca prin "ordonanta" sau ce a fost din partea guvernului spre supermarketuri de a reduce adaosul comercial, inflatia nu a depasit un prag de "x". Cam asa suna stirea.  Cand supermarketurile controleaza piata, pot pune ce preturi vor, daca se organizeaza ca un cartel, cum este la petrol de exemplu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate