Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Semnal slab in casa

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
andreeuu

andreeuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.01.2009
Salutare! Sper ca postez in categoria potrivita....Problema: la o casa, in care nu am internet fix tras(si nici nu vreau sa fac asta) semnalul in casa a internetului pe telefon e foarte slab. Chiar si niste pagini simple se incarca foarte greu. Afara totul e ok. In schimb daca sun/trimit mesaje totul merge cum trebuie. Nu as putea sa zic ca e o problema doar la mine, ca si altii intampina aceleasi probleme, unii cu telefoane mult mai scumpe decat al meu. Intrebarea: stiti vreun dispozitiv in care sa amplific semnalul sau ceva de genul? Dar, care sa nu coste mai mult de 200/250 de lei. Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti rezolva numai cu ajutorul ISP.

#3
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 18.01.2020
Citeste aici inainte...

"Cum pot fi utilizate amplificatoarele de semnal GSM?
În primul rând, utilizatorul care dorește punerea în funcțiune a unui amplificator trebuie să anunțe operatorul al cărui abonat este și să obțină acordul și suportul acestuia pentru instalarea echipamentului. Acest lucru este necesar atât pentru că operatorul deține licența de utilizare a spectrului de frecvențe radio în care va funcționa amplificatorul, cât și pentru că punerea în funcțiune a echipamentului trebuie făcută corect. După instalare, operatorul ar trebui să verifice că nu există probleme în rețeaua proprie.
În al doilea rând, utilizatorul trebuie să verifice existența marcajului CE în momentul achiziționării unui amplificator de semnal.
Emisia în spectrul radio este posibilă numai în baza unei licențe de utilizare a frecvențelor radio sau a unei licențe de emisie, după caz, eliberate de ANCOM, cu excepția anumitor categorii de frecvențe a căror utilizare este liberă, exceptată de la licențiere, pentru anumite tipuri de aplicații şi cu respectarea restrictivă a anumitor parametri tehnici și operaționali. Benzile folosite de operatorii de telefonie mobilă nu sunt exceptate de la licențiere."

Concluzia? Tot la net fix ajungi Posted Image

Edited by Rares95, 28 October 2023 - 16:49.


#4
andreeuu

andreeuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.01.2009
Multumesc! Vazusem un router wi-fi  cu slot SIM si ma gandeam ca poate astea ar functiona(sa imi fac hotspot de la el). De asta am si intrebat inainte de a cumpara asa ceva, ca sa stiu daca isi fac treaba sau problema ar ramane la fel

#5
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 18.01.2020
La fel, routerul ala tot din reteaua mobila(varza in cazul tau) isi ia semnalul si il da mai departe pe WI-FI.
Poate e o problema de congestie pe celula radio din zona ta, nu de semnal, atunci nici un amplificator nu te ajuta.
Cel mai usor si fara batai de cap este sa iti iei un abonament de net fix, cel mai ieftin, neaparat fibra si ai rezolvat. La ce oferte au ISP-istii e si pacat sa te chinui cu datele mobile.

Edited by Rares95, 28 October 2023 - 16:55.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta e cea mai simpla solutie, daca il poti monta si poate functiona in exterior.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Amplificator senmal la max. 250 lei
Asta e gluma zilei Posted Image

Bro' ... doar o antena mai acatarii costa atat iar un amplificator care "stie" 3G si 4G e de la 500 lei in sus

#8
andreeuu

andreeuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.01.2009
Naijax, cand ziceam "amplificator" nu vorbeam chiar la propriu, dar nu stiam exact cum sa ma exprim. Iar in legatura cu acel router as putea sa il pun in hol(sau chiar undeva afara desi nu cred ca ar rezista la temeperaturi prea mici) unde inca prind un semnal oarecum ok dar ma gandeam sa nu patesc ca pe telefon, viteza scazand destul de mult din hol in camere.

#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 08.08.2002

 andreeuu, on 28 octombrie 2023 - 16:41, said:

Problema: la o casa, in care nu am internet fix tras (si nici nu vreau sa fac asta)

Poate ne lamuresti si de ce nu vrei internet fix? Sa intelegem ca in 2023 tu (probabil ca si stai singur in casa respectiva) doar de pe telefon accesezi internetul si atat ?

Edited by MD, 28 October 2023 - 17:03.


#10
andreeuu

andreeuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.01.2009

 MD, on 28 octombrie 2023 - 17:02, said:

Poate ne lamuresti si de ce nu vrei internet fix?

Nu stau mult acolo. Desi acuma ca m-ati lamurit ca nu se poate altfel, poate pun cel mai ieftin net si astfel scap...

Edited by andreeuu, 28 October 2023 - 17:03.


#11
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 30.08.2006

 andreeuu, on 28 octombrie 2023 - 16:41, said:

Intrebarea: stiti vreun dispozitiv in care sa amplific semnalul sau ceva de genul? Dar, care sa nu coste mai mult de 200/250 de lei. Multumesc!
Legal poti detine asa ceva, dar nu ai voie sa le folosesti deoarece vei amplifica un spectru alocat prin licenta unei singure companii. Cum adesea acele aparate la cateva sute de lei din China pot face rau....intervine exact ce a postat Rares95
https://www.ancom.ro...rnet-mobil_6166
https://www.connect....fara-marcaj-ce/

 andreeuu, on 28 octombrie 2023 - 16:41, said:

Afara totul e ok. In schimb daca sun/trimit mesaje totul merge cum trebuie.
Vocea are alta prioritate iar mesajele daca sunt SMS nici nu "le simte" reteaua.

 andreeuu, on 28 octombrie 2023 - 17:02, said:

Nu stau mult acolo. Desi acuma ca m-ati lamurit ca nu se poate altfel, poate pun cel mai ieftin net si astfel scap...
in acel router tot va trebui sa pui o cartela sim de la un operator si tot va trebui sa platesti ceva(asta daca nu ai una gratis....).

PS:exact in cazul tau am fost.
1)am identificat un operator din RO care avea serviciu de internet mobil ok.Din pacate nu aveam numarul principal la ei si nu doream sa ma mut asa ca am optat pentru un dual-sim(si redirectionare)
2)cand a venit internetul fix in locatie am pus(20RON pe luna->nici un pachet de tigari) si am folosit VOWIFI pentru apeluri (inainte mai sarea din 4G si se auzea rau plus ca ratam apeluri daca nu faceam redirectionare).
Asadar...toti operatorii mobili din RO au in acea locatie problema?

Edited by yblu, 28 October 2023 - 17:09.


#12
andreeuu

andreeuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.01.2009

 yblu, on 28 octombrie 2023 - 17:07, said:

Legal poti detine asa ceva, dar nu ai voie sa le folosesti deoarece vei amplifica un spectru alocat prin licenta unei singure companii. Cum adesea acele aparate la cateva sute de lei din China pot face rau....intervine exact ce a postat Rares95
https://www.ancom.ro...rnet-mobil_6166
https://www.connect....fara-marcaj-ce/

Vocea are alta prioritate iar mesajele daca sunt SMS nici nu "le simte" reteaua.

in acel router tot va trebui sa pui o cartela sim de la un operator si tot va trebui sa platesti ceva(asta daca nu ai una gratis....).

PS:exact in cazul tau am fost.
1)am identificat un operator din RO care avea serviciu de internet mobil ok.Din pacate nu aveam numarul principal la ei si nu doream sa ma mult asa ca am optat pentru un dual-sim
2)cand a venit internetul fix in locatie am pus(20RON pe luna->nici un pachet de tigari) si am folosit VOWIFI pentru apeluri (inainte mai sarea din 4G si se auzea rau plus ca ratam apeluri).
Asadar...toti operatorii mobili din RO au in acea locatie problema?

Problema e doar in casa la mine. Daca stau afara semnalul e bun. Daca ma duc in casa la altcineva, la fel internetul merge cum trebuie. In legatura cu "amplificatorul" l-am denumit asa ca nu stiam exact cum sa ma exprim astfel incat sa inteleaga si altii. Din pacate, ma exprim extraordinar de prost.

L.E. afara prind 4G, in hol deja scade la H/H+ iar in camere H/H+ sau chiar mai rau

Edited by andreeuu, 28 October 2023 - 17:20.


#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 27.10.2007
Daca spui ca nu stai prea mult acolo, un router 4G in care pui o cartela prepay, iti poate rezolva problema. il poti pune si afara, pe peretele care este orientat spre antena GSM, ideea este sa nu se ude, in rest nu are nimic.
vezi ca majoritatea suporta antena externa. uite aici un exemplu, ales la intamplare.

#14
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 18.09.2020

 andreeuu, on 28 octombrie 2023 - 17:10, said:

Problema e doar in casa la mine. Daca stau afara semnalul e bun. Daca ma duc in casa la altcineva, la fel internetul merge cum trebuie.

Si nu ti-a trecut deloc prin minte posibilitatea ca nu semnalul de la operatorul de telefonie mobila sa fie problema (si prin urmare un "amplificator" de semnal nu te-ar ajuta) ci mai degraba s-ar putea ca problema sa fie din ce e facuta casa ta ?

Mai ales ca si zici ca in casa vecinului ca merge bine si doar la tine in casa nu merge bine.

#15
andreeuu

andreeuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.01.2009

 cralin, on 28 octombrie 2023 - 17:32, said:

Si nu ti-a trecut deloc prin minte posibilitatea ca nu semnalul de la operatorul de telefonie mobila sa fie problema (si prin urmare un "amplificator" de semnal nu te-ar ajuta) ci mai degraba s-ar putea ca problema sa fie din ce e facuta casa ta ?

Mai ales ca si zici ca in casa vecinului ca merge bine si doar la tine in casa nu merge bine.

Stiu ca problema e de la casa. Dar ma interesa daca un router cu SIM(sau orice de genul asta) ar rezolva aceasta problema sau solutia ar ramane doar sa imi pun net fix.

#16
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 30.08.2006

 andreeuu, on 28 octombrie 2023 - 17:10, said:

Problema e doar in casa la mine. Daca stau afara semnalul e bun. Daca ma duc in casa la altcineva, la fel internetul merge cum trebuie.
Pot fi diferente de constructie la nivel de case...si la niste banale ferestre termopan.Astfel atenuarea indusa poate fi mai mare.

 andreeuu, on 28 octombrie 2023 - 17:10, said:

In legatura cu "amplificatorul" l-am denumit asa ca nu stiam exact cum sa ma exprim astfel incat sa inteleaga si altii. Din pacate, ma exprim extraordinar de prost.
Nu este o problema exprimatul!
Adesea ca si utilizator de rand nu te lovesti de termenii corecti!
Este important de avut in vedere ca in spate la ceva banal pot fi consecinte legale! Multa lume nu isi da seama in viata de zi cu zi!
Normal daca il iei/pui si cand/daca iti bat la poarta cei de la ANCOM le raspunzi si colaborezi nu te vor amenda din prima(dar trebuie sa renunti la jucarie).

 strongsss, on 28 octombrie 2023 - 17:30, said:

Daca spui ca nu stai prea mult acolo, un router 4G in care pui o cartela prepay, iti poate rezolva problema. il poti pune si afara, pe peretele care este orientat spre antena GSM, ideea este sa nu se ude, in rest nu are nimic.
Noi nu stim ce internet fix are el acolo/ce oferte sunt, dar de ce sa dea/reincare luna de luna un prepay daca de aceiasi bani poate avea net fix? Oare nu va merge mai bine?

 andreeuu, on 28 octombrie 2023 - 17:35, said:

Stiu ca problema e de la casa. Dar ma interesa daca un router cu SIM(sau orice de genul asta) ar rezolva aceasta problema sau solutia ar ramane doar sa imi pun net fix.
Toate retelele stau la fel de prost in casa?
Da un router poate sa fie ok mai ales pus la geam si la etaj daca ai etaj.Afara clar semnalul e mai bun dar depinde si ce temperaturi ai iarna.
Totusi trebuie calculat cat te costa asta VS cat te duce netul fix. Personal optez pentru net fix! Doar daca din anumite motive(nu vrei cabluri trase nu stiu) as zice ca merita sa studiezi partea cu SIM+router(si normal daca netul fix e praf).
PS:vecinii nu au net fix?

Edited by yblu, 28 October 2023 - 17:41.


#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 27.10.2007

 yblu, on 28 octombrie 2023 - 17:37, said:

Noi nu stim ce internet fix are el acolo/ce oferte sunt, dar de ce sa dea/reincare luna de luna un prepay daca de aceiasi bani poate avea net fix? Oare nu va merge mai bine?
cel mai bine merge daca are internet cu viteza garantata, pe fibra, de la doi provideri, un router care stie sa faca trafic simultan simultan pe ambii provideri (agregate services) si back-ul cu un provider mobil, diferit de cei doi.


la modul serios acum, omul a spus clar ce vrea si ce nu vrea, si de ce. hai sa-l ajutam in limitele stabilite de el.

Quote

nu am internet fix tras(si nici nu vreau sa fac asta)
...
Nu stau mult acolo.

Edited by strongsss, 28 October 2023 - 17:53.


#18
andreeuu

andreeuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.01.2009

 yblu, on 28 octombrie 2023 - 17:37, said:

Noi nu stim ce internet fix are el acolo/ce oferte sunt, dar de ce sa dea/reincare luna de luna un prepay daca de aceiasi bani poate avea net fix? Oare nu va merge mai bine?
Toate retelele stau la fel de prost in casa?
Da un router poate sa fie ok mai ales pus la geam si la etaj daca ai etaj.
Totusi trebuie calculat cat te costa asta VS cat dte duce netul fix. Personal optez pentru net fix! Doar daca din anumite motive(nu vrei cabluri trase nu stiu) as zice ca merita sa studiezi parte cu SIM+router(si normal daca netul fix e praf).
PS:vecinii nu au net fix?
Ca internet fix sunt vreo 2/3 operatori printre care si cel mai cunoscut din Romania(nu stiu daca se poate zice numele sau nu) cu 30 de lei pe luna. Vecinii au internet fix, dar nici unu nu e destul de aproape sa prind de la ei. Iar casa e una simpla fara etaj. Dar fiind o "casa de vacanta" in care petrec pe an aproximativ 2/3 saptamani pe an(cam odata la 2 luni), am zis sa intreb si pt o varianta fara internet fix

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate