Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Din 30 noiembrie intră în vigoare sistemul de garanție-returnare

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

Poll: SGR (113 member(s) have cast votes)

Voi veți returna ambalajele pentru recuperarea garanției?

  1. Da (80 votes [70.80%])

    Percentage of vote: 70.80%

  2. Nu (33 votes [29.20%])

    Percentage of vote: 29.20%

Vote Guests cannot vote

#55
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007

View Postargonaut, on 31 octombrie 2023 - 18:56, said:

in afara de LOGO, vor avea si COD QR

#56
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostValy_User, on 31 octombrie 2023 - 22:11, said:

Acum îmi dau seama. Dacă cumperi un bidon de 5l nu mai plătești garanția. Dacă cumperi o apă la juamte plătești. Bună treabă. Posted Image
Prevad o schimbare in comportamentul cumparatorilor si posibil si al producatorilor.

#57
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpasilla, on 31 octombrie 2023 - 18:58, said:

Oare se vor primi bani, asa cum au dat cumparatorii, sau cupoane/tichete valorice din hartie ?

În schimbul ambalajului gol, consumatorul va primi valoarea garanției plătite inițial, sub forma de cash sau vaucer,  fără a fi nevoie ca acesta să prezinte bonul fiscal sau să returneze produsul în magazinul din care a fost inițial achiziționat

View Postslai, on 31 octombrie 2023 - 20:33, said:

Am si eu niste nedumeriri la sistemul asta.
1. Aparatul ala imi da bani sau voucere kaufland?

2. Sunt la tara, cumpar un suc, cui dau ambalajul? Daca prin cine stie ce minune, accepta magazinul de la tara, el ce face cu ele?

1. iti da bani sau vaucer, de regula bani
2. si la tara vor exista puncte de colectare, practic in toate dughenele mai mari ar trebui sa existe, dar ...

View Postpasilla, on 31 octombrie 2023 - 22:11, said:

Nu pare ca se descurca prea bine. Ma refer la noi, cetatenii ordinari:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bUJrpBAVFPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

s-a desurcat vreodata statul bine la ceva? de ce s-ar descurca acum ?

View Postpasilla, on 31 octombrie 2023 - 21:49, said:

Ce e stupid. E adevarata, sau nu, afirmatia mea ?

Nu am comentat necesitatea colectarii deseurilor.

ambalajele nu mai sunt ale tale. ele devin proprietatea SGR, care ti le imprumuta, dar iti retine garantie pt ele.

View PostKarhu, on 31 octombrie 2023 - 22:00, said:

Citesc pe aici și încep să cred că mulți dintre cei care postează nu au ieșit vreodată din județul natal…

stii cum se spune, tara nostra e prima pe judet...

#58
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Cum adică devin proprietatea SGR?
Ăla este un sistem impus de stat pentru ambalaje pentru a fi reciclate.
Da, în momentul când le duci la reciclat, atunci da, nu mai sunt ale tale, dar atât timp cât le-ai PLĂTIT sunt ale tale.

Edited by Valy_User, 31 October 2023 - 22:26.


#59
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,024
  • Înscris: 03.12.2005

View PostKarhu, on 31 octombrie 2023 - 18:54, said:

De ce, nu mai mergi la cumpărături?
De multe ori nu. Vin ele la usa. Dar si cand merg, nu am chef sa introduc sticle in burlan una cate una pentru 50 de bani bucata. Si mai e o treaba. Eu le pun la cos in casa turtite. Nu am de gand sa fac si treab asta cu codul de bare in sus.

Edited by sebulbus, 31 October 2023 - 22:29.


#60
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststrongsss, on 31 octombrie 2023 - 22:24, said:

În schimbul ambalajului gol, consumatorul va primi valoarea garanției plătite inițial, sub forma de cash sau vaucer,  fără a fi nevoie ca acesta să prezinte bonul fiscal sau să returneze produsul în magazinul din care a fost inițial achiziționat
Mie nu imi este clar.
Sa zicem ca am un ambalaj pe care scrie Kaufland, il pot duce la buticul din coltul strazii ?
Folosesc pentru returnare un automat Lidl, pot merge cu bonul la Cora sa primesc bani cash ?

#61
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007

View Poststrongsss, on 31 octombrie 2023 - 22:14, said:

in afara de LOGO, vor avea si COD QR

Nu va fi cod QR, ci cod de bare (EAN) - codul de bare care să permită identificarea produselor ambalate în ambalaje SGR, făcute disponibile exclusiv pe piața din România și care să conțină cel puțin greutatea și volumul ambalajului, precum și identitatea producătorului;

View Postpasilla, on 31 octombrie 2023 - 22:29, said:

Mie nu imi este clar.
Sa zicem ca am un ambalaj pe care scrie Kaufland, il pot duce la buticul din coltul strazii ?
Folosesc pentru returnare un automat Lidl, pot merge cu bonul la Cora sa primesc bani cash ?

da. poti returna oriunde
nu trebuie sa mergi cu bonul, ci cu ambalajul.

HG1074/2021, republicata
Rambursarea garanției către consumatori sau utilizatori finali
(1) Consumatorii sau utilizatorii finali pot restitui ambalajul SGR în cadrul oricărui punct de returnare organizat de către comercianți pe teritoriul României, indiferent de locul din care a fost achiziționat produsul ambalat și fără a putea fi condiționați de prezentarea bonului fiscal în vederea recuperării garanției, în condițiile prezentei hotărâri.
(2) În cazul în care la punctul de returnare:a) ambalajele SGR sunt preluate manual, valoarea garanției este returnată consumatorilor sau utilizatorilor finali, în numerar, prin voucher sau prin transfer bancar.
Transferul bancar va fi realizat la solicitarea consumatorului numai cu acordul comerciantului și cu suportarea comisioanelor bancare de către solicitant;b) ambalajele SGR sunt preluate prin echipament automat de preluare, valoarea garanției este returnată consumatorilor sau utilizatorilor finali fie prin voucher pe care aceștia, în cadrul aceluiași comerciant care operează echipamentul automat de preluare, îl pot preschimba în numerar sau îl pot utiliza la efectuarea cumpărăturilor, în termen de maximum 12 luni de la eliberarea voucherului, fie prin transfer bancar.
Transferul bancar va fi realizat la solicitarea consumatorului numai cu acordul comerciantului și cu suportarea comisioanelor bancare de către solicitant.
(3) Garanția nu va fi restituită către consumatori sau utilizatori finali dacă ambalajul returnat:
a) nu are aplicat marcajul care indică apartenența la SGR, respectiv simbolul reprezentativ și codul de bare prevăzute la art. 24 alin. (1) sau dacă acesta nu este vizibil ori lizibil;
b) nu este returnat întreg ori este degradat sau deformat astfel încât nu se poate stabili apartenența la SGR;
c) nu este golit în întregime de conținut; saud) nu este returnat în termen de maximum 24 de luni de la data publicării pe pagina de internet a administratorului SGR a anunțului privind încetarea introducerii pe piață de către producător a produsului respectiv.

Edited by strongsss, 31 October 2023 - 22:35.


#62
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Eu am înțeles că poți duce orice ambalaj înscris în sistem la orice magazin, doar că majoritatea îți vor da un voucher pe care îl vei putea folosi doar la ei.
Că nu văd eu automatele alea să scoată monede sau bancnote. Și nici nu cred că are chef vreun magazin să presteze efortul și logistica din spate pentru nimic.

#63
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007
1. eu cred ca e o treaba buna. foarte buna. ambalajele vor avea un pret, in schimbul acelui pret, cineva le va strange din mediu.
2. putem comenta ca, desi exista colectarea selectiva, suntem penalizati toti, pentru unii care nu colecteaza selectiv. ei bine, e cazul sa va treziti. colectarea selectiva nu functioneaza.
3. sistemul exista in 10 state europene. daca nemtii aceia au invatat germana, e cazul sa o invatam si noi.



View PostValy_User, on 31 octombrie 2023 - 22:33, said:

Eu am înțeles că poți duce orice ambalaj înscris în sistem la orice magazin, doar că majoritatea îți vor da un voucher pe care îl vei putea folosi doar la ei.
Că nu văd eu automatele alea să scoată monede sau bancnote. Și nici nu cred că are chef vreun magazin să presteze efortul și logistica din spate pentru nimic.

punctele de colectare nu vor mai apartine magazinelor. ele apartin SGR, care este operat de o firma RETURO SISTEM GARANTIE RETURNARE SA - CUI 45721171. actionarii returo sunt:
  • Asociația Berarii României pentru Mediu
  • Asociația Producătorilor de Băuturi Răcoritoare pentru Sustenabilitate
  • Asociația Retailerilor pentru Mediu
  • statul prin Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (20%)

Edited by strongsss, 31 October 2023 - 22:44.


#64
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststrongsss, on 31 octombrie 2023 - 22:32, said:

Rambursarea garanției către consumatori sau utilizatori finali
Nu vad penalitati/amenzi pentru incalcarea art. 14.
Se prevede numai informarea la art. 6/g7

#65
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
Pentru mine e o mare pacoste.Acum reciclez aproape toate ambalajele pe care le consum, dar dupa implementarea maretului program segere, nu sunt sigur. Sa va explic.

Acum: cunsum zilnic 2-3 doze de bere, plus ocazional ceva suc, apa minerala, vin, ulei etc. Dupa cosnum, turtesc ambalajhele si le duc la containerul de reciclare aflat la 20 m de blocul meu. Pentru ca sunt turtite, incap multe intr-o punga de gunoi si le duc o data la 3-4 zile.

Dupa nou. program al vietii: va trebui sa am grija sa nu turtesc dozele (desi le vor turti ei oricum ca sa le transporte), sa ma duc 500 m pana la magazinul Lidl cu sarsanaua in spinare si sa fac coada la automat. In conditiile in care nu am masina (din cauza ca nu pot conduce, am mai scris asta). Nu ma deranjeaza ca-mi dau voucher la Lidl, ca tot de acolo cumpar, dar ma incurca faptul ca trebuie sa duc ambalaujele intacte, deci voluminoase, pe o distanta destul de mare.

Parerea mea: se vor imbogati astia cu reciclarea, si in mai mica masura, cei care recupereaza ambalaje din gunoi. Cei care lasa peturi in natura le vor lasa in continuare, ca dupa un pet de bere te doare la bascheti de 50 de bani :P In schimb noi astia care vrem sa reciclam dar nu in conditiile lor vom pierde cate 50 de bani la fiecare ambalaj.

#66
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststrongsss, on 31 octombrie 2023 - 22:39, said:

punctele de colectare nu vor mai apartine magazinelor. ele apartin SGR,

Pai, scrie ca:
ambalajele SGR sunt preluate prin echipament automat de preluare, valoarea garanției este returnată consumatorilor sau utilizatorilor finali fie prin voucher pe care aceștia, în cadrul aceluiași comerciant care operează echipamentul automat de preluare, îl pot preschimba în numerar sau îl pot utiliza la efectuarea cumpărăturilor, în termen de maximum 12 luni de la eliberarea voucherului, fie prin transfer bancar. Transferul bancar va fi realizat la solicitarea consumatorului numai cu acordul comerciantului și cu suportarea comisioanelor bancare de către solicitant.

#67
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Cum rămâne cu idioțenia asta cu peturile mai mari de 3 litri, păi ori reciclăm ori o brehănim doar de ochii lumii?

#68
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007

View Postsebulbus, on 31 octombrie 2023 - 22:28, said:

Nu am de gand sa fac si treab asta cu codul de bare in sus.
ambaajele nu trebuie returnate intregi (nedeformate) sau cu codul in sus, conditia este sa poata fi citit codul de bare care arata ca sunt ambalaje inrolate in SGR (alt cod decat cel care contine pretul)

Articolul 14
(3)  Garanția nu va fi restituită către consumatori sau utilizatori finali dacă ambalajul returnat:a) nu are aplicat marcajul care indică apartenența la SGR, respectiv simbolul reprezentativ și codul de bare prevăzute la art. 24 alin. (1) sau dacă acesta nu este vizibil ori lizibil;b) nu este returnat întreg ori este degradat sau deformat astfel încât nu se poate stabili apartenența la SGR;

#69
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
este degradat sau deformat

doar ambalajele goale, neturtite......
Am pus o poza mai sus.

Edited by pasilla, 31 October 2023 - 23:08.


#70
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpasilla, on 31 octombrie 2023 - 22:53, said:

Pai, scrie ca:
ambalajele SGR sunt preluate prin echipament automat de preluare, valoarea garanției este returnată consumatorilor sau utilizatorilor finali fie prin voucher pe care aceștia, în cadrul aceluiași comerciant care operează echipamentul automat de preluare, îl pot preschimba în numerar sau îl pot utiliza la efectuarea cumpărăturilor, în termen de maximum 12 luni de la eliberarea voucherului, fie prin transfer bancar. Transferul bancar va fi realizat la solicitarea consumatorului numai cu acordul comerciantului și cu suportarea comisioanelor bancare de către solicitant.

cred ca ai dreptate.
eu m-am bazat pe sintagma comerciant care operează echipamentul automat de preluare, si am crezut ca magazinul va opera punctul de colectare apartinand SGR. de fapt, dar HG, la art 6, obliga comerciantii
h) să organizeze puncte de returnare, în condițiile prezentei hotărâri;

View Postpasilla, on 31 octombrie 2023 - 23:04, said:

este degradat sau deformat

nu cita trunchiat.
este degradat sau deformat astfel încât nu se poate stabili apartenența la SGR;

nu se poate citi codul, nu ti-l primeste aparatul, nu primesti banii inapoi. mi se pare destul de clar.

Edited by strongsss, 31 October 2023 - 23:17.


#71
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Se știe că tonomatele alea nu acceptă peturi prea deformate, sau cu forme mai dubioase .

#72
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 31 octombrie 2023 - 22:54, said:

Cum rămâne cu idioțenia asta cu peturile mai mari de 3 litri, păi ori reciclăm ori o brehănim doar de ochii lumii?

sa vedem cum merge cu alea mici, si mai vedem.

voi nu stiti pe nimeni sta in tarile care au deja sistemul?
În prezent, sistemul de garanție-depozit (SGD) reglementat legal, sub diverse forme, operează în 10 țări europene: Croația, Danemarca, Estonia, Finlanda, Olanda, Islanda, Lituania, Germania, Norvegia și Suedia. Sistemul acoperă 133,1 milioane de persoane, ceea ce reprezintă 26% din populația Europei.

View PostValy_User, on 31 octombrie 2023 - 23:08, said:

Se știe că tonomatele alea nu acceptă peturi prea deformate, sau cu forme mai dubioase .

de unde se stie? dintr-o manea? ai vorbit cu colegul ManelistDeSuccesMaxim si ti-a confirmat treaba asta?

Edited by strongsss, 31 October 2023 - 23:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate