Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Ce parere aveti despre dorinta lui Musk sa faca un oras pe Marte ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#37
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

 PadreofAll, on 10 noiembrie 2023 - 06:30, said:

De ce nu incearca sa faca orase in Africa ?  Acolo sa investeasca, sa-i ajute si sa-i civilizeze si pe cei ce traiesc ca acum 1000 de ani in urma !

Ii infinit mai greu sa civilizezi ciumegi decat sa ajungi pe Marte....

#38
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
Nu ajungem pe Marte cu om în secolul ãsta, poate niciodatã. Ãsta a luat-o pe ulei, dacã n-o fi fost cretin de la început. Nu-mi dați exemplu cu Tesla și niște rachete care aterizeazã vertical, sunt meritul inginerilor care au reușit sã punã în practicã unele din chestiile și bazaconiile care i-au trecut ãstuia prin cap. Ãsta e doar un bou abil în afaceri și lipsit de scrupule, atât.

Edited by caiuscorneliu, 10 November 2023 - 11:12.


#39
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Oare cat va costa un apartament in acel oras? Se vor accepta si chirii?
Ma intreb oare cum va sta rahatul in suspensie intr-o buda din aceea, in imponderabilitate... ca doar nu poti sa faci in tot orasul bude ca in navetele spatiale, din alea care iti "sorb" de la c.r

#40
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,284
  • Înscris: 08.01.2021

 Costi_68, on 10 noiembrie 2023 - 10:39, said:

Ia sa punem pe hartie ce ar trebui, initial, unui oras (in spatiu):

- aer (vital)
- apa (vital)
- mancare (vital)
- curent electric (vital)
- spatiu personal (vital)
- administratie (vital)

Alte idei?

Daca ai apa și energie poți obține potol și aer.
Administrația e la fel de utila ca pãcãnelele. Cel puțin în faza de outpost când ai o mânã de oameni extrem de specializați acolo.

Eu imi imaginez ca primul oraș marțian va fi unul hibrid. O parte sub un dom, gen parc sau pãdure unde oamenii sa vadã cerul și restul sub pãmânt, tuneluri de lava și asa mai departe. Alfel cred ca o opțiune doar sub dom e prea scumpa și una doar subterana prea depresiva.

#41
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010
National Geografic are o miniserie pe tema asta si ofera cateva indicii despre cum ar arata o astfel de colonie.
Cea mai importanta chestie care protejeaza impotriva multor intemperii si radiatii este construirea habitatului sub pamant/marte si sunt destule pesteri naturale se pare unde se poate construi asa ceva, sunt ex canale vulcanice... asta e doar inceputul.

#42
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 26.07.2023

 bonygy, on 10 noiembrie 2023 - 12:27, said:

Ma intreb oare cum va sta rahatul in suspensie intr-o buda din aceea, in imponderabilitate... ca doar nu poti sa faci in tot orasul bude ca in navetele spatiale, din alea care iti "sorb" de la c.r
Nu e nevoie. Il amesteci cu solul martian si cultivi mac, canabis, hasis si tot ce-i mai e de trebuinta fermierului martian.
(The Martian, cu Matt Damon - acolo a cultivat cartofi congelati)

#43
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 29.04.2008
Intrebarea e pe cine votam primar.

#44
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,963
  • Înscris: 15.04.2019

 pufonel, on 09 noiembrie 2023 - 23:31, said:

Pe de alta parte, pe Marte ai ceva resurse, cica ar fi apa inghetata din care poti sa faci oxigen, iar in zona ecuatoriala temperatura e suportabila.
In zona aia, in sezonul potrivit, poti sta la soare intr-un costum subtire (?) de presiune atmosferica, sub o umbrela maare de tabla antiradiatie, la 20* Celsius.
Da' se raceste foarte repede dup-aia, si trebuie sa-ti tragi niste nadragi seriosi: -73* noaptea.
Bine, depinde si cata votca de cartofi consumi intre timp. :)

Edited by __Dan__, 10 November 2023 - 13:24.


#45
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,685
  • Înscris: 22.05.2011

 Engineer_xxl, on 10 noiembrie 2023 - 12:43, said:

National Geografic are o miniserie pe tema asta si ofera cateva indicii despre cum ar arata o astfel de colonie.
Cea mai importanta chestie care protejeaza impotriva multor intemperii si radiatii este construirea habitatului sub pamant/marte si sunt destule pesteri naturale se pare unde se poate construi asa ceva, sunt ex canale vulcanice... asta e doar inceputul.


Seria aia e cam platita tot de spaceX ...

Acum peste  50 de ani am aterizat oameni pe luna -  si sunt foarte multe voci care spun ca e fake   :~

Marte?  :)  Hold ma' beer ca nu ma pot opri din ras !

#46
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

 bonygy, on 10 noiembrie 2023 - 12:27, said:

Oare cat va costa un apartament in acel oras? Se vor accepta si chirii?
Ma intreb oare cum va sta rahatul in suspensie intr-o buda din aceea, in imponderabilitate... ca doar nu poti sa faci in tot orasul bude ca in navetele spatiale, din alea care iti "sorb" de la c.r

Ce imponderabilitate ? Noi acili sa vorbim despre Marte......

#47
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Da, e un vis si fraiereala ptr aia de vor sa dea banii, ajungi acolo, si ? Bine, aia teribilisti se vor duce.

Stai sa vezi ce am citit azi, Musk cauta voluntari sa le bage cipuri in creier. Vai de noi, cica poti juca jocuri cu propriile ganduri si poti sa transmiti mesaje.
Dar...firma deocamdata ar folosi asta ptr cei cu prob neurologice.

#48
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 26.07.2023

 MinettoMatoi, on 10 noiembrie 2023 - 19:41, said:

Stai sa vezi ce am citit azi, Musk cauta voluntari sa le bage cipuri in creier.
Ar trebui sa apara doritori. Poate asa o sa aiba si ei ceva in creier, de ce nu?

#49
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018

 asiodf, on 10 noiembrie 2023 - 02:51, said:

Te doare mana sa plantezi niste plante in ghivece ?



Da' Soarili ce'are ?



Da di she sa nu iti faci copiii acolo ?


Dar cine iti zice tie ca trebuie sa fie exact ca pe Pamant?  Faci niste domuri de cativa kilometri diametru si plantezi in ei o padurice. Care-i problema?


Sunt multi amatori de senzatii tari, sau plictisiti de viata de aici, sau care nu au nimic de pierdut.
Iar cand iti amintesti ce elucubratii erau pe forum acasa, iti aduci aminte rapid de ce te-ai dus Posted Image))).

Asa ziceau si aia acum 400 de ani, cum bre sa stau eu 3 luni pe un vas de lemn in mijlocul Atlanticului? Si uite ca au fost destui doritori pt Lumea Noua.

Daca mai gaseste careva niscai "aur" p-acolo.... sa te tii...yeee haw....
Eee si tu, tu ai impresia ca, cu carpeli din astea merge. E un comsum urias de energie, pai daca era asa simplu cu soarele, nu mai erau centrale de curent aici, S-a zis ca nici macar civilizatie de grad 1 nu suntem, nu suntem in stare nici energia de la soare ca lumea sa o folosim, ne tot chinuim cu eolienele lu dracu si cu alte prostii din astea.
Si panorule solare alea, costa de te sparge si se uzeaza si alea, vor trebui schimbate. Aici e o prob, dar dincolo ?
Si tot energia nucleara, cu gaz sau carbuni e baza. De aia nemtii redeschid centrala nucleara ? Ca e ok cu aia de la soare cum ca ajunge ? Ar ajunge daca ne-ar duce capul sa captam mult mai multa.

Nu mai au gaz de la rusi si au imbulinat-o. Ce naiba.
Faci padure, fara atmosfera ? Aer, apa ? Pai cata apa iti trebe ?
Bine, daca ar fi in planeta apa, sa zici ca o scoti de acolo, pe o planeta e, dar nu stiu daca Marte e.
Nici aia nu suntem in stare sa facem, putem fora parca pana la o anume adancime in ziua de azi.

Pai ca sa fie bine, trebuie sa fie ca pe pamant, sa ai conditiile necesare, ca doar aici ai conditiile optime sa mearga totul bine.
Mai ales copii, auzi la tine, care aia innebunesc in casa si vor sa iasa la terase, plimbari, unde-i scoti fara costum ? Undeva unde mai traiesti doar cat iti poti tine respiratia ? Chiar daca nu stiu de terase, instinctul genetic e sa iesi afara la aer.
Plus ca nu auzi sunetele ! Nu poti comunica decat prin sms, net (retele facute acolo), nu muzica nu nimic. O sa te uiti la filme mute daca ai filme facute pe pamant de fapt.

Asta e asa o joaca frumoasa ce-i drept. E comic rau.
Cu roboti, sa trimita, au trimis Roverele alea vai de capu lor, unele s-au impiedicat in gropi, si au mai costat si gramezi de bani, la altele s-a dus o roate, sigur ca sunt si okey.
Au facut roboti ca oamenii care sa vezi cum apucal pistolul, stiau sa traga in tinta programata, f misto am vazut pe youtube, dar ca sa trimita acolo sa faca treaba, n-au trimis.

Pe venus au trimis nu stiu ce si au bubuit cam imediat, n-au calculat si ei in functie de conditii,  mai ales ca se dau grande ca stiu cum e acolo, si ce viteza au vanturile, presiune, etc.

Vreau doar sa arat nivelul la care suntem. Si ala vrea orase pe Marte, okey, viseaza ca in viata lui sa o faca, dar..cucu mucu.


Plus ca sunt curios si eu de unde stiu ei la ce distanta e o planeta ?! 600 ani lumina, 20 ani lumina, ca ce vedem e doar lumina, dar nu stim de cand e. Bine, asa vad eu treaba.
Mai stiu si ce e pe planeta aia, culmea.Uneori mai iti zic si ca dedesubt e apa sau metan, sau amoniac. Nu stiu daca au zis ptr alea de la ani lumina, dar au zis de astea de aici pe care nu au trimis nimic pe alea mai indepartate, Titan luna aia, Pluto, Neptun, etc.

Bine ca n-a zis ca sub suprafata sau pe, e placinta cu mere, si pe suprafata Nutella si paini, ca ma duc si eu acolo clar.

#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,733
  • Înscris: 15.06.2007
Sunt curios daca actiunile tesla au crescut dupa afirmatiile respective..

 iladi, on 10 noiembrie 2023 - 13:21, said:

Intrebarea e pe cine votam primar.
si cu ce o sa se ocupe lumea pe marte?

#51
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

 MinettoMatoi, on 10 noiembrie 2023 - 20:02, said:

Eee si tu, tu ai impresia ca, cu carpeli din astea merge. E un comsum urias de energie, pai daca era asa simplu cu soarele, nu mai erau centrale de curent aici,

Energia fotovoltaica nu e carpeala man. Cineva parca calculase ca daca ai umple o tara cu panouri solare ai avea suficient pentru un continent intreg.
Nu e un consum CHIAR asa urias. Probabil ca la poli o sa ai, da, nevoie de nuclear, dar la ecuator probabil e ok solar.
Centralele de curent de care zici tu exista pt ca nu exista tehnologia existenta acum 100 de ani.

 MinettoMatoi, on 10 noiembrie 2023 - 20:02, said:

Faci padure, fara atmosfera ? Aer, apa ? Pai cata apa iti trebe ?

Iti trebuie dioxid de carbon, nu aer, pentru plante. Atmosfera martiana e fix 95% dioxid de carbon.


 MinettoMatoi, on 10 noiembrie 2023 - 20:02, said:

Bine, daca ar fi in planeta apa, sa zici ca o scoti de acolo, pe o planeta e, dar nu stiu daca Marte e.
Nici aia nu suntem in stare sa facem, putem fora parca pana la o anume adancime in ziua de azi.

Se pare ca ar exista suficienta gheata in solul Martian.


 MinettoMatoi, on 10 noiembrie 2023 - 20:02, said:

Pai ca sa fie bine, trebuie sa fie ca pe pamant, sa ai conditiile necesare, ca doar aici ai conditiile optime sa mearga totul bine.
Mai ales copii, auzi la tine, care aia innebunesc in casa si vor sa iasa la terase, plimbari, unde-i scoti fara costum ?

Repet, ideea este ca tu faci structuri subterane (mari). Daca ai noroc si gasesti ceva caverna magmatica de 100m inaltime, te-ai scos, trebuie numai sa o sigilezi si gata teren de fotbal.

Ie-ta: https://blogs.scient...-caves-of-mars/

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,733
  • Înscris: 15.06.2007

 asiodf, on 10 noiembrie 2023 - 20:35, said:

Iti trebuie dioxid de carbon, nu aer, pentru plante. Atmosfera martiana e fix 95% dioxid de carbon.
Pai nu afirma cineva mai sus ca Marte nu are atmosfera? Tocmai pentru ca gravitatia este prea slaba?  Nu suntem in stare sa facem curat dupa noi pe Terra, dar facem planuri de habitare in iad. Pentru ca pe Marte conditiile sunt incompatibile cu viata.

 bonygy, on 10 noiembrie 2023 - 12:27, said:

Oare cat va costa un apartament in acel oras? Se vor accepta si chirii?
Ma intreb oare cum va sta rahatul in suspensie intr-o buda din aceea, in imponderabilitate... ca doar nu poti sa faci in tot orasul bude ca in navetele spatiale, din alea care iti "sorb" de la c.r
nu exista buda pe ISS. Au niste dispozitive speciale cu vacuum in care se nevoiesc bietii cobai care se numesc astronauti.

https://youtu.be/C-6...yM2M1eXO0Ajx5x7

When shit hits the fan..

Si comentariul de la video mi se pare corect.

[ https://i.postimg.cc/hvWX5qt4/Screenshot-20231110-205531-Opera-beta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 10 November 2023 - 20:56.


#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

 tfmercedez, on 10 noiembrie 2023 - 20:52, said:

Pai nu afirma cineva mai sus ca Marte nu are atmosfera? Tocmai pentru ca gravitatia este prea slaba?

Camp magnetic

 Costi_68, on 10 noiembrie 2023 - 10:39, said:

Ia sa punem pe hartie ce ar trebui, initial, unui oras (in spatiu):

- aer (vital)
- apa (vital)
- mancare (vital)
- curent electric (vital)
- spatiu personal (vital)
- administratie (vital)

Alte idei?

pensii speciale?

#54
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

 PadreofAll, on 10 noiembrie 2023 - 06:30, said:

De ce nu incearca sa faca orase in Africa ? Cu tot comfortul.  In zonele unde nu exista apa si mancare. Acolo sa investeasca, sa-i ajute si sa-i civilizeze si pe cei ce traiesc ca acum 1000 de ani in urma !

Nu chiar in Africa, dar exista. Se numesc Dubai, Abu Dhabi, Doha...

 remyyy, on 10 noiembrie 2023 - 12:26, said:

un carici pansat si el si guvernul mondial
stati sa vedeti cat se face punga de malai din iarna
Lasa ca tie iti da Ciolanu marire de ajutor social, nu rte' sa te stresezi cu pinga de malai.

 bonygy, on 10 noiembrie 2023 - 12:27, said:

Oare cat va costa un apartament in acel oras? Se vor accepta si chirii?
Ma intreb oare cum va sta rahatul in suspensie intr-o buda din aceea, in imponderabilitate... ca doar nu poti sa faci in tot orasul bude ca in navetele spatiale, din alea care iti "sorb" de la c.r

Pe Marte exista gravitatie. E cam 1/3 din cea de pe Pamant, dar in niciun caz nu-ti ramane rahatul suspendat.

Cat despre cost, cred ca va fi cam cat garsoniera aia de 11 mp din Cluj :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate