Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Din 30 noiembrie intră în vigoare sistemul de garanție-returnare

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

Poll: SGR (113 member(s) have cast votes)

Voi veți returna ambalajele pentru recuperarea garanției?

  1. Da (80 votes [70.80%])

    Percentage of vote: 70.80%

  2. Nu (33 votes [29.20%])

    Percentage of vote: 29.20%

Vote Guests cannot vote

#37
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 12.05.2019
Sunt total de acord cu reciclatu, dar nu sa pierd eu timpu cu saci plini de pet uri prin casa ca nu cumva sa le deformez, pierd capacu sau sa pierd eticheta de pe sticla si sa mai stau si la cozi sa bag sticla in automatu lor ca sa imi dea un bon care il pot folosi doar la ei.

Dupa ce ca platesc tomberone de deseuri menajere + reciclabile, acuma mai platesc extra si ambalaju care deja il platesti o data! Nu este indeajuns ca platesc colectarea deseurilor care il scot la poarta in fiecare saptamana? Sa stea sa il recicleze ei la centrele lor  unde isi descarca camioanele care ridica containerele, de aia ii platesc!

Nu mai zic, de aici castiga la greu responsabili cu aceste automate de reciclare, ei la randu lor  vand mai departe materie prima pe banii mei, deci castig 1079% pentru ei pe banii mei... Ca doar nu o sa stea cu pet urile depozitate nush unde, le vand mai departe la fabricile care au nevoie de plastic.

#38
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Minunat! Nu stiu de ce simt ca viata mea capata un sens si o valoare! E drept ca incep de la 0.50 de bani dar sper sa cresc usor, usor pana ajung la pensie.
O prostie ordinara care se poate traduce ca: o noua taxa ascunsa sub masca grijilor si preocuparilor celor din Inalta Societate pentru NATURA si ECOLOGIE.
Merg pe strada si imi este sete, cumpar si eu o doza de cico sau bere fara alcool sa ma racoresc si ce trebuie sa fac? Sa merg apoi cu doza dupa mine pana gasesc ( daca gasesc) un tonomat ca sa-mi recuperez garantia? Daca ajung acasa cu doza ce fac? O pun ca bibelou undeva si am grija de ea pana cand o sa ajung la un supermarket unde sa-mi recuperez garantia minunata?
Si daca folosesc pe saptamana doua baxuri de apa plata, unul de minerala, unul de cico, 6 doze de bere e strang si merg cu sacul plin la tonomat sa-mi recuperez averea?
Trebuie sa spal peturile de ulei, otet, bors inainte sa le depun in minunatele masinarii dotate cu citittor QR code...ce SF suna, QR code, ne-am dat dracului. Pacat ca suntem la coada cand vorbim de sapun, sampon, deodorant, pasta de dinti...in rest suntem in trend cu lumea buna! Apropo, nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie ce fac tarile evoluate si minunate din analfabetul vest/occident. Nu ma intereseaza ce fac ei, eu consider toata prosteala asta ca pe o noua taxa si ma simt umilit cand stiu ca sunt tratat ca ultimul primitiv care nu stie sa arunce bidonul cu tot cu capac la pubela GALBENA. Nu stiu ce o sa fac! Dar stiu sigur ca nu o sa ma vada nimeni la coada la tonomat ca sa-mi recuperez banii de la hotii astia!

PS: tara asta tanjeste dupa comunism de nu mai inteleg de ce naiba a facut o revolutie din care nu au castigat decat securicii vechi si noi!
PS2: Pungile de plastic si restul milioanelor de caserole de plastic si ambalaje de plastic nu polueaza? Numai bidoanele fara capac polueaza?

#39
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,352
  • Înscris: 29.07.2013

View PostP-I-G, on 31 octombrie 2023 - 20:06, said:


O prostie ordinara care se poate traduce ca: o noua taxa ascunsa sub masca grijilor si preocuparilor celor din Inalta Societate pentru NATURA si ECOLOGIE.


Recunosc ca rareori mi se intampla sa fiu surprins de o postare dar, la cat de gretoasa este aceasta, sunt surprins.

#40
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Am si eu niste nedumeriri la sistemul asta.
1. Aparatul ala imi da bani sau voucere kaufland?

2. Sunt la tara, cumpar un suc, cui dau ambalajul? Daca prin cine stie ce minune, accepta magazinul de la tara, el ce face cu ele?

Mie mi se pare un sistem care avantajeaza kaufland si restul astora mari de isi permit aparate din alea.

#41
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View Postargonaut, on 31 octombrie 2023 - 20:30, said:

Recunosc ca rareori mi se intampla sa fiu surprins de o postare dar, la cat de gretoasa este aceasta, sunt surprins.
Atunci explica-mi pe romaneste ce facem cu: pungile, caserolele folsite la carne, preparate din carne, prajituri, torturi, ambalajele de la jucarii si alte produse, bidoanele de plastic de la detergenti, balsamuri, cosmetice, diversele pungulite de acadele, bombonele, caramele, betisoarele de plastic de la acadele....o tin asa pana maine, care sunt DIN PLASTIC!! Astea nu polueaza? Astea nu se vor regasi in apa si santuri? Pe astea cum le reciclam daca suntem din start considerati primitivi si needucati? Inainte sa incepi cu greata mai bine ai privi tabloul complet si cu putin noroc ai constata ca pe asta se bazeaza MINUNATII de sus, ca lumea nu o sa se rupa sa vina cu sacii la tonomate si banutii aia se vor strecura in bugetul lor ca sa aiba ei cu ce aviaone private sa mearga in vizte de STAT. Ma lasi?

#42
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,352
  • Înscris: 29.07.2013

View PostP-I-G, on 31 octombrie 2023 - 20:39, said:


Ma lasi?


Cu cea mai mare placere :)

#43
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Câte nazuri pe aici! Bă băieți, treabă asta merge brici in occident, unde se returnează la marketuri. In DE e 25 cenți garanția la PETuri și doze. Ăștia care vă simțiți lezați cu dreptul de proprietate, considerați că statul vă dă înapoi 50 bani dacă returnați. Dacă nu, sunteți mândri proprietari de PETuri goale!  Bine că nu comentați că băgați 50 bani la cărucior să -l dezlegați!
In De văd cucoane "la patru ace" coborând din merțane cu saci cu PETuri și nu văd că se rușinează că bagă în gaură peturile și dozele.

Edited by sanderoalex, 31 October 2023 - 20:55.


#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsanderoalex, on 31 octombrie 2023 - 20:46, said:

Ăștia care vă simțiți lezați cu dreptul de proprietate, considerați că statul vă dă înapoi 50 bani dacă returnați.
Nu imi da nimeni nici un ban pe ambalaj. Imi returneaza doar garantia.

#45
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTalibane, on 31 octombrie 2023 - 19:56, said:

Sunt total de acord cu reciclatu, dar nu sa pierd eu timpu cu saci plini de pet uri prin casa ca nu cumva sa le deformez, pierd capacu sau sa pierd eticheta de pe sticla si sa mai stau si la cozi sa bag sticla in automatu lor ca sa imi dea un bon care il pot folosi doar la ei.
Cate sticle aduni intr-o saptamana? Cat de des mergi la cumparaturi? Eu am o plasa in care adun sticle de ceva ani, pe care o pun in masina o data pe saptamana cand merg la cumparaturi si le duc la automatul de reciclat.

#46
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Nu conteaza pretul, ci faptul ca PET-urile nu mai ajung in la gunoi nesortat, in parcari de pe marginea drumurilor, paduri sau in balta sau  in rauri si apoi in Dunare.
Eu le duc la reciclare la Kaufland.Macar acolo dunt digur ca se dezintegreza.Mai putin cele de 5l.
Vezi reportajul despre cei 1000 m de peturi din lacul Bicaz.
Si cate or mai fi in alte lacuri de acumulere.

Edited by rinaldoparaipan, 31 October 2023 - 21:14.


#47
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,352
  • Înscris: 29.07.2013

View Postpasilla, on 31 octombrie 2023 - 20:56, said:

Nu imi da nimeni nici un ban pe ambalaj. Imi returneaza doar garantia.

Imi vine sa rad de asa stupiditate Posted Image

Ambalajul este creat pentru dumneata, ca sa poti utiliza produsul si pentru asta-l platesti.
Vad ca sunt cetateni care au pretentia ca dupa ce au folosit un ambalaj, acesta sa le fie rascumparat, adica vor gratuitatea utilizarii ambalajelor si invoca dreptul constitutional la proprietate pentru ca sa le poata arunca linistiti unde si cum vor.

Simpatic e faptul ca toata multimea contestatatoare a proiectului nu se gandeste decat la amaratii aia de 50 de bani, ai cui sunt si unde se duc, in ce buzunare.
Un studiu recent a aratat ca fiecare dintre noi ingeram intro saptamana o cantitate de microplastic echivalenta cu cantitatea continuta intrun card. Deci, un card pe saptamana de cap de cetatean.
E mult sau e putin, probabil ca o sa constatam treaba asta in timp, pe masura ce cantitatea de microplastic din noi se va acumula pana la limita la care poti trai cu asa ceva, dupa care dai coltul.
Vesticii aia analfabeti (cum comenta un coleg alfabetizat pe aici) au realizat chestia asta si au inceput sa ia masuri.
UE a impus natiunilor uniunii sa ia masuri in sensul reducerii poluarii cu microplastic.
Penrtru ca la noi, astia alfabetizatii, selectarea deseurilor este un vis utopic, de la cel ce le produce pana la cel ce le strange, s-a gasit aceasta solutie.


Prin cererea unei garantii de returnare, statul incearca sa stimuleze reciclarea controlata a ambalajelor. Fiecare pet returnat inseamna o cantitate mai mica de microplastic disipata in natura, asta este ideea.

E mult de explicat si, din experienta, stiu ca activitatea este inutila atunci cand incerci sa lupti cu niste idei solid infipte in creierele cetatenilor.
Am incercat cateva idei asa, ca sa nu zica lumea ca imi dau aere si zambesc sau ma ingretosez la unele scrieri de pe topic.

Edited by argonaut, 31 October 2023 - 21:36.


#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postargonaut, on 31 octombrie 2023 - 21:17, said:

Imi vine sa rad de asa stupiditate Posted Image
Ce e stupid. E adevarata, sau nu, afirmatia mea ?

Nu am comentat necesitatea colectarii deseurilor.

#49
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022
În Germania treaba asta funcționează de vreo 15 ani. La început a fost mai
greu că trebuia să retunezi peturile și dozele la același lanț de magazine și
ți se dădeau niște monezi care aveau valoare doar în magazinele respective.
Acum duci orice pet care are holograma respectivă în orice magazin, primești
un bon cu care plătești cumpărături sau primești cash. Te poți duce cu bonul
și după o săptămână, nu ești obligat să-l valorifici pe loc.
Rar vezi vreo doză sau vreun pet lăsat aiurea, de obicei după weekend, dar sunt
culese repede de săraci și valorificate.

#50
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007
Citesc pe aici și încep să cred că mulți dintre cei care postează nu au ieșit vreodată din județul natal…

#51
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,283
  • Înscris: 27.10.2007

View PostValy_User, on 31 octombrie 2023 - 18:19, said:

Automatele alea primesc și bidonul de Aqua Carpatica?

Sistemul se aplică pentru ambalaje primare nereutilizabile din sticlă, plastic sau metal, cu volume cuprinse între 0,1 l şi 3 l inclusiv.

View Postpasilla, on 31 octombrie 2023 - 18:43, said:

Nici eu nu inteleg de ce pe langa pretul ambalajului trebuie sa mai platesc si o garantie.

pentru ca statul a nationalizat gunoaiele. e pe bune si e de vreo 2-3 ani. e singurul rezultat concret al implementarii SMID

View Postcornelvideo, on 31 octombrie 2023 - 18:38, said:

Cum pot sa platesc garantie pentru un lucru care e proprietatea mea?

tu cumperi doar continutul, nu si ambalajul

#52
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View Postpasilla, on 31 octombrie 2023 - 21:49, said:

Ce e stupid. E adevarata, sau nu, afirmatia mea ?

Nu am comentat necesitatea colectarii deseurilor.
Garanția asta este strict să te facă să duci petul înapoi, să nu-l arunci aiurea.
Dacă îl arunci aiurea, se găsește cineva care să-l ia și să-l valorifice. Astfel nu mai
găsești preturi aruncate peste tot, ca la noi.
Când cumperi petul cu orice ar fi în el, lăsând garanția la o parte, plătești costul
la raft, bineînțeles că o parte din cost reprezintă și procesul de fabricare al petului.

#53
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Acum îmi dau seama. Dacă cumperi un bidon de 5l nu mai plătești garanția. Dacă cumperi o apă la juamte plătești. Bună treabă. Posted Image

#54
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststrongsss, on 31 octombrie 2023 - 22:08, said:

pentru ca statul a nationalizat gunoaiele. e pe bune si e de vreo 2-3 ani. e singurul rezultat concret al implementarii SMID
Nu pare ca se descurca prea bine. Ma refer la noi, cetatenii ordinari:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bUJrpBAVFPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pasilla, 31 October 2023 - 22:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate