Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Recomandare A/C , 5 unitati interne

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View PostB25BUY, on 19 iulie 2023 - 11:57, said:

Tevi PE-Xa,VISION,ROSIE,EVOH,16x2 mm
eh.. ma bazez ca nu se sparg, hai nu 50 de ani cum zic ei..macar 30.

Toata lumea civilizata isi monteaza, in occident, peste tot.
Pai, UI a A/C o ascund intr-o masca intr-un colt de biblioteca, iar UE o urc pe terasa acoperis sa nu se vada de jos.

Ma descurc cu berclu Posted Image
Stai linistit am vazut tevi mai bune care au crapat dupa 15 ani.
Tu vrei racoare, un pic mai pragmatic si impacai capre, varza si lupul Posted Image
Ai biblioteci in cele 5 locatii ? daca da si vetiloconvctoarele se pot ascunde la fel.
Daca doar te "descurci" cu un berclu e bine, dar sunt 20 !
PS acum nu zic sa iti scoti incalzirea din pardosea ci o intrebare ai lasat un robinet de evacuare Totala a toata instalatia din pardoseala ? Dar unul de incarcare a instalatiei ?

Edited by crischir, 19 July 2023 - 12:26.


#38
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
de 30,000ron + manopera mai iei inca 1,000mp de vata bazaltica si nu mai intra nici mama ei de caldura, o racesti cu un AC in pod.

Un exemplu drastic, vreau sa evidentiez ca tot o faci noua, ai N posibilitati sa nu te apuci sa cumperi 5 unitati de AC pentru doua luni din an.

Pana si un foraj pt o sonda U de 100m si doua VCV-uri puse la etaj pot sa racoreasca casa for ever. Forajul costa ~15,000 si il ai 300 de ani. Consumi 100Wh sa recirculi agentul din ele, nu e foraj de apa, e inchid intr-o sonda U ( tur-retur).

Alt exemplu drastic. Solutii sunt, alternative. Multe.
Daca racoresti podul, nu ai nevoie de racire in casa.

Doua VCV-uri (puse in mansarda) cu apa din foraj imi racoresc 500mp la 24 grade

#39
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Am vazut ceva similar la o vila construita de la zero la periferia Clujului. Insa omul respectiv investise serios in toata instalatia, plus ca era gandita din faza initiala a proiectarii. Nu cred ca o poti "introduce" pe parcurs.  Clipul era pe youtube.

#40
B25BUY

B25BUY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 04.01.2007

View Postcrischir, on 19 iulie 2023 - 12:20, said:

Stai linistit am vazut tevi mai bune care au crapat dupa 15 ani.
Tu vrei racoare, un pic mai pragmatic si impacai capre, varza si lupul Posted Image
Ai biblioteci in cele 5 locatii ? daca da si vetiloconvctoarele se pot ascunde la fel.
Daca doar te "descurci" cu un berclu e bine, dar sunt 20 !
PS acum nu zic sa iti scoti incalzirea din pardosea ci o intrebare ai lasat un robinet de evacuare Totala a toata instalatia din pardoseala ? Dar unul de incarcare a instalatiei ?

am lasat tevi de umplere/golire, evident
am cate 12 circuite pe etaj
am dulapuri, biblioteci, covoare, perdele ...cam peste tot si am analizat , am calculat si am ajuns la aceasta solutie.
da, ma descurc ok cu montaj/demontaj, bercuit, taiat tevi, strans la cuplu...  decat sa platesc meseriasi de A/C pe bani grei, mai bine fac singur, mai invat una alta.. asa am facut mereu :)

View Postvictor29cr, on 19 iulie 2023 - 13:07, said:

de 30,000ron + manopera mai iei inca 1,000mp de vata bazaltica si nu mai intra nici mama ei de caldura, o racesti cu un AC in pod.

Un exemplu drastic, vreau sa evidentiez ca tot o faci noua, ai N posibilitati sa nu te apuci sa cumperi 5 unitati de AC pentru doua luni din an.

Pana si un foraj pt o sonda U de 100m si doua VCV-uri puse la etaj pot sa racoreasca casa for ever. Forajul costa ~15,000 si il ai 300 de ani. Consumi 100Wh sa recirculi agentul din ele, nu e foraj de apa, e inchid intr-o sonda U ( tur-retur).

Alt exemplu drastic. Solutii sunt, alternative. Multe.
Daca racoresti podul, nu ai nevoie de racire in casa.

Doua VCV-uri (puse in mansarda) cu apa din foraj imi racoresc 500mp la 24 grade

merci de sugestii
insa nu am mansarda ci am acoperis plat. ma gandisem initial la pompa de caldura/racire cu circuit in pamant
insa nu am loc de foraj, am teren mic-mic, fiind in centrul capitalei

#41
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Probabil putea fi facut un astfel de circuit fix sub casa. Desi nu stiu daca exista o astfel de solutie tehnica recomandata. Insa dupa edificare .... e cvasi-imposibil.

#42
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View PostB25BUY, on 19 iulie 2023 - 13:19, said:

am lasat tevi de umplere/golire, evident
am cate 12 circuite pe etaj
am dulapuri, biblioteci, covoare, perdele ...cam peste tot si am analizat , am calculat si am ajuns la aceasta solutie.
da, ma descurc ok cu montaj/demontaj, bercuit, taiat tevi, strans la cuplu...  decat sa platesc meseriasi de A/C pe bani grei, mai bine fac singur, mai invat una alta.. asa am facut mereu Posted Image



merci de sugestii
insa nu am mansarda ci am acoperis plat. ma gandisem initial la pompa de caldura/racire cu circuit in pamant
insa nu am loc de foraj, am teren mic-mic, fiind in centrul capitalei

Dupa ce pierzi vro 3-5 kile de freon ai sa stii ca trebuie cantar, manometre , termometru, analizor/ detector de gaz freon  ... Tu platesti tu te distreziPosted Image

Edited by crischir, 19 July 2023 - 14:55.


#43
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Eu am alta ideie : pui doar 3 UE si 6 UI, daca se strica/ nu functioneaza o unitate ramai cu 4 .. 2 copii si 2 adulti in camere separate sau gramada ca la bunica Posted Image
PS pune totusi un pod la 30 grad C ca sa nu te topesti..

Edited by crischir, 19 July 2023 - 16:03.


#44
B25BUY

B25BUY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 04.01.2007

View Postcrischir, on 19 iulie 2023 - 15:55, said:

Eu am alta ideie : pui doar 3 UE si 6 UI, daca se strica/ nu functioneaza o unitate ramai cu 4 .. 2 copii si 2 adulti in camere separate sau gramada ca la bunica Posted Image
PS pune totusi un pod la 30 grad C ca sa nu te topesti..

ce pod sa pun ? si unde ? am si pus hidroizolatia sus, am terminat... in 2 luni ma mut, am depasit demult faza de proiectare/mici modificari
special am facut fara pod.  sus fac piscina, umbrele, alte planuri
vad eu cum pun 3-4 aere sus pe terasa... asta sa fie problema cea mai mare :)))


View Postcrischir, on 19 iulie 2023 - 14:50, said:

Dupa ce pierzi vro 3-5 kile de freon ai sa stii ca trebuie cantar, manometre , termometru, analizor/ detector de gaz freon  ... Tu platesti tu te distreziPosted Image

exact
prefer sa ma distrez eu de 3-4000 lei cat cer 2 tipi sa monteze 5 aere cond.

Edited by B25BUY, 20 July 2023 - 15:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate