Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Inlocuire tavan rigips

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Salutare,

Am nevoie sa inlocuiesc un tavan de rigips la o mansarda ceva mai racoroasa, in sensul ca trebuie sa il dau jos, sa completez stratul de izolatie din spatele lui pana la (macar) vreo 20 de cm grosime, apoi sa repun pe pozitie placa de rigips.

Tavanul are dimensiunile e 4x3 metri, adica destul de generos.

Intrebarile mele sunt:
- cum dau jos placile de rigips existente fara sa le stric prea mult, in speranta ca, poate, cine stie, le pot refolosi si sa le pun la loc?
- cum gasesc suruburile de fixare in profile, astfel incat sa nu fie nevoie sa tai pur si simplu placile? (evident, zonele de imbinare unde se afla suruburile sunt gletuite, zugravite, deci, habar nu am pe unde sunt)
- se pot pastra profilele de fixare sau odata inceputa operatiune de demontare a regipsului acestea vor fi compromise si, in consecinta, trebuie sa refac si reteaua de profile?
- demolez totul si o iau de la zero?

Ce solutii la indemana imi puteti sugera pentru a iesi o lucrare cat de cat estetica?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,159
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.popularm...t-stud-finders/

Problema vine din faptul ca orice detector va tipa din cauza profilului, deci dupa ce ai detectat profilul scarmi dupa suruburi.

#3
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 15.07.2017

 Adm, on 16 octombrie 2023 - 08:59, said:

... dupa ce ai detectat profilul scarmi dupa suruburi.
Sau folosești un magnet cu neodim tip pastilă de 7-10 mm diametru.

#4
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

A trebuit sa dau eu jos o placa de regips sa verific izolatia.

Ca sa gasesti negresele cu care e prins rigipsul pe profile cel mai simplu folosesti un magnet din neodim. eu l-am luat pe asta: https://www.emag.ro/...0/pd/DR1215BBM. Il misti usor pe tavan pana gasesti profilul si apoi mergi de-a lungul profilului pana gasesti negresele (se va "lipi" mai tare de tavan unde sunt negresele).

Dupa ce ai gasit negresele, cu un razuitor ca asta https://beta.dedeman...-5-cm/p/5015826 indepartezi gletul din dreptul negresei.

Problemele cele mai mari pe care le vei avea:
- capetele negreselor sunt pline de glet. te vei chinui putin sa le cureti ca sa le poti desuruba. razuitorul pe care ti l-am indicat e bun pentru ca are si un vart ascutit care te ajuta
- daca ai plasa intre placile de rigips va trebui sa o tai/scoti cumva, moment in care se va strica si finisajul placilor invecinate. Aici te ajuta un cutter foarte bun.

Totusi, treaba asta merge daca ai de scos o bucata sau o portiune mica. Daca vrei sa indepartezi tot tavanul, cred ca vei avea mult mai mut de munca sa incerci sa salvezi placile vechi si apoi sa repari. Placile de rigips nu-s asa de scumpe. O placa de 2*1.2 e 50 de lei (12.5mm grosime, varianta verde, rezistenta la umezeala). Din ce spui ai avea nevoie de 6 placi ca sa schimbi totul. pentru ~300 de lei eu nu m-as complica.

#5
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 10.05.2007

 BobaFett, on 16 octombrie 2023 - 08:47, said:

Salutare,

Am nevoie sa inlocuiesc un tavan de rigips la o mansarda ceva mai racoroasa, in sensul ca trebuie sa il dau jos, sa completez stratul de izolatie din spatele lui pana la (macar) vreo 20 de cm grosime, apoi sa repun pe pozitie placa de rigips.

Tavanul are dimensiunile e 4x3 metri, adica destul de generos.

Intrebarile mele sunt:
- cum dau jos placile de rigips existente fara sa le stric prea mult, in speranta ca, poate, cine stie, le pot refolosi si sa le pun la loc?
- cum gasesc suruburile de fixare in profile, astfel incat sa nu fie nevoie sa tai pur si simplu placile? (evident, zonele de imbinare unde se afla suruburile sunt gletuite, zugravite, deci, habar nu am pe unde sunt)
- se pot pastra profilele de fixare sau odata inceputa operatiune de demontare a regipsului acestea vor fi compromise si, in consecinta, trebuie sa refac si reteaua de profile?
- demolez totul si o iau de la zero?

Ce solutii la indemana imi puteti sugera pentru a iesi o lucrare cat de cat estetica?
1. Nu incerca sa le salvezi, ai aproximativ 12mp de tavan, ai nevoie de 4-5 placi de rigips in functie de ce pierderi ai = 150 RON, parerea mea este ca timpul e mai valoros, dar cum crezi tu.
2. tai pur si simplu placile.
3.Profilele pot fi salvate.

#6
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Multumesc pentru raspunsuri.

Mie nu imi era asa mare "jena" de placile de rigips, ci de sistemul de profile. Rigipsul il mai potrivesc eu pe vechile pozitii, dar cu profilele e munca mai de migaloasa, trebuie puse la aceeas distanta, imbinate corect etc etc.

Ca sa le dau jos, placile de rigips le smulg pur si simplu? Le tai, apoi le fortez sa iasa de pe profile? Nu se strica profilele daca trag de placile de rigps (in conditiile in care ele sunt prinse cu suruburui de profile)?

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,698
  • Înscris: 13.03.2005
Tot e nevoie sa desurubezi bucatile de rigips ramase pe profile, daca vrei sa folosesti structura actuala., doar ca o sa vezi mai usor unde sunt negresele insurubate dupa ce ai taiat cea mai mare parte de rigips dintre profile.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011
Daca e facut cum trebuie tavanul ala la 40 cm de perete ar trebui sa ai profil. Daca nu, trebuie sa cauti manual, dai cu ciocanul unde suna a gol si dupa aceea e simplu.

#9
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 10.05.2007

 BobaFett, on 16 octombrie 2023 - 10:33, said:

Multumesc pentru raspunsuri.

Mie nu imi era asa mare "jena" de placile de rigips, ci de sistemul de profile. Rigipsul il mai potrivesc eu pe vechile pozitii, dar cu profilele e munca mai de migaloasa, trebuie puse la aceeas distanta, imbinate corect etc etc.

Ca sa le dau jos, placile de rigips le smulg pur si simplu? Le tai, apoi le fortez sa iasa de pe profile? Nu se strica profilele daca trag de placile de rigps (in conditiile in care ele sunt prinse cu suruburui de profile)?
Pai le gauresti si le spargi unde nu sun imbinari, dupa te poi uita in stanga si dreapta si vezi unde sunt holtzsuruburi, sau chiar poti pune mana pe profil si identifici exact.

#10
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005

 BobaFett, on 16 octombrie 2023 - 10:33, said:

Multumesc pentru raspunsuri.

Mie nu imi era asa mare "jena" de placile de rigips, ci de sistemul de profile. Rigipsul il mai potrivesc eu pe vechile pozitii, dar cu profilele e munca mai de migaloasa, trebuie puse la aceeas distanta, imbinate corect etc etc.

Ca sa le dau jos, placile de rigips le smulg pur si simplu? Le tai, apoi le fortez sa iasa de pe profile? Nu se strica profilele daca trag de placile de rigps (in conditiile in care ele sunt prinse cu suruburui de profile)?

Salut

Nu, nu le smulgi. Trebuie sa scoti negresele. Ca sa-ti fie mai usor, dupa ce scoti prima placa o sa vezi unde sunt negresele. Ai putea sa te folosesti de un cutter.

Dar negresele tot trebuie sa le scoti, altfel nu ai cum sa pui placile noi.

De smuls nu prea ai cum. Si profilele dar si rigipsul sunt destul de rezistente. Poate doar cu ranga, dar atunci risti sa strici profilele.

Oricum o dai, e cel putin la fel de munca munca la scos ca si la pus si asta daca pui rigips nou. Daca il refolosesti pe ala vechi, iti bati cuie in talpa singur. Trebuie sa fii artist sa refaci atatea imbinari fara se vada urat, cu valuri, mai ales ca e vorba de tavan unde se vad si mai rau urmele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate