Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Recomandare surubelnita electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004
Mi s-a dus Boschul vechi, avea 7 ani surubelnita, am zis ca e timpul sa iau ceva mai performant. Oscilez intre Bosch (cele albastre, professional) si Makita. Bugetul ar fi undeva pe la max 600 cu acumulator. Avand in vedere ca am tot avut probleme cu surubelnita veche pentru ca nu era destul de puternica, am zis sa incerc sa gasesc ceva cu mai mult cuplu (lucrez des prin curte la tot felul de proiecte si am lemn dur, mi s-a intamplat des sa nu poata surubelnita sa infileteze pana la capat si sa iau la mana restul).

Tot cautand pe net si comparand modelele intre ele, am dat de un model care pare un pic dubios: Bosch GDR 180-LI. Spre deosebire de restul modelelor care au cuplu pe la 30/50 NM, asta are cuplu maxim 160 NM. Si pretul e unul cam accesibil. Cred ca e ceva ce imi scapa dar nu stiu ce.
Si nu prea inteleg de ce unele modele au capatul ala tuguiat care se strange (gen GSR 180 Li) si altele ca GDR au capatul scurt, poate cineva sa imi explice diferenta?

De asemenea, daca aveti vreo recomandare de model Makita sau Bosch cu ceva cuplu mai serios in bugetul mentionat, apreciez!!

#2
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 12.08.2020
Cu gsr poti sa gauresti si sa infilitezi dar la un cuplu mai mic, cu gdr poti doar sa infiletezi dar la un cuplu mai mare. Practic ai nevoie de amandoua.
Ca recomandari eu nu stiu, nu am bosch, makita, am un cacat de milwaukee luat de nevasta-mea cadou (m-am bucurat evident) si restul sculelor sunt festool si fein.

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Sper sa nu ma injure lumea, dar in functie de cat de des o folosesti, s-ar putea sa te intereze Parkside Performance - https://www.lidl.ro/...rubat/p10011853
O baga de "black friday" in Lidl, garantie 5 ani, cuplu 150 NM (zic ei), pret decent.

Am putina experienta cu parkside performance dar nu m-au dezamagit, mai am un prieten care are vreo 6 chestii de la ei (ferastrau, drujba, asta de mai sus, etc.) si mai posteaza pe fb despre ele, in general foarte multumit si el.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J5rHSLWewG8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Aici un test vs Bosch GSR 150C, care e vreo 1000 de lei. Recomand sa te uiti pe la 12:30, acolo a dat de limita. :)
Foarte posibil ca bosch sa fie mai fiabil, dar din experienta mea, Lidl onoreaza garantiile, iar 350 de lei / 5 ani mi se pare decent. Singura problema e ca sunt relativ scumpi acumulatorii.

#4
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 22.12.2006
GDR sunt surubelnite cu impact. , nu poti sa le folosesti pentru mandrina(gaurit). Au capatul special pt folosit doar cu bituri. Exista si burghie cu cap de bit.. dar nu e practic

GSR sunt asa zisele autofiletante... cu mandrina universala.

pretul e mic, cand scula nu are acumulator si ala trebuie achizitionat separat. La fel si incarcatorul

un GSB cu tot ce trebuie e pe la 600 lei...
Mai mult de 50 Nm nu ai avea nevoie, suruburile clasice cu cap stea, se rotunjesc la 20-30 Nm....


Attached File  image_2023-11-07_231853470.png   118.64K   42 downloads

Edited by andrei_221, 07 November 2023 - 23:22.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,914
  • Înscris: 30.08.2006
Vrei sa strangi prezoane ? Cauta o masina de insurubat cu acumulatori de 24V si cuplu spre 300Nm. Trebuie o rezerva de cuplu suficienta pentru o functionare intensa si durabila.

#6
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 12.08.2020

 TehCube, on 07 noiembrie 2023 - 23:18, said:

Sper sa nu ma injure lumea, dar in functie de cat de des o folosesti, s-ar putea sa te intereze Parkside Performance - https://www.lidl.ro/...rubat/p10011853
De ce sa te injure, pentru casa parkside sunt super. Atat, sa se aleaga produsul potrivit cu destinatia. Cred ca pentru initiator un impact plus o “bormasina” parkside este combinatia ideala, cred ca le lasa mostenire (fara acumulatori evident).

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011
Am asta și... uaau, nu mă așteptam să ducă așa bine.
3 sau 4 scînduri suprapuse, le străpunge cu autoforante fără efort, scîrțîie lemnul, scîncește, dar se dă bătut  😂

Am schimbat un gard la un teren, placat tablă peste scînduri, nici un stres.
Am dat cu ea găuri cu freze de Lidel, au dat găuri fără probleme.

Eu am preferat să o iau pe cea cu acumulator mic, rotunjit, este mai versatilă și mai comodă.
Duce acumulatorașul" ăla de nu poți crede.

Attached Files


Edited by crisstonne, 08 November 2023 - 00:09.


#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011
L.E. Știu că se întreabă despre șurubelniță, dar asta este cumva mai versatilă.

Cu ea am montat și mobilă, dar trebuie atenție, să nu dai daună la șuruburile de îmbinare, mai exact, șuruburile să nu distrugă locașurile unde intră.

#9
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,529
  • Înscris: 21.10.2009
Sunt ok astea de la Lidl, dar eu m-am "suparat" pe ei, am dat 300 lei in martie pe o masina de gaurit si insurubat, apoi recent am gasit aceeasi bormasina, dar la 339 lei, cu set complet de biti, tubulare, burghie si ceva accesorii(ruleta, cutter samd) + 2 acumulatori la 339 lei.

Si nici macar nu era vreo promotie sau super oferta, ca sa zic ca na, cand am cumparat eu nu era la oferta.

A,sa nu uit. Numai mie mi se pare foarte cringe faptul ca Arnold face reclama la Parkside?

Attached Files


Edited by lex2010, 08 November 2023 - 00:17.


#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011
Definește cuvîntul cringe  😁

#11
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,529
  • Înscris: 21.10.2009
Expresia cringe vine din engleză și înseamnă a te simți incomod sau jenat de o situație sau o persoană. În România, acest cuvânt este folosit în fraze ca “mă simt cringe”, “ești cringe” sau “doamne, cât de cringe”. Aceste expresii pot fi folosite atunci  când vezi că o persoană face ceva penibil, șocant, complet nereușit și începi tu să te simți mai degrabă neplăcut decât neamuzat. În acel moment, limbajul corporal denotă că nu îți place ce vezi sau auzi: închizi ochii, faci o grimasă sau te întorci cu spatele. De asemenea, ne simțim astfel în momentul în care ne aducem aminte un moment jenant din trecut, auzim o melodie care nu ne place sau ne aflăm într-o situație jenantă.

Nu stiu, dar pur si simplu nu-l vad pe Arnold folosind bormasina si mesterind prin casa, incercand sa insurubeze niste 3.5x16 la o mobila de la Ikea :))

#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 12.08.2020

 lex2010, on 08 noiembrie 2023 - 00:16, said:

A,sa nu uit. Numai mie mi se pare foarte cringe faptul ca Arnold face reclama la Parkside?

Este absolut potrivit cu produsul caruia i se face rclama. Si reclama nu este rea deloc.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011

 lex2010, on 08 noiembrie 2023 - 00:52, said:

Nu stiu, dar pur si simplu nu-l vad pe Arnold folosind bormasina si mesterind prin casa, incercand sa insurubeze niste 3.5x16 la o mobila de la Ikea :))
Nici eu nu cred că Brad Pitt are acasă un aparat automat de cafea DeLonghi  😂

Dar nah, pentru bani, apare în reclama ,,aia ".

 lex2010, on 08 noiembrie 2023 - 00:52, said:

Expresia...
Stînjenit era de ajuns?

#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator,
1. exista mandrine de impact in comert, chiar de la bosch, daca vrei neaparat sa folosesti burghiele vechi
2. masinile de insurubat/gaurit cu impact sunt grozave. Impactul intervine exact atunci cand motorul nu mai poate roti (la un anumit moment/cuplu)
3. hexagonul este de 6,25 adica exact marimea bitilor
4. se gasesc burghie in comert pentru ea, atat pentru otel, cat si pentru lemn, beton etc. In leroy sunt mai ieftine decat in dedeman.
Personal am un skil (https://www.emag.ro/...a/pd/DQDRM6BBM/) pe care am dat acum 1-2 ani in jur de 330 lei si de care sunt foarte multumit.

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,588
  • Înscris: 08.03.2017
Bugetul alocat este mic pentru o scula adevarata. Seriile 180 de la Bosch sunt niste dude , sunt home use echivalente cu alte firme vapor made , au ambreiaje slabe .
Pentru casa cel mai bine te orientezi la scule no name care sa tina cat garantia , ce este peste e bonus - Parkside foarte ok pentru casa, gasesti acumulatori ieftini pe toate gardurile , Vonroc de la emag scule reusite cam aceeasi calitate ca si Parkside, Total industrial , chinezisme foarte reusite .
Exista pe olx useri care printeaza 3D adaptoare acumulatori de la ...la , poti monta de exemplu acc Parkside la Bosch , e ceva sa dai 150 lei pe un acc de 4Ah vs 350 original .

Surubelina cu impact este o scula complementara a filetantei , nu este ori aia ori aialalta ! ambele sunt necesare . Nu trebuie sa cumperi super firme si cele mai scumpe serii cu motoare BL , eu folosesc Vonroc impact + clasica 20V , nu fortez niciodata, iau un ciocan mai mare .
Sfat : fereste-te cat poti de motoare BL, daca se defecteaza ceva la motor arunci scula , costul reparatiei este peste 80% din pretul total al aparatului vs 2 carbuni de 20 lei setul .

Este foarte important sa fie bine dimensionata forta la o masina de gaurit alaturi de ce lucrezi cu ea , niciodata sa nu o fortezi, niciodata sa nu mergi la descarcare profunda a acumulatorului.

Edited by ldpe, 08 November 2023 - 08:14.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt niste chestiuni de lamurit.

1. La bormasini de insurubat si gaurit specificatia de cuplu hard e o aberatie, Nu este cuplul maxim in treapta 1 asa cum cred multi - acela e cuplul soft, ci e cuplul dezvoltat de impactul produs la oprirea in soc in treapta 2 de la turatia maxima cu sarcuna mica, de la momentul cinetic si energia cinetica in relatie cu patratul vitezei.
Producatorii nu le numesc cuplu in treapta 1 si 2, ci hard si soft pt. a crea confuzie. Mai sunt unii aiuruti pe la magazine care le pun ei din burta gresit treapta 1 si 2.
Deci acel cuplu hard de +/- 50 Nm, 30-150Nm hard in functie de model, e bun doar sa rupa holsuruburile, sau macar sa le dea peste cap si sa strice materialul.
50 Nm inseamna peste 25 Kgf in parghie de 20 cm. ( peste 5 Kgf in parghie de 1m).
Variaza exponential in functie de turatia maxima in treapta 2 sau treapta maxima, exista modele cu 3 trepte si chiar si mai multe cu 4 trepte de la mai multi producatori.

Cuplul soft este in treapta 1 si la o scula buna este arhisuficient.
Chiar si 15 Nm soft e suficient pt. majoritatea nevoilor chiar si fara pregaurire, dar pt. ca lemnul crapa se da pregaurire si astfel poti insuruba deja holsuruburi mari.

Cu 27 Nm ( dar real si fara oprire in protectie) poti insuruba complet 10 x 300 in lemn moale fara pregaurire, si asta e deja monstru si chiar aberant sa dai fara pregaurire.

Si sculele cu perii din ultimele generatii au protectie electronica, dar la cele brushless este mai agresiva, la unele chiar exagerat rau si se oprrsc in protectie inainte sa dezvolte cuplul maxim - chestie absurda, dar chiar daca asta poate afecta si performanta de insurubare, se intampla la suruburi deja exagerat de mari pt puterea sculei, si dezavantajul mai mare e la gaurit cu freze si burghie de diametru mare, caz in care se poate utiliza o carota sau dispozitiv de taiat care intra mult mai usor si la diametre chiar mult mai mari.

Cele brushless au dezavantaje foarte mari pt. avantaje nesemnificative:
Avantaje:
1. randamentul e doar cu 3% ( trei) mai mare fata de una BUNA cu perii, de genul pierderi inbdriverul electronic de 17% in loc de 20% din curentul tras, autonomia creste foarte putin, nesemnificativ fata de una BUNA cu perii ( exista exceptii care au insa cauze multiple precum turatie in T1 si T2 prea mare pt puterea sculei deci cuplu la limita dar trag curent in amperi prra mare pt acumulatorii compacti usori, peste 23A, si au cadere de tensiune si nu dezvolta nici puterea maxima si abuzraza si acumulatorii compacti pe care ii descarca abrupt neliniar vs curentul tras si ii si distruge, de ex Hilti SF 14A care mai face si zgomot enervant atipic pt Hilti)
La Bosch heavy duty si Makita heavy duty ( care synt doar cateva modele din multe inclusiv la albastru) diferenta e de 3% la autonomie.
De ex intre GSR 10.8 2 Li / GSR 12V-15/FC cu perii si GSR 12V-35 brushless.
Prima dezvolta 15,6 Nm soft in T1 ( 30 hard)
12V-15 initial era specificata la fel dar are in plus retardator pt. lumina LED, prima se poate upgrada la standardul 12V-15, insa mai recent cand acest refresh era deja EOL dupa aparitia 12V-35 , a fost specificata 13 Nm soft. Insa in practica e cam la fel, peste altele specificate 14Nm.
12V-35 dezvolta 21 Nm soft ( 35 hard) dar se oprrste in protectie mai repede deci uneori e usor mai puternica, alteori e mai slaba pt ca se opreste mai repede.
2. Viata motorului specificata cu 50% mai mare, care e putin si in practica poate fi chiar invers!!!

Dezavantajele mari la brushless sunt:
1. Zgomot mai mare, la unele modele chiar groaznic, de la combinatia dintre motor cu diametru mai mare si turatie motor si ventilator mai mare, viteza tangentiala ventilator mai mare, motoarele au +/- 25 K RPM inainte de reductorul mecanic.
2. Piese mai scumpe, la unele modele chiar si de 10 mai scumpe, variaza mult in f. de model si brand si pretul nu e justificat deoarece pot fi chiar mai putin fiabile decat cu perii.
Driverul electronic la Makita e 35-150 la perii si 360-650 la brushless mai scump decat scula fata acumulatori. Plus TVA...
La Bosch variaza absurd in f de model.
Unele EOL light duty au preturi mega umflate si la cele cu perii, si de 4X cat Makita, altele chiar EOL si heavy duty au preturi accesibile dar oricum mai mari.
La Brushless driverul electronic  Bosch pt 10.8V zis si 12max poate fi inca accesibil chiar daca mai scump, insa la 18V poaye pleca de la 270 in sus.
Insa la 18V au electronica pe trei placi de baza separate, piese separate cu preturi separate.
Au si langa patina electronica, si langa motor, si a treia pe corpul motorului, si o gramada mare de cabluri intre ele, mult mai dificil de servisat si practic daca nu sunt in garantie cel mai des ajung la gunoi cand se strica.
Si sunt mai scumpe si motorul si cutia de viteze.

Bosch cu perii model mediu era GSR 18V-28 de 28Nm cuplu soft.
E mai rara in RO, ultima data se gasra inyr-un kit cu mai multe scule. Se gasea pe afara mai usor.
Brushless e alta poveste veche, 18V-50  ( 28 soft 50 hard) facuta pt est si 18V-55 pt vest - are o mandruna cu cativa lei mai scumpa, la 50 e cam proasta, in rest teoretic la fel aceleasi piese made in China asamblate in Malaezia, dar posibil sa fie si QC mai prost la 50. Cea cu 55 in coada se gaseste si in RO la Hornbach si la cateva magazine online.
Sunt prea grele cu pack cu doua randuri de celule 18650, in jur de 1,8Kg, de 8Ah nici nu mai zic.
Are 1,5 Kg cu cei de 2Ah, dar ii abuzeaza pt ca trage curent mare deoarece are si turatie ceva mai mare, nu f mare dar mai mult decat cea clasiva.
Se recomanda cu pro core compact de 4Ah care insa au ajuns la 550g deci scula sare de 1,7Kg cu ei si e deja cam grea. Bosch ii specifica 515g, acum 2 ani aveau 535 si acum au 550...
Bosch face si 18V-60C de 30 Nm soft, nu pare mare dar e semnificativ mai grea, apoi 90C care e tot asa dar mai compacta in lungime si denumirea e confuza pt ca nu are nici hard 90Nm.
Apoi e 18V-110 si varful 18V-150.
150 are cuplu soft specificat 80Nm dar in practica se opreste in protectie insinte sa-l foloseasca.
Si cere pack de 8Ah cu doua randuri de 21700 cu care deja se duce spre 3kg...

Makita de 10.8 zis 12Max are doar una buna brushless, DF 332 brushless specificata 21 Nm soft ca si GSR 12V-35.
Cu perii are doar pocnitori de evitat.
DF330 cu acumulator in maner de capacitate neupgradata e slaba si absurd de nefiabila daca e folosita serios.
DF331 are acumulator cu patina dar tot proasta.
DF333 e un refresh dar tot slaba si nefiabila.
Doar 332 brushless e buna, dar cand se strica piesele costa mai mult decat scula noua.

De 18V subcompacte sunt:
DDF 483 brushless cam firava.
DDF 487 brushless de 25 Nm soft,( 40 hard)
E usoara doar cu 2Ah. Cu 5Ah e grea ca modelele mai mari.
DDF 453 cu perii e model vechi, fara lumina, foarte lunga, cam grea chiar si cu 2Ah, dar dezvolta 27 Nm soft ( 43 hard).
DDF 459 brushless e o porcarie, control prost al turatiei din tragaci, fiabilitate redusa la piese. Varianta DHP tacane si fara percutia setata...
DDF 485 brushless tot 25Nm soft ca 487 ( 50 hard)Are mandrina proasta.
DDF 456 cu perii si 480 brushless nu se mai fabrica, se gasesc pe afata sau redenumite pt SUA.
Dezvolta 36 Nm soft ( 50-54 hard). Cea cu perii se poate utiliza cu 2Ah si asa are 1,5 Kg. Insa 480 trage curent mai mare cu toate ca in T1 are aceeasi turatie si abuzeaza packul compact pe care il descarca f. repede. Cu 5Ah are 1,8Kg.
DDF 480 e si foarte zgomotoasa, ventilstorul face ca un turboreactor.
DDF 484 brushless dezvolta 30Nm soft dar cu turatie mai mare si e mai grea si mai putin fiabila cu toate ca se dorea a fi heavy duty.
DDF 482 cu perii e mai putin fiabila, turatie mare si rulmenti prosti, se ovalizeaza si cutia de viteze din plastic la rulment si trebuie schimbata sau aruncata.
DDF 489 brushless e model nou de putere medie.
DDF 458 cu perii e model vechi de 58 Nm soft ( 90 hard). Cu 58Nm soft sapa puturi in pamant, dar nu e facuta pt asa ceva, sunt alte modele Makita cu cap la 90 de grade dedicate pt. foraj. 458 are 2.7Kg cu 5Ah dar tot atat au si 481 si 486 brushless. DHOurile sunt si mai grele.
458 are motor de 600W plus pierderile din electronica si abuzeaza si packul de 5Ah. Makita nu are mai puternici. Cei de 6Ah sunt mai slabi. Din 5Ah se pot trage cat de cat rezonabil pana la 45-45A dupa care au cadere mare dectensiune su sunt si abuzati si distrusi prematur.
481 brushless nefiabil. 60 Nm soft ( 115 hard)dar se oprrste in protectie la 47 Nm...nu e fiabil nici sngrenajul, nici motorul, nici electronica si nici tragaciul care e seoarat de driver, are doar un potentiometru prost si se strica si costa doar el cat un driver de la una cu perii de 14V Makita. Motor de 650W.
486 brushless e specificata 65 Nm soft (130 hard) e mai scurta dar tot 2.7Kg. Nu mai are fuel gauge cum au 458 si 481, dar acumulatorii cu B in coada au ei, BL1850B.
Au mai fost si DF343 interedanta de 14 V fara lumina dar relativ compacta, usoara cu 1,4-1,5Ah dar de 2Ah se gasesc greu, cu 3Ah ( si 4-5-6) e mai grra si acumulatorii sunt scumpi. Nu e heavy duty dar se pot schimba piesele accesibil la 2ani de uz profesional zilnic. Avem una din 2010 la care am schimbat pe rand si mototul tragaciul cu driver si cutia de viteze de cel putin 3 ori. A fodt BDF la origine, apoi upgradata cu tragaciul de DDF. Se poate utiliza profesional daca ai backup. In regim casnic daca nu e abuzata barbar ar fi destul de buna.
DDF 451 era cu 3 viteze, lunga si grea. A fost teftesh la BDF.
DDF au protectie electronica mai buna.
Au fost si alte modele medii mai putin interesante.
De evitat insa seria G care foloseste acumulatori diferiti cu alta patina, scule grele dar slabe, de genul 347, 457, 488.
Nu merita banii, sunt grele pt puterea lor.
Acumulatorii G au fost recent upgradati la 2Ah de la 1,4, dar in kituri cu sculele inca sunt multi de 1,4-1,5.
Si la 453 LXT in RO nu prea sunt kituri cu 2Ah ci oti cu 1,5 Ah compact ori cu 3Ah mari si grei.

Sculele cu impact tangential se impart in doua categorii:

1.Chei de impact tangentisl cu prindere pe patrat ( de mai multe marimi) si gasesc diverse modele de la 90Nm la 5000 Nm.
Makita buna cu perii e DTW 251 de 230Nm.
DTW 190 e model low end, nu recomand.
Atentie ca prezoanele de turism se strang cu ~ 100 Nm, scrie in cartea masinii, unele su si 90, altele 100, 110, si maxim sunt unele mai rar cu 135.
Poti strage cu 10% peste, e chiar preferabil, dar 230 e overkill. Ideal se foloseste cheie dinamometrica setabila.
Daca vrei mai mult de 230Nm sunt modele brushless uzuale si de 280Nm - DTW 285 si 330 Nm - DTW 301.
Sunt si mai puternice, Makita face si de 1000 si de 5000 Nm.
Bosch are si niste modele care in mijlocul patratului au si prindere INBUS pt biti.

Surubelnite de impact cu prindere hex de 1/4".
Se gasesc de la 25 Nm -  Makita TD022 pe 7.2V, (Atentie ca seamana cu DF012 fara impact, de cativa Nm, insa DF012 are inel limitator de cuplu setabil plus doua trepte), pana la peste 210 Nm care e complet absurd.
De fapt surubelnitele de impact sunt comoket absurde in prezent si daca dezvolta 140 Nm, nu doar cele de 180-210+.
Erau utile cu 20-25 de ani in urma din 4 motive:
1 .pe atunci multe bormasini de insurubat nu aveau limitator de cuplu setabil ca acum, existau si atunci dar erau rare.
2. pe atunci bormasinile puternice erau lungi, mari si grele pe NiCd de 18 sau 24V.
3. pe atunci multe nu aveau ambreiaj cu autoblocare.
4. pe atunci nu aveau nici oprire automata la detectia rotatiei sculei. Multe nu au nici acum dar e o functie din ce in ce mai raspandita.

In prezent se gasesc bormasini de insurubat relativ usoare si puternice, au limitator de cuplu reglabil care elimina blocarea in soc, exista chiar si modele cu oprire automata la detectarea rotirii sculei, a sparut la Hilti si acum e disponibil si la alti producatori. Makita are la varful de gama pe 40V max DF001G care are in plus si limitator de cuplu electronic si nu mecanic, cunoscut mai mult la Protool si Festool, dar aparut mai intai la Makita BTP 140 precursorul DTP 141, si apoi dupa popularizarea Festool a ajuns si la Fein, si altii. Mukti au implrmentat foarte prost la primele generatii, inclusib Milwaukee ba chiar si la generstia anterioara Fein si altele.
Insa DF001G e grea nu e cel mai bun inlocuitor de impact.
Sunt insa multe modele de 1,5-1,7Kg care insurubeaza mai repede fara impact, fara sa ajunga la 110-135 db...
Dincolo de greutate si eliminarea reculului, au alt aspect este fals inaintat ca zvantaj la impact, precizia, pt ca vrzi doamne o opresti msi usor inainte sa strnga prea tare, pt ca e msi lenta.
Evident asta afirma cei care nu stiu sa foloseasca calumea o bormasina de insurubat, care are limitator de cuplu setabil, (de alea bune zic nu de implementarile electronice proaste care pe setarea minima ajung la 40Nm in loc de sub 1Nm. Si Fein a avut implementare proasta mai demult la ASCM 18QX, dar de mai multi ani ASCM 18QM are limitstor f bun, e drept ca tot grea e, e varful de gama, are si guler de 43mm pt prindere pe suport de gaurit. Festool are electronica buna si la noile CXS/TXS 18 si 12 usoare aparute anul asta, si la vechile T/C 18/15/12 si TDC/TPC mai grele preluate de la Protool, dar sunt  mii de modele cu limitator mecanic inclusiv modele usoare.
Si afirma asta pt ca nu au invatat sa foliseasca nici tragaciul cu varitstor de turatie prin apasare, cu care se poate reduce turatia inainte sa dea peste cap surubul.
In plus pt holsuruburi foarte mari ( lag bolts) insurubate de pe scara si la care limitatorul de cuplu setat la 8 - 10 Nm nu face fata fara pregaurite, se da oricum pregaurire ca sa nu crape lemnul si atunci poate intra si cu 8 Nm, si daca mai ai nevoie de cativa Nm in plus bormasinike de insurubat moderne mai au inca o imbunatatire, ambreiaj autoblocant ca se folosrstevsi la strans mandrina cu o singura mana dar si la strans manual folosind scula ca pe o cheie manuala si la cuplu mic si la cuplu mare.

Surubelnitele de impact genereaza exagerat de mult zgomot, sunt mai lente decat una fata impact, si de asemenra mananca bitii ca pe seminte, foe ei si dedicati de impact.
Exista soft impact amortizat in ulei, 40Nm la Makita si 60 la Hikoki, dar si ele sunt mai lente fata de una fara impact.
Altfel trebuie casti antifoane si utilizate doar in zona industriala.
In mediu rezidential este ilegal peste 46 db in orele de lucru si 36 db in orele de odihna.
3db diferenta reprezinta o dublare a ptesiunii acustice, e o scara logaritmica, la 80 db xeja este daunator pt ureci si auz - sunt si multe bormasini brushless fara umpact care sar de 80 db..., iar cele de impact dar de 100 db cu varfuri la 135db.

Edited by loock, 08 November 2023 - 11:43.


#17
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Post edit.
Am zis ca am un Skil, de impact, 18V. Dar, pentru ca vad ca unii lauda acesta firma, am si Parkside identic ca consum/voltaj. Bateriile sunt identice ca voltaj/amperaj, respectiv 18V cu bataie in 20, 1,5 Ah. Parkside are si-un comutator de viteze 0-600 si 600-1400 sau pana unde poate. A costat vreo 250 lei...
Comparativ, Parkside este o jucarie.
Daca vei insuruba un holsurub de 4x6 sau 8 cm lungime intr-un lemn mai gros de 4 cm vei simti imediat limitarile Parkside... oricat ai regla frana aia. Apreciez cam la 30 nr. de holsuruburi ce pot fi infiletate in lemn gros cu un acumulator plin. Vrei mai mult marci banul si cumperi un acumulator mai mare... La Skil nu ai problema asta! Alta clasa... Dar si a costat cam cu 100 lei mai mult.
Banuiesc ca aceste diferente se mentin sau accentueaza la Bosch.
PS. Preturile sunt de minim 1 an

Edited by adip1962, 08 November 2023 - 13:40.


#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011

 Biggie_mac, on 07 noiembrie 2023 - 23:03, said:

... surubelnita... probleme cu surubelnita veche... surubelnita sa infileteze pana la capat si sa iau la mana restul).
... Bosch GDR 180-LI...
M-am spălat pe ochi, am citit, apoi am priceput de ce te ,,trollează " colegii!  🤷

Nu ai proprietatea termenilor, spui șurubelniță, apoi postezi numele la o măgăoaie cu impact.

Eu zic să lămurești acest aspect, apoi mai discutăm  😉

L.E. Pentru exemplificare, uite poze, în poze ai o șurubelniță electrică, pentru treburi modeste, pentru montat mobilă, băgat un autoforant o dată pe an & alte chestii casnice ușoare.

Ei, acel Parkside de care am zis EU, la limită, preia și funcția de șurubelniță, este foarte versatilă.

Daar stai, tu nu vrei căruță (șurubelniță), nu vrei Parkside & altele la fel (avion), tu vrei ceva foarte puternic, cu impact (rachetă 😂)

Păi spune de la început, că vrei ,,rachetă ", nu șurubelniță.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate