Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

iPhone 15pro vs. iPhone Pro sh vs. Android nou?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bogdan_bp

bogdan_bp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 05.08.2013
Salut! Trebuie sa imi schimb telefonul si nu ma pot hotari ce sa iau, m-am pierdut in specificatii si review-uri, asa ca va cer ajutorul.

Telefonul nou trebuie sa faca poze foarte bune in orice conditii, sa aiba stabilizare video buna, sa ma tina bateria toata ziua, si sa aiba senzor lidar (chiar il folosesc pe ipad pentru 3d scan dar ma cam incurca dimensiunile). Asta ma limiteaza la un iPhone "PRO" de la 12 in sus. As vrea sa il iau nou, sau sh dintr-o sursa sigura, nu olx, marketplace, deci o sa fie oricum destul de scump.

Bugetul meu maxim e pe la +/- 6500lei pentru iphone. Sau ar mai fi si varianta de scanner 3d "ieftin", si mi-ar ramane ~1500 pentru un android nou.

Pe scurt avem 15 pro nou vs. 12,13,14 pro/promax sh vs. android de buget nou.

ce model recomandati?

#2
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Greu de dat un răspuns pentru că numai tu știi cel mai bine ce variantă preferi.
Eu am luat 15pro, nou. Exact în bugetul de care vorbești. Aka, varianta cu 256Gb.

#3
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Despre android nu am sa mentionez nimic, nu am utilizat. Insa bugetul iti permite un iPhone 15 Pro de 256 Gb (6599 lei), model abia lansat.
Nu recomand sa iti iei model mai vechi. Ba chiar iti recomand sa mai plusezi si sa iei un iPhone 15 Pro Max, zoom-ul ala optic de 5x e nebunie, fata de zoom-ul 3x la varianta Pro.
iPhone 14 Pro de 256, tot la emag = 6099 lei. Eventual, sh, poti cauta pe oleics (chiar daca eviti sa cauti acolo), poti gasi telefon sigilat, cu factura si garantie, insa eu recomand sa verifici dupa serie la furnizorul care asigura garantia, sa te asiguri ca certificatul de garantie este real. Asa eviti orice problema. Si sa nu cumperi prin curier, sa cauti in orasul in care esti, sa poti verifica telefonul...

Edited by 2Unlimited, 12 October 2023 - 12:21.


#4
bogdan_bp

bogdan_bp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 05.08.2013

View Postcata32, on 12 octombrie 2023 - 12:03, said:

Greu de dat un răspuns pentru că numai tu știi cel mai bine ce variantă preferi.
Eu am luat 15pro, nou. Exact în bugetul de care vorbești. Aka, varianta cu 256Gb.
cum e viata 15 pro? i-ai gasit vreun minus pana acum? in cat timp s-a livrat?

View Post2Unlimited, on 12 octombrie 2023 - 12:19, said:

Despre android nu am sa mentionez nimic, nu am utilizat. Insa bugetul iti permite un iPhone 15 Pro de 256 Gb (6599 lei), model abia lansat.
Nu recomand sa iti iei model mai vechi. Ba chiar iti recomand sa mai plusezi si sa iei un iPhone 15 Pro Max, zoom-ul ala optic de 5x e nebunie, fata de zoom-ul 3x la varianta Pro.
iPhone 14 Pro de 256, tot la emag = 6099 lei. Eventual, sh, poti cauta pe oleics (chiar daca eviti sa cauti acolo), poti gasi telefon sigilat, cu factura si garantie, insa eu recomand sa verifici dupa serie la furnizorul care asigura garantia, sa te asiguri ca certificatul de garantie este real. Asa eviti orice problema. Si sa nu cumperi prin curier, sa cauti in orasul in care esti, sa poti verifica telefonul...
Ma tenteaza iPhone 15, pana acum am luat de fiecare data telefon de top imediat dupa lansare si m-a tinut 3-4 ani fara probleme. Dar acum la iPhone 15 pro ma da inapoi faptul ca nu ar fi foarte rezistent, pare ca la prima cazatura se sparge. Eu o sa folosesc oricum husa si folie, dar in mediul in care lucrez o sa fie abuzat maxim, scapat, aruncat, calcat etc. o sa fie expus la mult praf, nu stiu daca as vrea un telefon foarte fragil. Fac un efort sa dau suma asta si ar fi pacat sa il fac praf in primele zile. La modelele mai vechi nu am auzit de probleme atat de mari.

15 pro max din cate inteleg are doar acel zoom optic in plus, si bateria mai mare... nu mi se pare destul cat sa merite, pana la urma si camera de pe Pro-ul normal era "nebunie" anul trecut cand a iesit pe 14promax nu? Oricum deja am sarit cu mult "pragul psihologic" de 4500-5000lei pentru telefon, mi-e greau sa-mi justific un 15 pro de 6000 lei, sa dau inca 1000 lei pentru niste zoom in plus nu prea are sens, + ca e mai mare si asta ma incurca, daca imi dadeau hardware de 15 pro max in carcasa mica poate as fi platit diferenta.

14 pro nou nu as lua, e diferenta de pret prea mica fata de 15. in principiu ma uit la 15pro nou, sau mai vechi sh.

De pe olx mi-e putin teama ca am auzit de tot felul de combinatii cu telefoane luate pe abonament de pe afara, care se intampla sa mai fie blocate de operatori de la distanta cand constata ca nu au mai fost platite, ori nu se pot conecta la retea in anumite tari tot pentru ca au fost blocate. Nu stiu cum sa le verific sa fiu 100% sigur, de asta as apela mai degraba la flip sau amanet, macar sa am unde sa-l returnez daca e ceva. Dar la astia din ce am vazut preturile sunt 1000+lei peste ce e pe olx, si iar ajung prea aproape de 15 pro nou.

Edited by bogdan_bp, 12 October 2023 - 13:04.


#5
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Chestia aia cu fragilitatea e un mare fas. Da, nu mai are spatele lipit si e putin mai predispus la crapare, insa tocmai de aceea l-au facut asa, sa fie mai usor de schimbat. Si mai ieftin. Oricum, dupa testul celebru, unde userul acela l-a spart cu degetele, au incercat multi altii si nu le-a iesit. Este posibil ca acel telefon sa fi avut ceva probleme de fabricatie. Eu folosesc husa de aramida Pitaka, am scapat telefonul de la 1.50 metri direct pe gresie, s-a crapat numai folia de pe ecran. Despre incalzire, la fel, au facut un update care rezolva asta, fara sa taie din performantele procesorului, asa cum se vehicula.
Cat despre telefoane model mai vechi, daca vrei sa iei tot din magazin, tot scumpe vor fi, pentru ca telefoanele iPhone se devalorizeaza mai greu.
Eu zic sa te duci prin iStyle, sa butonezi telefoanele noi, sa testezi zoom-ul, si apoi te decizi, chiar daca alegi sa cumperi din alta parte. Asa am facut si eu, e altceva cand tii telefonul in mana.
Si inca ceva. Pentru un telefon iPhone 15, 128 de giga e cam putin. Am vazut ca la mine pe Iphone 11 numai IOS-ul ajunge la 64 de Giga. Recomand sa fie de 256 Gb. Si mai recomand rabdare, am comanda din 22.09 si inca nimic, ori sunt stocurile mici, ori cererea e mai mare...

PS. Despre oleics, mi-am luat iPhone X de la cineva care il avea cumparat pe firma, mai ieftin, de la Vdf. Aveam nevoie de telefon, si X-ul aparuse la vanzare la 2 luni dupa iPhone 8. Il voiam asa ca nu am mai asteptat si am cautat solutii. In magazin ar fi fost 5200, dar nu se gasea. Se mai apropia si craciunul. Am dat 5000 de lei pe el, sigilat, l-am activat si a fost totul ok. Sunasem la Vdf, si am dat seria de IMEI. Mi-au confirmat ca e luat de la ei si e in garantie. Dupa 8 luni, nu mai tinea bateria, desi era la 87%. Am iPhone 11 Pro Max la 77% care inca tine o zi, X-ul se consuma in cateva ore. Mi l-a schimbat Vdf in 4 zile lucratoare, si am primit si telefon sa am la ce vorbi in acea perioada. Respect Vdf...

Edited by 2Unlimited, 12 October 2023 - 13:23.


#6
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008

View Postbogdan_bp, on 12 octombrie 2023 - 13:01, said:

cum e viata 15 pro? i-ai gasit vreun minus pana acum? in cat timp s-a livrat?


...
Nu am nimic să-i reproșez până în prezent. Nu te mai luat după toți cei care vorbesc de probleme închipuite. Concret, în afară de un coleg care a avut o problemă cu USB-ul. nu există cineva pe forum care să se fi plâns de ceva, în afară de preț, ori cei care nu le-au primit, de termenul de livrare.
Eu am dat comanda la lansare și l-am primit în prima zi de livrări, adică 22 septembrie de la eMAG.

Telefonul chiar este ce trebuie. Și repet, nu te lua după tot felul de oameni care doar fac discuții, ei neavând telefonul citind una alta pe net sau pe youtube unde cei care scriu sau fac astfel de clipuri folosesc titluri din astea gen cum sunt cele din presă, aiuristice.

#7
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 02.09.2009

View Postbogdan_bp, on 12 octombrie 2023 - 11:32, said:

Salut! Trebuie sa imi schimb telefonul si nu ma pot hotari ce sa iau, m-am pierdut in specificatii si review-uri, asa ca va cer ajutorul.

Telefonul nou trebuie sa faca poze foarte bune in orice conditii, sa aiba stabilizare video buna, sa ma tina bateria toata ziua, si sa aiba senzor lidar (chiar il folosesc pe ipad pentru 3d scan dar ma cam incurca dimensiunile). Asta ma limiteaza la un iPhone "PRO" de la 12 in sus. As vrea sa il iau nou, sau sh dintr-o sursa sigura, nu olx, marketplace, deci o sa fie oricum destul de scump.

Bugetul meu maxim e pe la +/- 6500lei pentru iphone. Sau ar mai fi si varianta de scanner 3d "ieftin", si mi-ar ramane ~1500 pentru un android nou.

Pe scurt avem 15 pro nou vs. 12,13,14 pro/promax sh vs. android de buget nou.

ce model recomandati?
Am bani de ma enerveazaPosted Image

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbogdan_bp, on 12 octombrie 2023 - 13:01, said:

cum e viata 15 pro? i-ai gasit vreun minus pana acum? in cat timp s-a livrat?


1.frumoasă!
2.îți zic mâine după cel pun pe motocicletă.
3.10 zile.

cât despre „rele”, mereu s-au găsit ciudați să arate cu degetul „ce rele-s lucrurile noi”!!!

io am părerea că un electrocasnic te poate ține o viață sau poate pocni-n 2 zile... la noroc :)
(și acum  am un 6s+ din dec.2014 - complet funcțional, care se va transforma-n cameră fixă de supraveghere)
(o centrală termică bosch s-a stricat la fiece 2 ani de fo'4x :( )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate