Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 

Carport langa casa

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
As vrea sa fac si eu un carport cu o placa de beton armat de 15cm.

In stanga e casa, izolata cu 20cm de polistiren, iar jos am pietris 130cm adancime, pana la placa de beton
(aici cred ca ar trebui sa sap pe langa casa 130cm, unde vine piciorul placii si sa torn ciment)
O intrebare ar fi: nu exista o solutie sa torn ciment peste pietrisul asta dar totusi sa aibe stabilitate ? N-as vrea ca in timp sa vad crapaturi acolo.

iar in dreapta am fundatia unui gard de beton (am pus plase de buzau verticale de 6, legate cu sarma intre ele, incalecate + bare de 8,10 verticale batute in pamant la pas de 50cm) adanc de 80,90cm si lat de 30cm, pe care am 2 randuri de boltari cu ciment si 2 bare de fier orizontale si din 50cm verticale.

As vrea sa ii dau cadere in fata, spre strada unde ii pun un jgheab de colectare a apei, acolo am 30cm intre pamant si nivelul strazii iar in spate am 70-80cm und o sa arunc si resturi de caramida ce a ramas de la casa.

Am sapat fundatia pentru gardul din fata si am vazut pe internet ca ar trebui grinda de fier jos si sus la fundatie, cat e carportul de lat, 3,3m
Gardul as vrea sa il fac din panouri antrazit si boltari ornamentali, de unde mi-a venit ideea sa bag bare de fier verticale inca de jos din fundatie, sa le dea stabilitate.
Intrebarea e, daca pot lasa asa, fara fundatie langa casa, acolo e teava de scurgere de 16cm peste care pun pietris si placa, teava ce pleaca de la jgeabu din fata pana in gradina. In partea catre casa nu am cum sa prind plasa de buzau si fierul, probabil aici se va lasa in timp.

O alta intrebare: e de ajuns 20-30 cm de pietris sub placa, apoi placa de 15-20cm facuta din 2 placi de Buzau de 8-10mm ? Fiind greu de transportat m-am gandit sa cumpar eu barele si sa le leg cu sarma la fiecare 10cm. Nu ar fi problema, ca am timp, dar calitatea ma intereseaza. Ca si fundament al placii, e obligatoriu sa fie stalpi de beton (cate 4 bare legate cu etrieri la fiecare capat) sau mai pot reduce din ele ? Pe o parte fundament dar am doar boltari, nu pot face sa fie o legatura a fierului acolo, nu m-am gandit asa departe anul trecut cand am facut gardul de catre veninul acolo.

Multumesc din inima pentru sfaturile voastre.

#2
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 22.02.2007
toarna placa de 13-15 cm dublu armata cu bare de 10 si nu o sa ai probleme.

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Stalpi de beton cu eterier la o placa de 20 cm pe care parchezi masina ? Masina ta e cumva cap tractor sau la ce naiba iti trebuie atata armatura plus 30 cm de pietris si 20 cm grosimea placii. Orice placa de minim 10 cm turnata corect cu plasa de Buzau in ea e de ajuns pentru a parca o masina. Apropo, vezi ca orice beton ai pune in timp se va manca pentru ca iarna vei aduce antiderpant pe roti, mai bine calculeaza-ti cota ca sa poti pune pavele printre care sa se poata scurge apa.

#4
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 22.02.2007
Daca este sclivisit sau elicopterizat nu se mananca.

#5
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
Multumesc pentru raspunsuri, sa inteleg ca nu mai e nevoie sa sap si sa fac picioare sub placa de la carport, atata timp cat exista la adancime 1.3m fundatia casei langa acest carport ? ma gandeam ca n-are unde sa se duca, stanga dreapta, iar atata timp cat s-a lasat bine pietrisul de langa e ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate