Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...
 Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 

Poprire

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 01.11.2012
M-am trezit cu o poprire pe cont, am sunat la banca (ca ei nu au trimis nimic sa ma anunte) si mi-a zis de unde este poprirea si ca pot plati si la banca. Eu ma gandeam sa platesc direct la taxe si impozite, dar as vrea sa va intreb daca stiti din experientele voastre cum se deblocheaza contul mai rapid: platind la banca, sau platind la taxe si impozite? Nu prea a stiut sa-mi spuna doamna din call center.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Pai poprirea se insitutie de catre executorul judecatoresc - ai o creanta pe undeva
Daca stii de unde este poprirea, ia legatura cu ei sa vezi ce poti face mai departe

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
A spus omul ca e la taxe si impozite.
Nu are legatura justitia.

Mai bine platesti direct la ei si daca ii rogi frumos, s-ar putea sa iti deblocheze conturile.

Edited by pasilla, 31 August 2023 - 17:00.


#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,248
  • Înscris: 30.08.2006
Banca nu poate ridica poprirea.  Daca platesti la banca , banii se vor duce in contul executorului. Nu e foarte clar cine se va misca mai repede. Posibil ca executorul sa te rezolve mai rapid.
Pentru ca Banca sa poata debloca un cont poprit, este necesar sa intre in posesia adresei de sistare a popririi din partea organului de executare care a infiintat-o, in original
Poti sa-ti ridici 2/3 din venituri la ghiseul bancii.

Edited by Leo2006, 31 August 2023 - 17:12.


#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Mie cind mi-a poprit contul ANAF, s-a si servit din banii din cont cat ii trebuiau.

Inteleg ca n-ai avut o suma acoperitoare in cont?

Pe partea cealalta pe mine nu m-a mai interesat decit un singur lucu: cum sa golesc contul de euro mai repede (doar ala de lei era poprit) si sa ma car cu banii afara din Romania, si cum sa inchid mai repede conturile la bancile din Romania.

Poprirea mi-am luat-o pentru vreo 3-4 amenzi de circulatie neplatite, vechi de vreo 15 ani. Prost eu ca am avut bani depozitati in Romaneestan. Ce-o fi fost in capul meu? N-o sa se mai repete vreodata greseala.

Edited by abac, 31 August 2023 - 18:36.


#6
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 24.10.2019
Depinde de procedurile bancii.

Dar cel mai rapid este probabil sa plateasca banca.
La ING de exemplu. Imediat ce ai depus banii scapi de poprire.

In sensul ca, te poti folosi de sumele suplimentare depuse/incasate.


Dar daca platesti din alta parte si ai bani in banca, pana trimite popritorul sistarea catre banca, ti se mai face plata o data.


Daca vrei sa eviti scenariul acesta, acoperi suma integral si instructezi banca sa plateasca.

#7
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
plateste direct la taxe si impozite si dupa aia ceri sa iti dea sistare care mi se pare ca nu ti-o da pe loc ci in cateva zile. Daca platesti la banca atunci o sa stai dupa ei ca nu stii cand trimit banii, te duci la directia de taxe si impozite si ei o sa iti spuna ca nu au primit nimic, ca in ce cont au bagat (smecheri ca ei au un cont comun si cica nu vad de unde s-a facut plata) tot asa ca sa isi bata joc de oameni. Platesti direct la taxe si impozite. Ia-ti hartie de la angajator si du la banca in care specifica ca deja ti se opreste de la munca etc. ca altfel jegurile opresc din doua locuri si o sa stai cu banii tai inchisi dupa pana ti-i dau ei cand vrea pla lor

View PostLeo2006, on 31 august 2023 - 17:01, said:

Banca nu poate ridica poprirea.  Daca platesti la banca , banii se vor duce in contul executorului. Nu e foarte clar cine se va misca mai repede. Posibil ca executorul sa te rezolve mai rapid.
Pentru ca Banca sa poata debloca un cont poprit, este necesar sa intre in posesia adresei de sistare a popririi din partea organului de executare care a infiintat-o, in original
Poti sa-ti ridici 2/3 din venituri la ghiseul bancii.
directia de taxe si impozite sau institutiile statului nici nu mai au nevoie de executor ca sa te execute. Te cauta direct in sistem si baga popriea asta dupa ce cica ti-au trimis somatie de plata inainte desi nu a ajuns niciodata, in cazul asta poti opri executarea ca nu ti-a trimis somatia si se ia de la inceput procesul de executare

#8
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 26.08.2008

View Poststevetlangat, on 31 august 2023 - 18:43, said:

Depinde de procedurile bancii.

Dar cel mai rapid este probabil sa plateasca banca.
La ING de exemplu. Imediat ce ai depus banii scapi de poprire.

In sensul ca, te poti folosi de sumele suplimentare depuse/incasate.


Dar daca platesti din alta parte si ai bani in banca, pana trimite popritorul sistarea catre banca, ti se mai face plata o data.


Daca vrei sa eviti scenariul acesta, acoperi suma integral si instructezi banca sa plateasca.
Corect!
Asta este solutia!
Altfel poate plati la DITL-ul respectiv, vine la banca / banci cu documentul pentru sistarea popririi, acest document intra in fluxul corespunzator si... se poate ca in acest timp sa plateasca si banca >>> de doua / noua ori banii luati! Iar de inapoiat de catre DITL banii inapoi, nu o sa vezi.

View Postbibolu, on 31 august 2023 - 18:59, said:

plateste direct la taxe si impozite si dupa aia ceri sa iti dea sistare care mi se pare ca nu ti-o da pe loc ci in cateva zile.

Platit acolo, mi-a dat documentul pentru sistare in aceeasi zi in care am aflat ca am conturile blocate. Tot in aceeasi zi am ajuns la banca cu respectivul document, l-au bagat in sistem, dar degeaba, intre timp banii plecasera si din contul bancar. Acolo au ramas :) [la DITL] Bine, nu am mai avut de platit vreo trei ani dupa aceea, aveau din ce se indestula!

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBlueKing-69, on 31 august 2023 - 19:10, said:

Platit acolo, mi-a dat documentul pentru sistare in aceeasi zi in care am aflat ca am conturile blocate. Tot in aceeasi zi am ajuns la banca cu respectivul document, l-au bagat in sistem, dar degeaba, intre timp banii plecasera si din contul bancar.
Nu au ce bani sa plece, daca ei nu exista.
Daca banii exista in cont, oricum nu mai ai ce face.

#10
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,695
  • Înscris: 28.11.2001

View Postabac, on 31 august 2023 - 18:31, said:

Mie cind mi-a poprit contul ANAF, s-a si servit din banii din cont cat ii trebuiau.

Inteleg ca n-ai avut o suma acoperitoare in cont?

Pe partea cealalta pe mine nu m-a mai interesat decit un singur lucu: cum sa golesc contul de euro mai repede (doar ala de lei era poprit) si sa ma car cu banii afara din Romania, si cum sa inchid mai repede conturile la bancile din Romania.

Poprirea mi-am luat-o pentru vreo 3-4 amenzi de circulatie neplatite, vechi de vreo 15 ani. Prost eu ca am avut bani depozitati in Romaneestan. Ce-o fi fost in capul meu? N-o sa se mai repete vreodata greseala.
Zici bine. Pe acolo pe unde ai fugit e tot așa? Sau poți lăsa amenzile de circulație neplătite în testament pentru nepoți? Eu mă bucur că ai plecat.

#11
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,625
  • Înscris: 02.09.2006

View Postabac, on 31 august 2023 - 18:31, said:

Mie cind mi-a poprit contul ANAF, s-a si servit din banii din cont cat ii trebuiau.

Inteleg ca n-ai avut o suma acoperitoare in cont?

Pe partea cealalta pe mine nu m-a mai interesat decit un singur lucu: cum sa golesc contul de euro mai repede (doar ala de lei era poprit) si sa ma car cu banii afara din Romania, si cum sa inchid mai repede conturile la bancile din Romania.

Poprirea mi-am luat-o pentru vreo 3-4 amenzi de circulatie neplatite, vechi de vreo 15 ani. Prost eu ca am avut bani depozitati in Romaneestan. Ce-o fi fost in capul meu? N-o sa se mai repete vreodata greseala.
Prosti ei ca nu te-au executat la timp. Esti decat penibil!

Edited by tytysor, 31 August 2023 - 19:36.


#12
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 26.08.2008

View Postpasilla, on 31 august 2023 - 19:17, said:

Nu au ce bani sa plece, daca ei nu exista.
Daca banii exista in cont, oricum nu mai ai ce face.
La mine au avut ce sa plece, pentru ca erau bani in cont!
Nu am avut nici o problema cu plecatul banilor din cont, a fost vina mea ca am neglijat cativa ani impozitul pentru o proprietate... ma dusesem sa achit la DITL in ideea ca se va debloca situatia mai repede. Daca cel de la banca mi-ar fi spus sa stau linistit ca banii oricum pleaca rapid din cont nu ma mai agitam si asteptam sa fie parcurse etapele popririi!

Edited by BlueKing-69, 31 August 2023 - 19:45.


#13
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 24.10.2019

View Postpasilla, on 31 august 2023 - 19:17, said:


Nu au ce bani sa plece, daca ei nu exista.
Daca banii exista in cont, oricum nu mai ai ce face.

Eh nu ai ce face.

Platesti inca o data.


Si dupa inventezi legi care nu exista.
Ca trebuie sa iti recupereze banca banii.



#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018

View Postbadmania98, on 31 august 2023 - 19:30, said:

Zici bine. Pe acolo pe unde ai fugit e tot așa? Sau poți lăsa amenzile de circulație neplătite în testament pentru nepoți? Eu mă bucur că ai plecat.

Pe acolo pe unde sunt, legea e lege. Daca a venit termenul de prescriere, nu-ti mai baga nimeni mana fraudulos in cont.

In Romania nu i-a interesat de lege. Iar eu nu am avut chef sa ma judec cu anaf-ul vietii pentru 15 milioane.

#15
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,695
  • Înscris: 28.11.2001
Perfect. Toată lumea e fericită.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Nu stiu daca toata lumea, dar tu cu siguranta esti mega fericit. Te hranesti cu nefericirea altora. Romaneste.

View Postbadmania98, on 31 august 2023 - 19:30, said:

Eu mă bucur că ai plecat.

Nu te bucuri nici 1% din cat ma bucur eu.

Fii fericit cu nepalezii, pakistanezii si afganii care au venit in locul meu si al altora. Hai ca poti.

Edited by abac, 31 August 2023 - 20:36.


#17
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 11.08.2003
De ceva ani aveam o datorie pe la ANAF pe care am tot amanat-o.. am plecat de la vreo 700 de lei, cred ca ajunsesem pe la 1000. Nu mi-am batut capul cu ea dar, intr-o zi, imediat dupa ce intra salariul, pac!, poprire si conturi blocate. Dupa ceva injuraturi si nervi, am sunat la banca si.. "aveti poprire pentru o datorie.. bla-bla". Datoria de dat, mult mai mica decat salariul. Am vorbit cu banca sa opreasca toata datoria si, in cateva ore aveam toate conturile deblocate si nici o datorie de dat.
Nu stiu cum e pentru sumele mai mari dar, primul pas in deblocare e sa iei legatura cu banca.

De la ANAF vin automat popririle, nu sta nimeni sa ia CNPuri la mana si sa blocheze conturi.

Edited by sorin147, 31 August 2023 - 21:13.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,223
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAdi757, on 31 august 2023 - 16:35, said:

M-am trezit cu o poprire pe cont, am sunat la banca (ca ei nu au trimis nimic sa ma anunte) si mi-a zis de unde este poprirea si ca pot plati si la banca. Eu ma gandeam sa platesc direct la taxe si impozite, dar as vrea sa va intreb daca stiti din experientele voastre cum se deblocheaza contul mai rapid: platind la banca, sau platind la taxe si impozite? Nu prea a stiut sa-mi spuna doamna din call center.
platesti la texe la caseria lor, dar mai intai vb cu ala care se ocupa de dosar.
dupa ce platesti iei harti de la ala care se ocupa de dosar si le duci la bancile la care ai conturi.
la s1 au trimis ei digital.
la s6 a trebuit sa duc eu hartiile. iar la alpha am dus hartia si a doua zi mi-au blocat contu ca hartia de blocare a ajuns dupa ce am dus-o eu pe aia de deblocare. (doar ca atunci cand le-am dus i-am pus sa-mi dea numar pe copia mea). dupa o vizita la ei si niste vorbe dulci mi-au deblocat contu dar mi-au luat 60lei comision de ridicare poprire. dupa un mail "gingasi" mi-au dat inapoi cei 60lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate