Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Ssd low quality - Kingston a400, Adata etc

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 05.03.2009
Am un service de calculatoare.
De-a lungul timpului am instalat câteva mii de ssd-uri Kingston a400 și Adata.
Am observat un lucru : după o anumită perioadă de timp toate aceste ssd încep să meargă din ce în ce mai greu, câteodată ajungând la viteze de hdd.
Părerea mea este că sunt efectiv programate ca după un timp să meargă încet.
Am pus și Samsung și Micron, marea majoritate sh și nu am observat nici măcar odată această problemă...
Deasemenea rata cea mai mare de cădere a fost la Kingston de 240gb urmate de 480gb.
Curios, cele de 120 s-au comportat cel mai bine.
La toate însă scade viteza după o anumită perioadă

Edited by kye77, 19 August 2023 - 08:38.


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 11.08.2003
Am in calculatorul asta 1 de 480 si 2 de 240, toate Kingston. Daca au inceput sa se miste greu, fie n-am bagat de seama, fie am dat vina (cand s-a intamplat ocazional) pe chestii care ruleaza in fundal sau Windows.
Cand, daca le schimb, incerc sa tin cont si de asta dar, pentru moment, inca duc. Cat timp imi fac treaba fara incidente cauzate de hardware si fara latente evidente, nu ma intereseaza atat de mult viteza.

#3
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,294
  • Înscris: 08.01.2021
Și eu am observat, și eu am dat vina pe Windows deși periodic mai bag câte un ochi prin services sau task scheduler si mai dezactivez din rahaturi gen updatere...


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,711
  • Înscris: 07.02.2003

 kye77, on 19 august 2023 - 08:34, said:

La toate însă scade viteza după o anumită perioadă
Sunt SSD-uri fara dram cache, cu controllere mai slabe... e normal. Multe nici nu au celule moderne VNand deci se scriu din oficiu lent, te pacaleste cu cache-ul standard din controller (nondram dedicat). Dar sa stii ca nu e o cauza directa pentru viteza, cel putin la citire. Oricum si cel mai prost ssd (gen alea chinezesti cu piese respiunse de pe asamblare la fabricile mari) merge mai bine ca un HDD rapid cel putin in operatii secventiale mari (fisiere mai mari) si fireste ca timp de acces. In rest eu nu folosesc decat Samsunguri in instalarile la clienti si foarte rar Verbatim, n-am avut pana acu unul respins de care sa stiu. Practic au anduranta foarte buna si raman cu pereformante reale tipice de peste 450MB/sec. Am vazut ssd-uri EVO cu wear leveling astronomic care merg ca noi fara celule busite, cu scrieri de peste 150TB total in decurs de 2-3 ani.
Dupa doar cativa ani de folosire a ssd-urilor brand bun (ca eraum si eu pe vremuri fan HDD-uri rapide Seagate), am ajuns la concluzia ca toate povestile cu uzura de pe vremuri nu sunt decat mitolofgie specifica rebuturilor din fabrica, unitatile de calitate trec lejer garantia de 5 ani si 600-1200TB scrisi iar asta e cam imposibil sa faci cu un sistem home non mining, adica-l arunci si iei altul ca apar chestii mult mai capabile pana sa crape un ssd.

Edited by andreic, 19 August 2023 - 10:01.


#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 08.02.2011
Daca ai service de calculatoare de ce montezi clientilor doar petarde ?

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,298
  • Înscris: 06.01.2007
Eu nu am observat nicio scadere in performante la niciun SSD. E drept ca majoritatea au fost sau sunt Samsung, insa am si alte branduri printre care un noname ordinar. Am avut sigur un ADADA iar kingston nu-mi amintesc.
Am mai schimbat laptopurile cu totul, am mai facut upgrade la capacitate, insa SSDurile vechi le-am tot pus prin leptopurile neamurilor prietenilor, cunoscutilor care nu aveau. Toate SSDurile au fost puse undeva, n-am aruncat inca niciunul pana acum, deci functioneaza pe undeva si nu s-a plans nimeni.
Deci nu am observat fenomenul, desi, intr-adevar poate peste 75% sunt si au fost samsung. Eu cred ca am cumparat doar vreo 3, restul au venit cu laptopurile pe care le-am luat SH, unele cu SSD original, altele cu el schimbat din HDD.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,083
  • Înscris: 07.11.2006

 modoran, on 19 august 2023 - 09:08, said:

Daca ai service de calculatoare de ce montezi clientilor doar petarde ?

Pentru ca (in Romania) clientii asta cer. Nu asta-i sloganu' peste tot?

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,711
  • Înscris: 07.02.2003

 modoran, on 19 august 2023 - 09:08, said:

Daca ai service de calculatoare de ce montezi clientilor doar petarde ?
Pai nu mai iese profitul domne... a, si petardele se vand la client cu pret de brand Posted Image

Edited by andreic, 19 August 2023 - 09:24.


#9
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 05.03.2009

 modoran, on 19 august 2023 - 09:08, said:

Daca ai service de calculatoare de ce montezi clientilor doar petarde ?
Ii spun clientului : am kingston la x lei , am samsung la x+y lei .

Ia ghici tu ce aleg ei....pe principiul " dar oricum eu nu folosesc la mai nimic calculatorul..."

Edited by kye77, 19 August 2023 - 09:28.


#10
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,171
  • Înscris: 30.11.2021
Am cititlul la subiect si vreau sa zic ca am o vorba, de fiecare data cand faci un subiect contra, impotriva, care nu este de lauda despre un produs, ghici ce? Se gasesc sa scrie fix aia care sunt multumiti sau sunt indiferenti.

Am avut Stick de la Kignstone, cred ca si card de memorie, ma regasesc in majoritatea mesajelor scrise pe la review-uri pe emag.
Kingstone nu au viteze, de obicei sunt cele mai ieftine SSD-uri, Stick, Carduri de memorie dar nu sunt chiar ok cand vine vorba de viteza.

Kingstone, A Data si SANDISK, au scazut pe partea de calitate.

Si la Hardurile clasice si la SSD-uri ajuta o instalare de windows.

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,935
  • Înscris: 30.08.2006
Cele de 128 au fost scumpe la vremea lor dar bune. Urmatoarele au devenit din ce in ce mai ieftine si mai slabe. Cele de 960GB sunt destul de ieftine si permit operatii de trim mai rapide. Am un ssd nvme Kingston NV1 500GB implantat intr-un adaptor pe slot pcie 2.0 cu limita de banda de 2000MB/s si performantele sunt ca in prima zi cand l-am testat.
Attached File  Screenshot (18).png   29.98K   13 downloads

#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 26.06.2009

 andreic, on 19 august 2023 - 09:06, said:

Sunt SSD-uri fara dram cache, cu controllere mai slabe... e normal.
Foarte buna explicatia! Ce Samsung recomanzi?

In alta ordine de idei: in pandemie am instalat pe laptopurile copiilor (ceva laptopuri vechi de vreo 7-8 ani) cate un SSD ordinar ADATA 120GB. Nu salvez informatii (doar) pe SSD - mereu informatiile importante sunt si in OneDrive in cloud. Dar surprinzator acele SSD-uri se comporta acceptabil si inca au supravietuit ;-)

#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am doua Kingston a400 de 256 GB pe care le folosesc de cand... de cand au aparut!
Am mai observat incetiniri, la fel am dat vina pe windows si cred ca si asa a fost pentru ca apoi era totul in regula.
Unul din ele este pe acest laptop de pe care scriu, ca al doilea SSD. Celalalt Kingston este in alt laptop mai vechi pentru ridicarea performantelor. Nici acolo nu-s probleme.

#14
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 08.01.2009
Problema apare cand spatiul este ocupat intr-o proportie ridicata ; fiind SSD-uri DRAM-less controller-ele folosesc o parte din celulele de memorie in mod SLC cache ( fiind un singur bit pe celula in loc de TLC/QLC e nevoie de ceva spatiu liber pt. a avea un cache cat de cat decent ).

#15
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 05.03.2009
Atentie !!! M-am referit la seria A400 de la Kingston . Nu veniti cu alte modele, nu ma pot exprima in legatura cu ele !!!

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 kye77, on 19 august 2023 - 08:34, said:

Părerea mea este că sunt efectiv programate ca după un timp să meargă încet.
Da, insa nu din rea vointa ci atat permite electronica din ele. La inceput trateaza sau exista un cache si dupa ce se umple, aia e viteza reala.

 kye77, on 19 august 2023 - 08:34, said:

Am pus și Samsung și Micron, marea majoritate sh și nu am observat nici măcar odată această problemă...
Mai sunt, Crucial MX 500 de exmplu, ce scriu toata capacitatea la viteza mare. Dar electronica din ele e alta decat la cele de duzina.

Edited by neagu_laurentiu, 19 August 2023 - 11:16.


#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,935
  • Înscris: 30.08.2006
Ideea principala este ca daca ai probleme cu o componenta, sa nu o mai recomanzi sau clientul sa achizitioneze separat componenta pe motiv ca nu-i poti vinde componente cu rate mari de defectare. Am avut un Kingston A400 de 256 GB pentru un rack extern si a picat intr-o luna iar chitanta deja o aruncasem. Putem sa mai iau unul si sa folosesc acea chitanta noua dar m-a dezgustat sa mai iau inca unul de 256GB. A fost primul si ultimul Kingston A400 cumparat.

#18
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 12.09.2021

 Leo2006, on 19 august 2023 - 13:28, said:

Ideea principala este ca daca ai probleme cu o componenta, sa nu o mai recomanzi sau clientul sa achizitioneze separat componenta pe motiv ca nu-i poti vinde componente cu rate mari de defectare. Am avut un Kingston A400 de 256 GB pentru un rack extern si a picat intr-o luna iar chitanta deja o aruncasem. Putem sa mai iau unul si sa folosesc acea chitanta noua dar m-a dezgustat sa mai iau inca unul de 256GB. A fost primul si ultimul Kingston A400 cumparat.
Nu știu dacă ar fi mers șmecheria cu chitanța, hdd-urile astea au serii unice și dacă ți-su scanat hardul ce l-ai cumpărat prima dată se prindeau când îl returnai că e altul... cel mai bine e să păstrezi chitanțele la electronice...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate