Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Saratele si Crackers facute acasa

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.03.2018
Nici sa nu te gandesti! Chipsurile sunt imposibil de reusit acasa. Iese ceva ce nu are de-a face cu chipsurile adevarate.

#20
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View PostGhibos, on 22 octombrie 2023 - 21:25, said:

Nici sa nu te gandesti! Chipsurile sunt imposibil de reusit acasa. Iese ceva ce nu are de-a face cu chipsurile adevarate.

ingerezi 2 tone de ulei dar macar faic tu acasa ai salvat banetul ala mare!

https://www.mega-ima...wE&gclsrc=aw.ds

#21
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 12.09.2021

View Postalexandrualexww2, on 23 octombrie 2023 - 08:57, said:

ingerezi 2 tone de ulei dar macar faic tu acasa ai salvat banetul ala mare!

https://www.mega-ima...wE&gclsrc=aw.ds
wow, după ce că e 12 lei punga aia, mai trebuie să ți și prăjești singur Posted Image  pe vremea lui Ceașcă era plin de creveți din ăștia prin alimentări și nu-i prea cumpăra nimeni, acum au devenit delicatesă Posted Image

#22
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.05.2008
Eu obisnuiam (n-am mai facut de mult dar cred ca ar trebui) sa fac singura un fel de crutoane. Mai mici, cam de 1 cm.

Mai intai am pus ulei de masline intr-un borcan (doar pt ca n-aveam sticla mica din sticla la vremea respectiva), am bagat cativa catei de usturoi zdrobiti cu cutitul, si niste busuioc si am lasat cateva zile sa traga gust uleiul. Uleiul asta il folosesc si la pizza, peste sosul de rosii, inainte sa pun mozarela, si peste paste la sfarsit. Mai am putin, ar trebui sa pregatesc altul Posted Image.

Tai painea cubulete (de obicei mai veche, dar merge si proaspata), o pun intr-o tava cu hartie de copt, presar uleiul aromat din belsug, pun si sare apoi o amestec usor, sa n-o sfaram dar sa se unga cu ulei toata, si dau la cuptor la foc nu mare pana se usuca, cred ca ~30-40 min maxim. Dupa o pun in punga de hartie (cea de la paine initial dar apoi am cumparat pungi de hartie pentru sanvisuri). Sunt putin uleioase, fix ca si cubeti/bakerolls. Le folosim la supe creme dar si rontaite asa ca snack.

Pentru chipsuri - ulei foarte bine inchins, eventual pui sare direct in ulei, iei cartoful intreg, curatat de coaja, si cu un peeler din ala de cartofi tai feliute direct in ulei, nu aglomerezi prea tare tuciul, ii scoti intr-un castron/farfurie cu servetele de hartie sa absoarba uleiul in exces si presari ce condimente vrei tu peste si apoi o iei de la capat cu alt cartof pana faci cantitatea pe care o doresti.

Saleuri (un fel de) - aluat de foietaj de la lidl/kaufland (la vitrina de proaspete, vreo 6-7 lei ala cu margarina) il tai betigase/patratele, ung cu putin ulei de masline si presar sare/susa/mac/ cascaval ras/ orice condiment peste si la cuptor vreo 10-15 min (cat sa se rumeneasca ).

Pentru dulce (desi dureaza mai mult pregatirea) - cumperi acelasi aluat de foietaj de mai sus. Faci o pasta din cacao, geva gem/dulceata, putina nuca macinata (daca ai). Intinzi putin aluatul cu sucitorul, intinzi pasta peste, rulezi strans, bagi putin la congelator sa se intareasca si sa-l poti taia, tai felii de 0.5cm, pui in tava cu hartie de copt, la cuptor la foc mediu 10-15 min. Ca alternativa poti sa pui doar zahar brun (sau alb) amestecat cu scortisoara in loc de pasta de cacao. Cu zahar ies fix ca palmierii, daca ai rabdare poti sa-i rulezi jumate dintr-un sens, jumate din celalalt, sa se intalneasca la jumatate, la congelator inainte sa-i tai, si-ti ies fix forma de palmieri de cofetarie, gustul mai bun Posted Image

Sau rahar turcesc, acelasi  aluat de foietaj, tai triunghiuri/dreptunghiuri mai mici, pui rahat, rulezi, in tava cu hartie de copt, bam "cornulete" Posted Image

Edited by WhimsicalPeanut, 23 October 2023 - 17:03.


#23
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View PostComandorul, on 23 octombrie 2023 - 09:07, said:

wow, după ce că e 12 lei punga aia, mai trebuie să ți și prăjești singur Posted Image  pe vremea lui Ceașcă era plin de creveți din ăștia prin alimentări și nu-i prea cumpăra nimeni, acum au devenit delicatesă Posted Image

Defapt nici nu cred ca sunt creveti, e ceva cartof amidon thing....

Pai din cutia aia faci 6 castroane, sa-si faca zgarie branza astia de nu dau 5-10 lei pe niste crackanele.

#24
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007

View Postalexandrualexww2, on 23 octombrie 2023 - 08:57, said:

ingerezi 2 tone de ulei dar macar faic tu acasa ai salvat banetul ala mare!

https://www.mega-ima...wE&gclsrc=aw.ds

la metro sunt 9 lei... (cred ca inca sunt la pretul asta)

View PostComandorul, on 23 octombrie 2023 - 09:07, said:

wow, după ce că e 12 lei punga aia, mai trebuie să ți și prăjești singur Posted Image  pe vremea lui Ceașcă era plin de creveți din ăștia prin alimentări și nu-i prea cumpăra nimeni, acum au devenit delicatesă Posted Image

Copiii (16/10 ani) nici nu ne lasa pe noi... le place cum se umfla, relativ brusc si instantaneu :)

Attached Files


Edited by tclau, 23 October 2023 - 21:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate