Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Schimbare racorduri baterie kludi

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
saklak

saklak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007
Am o baterie kludi,nu stiu exact ce model, pun poze, am dat-o jos in ideea sa-i schimb racordurile preventiv.

Dupa ce am dat o jos nu inteleg daca se pot schimba pt ca invartind de racorduri se invart in gol,nici nu par sa se infilete nici sa se desfileteze. S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema ? Se pot schimba in vreun fel ?

Attached Files


Edited by saklak, 22 July 2023 - 11:10.


#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.08.2018
Nu se pot schimba. Luasem si eu doua baterii Grohe, le-am returnat pentru ca aveau racorduri dintr-alea, cei de la magazin mi-au spus ca nu pot fi inlocuite.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001
Nu învârti de zona racordului sau cea cu roșu.
Nu are o piulițã jos (sãgeata albastrã)?
Attached File  IMG_20230722_123613.jpg   28.4K   9 downloads

#4
saklak

saklak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007
n-are, oricum n as ajunge la ea iar piesa de se invarte cu furtunu e pe sub carcasa bateriei. ma gandeam ca s ar putea pe sus, sa scot cartusul, dar nici ala n are surub de scos clapeta, e o gaura ca un ventil. e praf :)

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 02.08.2021
Am văzut asta la Grohe prima dată.
Dar nu credeam că au copiat și alții treaba asta.
Sper să nu o copie și Ferro sau Remer.

#6
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 18.06.2009
Tot la Grohe am vazut prima data; scopul este sa nu mai poti inlocui racordul ca sa cumperi alta baterie.

#7
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,082
  • Înscris: 15.08.2005
confirm si eu, la kludi nu se pot schimba racordurile
nu inteleg de ce vrei sa schimbi "preventiv". daca nu sunt stricate nu le schimba. eu am bateriile kludi de 10-15 ani si n-am avut probleme cu ele

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 02.08.2021
Deci:
Telefoane cărora le schimbi bateria foarte greu cu costuri foarte mari.
Lustre pe care le schimbi cu totul dacă se ard LED-urile.
Tot felul de dispozitive made in China, ieftine ce-i drept, cu șuruburi ciudate (am cumpărat o trusă și acum pot desface cele mai dubioase capuri de șuruburi) pentru care nu găsești piese de schimb.
Tot felul de dispozitive a căror întreagă funcționalitate este dată de o integrată care atunci când se arde trebuie schimbat tot dispozitivul.

Acum și baterii pe care le schimbi fiindcă s-au spart flexibilele.
Ce mai urmează?
Obsolescența planificată.

#9
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Dupa zeci de ani de cumparat "de la cine e mai ieftin bo$$" si dupa 15 ani de cumparat bling bling, acum comentam?
Daca nu ar fi cumparat nimeni rahaturile alea motivad fix chestia respectiva ..... well ... pariu ca nu se mai ajungea aici?

Pe alte arii ma uit cum se supara lumea ca nu mai sunt incarcatoare in cutiile de telefoane. Daca ar fi returnat toti primul model care nu a avut incarcator si nu ar fi cumparatr nimeni modelul respectiv 2-3 luni, pentru acest motiv, pariu ca mai aveam inca si acum incarcatoare in cutiile telefoanelor noi?

Tot dam vina pe producatori dar nu vedem cat de maimute am ajuns in calitate de clienti.
PLM, in anii 80, daca nu mergea telecomanda dupa cateva luni, te duceai cu TV-ul la magazin si cereai banii inapoi sau altul nou daca nu rezolvat problema repede. Acum cautam telecomenzi compatibile la chinezi si ne multumim ca am rezolvat, ca e greu sa ducem TV-ul de 2m diametru in service =))))

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 02.08.2021
Eu mă uit acum la mulți care caută rezolvări la niște probleme ale unor mașini noi, și aici dar și pe alte forumuri.
Asta este epoca în care trăim, nu cred că doar în Ro se întâmplă.

Garanțiile au ajuns doar o formalitate, alții nici nu îți oferă doi ani, îți dau câteva luni, alții deloc.
Și la garanții * la *, nu despăgubește acumulatorul, ambreiajul, dacă apare rugină zice că te despăgubește doar dacă este de la interior la exterior. Dacă se strică ceva dau vina pe utilizare necorespunzătoare sau zic că defectul nu s-a manifestat. Dacă ecranul telefonului tău are și cea mai mică ciobitură, gata garanție anulată.

A și la încărcătoarele telefoanelor, sunt unele țări gen Brazilia și Franța dacă îmi aduc bine aminte care au bătut cu pumnul în masă și au dat legi ca să îți dea accesoriile în cutia telefonului.

Edited by Valy_User, 22 July 2023 - 13:32.


#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Le tragi in lateral, prin canalul ala?
Poti sa faci o poza mai de aproape, si mai din unghi, cu un pic de lumina?

Edited by viotl, 22 July 2023 - 14:34.


#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 02.08.2021
Am găsit un clip.
Cred că merită încercat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JOlsKbo_2To?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acuma nu știu unde găsești racordurile alea și cartușul ăla dubios.

Edited by Valy_User, 22 July 2023 - 14:36.


#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
sau....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SikzA33ExvE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ENnILmG-PlQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 Valy_User, on 22 iulie 2023 - 14:35, said:

Am găsit un clip.
Cred că merită încercat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JOlsKbo_2To?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acuma nu știu unde găsești racordurile alea și cartușul ăla dubios.
Posted Image
Ha! e acelasi, in alta limba...

Deci, colegu' initiator, poate nu e acelasi sistem, dar poate acelasi principiu... merita incercat, vb lui @vali

#15
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 02.08.2021
Am căutat, poate nu mă pricep eu, dar unde se găsește un racord flexibil cu mufă de aia?

Edited by Valy_User, 22 July 2023 - 16:33.


#16
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,082
  • Înscris: 15.08.2005
deci pana la urma se poate schimba, dar cu ceva efort
problema ramane sa gasesti racorduri din alea ptr Kludi, ca sunt modele dedicate

#17
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 02.08.2021
Eu am căutat internetul în lung și în lat și nu am văzut flexibile fără filet.
Poate mă înșel, să pună cineva aici dacă a găsit ceva.

După niște căutări mai avansate am găsit ceva, dar costă mai mult decât bateria.
https://www.romstal....MYaAtSMEALw_wcB
Văd că au mai multe tipuri de racorduri de astea cei de la Romstal, dar nu și pentru Kludi.
Poate ar trebui mers la ei și întrebat.

Edited by Valy_User, 23 July 2023 - 00:15.


#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 Valy_User, on 23 iulie 2023 - 00:07, said:

După niște căutări mai avansate am găsit ceva, dar costă mai mult decât bateria.
Ce mai, clar.... tre schimbata chiuveta cu totul. :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate