Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Recomandare chit rosturi ceramice.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.

In afara de culoare/nuanta mai trebuie sa aleg si ce chituri sa folosesc pentru rosturile de la gresie/faianta.
In acest sens preturile vad ca difera foarte mult (de la simplu la triplu) si cum suprafata este mare conteaza la pretul final.

De exemplu CE33 este de 2 ori mai ieftin decat CE40.
Imi este clar ca unde este umezeala (baie/bucatarie) trebuie sa folosesc CE40 insa as putea folosii CE33 pentru restul apartamentului ?

Sau poate aveti alte recomandari ?

Mersi.

Edited by dagobar, 18 July 2023 - 14:14.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011
Da, ce40 sau ce43 in baie, ce33 in rest. Dar dacă tot dai cu ce40 in baie poți să dai peste tot.  Sau silicon in loc de kit, după preferințele tale.

Edited by modoran, 18 July 2023 - 14:20.


#3
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Din ce am inteles eu trebuie sa folosesc silicon sanitar la imbinarea dintre faianta/perete si gresie/podea si intre gresie/podea si plinta gresie... presupun ca serveste si ca rost de dilatatie...

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015
sunt cam in aceasi situatie si fara sa fiu de meserie planuiesc sa folosesc Mapei (il gasesti si la Dedeman) ce se foloseste si peste ocean si pare o firma serioasa. Sunt doua versiuni: keracolor si ultracolor cu performante diferite. Ultracolor e (mult) mai pretentios si pe youtube o sa gasesti niste video-uri in acest sens.

Da, siliconul se foloseste ca rost de dilatatie in special peste ocean. Altfel risti ca placile sa se dilate si sa crape. O sa gasesti pe youtube niste videouri in acest sens. Din nou Mapei are niste silicon special de culoarea rostului (vezi https://www.novambie...ar-culori-.html )

PS: Peste ocean  placile de faianta se imbina la colturi ca in videoul de mai jos (mai scapi de o linie de rost):
https://www.youtube....rts/4nseM6Aae_M

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdagobar, on 18 iulie 2023 - 19:51, said:

Din ce am inteles eu trebuie sa folosesc silicon sanitar la imbinarea dintre faianta/perete si gresie/podea si intre gresie/podea si plinta gresie... presupun ca serveste si ca rost de dilatatie...
:eek:
Ultima tehnologie ,,Dorel "?!

#6
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015
Nu stiu daca e cazul in Romania dar se intampla probabil variatilor (mari) de temperatura si/sau ca nu au lasat spatiu intre primul rand si perete. Vezi
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4Hgpig3PlZs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z0dMaiL6wlM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Ei, la americani...
La ei majoritatea caselor sînt din lemn, altfel lucrează lemnul, față de betoainele" de la noi.

De bun simț este să ne uităm în ograda noastră, unde este placat de mulți ani, sînt atîtea milioane de metrii pătrați, placați, fără probleme, prin metodele tradiționale, fără silicon, că siliconul este relativ recent apărut.

Eu bănuiesc că unii meseriași vor să facă manoperă mai multă: ,,uite, ți-am făcut și aia, și pe ailaltă, bla bla... "

L.E. Uite, mă uit la mine în baie, probleme zero, lipit totul clasic, cu adeziv.
La bucătărie și pe holul de la intrare am scos gresia, ca să pun parchet.

Pfuu, ce bocăneală, ca să scot gresia!
Nicicum să facă burtă, era stîncă.

#8
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015
sper ca nu-ti imaginezi ca se pune gresia peste lemn... se folosesc niste placi de ciment sau backer boards si apoi se pune gresia. Se pare ca problemele apar in special la living room-urile mari care au inceput sa apara si prin Romania. Mi-aduc aminte ca am vazut un video sau am cititt ca se recomanda ca la al 7 rand de gresie sa ai un rost de dilatatie

#9
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 21.11.2005
Intreb tot aici sa nu mai deschid alt topic. Ce recomandati ca si kit de rostuire pentru gresie peste incalzire in pardoseala/faianta in baie care sa reziste bine in timp. Tin minte ca citisem pe undeva ca sunt acum kituri care nu se murdaresc asa usor ca si cele clasice cu epoxi insa pe de alta parte probabil nu sunt flexibile si nu cred ca se preteaza peste incalzirea in pardoseala.

#10
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.03.2006

View Postalinescoo, on 28 august 2023 - 15:35, said:

Intreb tot aici sa nu mai deschid alt topic. Ce recomandati ca si kit de rostuire pentru gresie peste incalzire in pardoseala/faianta in baie care sa reziste bine in timp. Tin minte ca citisem pe undeva ca sunt acum kituri care nu se murdaresc asa usor ca si cele clasice cu epoxi insa pe de alta parte probabil nu sunt flexibile si nu cred ca se preteaza peste incalzirea in pardoseala.

este marketing, ca epoxi nu e nimic, dar epoxi nu ti-l pune dorel

2 lucruri sunt importante la alegerea kitului de rost , cantitatea de apa la care este expus si dimensiunea rostului .

daca ai dush placat cu gresie as recomanda epoxy sau cel mai bun kit pentru dusuri de la un producator cu marketingul mai puternic.

in restul casei nu conteaza decat culoarea si dimensiunea rostului , sub 3 mm fara nisip , de la 3mm in sus cu nisip (in formula lui sau adaugat de dorel) , restul sunt bazme si marketing.

am vazut un dorel care facea kitul de rosturi din adeziv cu ceva colorant

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate