Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Poprire

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Popririle te uscă de comisioane, dacă ai mai multe conturi bancare pentru că orice ridicare de poprire are comision bancar aferent la fiecare bancă unde ai avut poprire pusă.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,034
  • Înscris: 20.10.2015
Romania e de rasul curcii
Nu esti NICIODATA sigur ca nu ti se blocheaza contul, ca nu ti se umbla-n banii tai.

Culmea e ca prostii incurajeaza asa ceva.

Un motiv pentru care atunci cand am plecat din Romania am eliminat orice legatura cu bancile din Romania

Daca n-o faceam, ANAF-ul bloca si imi lua si din bani. Imbecili.

#21
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003
La altii, cica, daca nu-ti platesti taxele iti pot bloca pasaportul. Unde mai pleci tu daca ai pasaportul blocat?
https://www.irs.gov/...in-unpaid-taxes

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,034
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsorin147, on 01 septembrie 2023 - 06:02, said:

La altii, cica, daca nu-ti platesti taxele iti pot bloca pasaportul. Unde mai pleci tu daca ai pasaportul blocat?
https://www.irs.gov/...in-unpaid-taxes

Altele DAR NU CONTUL.
Contul e proprietarea ta, privata.
Pasaportul e al tarii
Permisul de conducere, la fel, dar nu contul

Ce e trist e ca prostii (in mare romani), incurajeaza tehnica asta.
Ce e si mai trist este ca devi la mana unor parasute de la banca, idioate care mai si gresesc.

Eu, daca aveam cont in Romania, cei de la ANAF mi-l blocau, pentru ca AVEAU IMPRESIA ca nu mai platesc taxe.
Si asa m-a costat asta vreo $500

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTsunamii, on 01 septembrie 2023 - 07:01, said:

Ce e si mai trist este ca devi la mana unor parasute de la banca, idioate care mai si gresesc.
Cred ca ai gresit parasutele :)

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,034
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpasilla, on 01 septembrie 2023 - 07:06, said:

Cred ca ai gresit parasutele Posted Image

Le dadeam niste impozite nerusinat de mari, si, dintr-o data m-am oprit.
Iar ei... obisnuiti sa le dau... mi-au scris intr-o recomandata ca imi vor pune poprire pe conturi in 2 saptamani.
Din nefericire mama a semnat de recomandata, desi i-am explicat de nenumarate ori ca ce nu e al ei sa refuze, dar te intelegi cu oamenii care nu gandesc...
Si mi-a citit-o la telefon.
Din fericire INCHEIASEM toate afacerile in Romania si inchisesem toate conturile la ING si BT.

Altfel primitivii din Romania, imi blocau conturile.

Am platit cam 1200 lei PWC sa ma ajute cu ANAF-ul.
Astia mi-au cerut de la IRS dovada ca platesc taxe in America (nu stiu ce legatura are, adica de ce trebuia sa plateasc taxe undeva...), si asta m-a costat $120/persoana.
Scrisoarea trimisa direct de ei la PWC Romania care mi-au trimis dovada la ANAF care au inchis cauza.

Romania e o tara primitiva.
Nu neaparat pentru ca legile-s proaste ci pentru ca oameni-s dobitoci, cei care incurajeaza asa ceva. Si avem exemple si pe subiectul asta de fapt.
Atata vreme cat esti prost, nu poti aspira sa devi civilizat si sa ti se respecte drepturile.

Acum am conturi in Romania, dar imi pastrez cash, doar pentru imbecilitati d-astea, ca un functionar cretin te poate bloca... din greseala, neatentie etc.

View Posttytysor, on 31 august 2023 - 19:34, said:

Prosti ei ca nu te-au executat la timp. Esti decat penibil!

Prosti sunt cei care incurajeaza asa ceva.

#25
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
@Tsunamii, statul a considerat ca nu l-ai anuntat de plecarea din Romania si de schimbarea rezidentei fiscale:

"Conform unei noi Ordonante de Guvern - 30/2017 - romanii din strainatate trebuie sa isi schimbe rezidenta fiscala si sa prezinte documentele necesare pentru aceasta pana la 1 decembrie. Intr-un comunicat trimis de FADERE (Federatia Asociatiilor de romani din Europa), pe 26 noiembrie, se cere amanarea acestei ordonante cu cel putin 6 luni si initierea unei campanii masive de informare a tuturor romanilor din diaspora.
In aceasta ordine de idei, IntegralEdu recomanda tuturor familiilor, elevilor si studentilor plecati sau care urmeaza sa plece la studii in strainatate sa urmareasca schimbarile si declaratiile publice cu privire la noile reglementari de rezidenta fiscala, evitand astfel amenzile anuntate de 50-100 ron.
EXTRAS DIN ANAF:
https://static.anaf...._Editie2017.pdf
„Plecarea de pe teritoriul Romaniei a persoanelor fizice rezidente si nerezidente
3.3.1 Elemente care atesta rezidenta in Romania sau in statul strain, potrivit conventiei
de evitare a dublei impuneri, respectiv Codului fiscal, dupa caz
3.3.2 Principalele elemente care sunt luate in considerare pentru stabilirea rezidentei
unei persoane fizice care paraseste Romania
- domiciliul din Romania;
- locuinta permanenta din Romania a persoanei fizice, locuinta care poate fi in proprietate sau
inchiriata ori care ramane disponibila oricand pentru aceasta persoana si/sau familia sa;
- centrul intereselor vitale amplasat in Romania;
- persoana fizica pleaca din Romania pentru o perioada sau mai multe perioade de sedere in
strainatate care depasesc in total 183 de zile, pe parcursul oricarui interval de 12 luni consecutive.

3.4.1 Completarea si depunerea formularului necesar pentru stabilirea rezidentei fiscale
Persoanele fizice rezidente in Romania, precum si persoanele fizice nerezidente care au avut obligatia completarii „Chestionarului pentru stabilirea rezidentei fiscale a persoanei fizice la sosirea in Romania”, care pleaca din tara pentru o perioada sau mai multe perioade de sedere in strainatate care depasesc in total 183 de zile, pe parcursul oricarui interval de 12 luni consecutive, au obligatia completarii formularului „Chestionar pentru stabilirea rezidentei fiscale a persoanei fizice la plecarea din Romania”
Formularul trebuie inregistrat cu 30 de zile inaintea plecarii din Romania, la organul   fiscal   central   competent   unde   persoana   fizica   isi   are   domiciliul   fiscal,   respectiv   unde   a inregistrat „Chestionarul pentru stabilirea rezidentei fiscale a persoanei fizice la sosirea in Romania”, daca   persoana   in   cauza   nu   a  informat   cu   privire   la   schimbarea  domiciliului/locuintei   permanente, dupa caz.
Chestionarul poate   fi   descarcat   de   pe   site-ul   ANAF:  www.anaf.ro,   sectiunea:   Asistenta contribuabili, rubrica: Formulare fiscale si Ghid de completare si se poate transmite personal sau prin imputernicit, prin posta, cu confirmare de primire, sau se poate depune la registratura organului fiscal central competent.”
Formularul poate fi descarcat de aici: https://static.anaf..../A2_74_2012.pdf "
sursa:  http://www.worlduniv...ii-din-diaspora

Edited by wertyck, 01 September 2023 - 08:50.


#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,034
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwertyck, on 01 septembrie 2023 - 08:48, said:

@Tsunamii, statul a considerat ca nu l-ai anuntat de plecarea din Romania

Cum am spus, tara primitiva care se mandreste cu prostia.
Si prosti care nu numai ca accepta ci incurajeaza prostia

Nu mai spun ca am depus buletinul in Chicago pentru statutul de "Cetatean Roman cu domiciliul in strainatate", asta pentru ca in Toronto, unde puteam ajunge mai repede, OFICIALITATILE romane mi-au recomandat sa nu depun buletinul ca e bun cand mi-o trebui si nu trebuie....
Sunt stau nu idioti?

Cum poate statul roman sa imi INTERZICA sa beneficiez de fondurile mele personale?
In baza a ce????

ANAF-ul m-a amenintat, eram deja cu domiciliul in strainatate de 2 ani.
NU castigam bani in Romania. In baza a ce?

Voi idiotilor care incurajati popririle, considerati asta normal???

#27
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

View PostBlueKing-69, on 31 august 2023 - 19:43, said:

La mine au avut ce sa plece, pentru ca erau bani in cont!
Nu am avut nici o problema cu plecatul banilor din cont, a fost vina mea ca am neglijat cativa ani impozitul pentru o proprietate... ma dusesem sa achit la DITL in ideea ca se va debloca situatia mai repede. Daca cel de la banca mi-ar fi spus sa stau linistit ca banii oricum pleaca rapid din cont nu ma mai agitam si asteptam sa fie parcurse etapele popririi!
nu pleaca rapid din niciun cont de la banca, spre exemplu la ING iti strang banii de poprire acolo in cont si ti-i trimit cand vor ei adica si peste 6 luni de zile dupa ce s-au strans in cont catre si ii trimit catre executor sau unde trebuie sa ajunga. Ii trimit in fiecare luna doar daca suni tu la call center si le spui ca vrei sa ti se trimita banii insa iti luau cate 15 lei parca pentru fiecare cerere de executare desi ei trebuiau sa trimita banii la executor,. Niste jeguri astia de la ING , pocaiti ordinari ca asta sunt

#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Ce are religia cu ING?

#29
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012
Am fost azi si am platit la DITL, mi-a dat de acolo hartiile pentru sistare, le-am dus la banci. Mi-au spus ca in 4-5 zile se ridica popririle.

Edited by Adi757, 01 September 2023 - 10:04.


#30
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003
Io cred ca primitivii astia din Romania sunt chiar draguti.. ia fa schema cu "nu platesc" si prin State.
Cica astia de la IRS fac la fel daca nu platesti taxe, iti blocheaza contul: If you repeatedly ignore requests and demands to make your tax payments, the IRS will take action. One of the things that the agency has the power to do is to freeze your bank account (a tax levy), and this could mean that you lose access to some or all of the funds that are in your account.
https://www.levytaxh...a-bank-account/
Parca asta inseamna "freeze your bank account", nu?

#31
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

View Postwertyck, on 01 septembrie 2023 - 09:15, said:

Ce are religia cu ING?
patronakke de la ei sunt pocaiti, de asta si asa hapsani nu ca crestinul ortodox

#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,491
  • Înscris: 24.02.2017

View Postbibolu, on 01 septembrie 2023 - 09:10, said:

Niste jeguri astia de la ING , pocaiti ordinari ca asta sunt


Stii tu ceva ce noi nu stim ? De unde si pana unde pocaiti ? :)  De ce pocaiti si nu mormoni sau ... islamici ?

View Postbibolu, on 01 septembrie 2023 - 11:24, said:

de asta si asa hapsani nu ca crestinul ortodox


Fi serios. Uita-te la IPS Daniel si la acolitii lui din BOR. Ti se par asa darnici ? Mie mi se par mai hapsani decat niste nenorociti de camatari rromi

#33
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005

View Postbibolu, on 01 septembrie 2023 - 11:24, said:

patronakke de la ei sunt pocaiti, de asta si asa hapsani nu ca crestinul ortodox
Mai verifica in Olanda sa vezi ca statistic, o estimare generală a distribuției procentuale a religiilor în Olanda ar fi::
  • Creștinism (Protestanți și Catolici): Aproximativ 50% - 55%
  • Protestantism (inclusiv Reformați și alți grupuri protestante): Aproximativ 30%
  • Catolici: Aproximativ 20% - 25%
  • Non-religioși (atei și agnostici): Aproximativ 40% - 45%
  • Alte religii și credințe minoritare:
  • Islam: Aproximativ 5% - 6%
  • Hinduism, Budism, și altele: Aproximativ 2% - 3%

Am contabilizat gresit procentele...

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,187
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTsunamii, on 01 septembrie 2023 - 07:01, said:

...
Contul e proprietarea ta, privata.
...
unde scrie asta?
mai mult, daca banca da faliment si nu are nu-s ce contract de garantare, pa pa.
alta faza, pentru tot felul de comisioane se servesc din orice cont, ii doare fix in palarie.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,034
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsorin147, on 01 septembrie 2023 - 10:11, said:

If you repeatedly ignore requests and demands to make your tax payments, the IRS will take action.

Nu pentru amenzi de circulatie

Si nu numai atat, poti face si puscarie

Iar la mine NU AVEAU NICI O DOVADA ca am avut venituri in Romania atata vreme cat aveam statutul de "domiciliu in strainatate"
Nu mai compara tu un stat fair cu idiotii din Romania

View Postarg, on 01 septembrie 2023 - 12:31, said:

unde scrie asta?

Nu vorbesc cu cei pe care tocmai i-am etichetat

#36
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003
Ai nostri sunt prosti (si noi la fel ca acceptam) ca amenzile de circulatie ajung la ANAF si astia blocheaza conturi.
Ceilalti sunt destepti ca nu-i intereseaza de amenzi de circulatie dar daca nu-ti platesti taxele, iti blocheaza conturile (la fel ca si prostii nostri) si risti si puscaria.

Mda.. ce sa zic.. cilivizatie! Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate