Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

Cum punem la punct teparii de pe olx?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 10.08.2023
Politia il va suna si daca iti da banii inapoi, se sterge tot cu buretele. Probabil da teapa asa la cate 10 si da banii inapoi la 1-2 care merg la politie si gata.

Edited by RaimondMacelaru, 25 October 2023 - 08:39.


#20
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,185
  • Înscris: 30.07.2006

 TruculMagic, on 24 octombrie 2023 - 22:08, said:

O sa va povestesc pe scurt urmatoarea intamplare:
-am vazut un obiect, a zis ca il vinde doar personal, insa il trimite pe curier daca ii platesc transportul in avans + pentru retur in caz ca il refuz. I-am dat 50lei in avans la transport, urmand sa scada suma de bani din pretul produsului respectiv. Dupa ce i-a primit a raspuns foarte greu in ziua respectiva si se facea ca "ploua", apoi de ieri ii e inchis telefonul, pe whatsapp nu mai intra.
-o sa ziceti ca sunt prost, ca merit teapa primita. Nu stau in 50 lei, cred in karma, dar ideea e ca nu mai vreau sa dea tepe si la alte persoane, probabil cu asta se ocupa.

Am contul lui bancar si numele + adresa care au fost necesare pentru transferul bancar. Am discutiile cu el in mesaj.
Merita sa imi bat capul si sa ii fac un dosar penal pentru inselaciune ca sa se sature de un astfel de comportament mizerabil sau sa ignor cele intamplate? O sa am de trecut pe la politie sa tot dau declaratii si alte batai de cap sau e suficient sa fac plangerea + dovezile? Momentan mai astept 2-3 zile ca poate se intampla vreo minune.

Am deschis acest topic deoarece vreau sa vad si alte pareri, nu suport gainariile de genul.

Pentru 50 de lei nu m-as complica, dar l-as face de cacao pe toate grupurile de facebook si pe toate forumurile, ca nu sa mai ia nimeni de la el.

#21
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

 Moinesti72, on 25 octombrie 2023 - 08:49, said:


Pentru 50 de lei nu m-as complica, dar l-as face de cacao pe toate grupurile de facebook si pe toate forumurile, ca nu sa mai ia nimeni de la el.
si chiar crezi ca o sa ii pese? O sa mai ajunga sa il dea in judecata pentru GDPR etc.

#22
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,235
  • Înscris: 30.11.2021
Daca ai facut plata cu ING or sa te sune in cateva luni de la banca.

Ai cotizat 50 de lei sa inveti o lectie si acum poti propovădui corectitudinea si cinstea.

Am platit si eu 50 de lei pe olx, dupa ce am facut plata nu a mai raspuns.
Tu zici ca ai datele reale, ca este un domn respectabil pe care probabil l-ai cautat pe google, are firma, cont de facebook.
Acum nu stii daca este aia persoana careia i-ai trimis tu bani sau vreun baiat aflat la puscarie care pune anunturi pe olx si face bani.


A fost distractiva discutia cu ING, ma suna ING sa ma intrebe despre o tranzactie de 50 de lei, nu ziceau de ce, cred ca nu aveau voie sa dea date, eu le zic? Da, am facut o plata de 50 de lei, avans, dar Vanzatorul nu a mai trimis produsul.
Amuzant ca ei o luau asa pe ocolite.

Cum ziceam... ai invatat o lectie, fara avans, deschidere la livrare.
Sa zici Mc ca ai platit 50 de lei, mie imi zicea de 200-400 de lei, imi zicea de o suma mai mare.

Si cont bancar real, banca din Romania, nume, prenume, cont de facebook, chiar aparea o persoana de era angajata undeva calumea, apare datele pe google.
Nu era vreo intelegere cum sunt manevrele alea de iti cer cont de Whatsap si iti trimit cont paypal.

#23
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007

 doujdelei, on 24 octombrie 2023 - 23:27, said:

aia de la politie nici nu te baga in seama pentru 50 lei
Caz real :
Uitat card in bancomat cu 59 ron pe el.
Urmatorul client il ia si fuge cu el. In 30minute face o plata on-line de 100 ron la o firma de pariuri(cu sediul in strainatate). Pleaca cei 59 ron si cardul se goleste.
Se suna la banca. Se blocheaza cardul, se emite unul nou. Banca recomanda plangere la Politie. Exista inregistrari din banca si bancomat. Datele se ofera Politiei doar la cerere acesteia din urma.
Se face plangere la Politie in ziua respectiva.
Dupa 1 saptamana se cheama la Politie titularul si se da o noua declaratie.
Dupa 1 luna soseste prin posta notificare ca s-a deschis dosar penal.
Dupa 3 luni titularul inca nu a aflat nimic.


Ca idee..

Edited by AdrianHH, 25 October 2023 - 09:42.


#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,856
  • Înscris: 10.12.2006

 AdrianHH, on 25 octombrie 2023 - 09:40, said:

Uitat card in bancomat cu 59 ron pe el.
Tu ti-ai uitat cardul in bancomat si un amarat dependent de pariuri slab de inger a profitat. Nu e aceeasi situatie cu tipul asta ce vaneaza activ clienti pe olx sa-i insele, sunt infractiuni diferite.

Asa si eu am scapat cardul din buzunar in Blackpool si la 15 minute distanta aveam tranzactie pe el de la un magazin alimentar, sub 100 lei sa nu ceara pin-ul. Nici nu m-am gandit sa merg la politie, l-am dezactivat si gata. Daca imi bagau insa mana in buzunar era o alta discutie.

Edited by Mizu, 25 October 2023 - 09:54.


#25
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020

 tfmercedez, on 25 octombrie 2023 - 07:26, said:

Pentru paguba de 50 de lei nici politia nu se oboseste. Dar trebuie vazut daca sunt si altii pagubiti dupa reteta. Este inselaciune.   Fa si tu o plangere la "organili abilitate ale statului" vezi la anaf poate iti da portaru 50 de lei inapoi ca sa nu-i mai deranjezi.
Exact pe asta se bazeaza si teparii. Ca pentru 50 de lei nu se oboseste nimeni sa depuna plangere sau ca politia nu va face nimic
Odata depusa plangerea politia este obligata sa faca cercetari. Este suficient sa-l cheme la audieri si sa-i explice ca pentru 50 de lei i se intocmeste dosar penal si ca e mai bine sa-ti returneze banii
Trebuie sa fii foarte prost sa nu realizezi ca nu merita sa ti se intocmeasca dosar penal pentru 50 de lei

Am patit-o si eu in urma cu apx. 2 ani
Am primit un colet in care se afla cu totul altceva decat ce comandasem. L-am sunat pe vanzator si mi-a spus ca a trimis doua colete in ziua aceea si ca este posibil sa fi fost incurcate de curier
Am asteptat doua zile sa rezolve problema cu celalalt cumparator dar mi-a transmis ca nu a reusit sa faca nimic pentru ca celalalt primise un produs de valoare mai mare si nu intentiona sa-l returneze
Cand mi-am dat seama ca este teapa am facut plangere la politie. Acolo esti intrebat daca vrei doar sa iti recuperezi prejudiciul sau vrei sa depui si plangere penala pentru inselaciune
Politistul care a preluat plangerea a incercat sa-l contacteze telefonic pe tepar, dar nu i s-a raspuns la telefon
Eu am facut o poza plangerii si i-am transmis-o teparului explicandu-i ca ar fi bine sa-i raspunda politistului ca este in interesul lui
Cand a vazut ca am depus plangere teparul a fost de acord sa-i returnez coletul asigurandu-ma ca imi va returna banii. Bineinteles ca nu a ridicat coletul de la curier motivand ca produsul este deteriorat.
Atunci am fost sigur ca a fost teapa si ca acel colet a fost trimis intentionat. Daca omul era de buna credinta ar fi ridicat coletul sa-si recupereze produsul pe care sa-l revanda ulterior.
Dupa mai multe mesaje in care i-am explicat ca va fi cautat de politie teparul a binevoit sa-mi trimita banii
Deci o plangere la politie ajuta in cele mai multe cazuri

#26
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002

Quote

Un tânar de la oras se duse la tara si cumpără de la un satean un magar pentru 100 €. Batrânul îi promise că a doua zi îi va aduce magarul. Totusi, a doua zi, sateanul îi zise tânarului:
– Imi pare rau, fiule, dar am vesti proaste. Magarul tocmai a murit.
– Bine, atunci dati-mi banii inapoi.
– Nu pot, i-am cheltuit deja.
– Nu-i nimic, dati-mi magarul.
– Dar… pentru ce? Ce sa faci cu el?
– Fac o tombola cu el.
– Esti nebun! Cum sa faci o tombola cu un magar mort?
– Eu nu voi spune nimanui ca este mort, desigur.
O luna mai târziu, bătrânul satean si tânarul se intâlniră din nou.
– Ce s-a-ntâmplat cu magarul?
– L-am dat la tombola. Am vândut 500 de lozuri de 2 € si am cistigat 998 €.
– Si nimeni nu s-a plâns?!!
– Numai câstigatorul tombolei, dar lui i-am dat inapoi cei 2 € ai sai.


#27
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.03.2016
Efortul de recuperare este mai costisitor decat paguba in sine. Stie ca nu o sa faci nimic si pe asta se bazeaza si smecheria.

#28
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,975
  • Înscris: 29.07.2017

 AdrianHH, on 25 octombrie 2023 - 09:40, said:


Caz real :
Dupa 1 luna soseste prin posta notificare ca s-a deschis dosar penal.
Dupa 3 luni titularul inca nu a aflat nimic.


Ca idee..
Însă pe polițiști ii deranjează ca le apar plângeri nesoluționate. Se ruga unu de mine sa renunț ca sa poată închide dosarul.
Asa ca plângerile astea rămân și la un moment dat contează  Ulciorul nu merge de multe ori la apa.


#29
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 10.08.2023
Nu e asa mare deranj. Te duci, faci plangere, il suna politia si iti da banii inapoi si aia e. Smecheria se bazeaza pe papagalii care nu fac asta si el stie ca nu risca nimic. E o strategie prin care nu are ce pierde mai mult decat o parte din banii japcuiti. Am mai zis, din 10, daca se duc 1-2 la politie. Si cu restul de bani ramane. Pentru un betiv, drogat sau pacanitor, orice leu conteaza. Degeaba va mirati, au fost care au si omorat pentru 100 lei. Unii oameni sunt mai aproape de animal decat de om.

Edited by RaimondMacelaru, 25 October 2023 - 11:15.


#30
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 16.03.2007
Poate chiar are sens ratingul unui user pe OLX.
La distanta, m-am invatat sa vand/cumpar la/de la useri care au rating Posted Image sau Posted Image + vechime pe OLX. Bineinteles ca exista si exceptii dar inca nu am avut probleme daca am aplicat rationamentul descris.
Fata in fata nu prea conteaza ratingul.

Edited by cris2d2, 25 October 2023 - 11:45.


#31
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 23.09.2017
Ne mai miram de ce Romania merge asa prost. Pai daca 70% recomanda "Nu ii face plangere la politie, lasa-l". Pai ala si altii vor insela in continure pt ca se stie ca nimeni nu face plangere la politie. Si ajungem o tara de hoti, pesti, talhari etc..
Ne meritam soarta.

Daca unul inseala azi pe cine cu 50 de lei, maine trece la 200 lei si asa mai departe, iar peste un an trece la furturi, apoi la talharii si asa mai departe. Cum pare vreti sa starpiti ilegalitatile daca nu prin plangeri la politie?

Edited by alex342, 25 October 2023 - 14:20.


#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 24.11.2015

 Scurthea211, on 25 octombrie 2023 - 08:04, said:

Omul poate chiar are o problema si cei 50 de lei luati  si obligatia fata de tine sunt ultima lui grija acum. Astia care dau tepe nu cred ca se uita la 50 de lei pt ramburs. Abia de isi iau cateva pungi de seminte si 3 beri de banii aia. Eu as zice ca e doar unul care ori are o problema ori e doar neserios.

Tocmai din acest motiv ii mai acord cateva zile, ca sa nu fiu fara bun simt. Ideea este ca dupa ce tranzactia a avut succes, brusc a inceput sa raspunda greu, sa se faca, ca ploua, sa trag de el ca sa imi raspunda la un mesaj, sa cautam o solutie sa imi trimita prin curier, ce curier, cat ramburs, etc. Inainte el imi scria si era foarte sociabil Posted Image
Azi l-am lasat in pace, o sa incerc si maine sa iau legatura cu el. Posted Image
Daca are o problema il inteleg, dar nu isi schimba asa atitudinea, iar daca era neserios zicea ca a uitat.

 AdrianHH, on 25 octombrie 2023 - 09:40, said:


Dupa 1 saptamana se cheama la Politie titularul si se da o noua declaratie.
Dupa 1 luna soseste prin posta notificare ca s-a deschis dosar penal.
Dupa 3 luni titularul inca nu a aflat nimic.


Ca idee..

Imi place cum suna

 MrLTN, on 25 octombrie 2023 - 09:56, said:

si ca e mai bine sa-ti returneze banii

Si daca nu vreau sa-i accept? Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate