Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Filtru sedimente cu purjare automata pentru put forat irigatii

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012
Salut,

Am un put forat pentru irigatii care a fost facut prost (nu mai intru in detalii) si care imi blocheaza filtrul curent, un DEPURA 700 cu cartus de 60 microni la cateva zile cu nisip fin, facand aspersoarele sa nu mai functioneze (robinetii din curte inca merg, dar cu debit mai mic). Nu mai pot sa sap altul, casa, curtea e gata, cel mai accesibil mi se pare un filtru care se curata singur la intervale de timp prestabilite.

Am gasit pe net filtre cu purjare automata, dar din ce vad, sunt mai mult pentru apa din casa (sau nu ?). Exemplu aici.
Am atasat 2 poze cu instalatia, am mai pus la intrarea in hidrofor un Filtru hidrociclon Alfa Turbo 1" care isi face treaba in sensul in care aduna destul nisip si el si a mai degrevat filtrul ulterior.

Ca idee, putul este forat de 4 ani si nu l-am denisipat niciodata. Sa incerc o denisipare inainte sa ma arunc inspre alte lucrari ? Cam de la inceput mi-a facut asa, teava a fost valplast cea albastra dar cred ca nu au fost alese corect fantele (in sensul in care oamenii au venit direct cu ele si au montat ce au avut).

Mai intampina cineva situatia ? Gasesc vreo solutie automata ca filtru din exemplul de mai sus ca sa nu mai plag ca mi se blocheaza irigatiile cand plec 3 zile de acasa ?

Mersi

Attached Files



#2
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011
E foarte bun cel pe care l-ai gasit, cred ca m-l iau si eu (la mine apa e pentru pompa de caldura, si nu vreau sa am nisip în schimbatorul de caldura); filtrul meu nu se curata singur

#3
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Poti sa pui o electrovalva in locul robinetului ce ar putea fi controlata de un device via internet sau de un temporizator.

#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 02.09.2009
Din poza imi dau seama ca sistemul folosit este prea simplu/empiric ,incearca ceva mai complexPosted Image

#5
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 16.02.2013
Daca cel care a executat putul a dat o fisa tehnica a forajului , acolo este prevazut un debit maxim ce poate fi exploatat. Daca ati montat o pompa cu capacitate mai mare decit debitul maxim, da veti aduce o groaza de nisip.
Ceea ce doriti - purjarea nisipului mult care ajunge in filtru poate de fapt sa fie o falsa rezolvare, pompa tragind mai mult decit poate da forajul. Imi place sa cred ca aveti o fisa a forajului ....

#6
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011

 tartorul, on 02 august 2023 - 10:06, said:

Poti sa pui o electrovalva in locul robinetului ce ar putea fi controlata de un device via internet sau de un temporizator.
Chiar are o electrovalva, care se poate programa digital ca sa faca purjarea la un anumit interval

 florinellll, on 02 august 2023 - 10:53, said:

Din poza imi dau seama ca sistemul folosit este prea simplu/empiric ,incearca ceva mai complexPosted Image
Ceva mai complex? Daca ai gasit ceva, pune link

#7
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 02.09.2009

 andu2006, on 02 august 2023 - 15:59, said:

Daca cel care a executat putul a dat o fisa tehnica a forajului , acolo este prevazut un debit maxim ce poate fi exploatat. Daca ati montat o pompa cu capacitate mai mare decit debitul maxim, da veti aduce o groaza de nisip.
Ceea ce doriti - purjarea nisipului mult care ajunge in filtru poate de fapt sa fie o falsa rezolvare, pompa tragind mai mult decit poate da forajul. Imi place sa cred ca aveti o fisa a forajului ....
Opaaaaaa, fisa tehnica

#8
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 16.02.2013
Da florinellll, chiar exista o fisa tehnica a forajului. Un executant serios, emite un astfel de document. Nu ma refer la fantinarul "dorel".

#9
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012

 andu2006, on 03 august 2023 - 17:14, said:

Da florinellll, chiar exista o fisa tehnica a forajului. Un executant serios, emite un astfel de document. Nu ma refer la fantinarul "dorel".
Mersi frumos de raspuns. Am spus de la inceput nu intru in detalii pentru ca as putea sa ma plang 2 ore despre ce fraier am fost cu aceasta lucrare. Din fericire pt mine, a fost prima lucrare si cam singura teapa pe care mi-am luat-o. Au venit niste unii dorei care mi-au spus ca au forat tot cartierul ca stiu fix unde e a doua panza freatica, ca e la 30 si ceva de metri, au venit 7 baieti mai negriciosi, au sapat pana la 30, si au inceput sa bage tevile. Nu prea ma pricepeam la puturi (probabil nici acum, dar putin mai mult ca inainte), dar baietii mi-au pus teava plina jos si au ajuns sa monteze teava cu fante intre 13 si 18 metri daca nu ma insel. M-am certat cu el pt ca intentionam sa ma mai duc inca 2-3-5-10 metri, cat mai era nevoie, ca sa ajungem la a doua panza freatica, daca tot am ajuns acolo. Practic am platit 30 metri dar ma folosesc doar de 18-20. I-am cerut schita de care mentionati, dar omul sunt 100% sigur ca mi-a dat ceva ce avea de la alta lucrare ca nu avea nici o legatura cu lucrarea mea (eu i-am cerut mai mult ca sa pot sa ii fac o plangere la OPC ulterior, dar n-am mai facut-o). Este posibil ca pompa sa fie prea puternica, dar mi-am dimensionat si aspersoarele in functie de ea, ar fi greu sa o schimb cu una mai slaba. Chiar am comandat acest filtru de pe amazon UK si astept ca in weekend sa vina cineva de acolo sa mi-l aduca. Poate poate o rezolv pt ca m-am saturat sa tot schimb filtre la Depura 700 la 2 saptamani, costa relativ mult fiecare si mai si raman fara apa

#10
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012
UPDATE: am cumparat filtrul de care am postat, l-am cumparat de pe amazon.uk cu livrare la cineva din UK care venea in RO (ca sa nu platesc duty fees) si cu o oferta de la amazon l-am luat la 155 pounds. El vine cu un cartus standard de 50 microni dar citind prin review-uri, daca le scrii lor iti trimit gratuit si un cartus de 100 microni. Oamenii au fost atat de misto incat mi-au trimis cartusul de 100 microni direct in RO pt ca persoana plecase deja incoace. L-am montat ieri, montajul este f usor, foarte misto gandit produsul si functioneaza bine. Am montat special initial cu cel de 50 microni ca sa vad cum functioneaza (inca se blocheaza zilnic) deci cand ajunge astazi sau maine cartusul de 100 il voi pune pe acesta. Are alimentare cu baterii sau la priza, poate fi setat sa goleasca de la o frecventa zilnica pana la 15 zile. Am testat deja cum curata cartusul (dupa ce deja scazuse debitul din cauza depunerilor de nisip) si il curata f bine (momentan). Probabil cu cartusul de 100 va fi rezolvata treaba, voi reveni cu feedback odata ce testez o saptamana, doua.

#11
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011
Sper sa ne tina (l-am comandat si eu datorita tie)

#12
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cam scump, bre, asta cu purjare manuala nu`i bun? Ca doar nu purjam in fiecare zi cat ar fi ea apa de rea...
edit: OP, acum am vazut ca la cateva zile se infunda la tine. Ar fi cazul sa chemi o firma specializata pe denisipari puturi..

Edited by rid, 12 August 2023 - 16:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate