Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Credit nevoi personale

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
Ce banca din Romania ofera credite de nevoi personale mai usor?Motivul este faptul ca desi am un istoric de creditare foarte bun(4 credite la activ,nicio intarziere) am fost la mai multe banci printre care bcr,ing,vista si niciuna din cele 3 nu mi-au acceptat creditul.De mentionat faptul ca rata de indatorare chit ca creditele insumate inseamna o rata de 4000 e de 25%.

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Pai nu ai primit pentru ca gradul de indatorare maxim ar fi fost atins probabil cu rata noului credit, acel 35-40%. Si calculele se fac pe media ultimului an a veniturilor tale inregistrate la ANAF.
Refa-ti calculele si poti descarca si singur fisa veniturilor tale printr-o solicitare online pe contul creat gratuit pe SPV ANAF(https://www.anaf.ro/...nregistrare.jsp) si confruntat cu istoricul tau de creditare pe care il poti afla tot gratuit si online pe https://www.biroulde...ser-enrollment/

Edited by wertyck, 16 October 2023 - 12:41.


#3
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 24.10.2016
Daca ai istoric asa bun incearca si la Revolut (din aplicatie).
Au credite de nevoie personale pana in 40000 eur, DAE 10-11%.

Desi nu inteleg cum poti avea istoric bun si sa te refuze. Bancile de abia asteapta sa ia dobanda de pe tine.
Te refuza de obicei cand vad riscuri ca nu ai putea plati, ori ca in trecut nu ai platit la timp.
Ori ai venituri nedeclarate la ANAF, si atunci ei nu au de unde sa stie ce bani rulezi tu.

Edited by ovtd, 16 October 2023 - 12:45.


#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Daca chiar ai salariul net 16.000 lei, verifica sa vezi daca e si declarat la anaf acest salariul de aproximativ 27.300 lei brut.

 ovtd, on 16 octombrie 2023 - 12:44, said:


Desi nu inteleg cum poti avea istoric bun si sa te refuze. Bancile de abia asteapta sa ia dobanda de pe tine. Te refuza de obicei cand vad riscuri ca nu ai putea plati, ori ca in trecut nu ai platit la timp.

E luat in calcul si gradul de indatorare dupa acordarea noului credit. Poti fi neeligibil din cauza depasirii gradului de 30-35%, daca ti-ar acorda inca un credit.

#5
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,194
  • Înscris: 30.07.2006

 CptPix, on 16 octombrie 2023 - 12:31, said:

Ce banca din Romania ofera credite de nevoi personale mai usor?Motivul este faptul ca desi am un istoric de creditare foarte bun(4 credite la activ,nicio intarziere) am fost la mai multe banci printre care bcr,ing,vista si niciuna din cele 3 nu mi-au acceptat creditul.De mentionat faptul ca rata de indatorare chit ca creditele insumate inseamna o rata de 4000 e de 25%.

4 credite acum active?
sau ai avut 4 si le-ai inchis?

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Solutia in cazul tau e sa le stingi pe cele 4 existente printr-o refinantare noua, cu o suma in plus, echivalenta banilor care ai vrea sa ii iei la acest al 5-lea credit.

#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,545
  • Înscris: 07.03.2006
muta toate creditele la o singura banca. gasesti "portite" si peste 40% aia...aka o refinantare...
la un salariu echivalent, unicredit, la prima strigare, oferea 48% grad de indatorare (cu un card de credit la activ de la alta banca de 40.000 lei, folosit 90%) - si sigur se putea si mai mult ca era o oferta de refinantare....
daca ai fetish-uri sa umbli la banci, poti incerca la first bank - am avut un grad de  indatorare 60% dar depinde si de profilul tau de client (rulaj mai ales ii intereseaza) precum si de  ofiterul de credit - prima linie din front office (la toate bancile) e "doar" "robotele" ce daca le pui o intrebare inafara "chestionarului" se blocheaza...

Edited by ogo, 16 October 2023 - 13:00.


#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Sau daca suma de care ai nevoie nu e o suma  foarte mare, poti sa iti faci un card de credit la CEC cu pana la 24 de rate fara dobanda la orice comerciant din lume, maxim 60.000 lei, unde ponderea acestui card de credit in cadrul gradului de indatorare e de doar 2,5% din rata maxima a (60.000:24 x 2,5%=105 lei)cardului de credit. Dar trebuie sa fi disciplinat si sa platesti doar cu cardul la orice comernciant si sa nu scoti bani cash la ATM de pe acest card. Asa nu platesti in plus decat 4  lei lunar.

Edited by wertyck, 16 October 2023 - 13:04.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007

 CptPix, on 16 octombrie 2023 - 12:31, said:

Motivul este faptul ca desi am un istoric de creditare foarte bun(4 credite la activ,nicio intarziere) am fost la mai multe banci printre care bcr,ing,vista si niciuna din cele 3 nu mi-au acceptat creditul.De mentionat faptul ca rata de indatorare chit ca creditele insumate inseamna o rata de 4000 e de 25%.

Deci care e motivul? Ca nu ai zis pentru ce te-au rejectat.
In functie de asta e un raspuns sau altul.

In general, pentru credit de nevoi personale, gradul maxim de indatorare este 25%.

#10
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,545
  • Înscris: 07.03.2006
@alexen
oficial, gradul e 40% pt credite de nevoi personale...conform BNR...asta daca vrem sa ne dam cu pararea...si pe aria asta.


practic, in functie de profilul clientului, banca si norma de indeplinit a ofiterului/sucursalei, poate ajunge si la 60% - si  vb din experienta persoanala.

initiator: poti incerca zilele astea...poate prinzi inca plafon....tocmai s-a terminat un trimestru...

Quote

Împrumutătorii pot depăși nivelul maxim al gradului de îndatorare în cazul creditelor de consum nou-acordate în fiecare trimestru, în limita a maximum 15% din volumul creditelor de consum acordate de împrumutător în trimestrul anterior. În plus, împrumutătorii pot depăși rata maximă în cazul creditelor pentru investiții imobiliare nou-acordate în fiecare trimestru, în limita a maximum 15% din volumul creditelor pentru investiții imobiliare acordate de împrumutător în trimestrul anterior. Însă, aceste excepții nu se aplică în cazul creditelor a căror valoare depășește suma de 250.000 de euro.


#11
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,194
  • Înscris: 30.07.2006
Teoretic ar tb sa refinanteze toate cele 4 credite la o banca, si sa aiba unul singur, cum l-au sfatuit colegii mai sus.

Si eu as fi reticent sa imprumut pe cineva stiind ca mai are datorii la N altii.

#12
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 03.06.2006
Verifica si la BT. Am fost in situatia ta, cu grad de indatorare: BCR= nu se poate, Raiffeisen=imposibil, BT=cât doriți? Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by gvincentiu, 16 October 2023 - 14:19.


#13
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Ai grija la cate banci te duci sa ceri un credit.

Un prieten tot asa facea. Se ducea pe la 3-4 banci "ca sa ia cea mai buna decizie". Ce nu stia el e ca interogarile repetate la biroul de credite iti scad scorul FICO. Exista 2 tipuri de interogari: hard si soft. Depinde de ofiterul de credit si de softul folosit cum se fac aceste interogari. Daca alege hard atunci iti scade si mai rau scorul. Cu cat, nu se stie, nu e public algoritmul. Insa se considera ca interogari multiple intr-un interval scurt de timp de la institutii diferite reprezinta un risc suplimentar.

Mergi la un broker de credite. kiwifinance.ro, creditultau.ro etc, le spui ce vrei si iti prezinta oamenii variantele, cu date concrete in functie de situatia ta particulara.

Daca te-au respins deja 3 banci, e un motiv.

#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Da, asa e, cum zice colegul de mai sus. Cu cat faci mai multe 'enquiries' si esti respins, cu atat iti scade scorul.

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Am mai postat linkurile, puteți să vă verificați singuri scorul FICO și toate interogările făcute de bănci atât pe siteul biroului de credit cât și pe site ul SPV ANAF.


https://www.biroulde...ser-enrollment/

https://www.anaf.ro/...nregistrare.jsp

Edited by wertyck, 16 October 2023 - 16:48.


#16
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 09.08.2006

 bogdan_o, on 16 octombrie 2023 - 14:51, said:

Salut

Ai grija la cate banci te duci sa ceri un credit.

Un prieten tot asa facea. Se ducea pe la 3-4 banci "ca sa ia cea mai buna decizie". Ce nu stia el e ca interogarile repetate la biroul de credite iti scad scorul FICO. Exista 2 tipuri de interogari: hard si soft. Depinde de ofiterul de credit si de softul folosit cum se fac aceste interogari. Daca alege hard atunci iti scade si mai rau scorul. Cu cat, nu se stie, nu e public algoritmul. Insa se considera ca interogari multiple intr-un interval scurt de timp de la institutii diferite reprezinta un risc suplimentar.

Mergi la un broker de credite. kiwifinance.ro, creditultau.ro etc, le spui ce vrei si iti prezinta oamenii variantele, cu date concrete in functie de situatia ta particulara.

Daca te-au respins deja 3 banci, e un motiv.
Afirmatia e FALSA, am scor FICO 653 si am terminat un credit la BT, inainte de termen, si pe revolut nu mai vor sa imi dea altul.

Edited by ovidiu21, 16 October 2023 - 18:45.


#17
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 02.09.2009
O persoana cu 16.000lei net cere pareri pe forum,foarte tarePosted Image

#18
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,239
  • Înscris: 03.12.2021
Cand inchizi un credit, scorul scade putin temporar. Intreaba la un broker  dar apoi mai asteapta macar 30 de zile pana la noua interogare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate