Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Transfer suma mare Revolut

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Eu am scos o suma mai mare decat 3500 cu cardul Multicurrency. Doar a trebuit sa cresc limita din aplicatia CEC, de la 3500 la maxim 10.000 lei pe zi. Si poti folosi separat si cardul virtual Multicurrency inrolat in GooglePAy/ApplePay/CurvePay pentru retrageri la ATM contactless, inca 10000 lei/zi.

Pentru sume mai mari de 20.000-30.000 lei pe zi folosesti transferul bancar din CEC, nu ridicare de numerar de la caseria CEC. Ca si cu cardul FigoPay ai retrageri gratuite la ATM.

#38
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Mulțumesc. Am făcut cont la ei.

#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,532
  • Înscris: 05.06.2009
Wertyk, ai idee care ar fi comisionul pentru retragere euro din cont, de la atm?
Are cec mfm-uri?
Dar dacă ai un depozit în valuta, în ziua scadentei poți lichida depozitul și retrage numerar toată suma de la casierie? Dacă da, care ar fi comisionul?
Mulțumesc.
Scuze pentru offtopic.

#40
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Cu cardul cec multicurency nu ai comision de retragere la bancomat de euro în Uniunea europeană Deci în România la bancomatele de euro CEC. Limită 1500 euro/zi, deci teoretic 45000 euro pe lună, și dacă în contul asociat cardului Multicurrency ai doar lei, retragerea de euro se face la curs BNR, fără alt comision.


Citez din lista de comisioane CEC:

"2.2. Retragere valută:
Retragere numerar:
- sume programate cu cel putin 24 ore inainte 0,85%, min. 5 EUR*/operatiune
- sume neprogramate:
< 2.000 EUR* 0,85%, min. 5 EUR*/operatiune
&ge; 2.000 EUR* 1% din suma retrasa
* echivalent in valuta contului
Nu se percepe comision pentru retragerile de sume in numerar provenite din depozite la termen, in ziua scadentei.
Orice retragere de numerar (inclusiv din depozite la termen ajunse la scadenta) pentru sume mai mari sau egale cu
2.000 EUR/echiv. in valuta contului se anunta Banca cu 24 de ore in avans, nu mai tarziu de ora 12:00 a zilei
precedente retragerii de numerar/scadentei depozitului.
CEC Bank efectueaza operatiuni in numerar numai in valutele EUR, USD, GBP si CHF"

Exista MFM cel puțin la fiecare sucursală și probabil în București și mai multe. De consultat lista ATM-urilor pe siteul CEC, cele ce apar cu "mfm", au și depunere/retragere euro si lei

Edited by wertyck, 11 September 2023 - 19:14.


#41
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 25.12.2005
CEC perce comision la transfer lei in cont MC de la alta banca ?

#42
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,237
  • Înscris: 05.01.2006
Nu

#43
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Incasarile prin transfer bancar in lei in CEC, daca ai pachetul Multicurrency sau alt pachet CEC, nu sunt comisionate

#44
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Poti sa dai si un ochi si pe la Alior Bank - platforma de Schimb Valutar Online. Mie acum ceva timp cand am inceput relatia cu ei mi-au parut avand cel mai bun curs dintre toate bancile. Eu si incasez salariul in USD direct in cont la ei si mi-e super simplu. Am schimbat si sume mari USD-EURO, USD-RON, RON-EURO etc, transferuri fara comisioane, foarte multumit... si in momentul asta vad ca spread-ul vanzare-cumparare este de cam 4 bani. Si din cate vad in comparatie cu celelalte banci au cursuri foarte bune.

#45
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 31.07.2015
Atenție cu Alior pentru că nu te avertizează înainte că trebuie să îți actualizezi datele cu caracter personal, pur și simplu îți taie accesul până rezolvi problema de mai sus.

#46
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Corect. Am aflat si eu din senin. Se rezolva totul dupa un telefon si o reconfirmare a datelor personale. Se pare ca oricare cont din schimb valutar pe care nu se fac miscari timp de 6 luni se "blocheaza" urmand a se debloca dupa acel telefon.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate