Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Sfat ahizitie telefon Android cu "apucaturi" de Iphone 13/14 Pro Max

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 16.01.2010
Nu exista in 3000 lei, in dublul banilor da.
De ce nu îți iei în 3500 pro max ?

Edited by yuukan, 15 July 2023 - 18:15.


#20
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postscooby, on 15 iulie 2023 - 17:46, said:

Cred ca ati inteles ideea: doresc un telefon foarte bun si fiabil, care sa inglobeze caracteristicile enumerate in primul mesaj si care sa nu coste mai mult de 3000 de lei, am specificat si de ce, ca la pret mai mare deja devine mai atractiva cumparerea unui 13 Pro Max SH, care se pare ca le are pe toate.
Insa refuz sa cred ca nu exista un astfel de telefon si pe android, la pret rezonabil (de nou), asa cum de exemplu erau acum 5 ani unele telefoane de la Huawei, care aveau sa zicem 90% caracteristici similare sau mai bune ca flaghipurile de la Samsung, insa la pret erau la jumatate fata de acestea.
gasesti,trebuie sa si vrei sa cauti,nu sa fii Gica contra ;)
https://www.emag.ro/...2/pd/DGKB3ZMBM/
https://www.emag.ro/...0/pd/DMNB3ZMBM/

#21
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 18.05.2010
@dani1985: Din start Oppo Reno8 pierde la capitolul luminozitate, la fel și pentru Reno8 Pro. Ai 950 de niti maxim la Oppo și 1750 la S23 simplu.

Edited by xtremealex15, 15 July 2023 - 19:29.


#22
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 16.01.2010
Nu are snapdragon, camerele sunt mai slabe ca pe iPhone pro max

#23
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 18.05.2010
@scooby: https://m.gsmarena.c...echs=2&nOrder=4
Spor la găsit telefonul perfect.

#24
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 16.01.2010
Il găsești, nu in 3000 lei 😊

#25
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
https://nanoreview.n...vs-oppo-find-x5
https://www.emag.ro/...6/pd/DFSL6CMBM/

https://m.gsmarena.c...5_pro-11236.php

#26
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 18.05.2010
Da, mai pune 400 de lei și ia Oneplus 10 Pro de pe site oficial cu două huse (50 de lei incluși in cei 400) și încărcător în pachet sau pune 500 și ia 13 pro max.

#27
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View Postlex2010, on 14 iulie 2023 - 23:52, said:

S23. Gasesti sigilat pe Olx pe la 3000 lei. Bineinteles ca nu bifeaza toate cerintele tale.
Ce e amuzant e ca tu vrei ceva cu 100 euro mai ieftin ca un 13 Pro SH, dar care are dotari care nu le gasesti nici macar pe 14 pro max, cum ar fi minim 10 ore SOT (poate pe wifi si cu luminozitatea la minim?)
- Sa nu se incinga in timpul incarcarii - adica sa fie doar caldut, sau cum?


sa mai zic (speram ca s-a inteles din postarile mele anterioare) - ca samsungul e f slab pe partea de semnal wifi/gsm?
am testat ( fara sa vreau) de la mar pana la s-uri noi si toate nici macar nu vedeau reteaua (sau daca era o liniuta si datele nici pomeneala)) in zone cu semnal slab ( offcamping Tr, Georgia, Gr).
in schimb Huawei 20 pro si 40 Pro erau  ce trebuie - practic am facut hot spot sa poata lumea comunica!
de la cer la pamant sensibilitatea "Radio-ului"
bine, cred ca si SAR-ul nu era chiar ce declara chinezu' insa semnal peste ce ofera huawei eu n-am intalnit .
test "repetat" in paduri (zona IF). toti fara semnal, eu pe date 4g pe h.
telefoane testate ( s10+, s9+, ip11, 13, opo10, s21,huawei p30 lite)(din amintiri)

#28
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 07.04.2023
Imposibil de gasit asa ceva. Mai bine iei apple asa

#29
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002
Pfuuu, sincer cand am deshis topicul nu imi imaginam ca este chiar asa de greu de gasit un telefon android cu toate cerintele enumerate de mine , dar se pare ca m-am inselat...
Si zau daca inteleg de ce.
Nu considerati ca sunt de bun simt pentru un telefon modern de categorie midrange spre flagship, in anul domnului 2023 ?
Pur si simplu nu imi vine sa cred ca un telefon facut de apple in 2021, nu are concurent si pe android in 2023.Posted Image Posted Image

#30
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 21.10.2009
Pentru ca tu vrei si ieftin, si bun. Vrei Android de 3000 lei, nou, care sa fie mai bun ca un iPhone care costa 3500 lei SH si care nou a costat peste 6000 lei.

Ia S23 Ultra si ai cel mai bun telefon de pe piata, nici nu misca iPhone 14 Pro Max in fata lui. Dar asta inseamna sa scoti mai multi bani din buzunar.
Altfel, ia iPhone, nu stiu de ce am impresia ca la ce ai tu de gand sa-l folosesti, e suficient si iOS-ul...

Edited by lex2010, 16 July 2023 - 15:02.


#31
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002
Stim cu totii ca iphone in general si cu al lor IOS reprezinta varful tehnologiei mondiale in materie de smartphoneuri, la ce capitole vreti, incepand cu stabilitatea sistemului, suportul de upgrade pt timp indelungat, calitatea camerelor, mai nou si autonomia bateriei.
Telefoanele android au fost tot timpul ruda mai saraca a Iphone-ului dar o alternativa demna de luat in calcul datorita pretului mult mai redus.
Ori, in cazul preturilor sensibil identince, care ar mai fi "afacerea" sa iei un android, cand poti lua taticul mondial al telefoanelor (Iphone) ?

Ca sa nu mai spun ca atat androidele cat si apple-urile au ajuns in ultimii 2 ani la niste preturi incredibil de nesimtite (cele mai tari dintre ele costand 10 mii lei sau peste)
Daca va aduceti bine aminte, acum 8-10 ani, nici un flagship de pe lumea asta nu depasea 5000 lei.

#32
wolfpack

wolfpack

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.10.2006

View Postsirronkcuhc, on 15 iulie 2023 - 17:31, said:


Eu am 13 Pro si Pixel7 si p-asta vroiam sa-ti recomand dar nu sunt in Romania asa ca nu pot sa zic despre ce probleme are Pixel in Romania cu semnalul.

Nu mai au probleme cu semnalul de cand s-a activat 5G si VOLTE.
On topic: probabil ceva samsung te-ar multumi la cum pui problema, dar cum au spus colegii mai sus, nu exista ceva sa bifeze absolut tot

#33
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Unde mai pui ca pe ios background jobs si multitasking-ul sunt interzise cu desavarsire, aspect destul de important pentru cine are nevoie.

Edited by maddogg, 16 July 2023 - 22:53.


#34
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 21.10.2009

View Postscooby, on 16 iulie 2023 - 16:56, said:

Stim cu totii ca iphone in general si cu al lor IOS reprezinta varful tehnologiei mondiale in materie de smartphoneuri, la ce capitole vreti, incepand cu stabilitatea sistemului, suportul de upgrade pt timp indelungat, calitatea camerelor, mai nou si autonomia bateriei.
Telefoanele android au fost tot timpul ruda mai saraca a Iphone-ului dar o alternativa demna de luat in calcul datorita pretului mult mai redus.
Ori, in cazul preturilor sensibil identince, care ar mai fi "afacerea" sa iei un android, cand poti lua taticul mondial al telefoanelor (Iphone) ?

Ca sa nu mai spun ca atat androidele cat si apple-urile au ajuns in ultimii 2 ani la niste preturi incredibil de nesimtite (cele mai tari dintre ele costand 10 mii lei sau peste)
Daca va aduceti bine aminte, acum 8-10 ani, nici un flagship de pe lumea asta nu depasea 5000 lei.

Ia Apple, daca tot lauzi atata firma asta, mie mi se pare ca vand niste telefoane mediocre la preturi exagerate.
Din punctul meu de vedere, n-as mai folosi iPhone nici daca l-as primi gratis, linistea mea sufleteasca si libertatea pe care mi-o ofera Androidul sunt mult prea importante pentru mine.
Totusi, eu zic ca erai hotarat pe iPhone inca de cand ai deschis topicul, dar tineai neaparat sa obtii un anumit feedback din partea comunitatii.
I-auzi, "varful tehnologiei mondiale in materie de smartphoneuri" - cu displayuri de la Samsung si senzori foto de la Sony.
Cu un OS atat de limitat incat ii lipsesc niste functii basic care se regasesc pe Android de peste 10 ani. Sa ma anunti cand iOS va avea un call history log pe fiecare contact in parte, nu doar ultimele 100 apeluri cronologice, ca pe vremea lui Nokia 3110. Si cand o sa pot copia datele din/pe telefon cu copy paste, ca pe un removable drive, fara dracia aia de iTunes.

Android "cu apucaturi de iPhone", adica prima versiune de Android, nu? Ma tem ca si aia are functii care nu se regasesc nici acum pe iOS, deci din pacate, in concluzie - doar iPhone 13 Pro/Pro Max iti va satisface toate cerintele.

#35
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View Postscooby, on 16 iulie 2023 - 14:57, said:

Pfuuu, sincer cand am deshis topicul nu imi imaginam ca este chiar asa de greu de gasit un telefon android cu toate cerintele enumerate de mine , dar se pare ca m-am inselat...
Si zau daca inteleg de ce.
Nu considerati ca sunt de bun simt pentru un telefon modern de categorie midrange spre flagship, in anul domnului 2023 ?
Pur si simplu nu imi vine sa cred ca un telefon facut de apple in 2021, nu are concurent si pe android in 2023.Posted Image Posted Image

pareai om serios si documentat. dar dupa fraza asta cu apple 2021 ti-ai dat cu firma in cap.

apple are cel mai tare MARKETING din lume (bmwul este pe aproape).
produse average cu pret de premium, pe scurt.

#36
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002
Va multumesc tuturor prentru timpul si sfaturile acordate, mi-au fost de mare folos
In urma unei documentari mai aprofundate, am gasit un telefon care se pare ca satisface pe deplin mai toate cerintele mele , in persoana lui Samsung S23+  cu 512 gb stocare si 8 gb \RAM si eram 100% hotarat sa merg pe el, DAR , ca in toate cazurile exista si un mare DAR, dupa ce am studiat mai profund situatia lui , am vazut ca przinta un mare defect de fabricatie, si anume camera principala face poze neclare/blurate, cand sunt fotografiate obiectele de aproape (in special documente, texte, apar neclare).
Chiar ca este o ironie a sortii, pentru ca pozele normale si filmele, atat ziua si noaptea au o calitate exceptionala Posted Image
Acum nu stiu ce sa fac, ma gandesc ca fiind o problema foarte serioasa, producatorul va remedia problema si as mai astepta o perioada pana vor sosi noile loturi cu aceasta prolema rezolvata.
Voi ce ziceti ?

PS: Fata de modelul S23 ultra, strict in cazul meu, acest model + are avantajele urmatoare: este mai subtire, mai usor, are ecran normal, nu Edge, iar bateria este aproape cat la ultra, avand o autonomie foarte buna, de 1,5 - 2 zile, exact cum imi doream.(iar pretul la momentul scrierii textului este pe la 4200 lei).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate