Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Ce stil/tip de motocicleta ii ok pentru un om inalt?

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
41 răspunsuri în acest subiect

#1
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Va salut prieteni, ma mananca in scorbura de multi ani sa dau de permis pentru motoare, numai ca tot timpul asta am fost un pic reticient, datorita faptului ca sant o persoana foarte inalta ( am atasat poza doar ca sa va faceti idee cat de inalt is pt ca in ro nu prea vezi cai de 2 metri ca mine si mna... )
Am 202cm inaltime.... si nu stiu ce tip/stil de motocicleta mi-ar prinde mai bine sa stau pe ea, incat centrul de greutate sa fie cat mai jos incat sa nu ma rastorn in curbe (pentru siguranta mea) dar si in acelasi timp sa nu arat ciudat Posted Image.
Cand ma mai sui pe un mountain bike toti rad de mine Posted Image gen "ba ce namila esti " , desi greutatea mea oscileaza intre 99kg-103kg ( in poza am 105kg).
Scot din calcul choppere si harley, alea nu-mi plac deloc, is lenese si mai au si sunetul ala enervant de bolboroseala la evacuare...
Daca nu exista nici o solutie , atunci imi pun pofta in cui si raman la SUV Posted Image .
Momentan caut doar o solutie, ca de achizitie ma descurc eu.
Am postat aici ca nu am gasit aria de motoare.
Multumesc Posted Image .

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  22222.png   4,21MB   121 download-uri


#2
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.857
  • Înscris: 01.10.2002
Un adventure-touring gen Honda Transalp. Genul asta de motociclete au garda la sol mai mare si saua mai inalta. Avantajul tau, fiind inalt, e ca vei putea pune picioarele jos fara probleme la stopuri, n-o sa stai pe varful picioarelor cum trebuie sa faca cei scunzi.

#3
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
Cauta la BMW un F 900 XR sau R 1250 GS Adventure !

Editat de Alltrack, 26 octombrie 2023 - 20:22.


#4
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Pentru ce intrebi?
Sa iti faci poze cu ea in parcare, sa te iubeasca fomeile?
Ca in mod normal nimeni nu te vede cand treci glont pe langa ei. Si mare grija, ca NU TE VEDE!
Eu am 1.87 si am avut spot, si nu aratam rau pe ea, cu tote ca aveam doar 70kg.
Dar alegerea se face in functie de ce iti place tie, nu dupa cum arati pe ea.
La inaltimea ta ti-as recomanda o Honda africa twin, dar cu aia nici ratacite nu agati, daca asta este scopul tau.

#5
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 701
  • Înscris: 01.01.2014

View Postblogeranonim, on 26 octombrie 2023 - 20:23, said:


Nu, deci nu-i vorba de agatat femei, dar sa nu arat ca un o girafa pe un gard, la asta ma refeream .
Un coleg de la munca are un BMW din asta si pur si simplu m-am indragostit de motocicleta asta cat de frumoasa ii , sausa ii aproape de zona bazinului la mine cand stau langa ea, as avea probleme cu centru de greutate pe un tip de motor ca asta? .

Fișiere atașate



#6
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Nu vei avea probleme. Cu cat mai mare si mai greu esti, cu atat mai bine o culci pe viraje.
Daca iti place, este o motocileta buna.

#7
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.677
  • Înscris: 26.11.2007
R 1250 GS este o motocicleta de vis.
Am facut ceva km cu un model putin mai vechi(2o19) si acolo mi-a ramas sufletul.

Si eu am aproape 200cm.

#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.804
  • Înscris: 23.04.2007

View PostWotan, on 26 octombrie 2023 - 20:21, said:

n-o sa stai pe varful picioarelor cum trebuie sa faca cei scunzi.
Oare cum se descurca Gaston Rahier la 1.64 m pe B M W   R80G/S  ?

#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.979
  • Înscris: 22.12.2005

View PostWotan, on 26 octombrie 2023 - 20:21, said:

Un adventure-touring gen Honda Transalp. Genul asta de motociclete au garda la sol mai mare si saua mai inalta. Avantajul tau, fiind inalt, e ca vei putea pune picioarele jos fara probleme la stopuri, n-o sa stai pe varful picioarelor cum trebuie sa faca cei scunzi.

glumesti, nu ?
el are nevoie de "capre" (recunosc - cand am vazut SUV  in acelasi topic - am zis sa ii dau ignore dar ii mai dau o sansa).
pe scurt - (daca are buget)  - AfricaTwin, KTM 890 , Tenerele 700
Tranasalpul este super motor daca max 1.75.
Mai merg Suzuki Vstrom 1000 si apropiatele

insa primul pas este PERMISUL si apoi dupa ce afla DE CE VREA si la CE IL VA FOLOSI  - se trece la algere motorului

orice alte variante sunt" vorbe"
si e foarte bine ca s-a prins de la inceput ce sa taie de pe lista :)

View Postvalecris16, on 26 octombrie 2023 - 20:51, said:

R 1250 GS este o motocicleta de vis.
Am facut ceva km cu un model putin mai vechi(2o19) si acolo mi-a ramas sufletul.

Si eu am aproape 200cm.

un gunoi cu supermarketing.

revenind on topic - nu e mobra de 200cm (sau nu stoc)
la "dimensiunile "lui are nevoei de ceva care sa ii permita unghiuri confortabile (umar/cot/genunchi/glezne).

View Postvirginu92, on 26 octombrie 2023 - 20:26, said:

Nu, deci nu-i vorba de agatat femei, dar sa nu arat ca un o girafa pe un gard, la asta ma refeream .
Un coleg de la munca are un BMW din asta si pur si simplu m-am indragostit de motocicleta asta cat de frumoasa ii , sausa ii aproape de zona bazinului la mine cand stau langa ea, as avea probleme cu centru de greutate pe un tip de motor ca asta? .

acum am vazut.
SUV, BMW GS ..
i'm out. spor

#10
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 701
  • Înscris: 01.01.2014

View Postfoxbat, on 26 octombrie 2023 - 21:08, said:



Pai ce vina am eu daca nu incap in masini normale? nu incap in nici o dacie/renault/skoda etc de asta am GLC.
Si ce ii rau la GS ? eu am zis doar ca imi place cum arata nu neaparat ca am sa-mi cumpar gs-ul.

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.825
  • Înscris: 08.10.2004
o macheta. in Romania de azi singura moto ce mai merita e un offroad. decat sa iesi pe asfalt mai bine stai acasa.

#12
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.857
  • Înscris: 01.10.2002

View Postadrian_r5, on 26 octombrie 2023 - 20:53, said:

Oare cum se descurca Gaston Rahier la 1.64 m pe B M W   R80G/S  ?
Greu. Dificil.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NWEGJQRYXMA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.248
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru picioare lungi exista chopper. Eventual un maxi scuter.
[ https://www.shutterstock.com/image-photo/attractive-girl-on-motorbike-260nw-51192103.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.bikescatalog.com/wp-content/uploads/2023/04/Suzuki-Burgman-400.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Leo2006, 26 octombrie 2023 - 23:25.


#14
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.448
  • Înscris: 27.08.2013
Încearcă să iei legătura cu motocicliști irl ce au enduro-touring/ adventure-touring să vezi practic ce diferențe sunt între diferite modele din acestea. Adică să vezi la ce nivel au șaua când stai pe ele. Câțiva centimetri pot face diferența în ceea ce privește nivelul de confort și decizia pe care o iei. Cam astea sunt modele pentru tine.
Din poza postată de tine pare că nu ești genul de lungan cu cracii până la gât, deci înălțimea la tine e mult din corp, ceea ce pe motocicletă - atât timp cât nu mergi pe o sportivă, deci în poziție aplecat aerodinamic, va însemna că vei avea nevoie mai mult ca sigur de un parbriz care să „spargă” vântul. Motocicletele de care îți spun în general au așa ceva.
Altfel, ai fi surpins, dar să știi că pe un chopper/cruiser de 1000 cm3 sau mai mult ai putea să te simți bine; adică un motor ce îți permite să ai picioarele întinse, chestie de care depinde și de cât de în spate este locul unde stai pe șa; aș încerca și asta, pentru că sunt și astfel de motociclete care nu au tobe din alea care pârâie nici când le turezi. Sau chiar dacă sunt zgomotoase, se pot pune tobe finale după bunul plac.

#15
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.448
  • Înscris: 27.08.2013
Singura chestie în cazul în care arăți ca un urs la circ pe o motocicletă este de aerodinamicitate. Cum probabil nu vei concura la MotoGP, acest lucru va fi irelevant. Iar că nu știu ce amici râd de tine cum arăți, îți va trece după primii metri făcuți când relevant va fi cum te simți, o să uiți instant de ce zic niște nătăfleți.

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.232
  • Înscris: 21.06.2016
Pentru problemele cu centrul de greutate, ai capul foarte greu?
Daca e adevarat, pune pietre in bunzunarele de la pantaloni, sau plumbi mari de pescuit. Sau chiar poti sa-i lipesti sub motor.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.300
  • Înscris: 20.10.2015
VStrom
KTM
Tenere

BMW-ul da, arata frumos.
Daca tii sa ai Instagram pe bord, atunci il poti folosi un GSA.

Eu am un GSA desi-s pitic pentru tine, dar al meu e din 2011 luat in 2015. Gasit cu greu cu mile putine pentru ca am tinut sa cumpar cat mai nou cu racire pe ulei si cat mai putina electronica

#18
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 570
  • Înscris: 18.06.2017
Categoria ADVenture, cauti ceva cu roata de 21' pe fata si seat height mare
Spor la cautari

Editat de robert23mg, 27 octombrie 2023 - 08:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate