Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Cumparaturi compulsive

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
kraus3

kraus3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.08.2023
Credeti ca, cumparaturile compulsive au de-a face cu faptul ca la varsta adolescentei nu iti permiteai anumite lucruri mai scumpe? - cu 500 lei pe care ti-i dadeau parintii pe luna trebuia sa te descurci ; iar acum, ca adult, vrei sa compensezi cumva anii respectivi si spargi banii, desi nu ai avea neaparata nevoie de lucrurile alea, ci sunt mai degraba un moft.

#2
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 21.03.2016
Poate fi unul din motive. De cele mai multe ori, e din cauza stresului.

#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,233
  • Înscris: 21.06.2016
Glumești nu? Eu nu am avut nici un ban in adolescenta, adică zero. 500 de lei pentru un adolescent e un mare lux.
Și, referitor la ipoteza, nu numai ca nu am nici o problema cu cumpărăturile impulsive, dar din contra, sunt între oamenii care cheltuie relativ puțin. Nu foarte puțin, dar destul de mult sub ce as putea.


#4
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 12.07.2022

 vrajitoruldinoz, on 27 august 2023 - 23:36, said:

Glumești nu? Eu nu am avut nici un ban in adolescenta, adică zero. 500 de lei pentru un adolescent e un mare lux.
Și, referitor la ipoteza, nu numai ca nu am nici o problema cu cumpărăturile impulsive, dar din contra, sunt între oamenii care cheltuie relativ puțin. Nu foarte puțin, dar destul de mult sub ce as putea.

Câți ani ai? Că dacă vbim despre adolescența trăită n comunism, nici nu prea aveai ce să cumperi.

@Inițiator, da. Eu cumpăr țoale la modul compulsiv. Pt că astea mi au lipsit, puștoaică fiind. Am haine pe care nu le am îmbrăcat niciodată,  cu eticheta pe ele. Ori pt că m am îngrășat/ am slăbit, ori pt că,  efectiv, am uitat de ele. :w00t:

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,233
  • Înscris: 21.06.2016
Nu in comunism, evident. Am trait cu foarte putini bani - după standardele voastre - pina binisor după 2000.
De fapt o mulțime din oamenii care au crescut săraci sunt in extrema cealaltă, tind spre zgârcenie ca sa nu mai treacă vrreodata prin sărăcie.
Cumpărăturile compulsive sunt ca nota 4 la matematica, atâta te duce capul, nu vrei sa faci nici un efort, nu ai nici o urma de stoicism, e calea ușoară.

#6
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 12.07.2022

vrajitoruldinoz, on 28 august 2023 - 06:29, said:

atâta te duce capul

Bine că ești tu deștept și bine că existăm noi, ceilalți.  Altfel la cine te ai mai raporta? :lol:

Edited by Ev_eee, 28 August 2023 - 07:06.


#7
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 14.01.2013

 kraus3, on 27 august 2023 - 20:34, said:

Credeti ca, cumparaturile compulsive au de-a face cu faptul ca la varsta adolescentei nu iti permiteai anumite lucruri mai scumpe?

nu (prea) cred ...
la mine a avut efect invers: nu prea am avut bani ca adolescent, nu prea am avut bani in primii ani de munca (aproape tot se ducea pe chirie si mancare)
acum avand suficienti bani, nu prea cheltui :)

#8
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 kraus3, on 27 august 2023 - 20:34, said:

Credeti ca, cumparaturile compulsive au de-a face cu faptul ca la varsta adolescentei nu iti permiteai anumite lucruri mai scumpe? - cu 500 lei pe care ti-i dadeau parintii pe luna trebuia sa te descurci ; iar acum, ca adult, vrei sa compensezi cumva anii respectivi si spargi banii, desi nu ai avea neaparata nevoie de lucrurile alea, ci sunt mai degraba un moft.

Poate fi posibil.

Există însă și posibilitatea de a fi legat de probleme avute în copilărie.
În general, asemenea situații sunt legate de situații repetate în familie, în care copiilor nu li se permitea să-și respecte corpul, nevoile, senzațiile.

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,589
  • Înscris: 24.02.2017
In afara de momentele cand cumparam strict pentru nevoile de baza (hrana, imbracaminte). toate cunparaturile se fac compulsiv. Eu in 80% din cazuri ma abtin voluntar. Efectiv ma gandesc daca chiar imi trebuie sau nu. Daca raspunsul e NU, atunci imi vad de treaba.,

#10
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 01.08.2010

 kraus3, on 27 august 2023 - 20:34, said:

Credeti ca, cumparaturile compulsive au de-a face cu faptul ca la varsta adolescentei nu iti permiteai anumite lucruri mai scumpe? - cu 500 lei pe care ti-i dadeau parintii pe luna trebuia sa te descurci ; iar acum, ca adult, vrei sa compensezi cumva anii respectivi si spargi banii, desi nu ai avea neaparata nevoie de lucrurile alea, ci sunt mai degraba un moft.
In cazul meu, asa este.
Aveam maxim doua perechi de adidasi. Acum am 8-9 dar sigur m-am oprit din cumparat.Nu-s scumpi, 180-250 lei.

De mic ascult multa muzica si aveam un imens magnetofon Kashtan de la tata. Acum am 3 perechi de boxe si 2 subwoofere. Nu scumpe, ce-i drept, desi imi permit. Dar e mai mult decat am nevoie, asta vreau sa spun.
Cu hainele cu exagerez deloc desi nu aveam bani de haine de firma. Acum dau si 15 lei pe un tricou (neaparat bumbac) fara niciun inscris.

Edited by DrLexic, 28 August 2023 - 07:43.


#11
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 17.10.2018
Probabil.Am observat la persoanele care provin din medii mai fara posibilitati aceasta dorinta sa epteze.Nu e usor in adolescenta ,sa nu te poti integra intr-un gup ca rad aia de  tine ca nu-si permit ai tai nush ce Jordan si umbli 1 an in aceleasi haine.
Depinde si cat de sarac .adica ca fata e mult mai chinuitor sa fi vazuta in aceiasi bluza si haine sh .Acum tine si daca ai gust ,daca arati precum un clovn...
Ca baiat poate nu afecteaza asa mult.
Influenteaza si media , vesnic reclamele acelea sa schimbi mereu garderoba.Ultimele produse ,stoc limitat.prostii din astea..
Acum moda asta mai mult prin orasele mari se practica ,in orasele mici nu e asa presiunea sociala ,ca nu toti au salarii asa mari (parintii)

Da cunosc persoane care erau imbracate modest in adolescenta si acum ii vad cu gap ,tommy la vedere...

Edited by helen76, 28 August 2023 - 08:09.


#12
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 01.08.2010
^
Da, un aspect important. Una e sa iti placa ceva si alta e sa vrei ca au alte persoane.

#13
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 05.04.2023
Eu cred că e o alienare de moment față de realitate atunci când cumperi ceva ce nu ai neapărat nevoie, satisface oarecum nevoia de recompensă.
Exact la fel ca și cum ai savura o bomboană ori o bucată de ciocolată, tot la fel de bine poți sparge câteva sute de lei pe nimicuri.

Acum, depinde și cine suportă bugetul de cheltuieli fără rost, de care parte a baricadei ești :lol:

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,814
  • Înscris: 16.03.2007
e fix invers. eu am aceasta manie tocmai pentru ca am avut multi bani pe mana in adolescenta.

#15
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 12.07.2022

 ManelistDeSuccesMaxim, on 28 august 2023 - 08:42, said:

Eu cred că e o alienare de moment față de realitate atunci când cumperi ceva ce nu ai neapărat nevoie, satisface oarecum nevoia de recompensă.
Exact la fel ca și cum ai savura o bomboană ori o bucată de ciocolată, tot la fel de bine poți sparge câteva sute de lei pe nimicuri.

Acum, depinde și cine suportă bugetul de cheltuieli fără rost, de care parte a baricadei ești :lol:

Nush dacă i chiar alienare. LOL E nevoia de a te simți bine,  pur și simplu. Și da, există și mâncatul compulsiv. Toate astea pleacă din niște lipsuri. Emoționale, firește.  La fel de lipsiți de ceva emoțional sunt și ăia prea cumpătați, bineînțeles.

#16
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 30.11.2005
Sindromul cumpărăturilor (''Buying-shopping disorder'' - BSD)   sau <oniomanie>
E ca holera , adica se ia..
***
Se 'trateaza' greu Posted Image

Edited by scub, 28 August 2023 - 09:02.


#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,233
  • Înscris: 21.06.2016
Cumpăratul lucrurilor inutile, materialismul extrem, e o boala a societății și nu are nici o treaba cu Suferințele din copilărie când aveați “doar” 500 de lei, 2 perechi de adidași și un Kashtan. Bai, ce viața grea ati dus.

#18
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
parventii fac asta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate