Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Terorism economic asupra Romaniei

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#145
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,551
  • Înscris: 02.09.2006
Ideea este ca daca exporta inseamna ca produce! asta nu-i duce pe multi capul ca sa priceapa!

View Postdanigoleman, on 13 noiembrie 2023 - 23:45, said:

Exporta, dar si importa mult mai mult.

View Postdjl, on 13 noiembrie 2023 - 12:27, said:

......................
Produceau scump, nu neg. Prost, în general da, dar se făceau şi lucruri bune.
Nu am avut industrie. Deci blocul în care locuiesc a fost creat de Marţieni?
P.S. Am văzut produse aberante şi azi. Numai că lumea le cumpără pentru că-s cool sau că se iau unii după alţii.
Lucruri bune se mai fac si in Coreea de Nord probabil! Afirmi de buna voie ca se producea scump si in general prost, dar a tot tii langa cu industria comunista!

Tu citesti ce scrii? daca da, intelegi ce aiureli postezi continuu?

#146
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

 danigoleman, on 13 noiembrie 2023 - 23:45, said:

Exporta, dar si importa mult mai mult.

Super, inseamna ca suntem angrnati in economia mondiala.

Eu m-as lua de cheltuielile inutile si paguboase ale guvernului format din oamenii care au distrus Romania si inainte de 89 nu de faptul ca trebuie sa cumpar scaune pentru Duster pentru a-l exporta.
M-as lega de faptul ca vindem ca si guvern lemnul de pe munti, lemn de mobila ca pentru hartie igienica su spaga la oligarhi si grau dar importam faina.
Acolo trebuie sa lucreze guvernul prin legi care sa incurajeze deschiderea de fabrici de procesare, pentru ca aia capitalisti vin, daca le renteaza, si guvernul stie asta

Cheltuielile tale se duc aiurea pe salariile unui sistem de educatie prost, se chetuie pe un sistem de ambulanta de talie mondiala care duce pacientul intr-un spital murdar din evul mediu cu medici prosti si putini, se duc pe o armata in care numarul generalilor depaseste pe al soldatilor.
Acolo e problema si nu faptul ca imi cumpar eu lobster din supermarket

Edited by Tsunamii, 14 November 2023 - 06:34.


#147
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022
Bine, britanicii si cu avioanele au dat chix

 tytysor, on 14 noiembrie 2023 - 00:22, said:

Ideea este ca daca exporta inseamna ca produce! asta nu-i duce pe multi capul ca sa priceapa!
Hahaha, pai daca importi mai mult decat exporti nu prea e bine .
Si mai lasa aroganta asta, prea te infoi cand explici ca 1+1=2 :)

#148
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

 danigoleman, on 14 noiembrie 2023 - 08:32, said:

Hahaha, pai daca importi mai mult decat exporti nu prea e bine .

Depinde, daca esti China sau India
sau
Luxembourg sau Andorra

#149
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Brandurile mari sunt lux, sa vezi bucurie la magazinele mici, mai ales care dau si pe caiet.

#150
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,789
  • Înscris: 09.05.2008

 danigoleman, on 14 noiembrie 2023 - 08:32, said:

Bine, britanicii si cu avioanele au dat chix


Hahaha, pai daca importi mai mult decat exporti nu prea e bine .
Si mai lasa aroganta asta, prea te infoi cand explici ca 1+1=2 :)
Taci, tu!
Asta e modelu' de dezvoltare.
Sa ai datorii 987,9% din pib.

Cine lula mea le plateste si mai ales, cui, e o intrebare foarte intrebatoare pentru 98,54% din economistii de pe lolopedia.

Edited by futurist, 14 November 2023 - 15:44.


#151
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,551
  • Înscris: 02.09.2006

 danigoleman, on 14 noiembrie 2023 - 08:32, said:

Bine, britanicii si cu avioanele au dat chix


Hahaha, pai daca importi mai mult decat exporti nu prea e bine .
Si mai lasa aroganta asta, prea te infoi cand explici ca 1+1=2 Posted Image
O tot dati pe dupa gard! replica mea a fost data la afirmatia ca nu avem industrie, fabrici, uzine, etc! iar eu am spu ca exportul de o valoare inimaginabila acum 30 de ani este facut exact de fabricile si uzinele inexistente. Plus servicii, desigur!
  deci, oricit ati invirti gulguta asta, adevarul este ca se produce mult mai mult fata de 1989! chiar daca dau unii in hepatita de oftica!

#152
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Gulguta zice altceva:
Attached File  capture-20231115-011938.png   168.52K   17 downloads

#153
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,864
  • Înscris: 06.07.2023
@pasilla ai dat si tu un raspuns, care n-are nicio treaba cu comparatia industriilor din anii 80 respectiv astazi.

In principiu, la sfirsitul anilor 80 Romania nu prea importa nimic. Statul facea plus la saltea, cetatenii erau saraci. Acum Romania importa mai mult decit exporta, cetatenilor le merge mult mai bine, statul pierde bani si se indatoreaza ca sa acopere deficite bugetare. De asta este recomandat ca oamenii sa prefere pe cit se poate produsele autohtone. Banii aia ar intra intre altele in sistemul de pensii, investitii ale statului in sanatate, educatie, infrastructura....

#154
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,551
  • Înscris: 02.09.2006
de fapt banii aia ar intra ca si ceilalti in panselute, borduri, pixuri la suprapret si orice altceva ar putea trece prin fantezia bugetarilor!

#155
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

View Postphoenix76, on 10 noiembrie 2023 - 06:38, said:

Ieri am cumparat un sapun. Ai mei se spala cu geluri, sampoane, cacaturi dinastea, eu am ramas la sapunul clasic, asa ca singurul din familie care cumpara sapun sunt eu. Stiti cat a costat ? Nici eu nu stiu, l-am luat de pe raft, l-am pus in cos, am platit totul la gramada si am plecat. Daca a costat 7 lei, bravo lor ca mi l-au vandut dublu fata de altii. Daca a costat 3.50, atunci ce sa zic, fraieri, au castigat doar cativa banuti.
Cred ca acesta este "sistemul" marilor magazine, produsele banale au pretul ridicat, ca sunt destui fraieri ca mine care nu se uita la pret. Se numeste comert nu terorism.
tu esti miezu din dodoasca, chiabur care nu te uiti la bani insa amarastenii se uita

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate