Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

50% cass pentru venituri extrasalariale?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 21.04.2016
Am vazut o stire cu taxele pentru cei care au venituri din social media, pentru ce depaseste 6 salarii minime brute cass este 10%

+12 salarii > 25% cass
+24 salarii > 50% cass?

Mi se pare enorm, voi

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,605
  • Înscris: 30.08.2017
Pune aici știrea, mă îndoiesc că este adevărată. De obicei se umbla la impozit când se dorește o taxare puternică a unei anumite categorii de venituri, nu la CASS.

#3
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 21.04.2016
https://m.youtube.co...i&v=IDxvXLRiAZY

Edited by AndreY2u, 21 October 2023 - 10:23.


#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 02.09.2009
Ai inteles gresit

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Persoanele fizice sunt pedepsite, pentru a nu face concurenta firmelor.

1. Daca obtii venituri peste 300 000 lei/an (60000 eur) => devii platitor de TVA.
Asta e veche.

2.CASS peste tot (Sanatate), desi cu cat faci mai multi bani, cu atat platesti mai mult la... privat.
PF sau PFA, se aplica la fel.

https://republica.ro...surilor-fiscale

Quote

19. Începând cu veniturile din 2024, PFA-urile datorează CASS la venitul net în limita a 60 salarii minime brute pe țară .

Se elimină plafoanele de 6,12, 24 salarii.
Deci pentru PFA-urile care obțin venituri mai mici de 60 salarii minime brute, se plătește CASS aplicând 10% la venitul net

20. Pentru plafonul de calcul pentru CASS, veniturile din activitatea de PFA au fost excluse din totalul veniturilor cumulate din alte surse ( dividende, chirii, vânzări de acțiuni).
Acest lucru înseamnă că plafoanele pentru CASS se aplica separat: pentru activitatea de PFA și celelalte venituri.

Pe scurt, e mai rentabil microintreprindere...

Edited by Courage, 21 October 2023 - 16:25.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,605
  • Înscris: 30.08.2017

Quote

10. Se pot face încasări și plăți intre două persoane fizice în limita unui plafon zilnic de 10.000 lei.

Cred ca e o greseala aici, e absurd acest plafon. Daca vand unei alte persoane un imobil cu suma de 250000 de lei (adica 50k euro), ar trebui sa incasez banii esalonat timp de 25 de zile.

Poate au vrut sa zica incasari/plati in numerar.

#7
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
Sunt plafoane pentru CASS:

6-12 salarii minime = 1.800 lei CASS
12-24 salarii minime = 3600 lei CASS
peste 24 de salarii minime = 7200 lei CASS

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAndreY2u, on 21 octombrie 2023 - 10:10, said:

Am vazut o stire cu taxele pentru cei care au venituri din social media, pentru ce depaseste 6 salarii minime brute cass este 10%
+12 salarii > 25% cass
+24 salarii > 50% cass?
De unde ai scos 25% și 50%?

View PostCourage, on 21 octombrie 2023 - 16:22, said:

Pe scurt, e mai rentabil microintreprindere...
Nu neapărat. Își face fiecare socotelile în funcție de sumele cîștigate.

#9
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 02.09.2009

View Postradunic, on 21 octombrie 2023 - 17:53, said:

De unde ai scos 25% și 50%?


Nu neapărat. Își face fiecare socotelile în funcție de sumele cîștigate.
Daca te uiti invers iese 50% cassPosted Image
Sunt curios daca cineva a urmarit cu atentie clipul

#10
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 21.10.2009
Eu ma crucesc cand vad cati bani dau anual la CASS si daca am nevoie de un set de analize sunt compensate doar o parte din ele si tocmai alea mai ieftine.
Si desi cotizez o suma xx.xxx, am aceleasi servicii medicale pe care le are si unul care cotizeaza 100 lei pe an.

Pe langa asta, ma mai arde statul roman si cu impozite peste impozite.
As da cu mare placere toti banii astia, daca as fi folositi cu cap, pentru a avea o societate romaneasca mai buna... dar am impresia ca banii astia se duc pe contractele paguboase pe care le incheie statul.

#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 01.09.2021
Ma uit și eu la poporul asta roman cât e de bătut în cap. Adică face el revoluție și își omoară președintele și nu e în stare sa se răscoale împotriva ălora care îl jecmanesc la salariu cu CASS și când ajungi la spital mori cu zile. Sau mai rău, mori de tot. Doamne ferește!
Adică spiritul revoluționar îl are în sânge, ma întreb ce scânteie ii trebuie acum sa treacă la fapte.

Edited by stefan0011, 21 October 2023 - 21:39.


#12
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Pai atunci a facut revolutie pentru ca ii taia curentul la ora 18 , gazul . Nu avea libertate. Nu pentru ca nu erau bani . Bani erau (putini sau multi) dar nu aveai pe ce sa ii cheltui.

Acum bataia e pentru pensii , salarii la bugetari (inclusiv pentru tichete de vacanta sau diverse sporuri). Cine vrei sa mai iasa in strada !? Acum daca dai faci scandal esti considerat huligan.

Cati dintre cei 2,5 milioane de angajati in mediul privat sau care au afacerea lor sunt dispusi sa iasa in strada. Nu cred ca vom afla prea curand.

Edited by V A L I, 21 October 2023 - 21:50.


#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,758
  • Înscris: 21.03.2020

View PostCourage, on 21 octombrie 2023 - 16:22, said:

Persoanele fizice sunt pedepsite, pentru a nu face concurenta firmelor.

1. Daca obtii venituri peste 300 000 lei/an (60000 eur) => devii platitor de TVA.
Asta e veche.

2.CASS peste tot (Sanatate), desi cu cat faci mai multi bani, cu atat platesti mai mult la... privat.
PF sau PFA, se aplica la fel.

https://republica.ro...surilor-fiscale



Pe scurt, e mai rentabil microintreprindere...


Microintreprinderea mai exista doar la plafon cu CA sub 60000 de euro, peste acest plafon deja esti triplomicrointreprindere.

Pe scurt nimic nu trebuie sa fie rentabil in Romanika....

#14
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 15.08.2005
au iesit in 2017 si au pus jandarmii cu batele si spray-urile lacrimogene pe ei
acum nu mai iese nimieni

#15
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 17.05.2010

View PostAndreY2u, on 21 octombrie 2023 - 10:21, said:

Stire veche de 8 luni, din cate stiu nu asa s-a implementat modificarea codului fiscal, plus, greseli grosolane, vocea spune "se plateste si CAS" si textul pe ecran scrie "CASS 25%", apoi spune ca se dubleaza, dar nu mai arata nimic si nu e clar ce se dubleaza. Nu ai de ce sa te sperii asa de tare, pentru informatii relevante, citeste https://static.anaf...._norme_2023.htm, dar nu acum, ci anul viitor prin februarie, cand vor transcrie toate modificarile.

Edit: Vai de capul celor de la ProTV dacă așa au ajuns. Mai e și o literă mâncată acolo, mai bine pun un software să scrie știri, că măcar nu greșește la tastare. Și e Spațiul Privat Virtual, nu Spațiul Virtual Privat...

Edited by yndy, 22 October 2023 - 20:42.


#16
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023

View Poststefan0011, on 21 octombrie 2023 - 21:38, said:

Ma uit și eu la poporul asta roman cât e de bătut în cap. Adică face el revoluție și își omoară președintele și nu e în stare sa se răscoale împotriva ălora care îl jecmanesc la salariu cu CASS și când ajungi la spital mori cu zile. Sau mai rău, mori de tot. Doamne ferește!
Adică spiritul revoluționar îl are în sânge, ma întreb ce scânteie ii trebuie acum sa treacă la fapte.
Ce m-am prapadit, mai spune-ne si cum a facut el poporu si maidanu , te rugam !
Auzi la el spirit revolutionar 🤣🤣

#17
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 21.10.2009
Pana la urma, plafonul de 6 salarii brute ( 6x3300 lei = 19.800 lei) se calculeaza la veniturile nete sau brute?
Adica o persoana care castiga 20.000 lei brut din depozite bancare si chirii, dar 18.000 lei net (dupa impozitarea cu 10%), mai plateste CASS?

#18
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 17.05.2010
Iti citez din codul fiscal:
(1) "Baza anuală de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate în cazul persoanelor care realizează venituri din cele prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h) o reprezintă: nivelul a [XXX] salarii minime brute pe ţară, [...], în cazul veniturilor realizate cuprinse între [xxx] salarii minime brute pe ţară inclusiv şi [xxx] salarii minime brute pe ţară".
(2) "Veniturile din investiții cuprind:
[...]
b) venituri din dobânzi;"
(3) "În cazul veniturilor obținute din închirierea bunurilor mobile și imobile din patrimoniul personal, venitul brut se stabilește pe baza chiriei prevăzute în contractul încheiat între părți pentru fiecare an fiscal, indiferent de momentul încasării chiriei." - in versiunile vechi ale codului fiscal din venitul brut se scadea deducerea si se ajungea la venitul net, acum nu se mai scade nimic la inchirierea apartamentelor, deci venitul brut este egal cu cel net,

Daca la inchirieri ai venitul brut, la dobanzi ti se revine impozitul automat si nu ai informatia privind venitul brut asa ca vei face calculul la venitul net.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate