Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Incalzirea globala din cauza umana - doar o manipulare rusnaca.

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#37
bettrik

bettrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.04.2009

View Poststrongsss, on 20 octombrie 2023 - 19:46, said:

cred ca ar trebui sa mai citesti despre efectul de sera...

Pai nu puteti demonstra cat reprezinta cantitatea de CO2 eliberat de om in cantitatea totala de CO2 din atmosfera.

Iar efectul de sera se produce si cand radiatia solara creste temperatura si elibereaza co2 de pe fundul oceanelor. In fiecare an procesul creste exponential dar cercetatorii ignora asta.

#38
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

View Poststrongsss, on 20 octombrie 2023 - 19:37, said:

anul asta nu am prins zapada deloc (a nins intr-o singura zi si nu eram in oras), anul trecut au fost doar doua-trei episoade de zapada, care au durat maxim 2-3 zile fiecare. sa zicem ca a fost o saptamana de iarna in total.

Pai temperaturi scazute au fost.
O cantitate redusa de precipitatii nu inseamna  ca nu mai e iarna.
In plus, in ultimii ani primaverile sunt foarte reci. Daca ar disparea iarna, ar trebui sa vina primavara mai repede nu?
Deci se constata doar anumite perturbari, relativ minore.

Edited by danigoleman, 20 October 2023 - 19:58.


#39
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 24.09.2017

View Postgeorge_alexandru, on 20 octombrie 2023 - 19:48, said:

Tembela aia nu e lidera nimanui. Daca incalzirea globala e reala sau nu...nu are treaba cu ce zice Greta despre Gaza. Nu are treaba cu Greta deloc. Aia doar s-a agatat de asta. Ca multi altii. Probabil sa-si dea un sens vietii, habar n-am de ce. Fenomenul trebuie analizat strict dpdv stiintific, cu argumente.
Cred ca nu neaga ”aproape” nimeni existenta incalzirii globale. Ideea e daca noi am facut-o si daca o putem stopa. Acum, unii vin cu scenarii de genul, ”daca nu facem x si y” in 100 de ani disparem ca specie, iar altii spun ”dont worry, be happy”.

Cat despre ”analizat stiintific” crede-ma ca e mult mai complicat. Ai oameni de stiinta de top, care nu au nici un interes sau o agenda(desi toti vin cu bagajul/presupozitiile lor), care au acces la aceleasi date si ajung la concluzii diferite, chiar si chestii vechi care lumea le credea ”batute in cuie” se schimba cu noi descoperiri. Stiinta asta nu e mereu ca legea gravitatiei.  De asta cand analizezi genul asta de lucruri, vezi datele, vezi ce zic ambele tabere si vezi ce e plauzibil, iar istoria poate iti da dreptate sau nu.

Edited by bobitad, 20 October 2023 - 20:02.


#40
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 27.10.2007

View Postdanigoleman, on 20 octombrie 2023 - 19:56, said:

Pai temperaturi scazute au fost.
O cantitate redusa de precipitatii nu inseamna  ca nu mai e iarna.
In plus, in ultimii ani primaverile sunt foarte reci. Daca ar disparea iarna, ar trebui sa vina primavara mai repede nu?

daca iarna ar fi destul de frig, nu ar ploua, ar ninge. anul trecut nu a nins decat o singura data, si atunci zapada a durat o zi.
in ce priveste temperaturile de primavara, inainte de 89 vacanta de primavara incepea la inceputul lui aprilie,  in jur de 3-4 aprilie. la mine la tara, un sat de deal, fara nici un munte in zare, in vacanta de primavara   inca mai era zapada pe unele dealuri. a, mai aveam o problema... nu erau intotdeauna flori de Florii

Edited by strongsss, 20 October 2023 - 20:04.


#41
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbettrik, on 20 octombrie 2023 - 18:41, said:

Probabil adevarata cauza a incalzirii globale o reprezinta cresterea iradiatiei solare asa cum o dovedeste acest grafic unde se observa o crestere in ultima suta de ani.
Attachment Historical_TSI_Reconstruction.png
Stii ce-mi place la tine? Ca folosesti datele oamenilor de stiinta pe care-i contesti. Posted Image

#42
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 24.02.2011

View Postdanigoleman, on 20 octombrie 2023 - 19:07, said:

Cred ca se exagereaza la greu cu incalzirea globala. Ceva efect este, dar nici pe departe atat de grav si atat de rapid cum pretind unii. Exista studii comandate, sponsorizate etc...
Pe mine ma amuza ca unii sunt  "convinsi" ca in zilele noastre vara este mult mai cald decat acum 30 de ani, ceea ce nu este nici pe departe adevarat. E doar o p perceptie subiectiva data de faptul ca acum 30 de ani nu ti se spunea la stiri de dimineata pana seara ca afara e insuportabil de cald, canicula caniculelor si mai bine nu iesi ca sa nu mori...
Mă crezi că eram pasionat de știrile meteo încă de acum 35 de ani? Parcă îl văd pe Constantin Țicu la hartă cu bățul în mână și încercuind temperaturile din diferite zone ale țării.Posted Image
Niciodată pe vremea lui ceaușescu nu am văzut la meteo temeperatură mai ridicată de 35 de grade.
Acum dacă vezi 37 grade zici că bine că nu-i mai mult. Deci despre ce vorbim?

#43
bettrik

bettrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.04.2009

View Postandreic, on 20 octombrie 2023 - 19:47, said:

In ultimii ani activitatea solara a fost de fapt mai redusa... stiu pentru ca urmaresc ionizarea si propagaarea, varfurile odata la 11 ani.


Am corectat linkul caci au facut server dedicat, inainte era doar un subdomeniu.

Nu mai cere mura in gura. Nu se lucreaza in m³

Bine, cati "million" de CO2 sunt in atmosfera ca sa stim cat reprezinta ppm emis de umanitate? Iti spun eu... volumul sau cantitatea e infima si nu poate influenta nici macar putin sesizabil cresterea temperaturii atmosferei.

View PostBursul, on 20 octombrie 2023 - 20:02, said:

Stii ce-mi place la tine? Ca folosesti datele oamenilor de stiinta pe care-i contesti. Posted Image

Pai cum poti sa faci lumea sa gandeasca daca nu le dai fix datele pe care la accepta ei. Eu pot lucra cu paradoxalul dar majoritatea nu pot.

#44
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 27.10.2007

View Postbettrik, on 20 octombrie 2023 - 20:04, said:

Bine, cati "million" de CO2 sunt in atmosfera ca sa stim cat reprezinta ppm emis de umanitate?
vorbim despre incalzirea globala, CO2 in atmosfera, CO2 in apa, si tu nu stii ce insemna ppm?

Edited by strongsss, 20 October 2023 - 20:07.


#45
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
De ce are OMUL conceptia asta absolut idioata de a crede ca EL este MIEZUL?
Au disparut milioane de specii, acolo unde era candva mare/ocean acum ai desert, lant muntos sau campie agrara. Pamantul nu isi bate capul ca dispare sau nu o specie, fie ea si UMANA. Pamantul isi vede de treaba lui ( vorba vine) si cred ca intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat o sa se schimbe clima. O sa fie cald la poli si rece la ecuator. De ce nu? Eu tot ce am putut obsreva este ca anotimpurile in Romania s-au devansat cu o luna. In Decembrie e toamna si in Martie e Iarna. Si asta de cativa ani. Probabil o sa fie asa o perioada destul de lunga astfel incat flora si fauna sa se obisnuiasca treptat cu noile sezoane. Natura are felul ei de a ne arata ca nu contam mai mult ca furnicile sau tantarii, cu toate constructiile noastre, cu toate telefoane noastre inteligente si Netflixul nostru care ne spune ca barbatul nu e barbat.
Da. tema e folosita de smecheri ca sa-i tina pe saraci, saraci si ei sa poate savura in liniste plimbarile cu avioanele private sau cu iahturile lor care sunt eco.
Nu dau doi bani pe propaganda lor si nici pe incalzirea lor globala. Imi pasa insa de proasta educatia a civilizatilor de azi care nu pot sa puna naibii un pet sau o punga la cos si au impanzit pamantul cu mizeria lor.
Apropo de codoi...plantele de el au nevoie. Daca vrea cineva mai putin, atunci o sa avem mai putina verdeata (biologie clasele primare). Nimeni nu ne opreste sa plantam, sa fim ingrijiti si educati, sa pastram curatenia si sa nu mai aruncam naibii ambalajele peste tot!

PS: Si ne mai spuneau ca tovarasii din PCR erau rai! Dar eu pe vremea lor nu am fost sufocat ca acum cu reciclarea, cu sustenabilitatea, cu eco-eco-eco, cu biruri pe orice rahat ca sa fim prietenosi cu mediul.

#46
bettrik

bettrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.04.2009

View Poststrongsss, on 20 octombrie 2023 - 20:06, said:

vorbim despre incalzirea globala, CO2 in atmosfera, CO2 in apa, si tu nu stii ce insemna ppm?

Nu ai inteles bine, mai citeste o data.

#47
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 27.10.2007

View Postbettrik, on 20 octombrie 2023 - 20:08, said:

Nu ai inteles bine, mai citeste o data.

am recitit, daca ai sti ce insemna ppm, nu ai intreba cati "million" de CO2 sunt in atmosfera?

#48
bettrik

bettrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.04.2009

View Poststrongsss, on 20 octombrie 2023 - 20:11, said:

am recitit, daca ai sti ce insemna ppm, nu ai intreba cati "million" de CO2 sunt in atmosfera?

Mai, ideea e sa afli cat CO2 a produs umanitatea si sa compari cu cantitatea totala din atmosfera. Astfel vei vedea picatura umana in oceanul natural, picatura care culmea e acuzata de tot felul de realizari cand ea saraca e un nimic, aproape 0 absolut in comparatie cu "oceanul".

Edited by bettrik, 20 October 2023 - 20:15.


#49
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 24.02.2011

View PostP-I-G, on 20 octombrie 2023 - 20:08, said:

PS: Si ne mai spuneau ca tovarasii din PCR erau rai! Dar eu pe vremea lor nu am fost sufocat ca acum cu reciclarea, cu sustenabilitatea, cu eco-eco-eco, cu biruri pe orice rahat ca sa fim prietenosi cu mediul.
Hai că te-ai dat de gol!
Pe vremea aia reciclarea era lucru serios nu ca acuma. Se strângea periodic un camion de maculatură la școală, nu mai spun de sticle și borcane pe care le preluau magazinele fără să crâcnească. Nu mai știu câte prăjituri mi-am cumpărat vânzând sticlele aruncate de unii. Preferata mea era "Spumoasa" dar era bun și Doboșul sau Carpați

#50
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

PS: Si ne mai spuneau ca tovarasii din PCR erau rai! Dar eu pe vremea lor nu am fost sufocat ca acum cu reciclarea
atunci chiar era naspa cu planul pt sticle si borcane. pe de o parte vindeau produsele doar cu sticla la schimb, pe de alta parte la scoala era plan de recuperat sticle si borcane. pai de unde sa mai faci rost, daca tot ce se vindea, se vindea cu sticla la schimb? o lume nebuna, nebuna rau...

#51
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 06.01.2007
Tocmai ce a scos Cristian Presura un filmulet pe youtube despre CO2.
Youtube mi l-a recomandat, eu l-am vazut si nu mi-a parut deloc rau, din contra, mi se pare ca atinge aproape toate procesele relevante in acest context.
Il alte parti, auzi mult mai putin si mai inregimentat ideologic, dar presura vine cu o abordare foarte corecta.
Nu discut despre datele pe care le prezinta, ca alea nu am de unde sa le stiu cat sunt de corecte, insa dar mecanismele producerii CO2ulu sunt (aproape) toate atinse si expuse in filmulet.
In opinia mea, mai trebuia amintit faptul ca omul a schimbat si tipul plantelor de pe terra, chestie care in mod cert produce un efect sistematic ce merita amintit. Dar ptobabil ca Presura nu a avut date concrete, sa aminteasca si acest aspect. Dupa modul in care pune problema, sunt convins ca s-a gandit si la asta. Nu stim exact ce influenta are faptul ca am inlocuit in mare procentaj tipul de plante ce se cresc pe pamant, chestie care sigur are un efect (in + sau -) si asupra Co2-ului.

E primul episod, mai urmeaza si altele, dupa cum a promis vor fi 3.
Probabil ca urmeaza si explicatia cu iincalzirea globala produsa de C02, asazisul efect de sera, care seamana cu efectul de sera dar nu e chiar la fel, mecanismele sunt diferite. Dar sunt convins ca va veni si cu explicatia asta, pentru ca nu e chiar banal de inteles de unde si pana unde CO2-ul ajunge sa "capteze" caldura si s-o tina in atmosfera.


Si ar fi frumos, daca tot s-a apucat, sa explice, daca e posibil cu date numerice, si ce impact are plasticul asupra mediului, ca e si asta o problema majora a terrei si umanitatii in acest moment. Ce impact are asupra ecosistemului terestru si (poate si) oceanic.

A zis ca nu se baga in politica, dar poate totusi aminteste de importanta energiei nucleare. Eu cred ca e singura salvare.

Iata filmul...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XxOLQUjRDVk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 27.10.2007

View Postbettrik, on 20 octombrie 2023 - 20:14, said:

Mai, ideea e sa afli cat CO2 a produs umanitatea si sa compari cu cantitatea totala din atmosfera.

Intrebarea pe care ti-o pui este corecta, dar ca sa afli raspunsul, trebuie sa citesti articole scrise de oameni de stiinta si sa le intelegi.
daca nu stii ce inseamna ppm, probabil nu cunosti nici alti termeni si atunci ma intreb ce intelegi tu din articolele pe care le citesti?

Edited by strongsss, 20 October 2023 - 20:31.


#53
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View Postbettrik, on 20 octombrie 2023 - 18:41, said:

Este teoria incalzirii globale din cauza omului doar o manipulare a rusilor menita sa distruga economia globala in care ei nu pot obtine suprematia?!

Din ce in ce mai multe semnale arata ca asa este.
Dupa cum vedeti liderii "organizatiilor" care sustin aceasta ipoteza nu sunt decat niste sustinatori ai terorismului si al anarhiei globale, asa cum o dovedeste insasi Greta Thunberg.
Attachment F83t19jW0AAywvB.jpg
Astia sunt ceilalti "activisti".
https://www.msn.com/...257babf018657f0

Pana si aici pe forum majoritatea celor care sustin ideea, sunt in acord cu ce fac rusii in politica lor.

In ceea ce priveste "studiile" stiintifice care ar trebui sa dovedeasca vina oamenilor in inducerea incalzirii globale, acestea nu au reusit sa arate ca omul a influentat semnificativ vreo crestere a cantitatii de CO2 in atmosfera, in speta tot CO2-ul eliberat de catre actiunea oamenilor insemnand de fapt o cantitate infima din cantitatea totala naturala de CO2 din atmosfera. CO2 in atmosfera terestra e 0.04% de zeci de ani de cand se masoara cantitatea (CO2 nu este eliberat doar de actiunile umane).

Probabil adevarata cauza a incalzirii globale o reprezinta cresterea iradiatiei solare asa cum o dovedeste acest grafic unde se observa o crestere in ultima suta de ani.
Attachment Historical_TSI_Reconstruction.png

De unde atata stupidități...?
Cine sunt si au fost cei mai mari consumatori de energie si materii prime si de combustibil?
Oare nu niste state jmechere [USA,De.Gb,Fr si altii] care stapanesc si manipuleaza lumea.
Cei care tot o tehnologizeza si retehnologizeza,care ne invata mereu ce si cum sa facem.
Nu ca rusii ar fi niste Îngeri , dar sa fim in locul lor nici noi nu am fi mai buni decat ei !

#54
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Incredibil cum s-a ajuns ca orice mișcare care nu convine elitelor să fie catalogată drept propagandă/conspirație rusească. Interesant e câți pun botul la asta. Paradoxal, dacă ar fi să îi credem, Rusia ar avea mai multă putere decât orice alt stat de pe glob. Ori, culmea, tocmai cei ce vin cu astfel de teorii ne spun că Rusia e o țară de lumea a treia, fără importanță. Nu ștriu cum se numește boala asta dar e urâtă rău.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate