Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Din 30 noiembrie intră în vigoare sistemul de garanție-returnare

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

Poll: SGR (113 member(s) have cast votes)

Voi veți returna ambalajele pentru recuperarea garanției?

  1. Da (80 votes [70.80%])

    Percentage of vote: 70.80%

  2. Nu (33 votes [29.20%])

    Percentage of vote: 29.20%

Vote Guests cannot vote

#19
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007

View Postcornelvideo, on 31 octombrie 2023 - 18:38, said:

Cand cumpar un PET de Cola platesc (de exemplu)  8 lei adica 7 lei continutul + 1 leu ambalajul.

Cum ai dedus? Unde scrie?

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postandreic, on 31 octombrie 2023 - 18:33, said:

vor avea probabil cod qr specific.
Ma intreb cat va dura pana cand vor lipi pe sticle normale coduri QR valide multiplicate la imprimanta :D

#21
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Oare nu sunt unice și nu pot avea două sticle același cod, iar când le bagi în aparat le întregistrează în rețea?
Adică nu cred că e un cod QR oarecare, identic pe toate sticlele.

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsebulbus, on 31 octombrie 2023 - 18:28, said:

Nu cred c-o sa le duc la magazin.
De ce, nu mai mergi la cumpărături?

#23
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postpasilla, on 31 octombrie 2023 - 18:38, said:

Greu de crezut ca oamenii le vor arunca curate, cu dop, cu QR code si fara deformari.
Exact asta va fi problema programului... ca nu primeste sticle deformate.

#24
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013

View Postutopium, on 31 octombrie 2023 - 18:53, said:

Ma intreb cat va dura pana cand vor lipi pe sticle normale coduri QR valide multiplicate la imprimanta Posted Image

Nu e vorba de sistemul cu cod OR.

Iacata ce zice pe site:

Sistemul de garanție-returnare reprezintă un sistem prin care românii vor plăti o garanție de 0,50 RON atunci când vor cumpăra o băutură (apă, băuturi răcoritoare, bere, cidru, vin, băuturi spirtoase) de la un comerciant. Sistemul se aplică pentru ambalaje primare nereutilizabile din sticlă, plastic sau metal, cu volume cuprinse între 0,1 l şi 3 l inclusiv.

Pentru a fi identificate ușor, produsele care vor face parte din sistem vor fi marcate cu un logo specific.

După golirea ambalajului, consumatorul va trebui să îl aducă într-unul dintre punctele de returnare organizate de comercianți, practic, în orice magazin din România. În schimbul ambalajului gol, consumatorul va primi înapoi, pe loc, valoarea garanției plătite inițial, fără a fi necesară prezentarea bonului fiscal și chiar dacă respectivul produs nu a fost cumpărat din acea locație.
Odată cu licențierea operatorului care va administra sistemul de garanție-returnare, respectiv RetuRO, începe perioada de implementare a sistemului.
Astfel, în 2024, ne propunem ca sistemul să fie funcțional, pe întreg teritoriul României, acesta reprezentând un instrument care ne va ajuta să contribuim la un mediu înconjurător mai curat.

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oare se vor primi bani, asa cum au dat cumparatorii, sau cupoane/tichete valorice din hartie ?

Edited by pasilla, 31 October 2023 - 18:59.


#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Păi nu ar fi păcat să nu te constrângă să cumperi tot de la magazinul unde returnezi ambalajele?

#27
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postpasilla, on 31 octombrie 2023 - 18:58, said:

Oare se vor primi bani, asa cum au dat cumparatorii, sau cupoane/tichete valorice din hartie ?
prin germania unde am vazut sistemul asta acum ceva ani, magazinele mari dadeau doar bon de cumparaturi. chioscul de la colt dadea cash ca n-avea rulaj sa implementeze sistem de bonuri.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sistemul e un pic aiurea - ambalajele trebuiesc aduse inapoi intacte - nu turtite - pai ocupa mult spatiu daca nu le turtesti. Si dupa ce le primesc, le turtesc ei oricum ptr transport.
Plus ca nu se accepta decta ambalajele care au marcaj ca participa in sistem. Daca ai cvea cumparat anterior si nu are logo-ul, tot la gunoi ajunge...

#29
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
De asta îmi e. Să nu te condiţioneze magazinul.
Nu s-au scumpit destul lucrurile, ne mai dă "ajutor" guvernul.   :disgust:  Încetul cu încetul ne întoarcem la partea nasoală a anilor '90. Să-mi dea mânuşi să le pun în automatele alea.
Înainte să mă critice cineva, mare parte dintre PET-urile pe care le iau, le pun într-o pungă separată şi le las la ghenă, ca să le ia femeia de servici.

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si daca ambalajul este specific unui anumit lant de magazine, poate fi returnat oriunde (la orice comerciant) ?

#31
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postpasilla, on 31 octombrie 2023 - 18:58, said:

Oare se vor primi bani, asa cum au dat cumparatorii, sau cupoane/tichete valorice din hartie ?

Cupoane. Tu dai bani si primesti cupoane. Pe care trebuie sa le utilizezi tot la acel supermarket.
Fain, ce sa zic.
Ar trebui facute centre de colectare cu plata directa. Dau ban, iau ban, nu vouchere, cupoane si alte forme de constrangere.

#32
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMagicwisewolf, on 31 octombrie 2023 - 19:14, said:

Cupoane. Tu dai bani si primesti cupoane. Pe care trebuie sa le utilizezi tot la acel supermarket.
Fain, ce sa zic.
Ar trebui facute centre de colectare cu plata directa. Dau ban, iau ban, nu vouchere, cupoane si alte forme de constrangere.

Voi chiar refuzati sa cititi inainte de a comenta?

În schimbul ambalajului gol, consumatorul va primi înapoi, pe loc, valoarea garanției plătite inițial, fără a fi necesară prezentarea bonului fiscal și chiar dacă respectivul produs nu a fost cumpărat din acea locație.

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am citit cu atentie. Nu e clar. Mai e si o poza cu ceva ce pare o hartie ce iese dintr-un automat.
Attached File  sgr.png   349.83K   42 downloads

Edited by pasilla, 31 October 2023 - 19:23.


#34
cornelvideo

cornelvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.03.2010

View Postargonaut, on 31 octombrie 2023 - 18:48, said:

Chestia era valabila daca duceai sticla la schimb, plateai doar continutul. E singura diferenta, acum platesti o garantie de returnare pe care o poti recfupera sau nu.

Pentru ca exista o lege in sensul asta.

Poate nu am explicat eu bine.
De exemplu atunci plateai 7 lei continutul + 1 leu ambalajul. Cand duceai sticla primeai leul inapoi
Acum platesti 7 lei continulul + 1 leu ambalajul + 0.5 lei garantie.
cand reciclezi primesti inapoi 0.5 lei, 1 leu (ambalajul) il dai gratis unor escroci care vor castiga milioane de
euro din banii nostri.
Nici o lege nu poate fi deasupra constitutiei.

#35
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013

View Postcornelvideo, on 31 octombrie 2023 - 19:24, said:

Acum platesti 7 lei continulul + 1 leu ambalajul + 0.5 lei garantie.


Pai, in cazul asta spune-mi si mie cat costa un pet de Pepsi de 2 litri vs unul de 0,5 litri si unde este specificat acest pret?!

Acum, pretul ambalajului nereturnabil este inclus in pretul produsului si este la latitudinea dumitale sa pastrezi bunul dobandit sau sa-l reciclezi.

Edited by argonaut, 31 October 2023 - 19:37.


#36
cornelvideo

cornelvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.03.2010

View Postargonaut, on 31 octombrie 2023 - 19:28, said:

Pai, in cazul asta spune-mi si mie cat costa un pet de Pepsi de 2 litri vs unul de 0,5 litri si unde este specificat acest pret?!

Vrei sa spui ca PET -ul e gratis???
Cifrele le-am dat ca exemplu. Ambalajul poate fi 0.75 lei.
Ideea este ca in pretul de la raft este inclus si pretul PET-ului si acum esti obligat sa-l dai gratis desi l-ai platit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate