Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Montare aer conditionat nou pe un traseul deja tras al unui AC vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
buracs

buracs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.03.2008
Buna ziua,


Am un AC mai vechi (model Whirlpool AMD 004 freon R 410). Traseul lui este îngropat in perete rigips.

Rugăminte cu un răspuns: Pot cumpăra un AC nou si sa-l montez pe același traseu cu cel vechi? Ce condiții ar trebui sa îndeplinească AC nou?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 02.08.2021
Nu trebuie să îndeplinească nici o condiție.
Trebuie doar ca traseul să fie în regulă.
Și bine ar fi să tai capetele țevilor de cupru și să le bercuiești din nou.

#3
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 17.04.2015
Da, se poate, tevile au insa nevoie de o spalare cu azot (procedura ce trebuie executata in mod responsabil, care insa poate sa aiba costuri uneori mai mari decat schimbarea totala).
Alternativ, exista si modele ale unor marci (MitsubishiElectric, Panasonic, parca si Daikin) ce pot avea o tehnologie anume ce nu necesita neaparat curatarea traseului (poti cauta pe net cu "air conditioner pipe reuse technology" si, desigur, inainte de vreo eventuala achizitie te asiguri ca modelul respectiv are asa ceva sau nu).

Edited by AroundYou, 14 July 2023 - 09:58.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
Nu știu dacă este ok dpdv al garanției. Sa nu te trezești ca ți se refuza vreo reparație/interventie în perioada de garanție, pe motiv ca montajul nu s-a făcut corespunzător.
Mai bine montezi noul aparat cu traseu separat, la vedere.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 27.10.2007
N-are nico o treaba cu garantia.
Tevile at trebui taiate la capete si bercuite din nou + o mica proba de presiune (introdus agent si verificat presiunea sa stea constanta) si asta e.

#6
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Ar trebui ca tipurile de freon sa fie aceleasi. Nu e bine sa amesteci lucrurile. Cu azot se face proba de etanseitate, nu spalare. Daca freonul de la AC vechi nu mai e disponibil pe noile aparate, se impune o asa - zisa curatare. Instalatorii ar trebui sa stie cum se face.

#7
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 17.04.2015

 camsonat, on 14 iulie 2023 - 11:03, said:

Cu azot se face proba de etanseitate, nu spalare.
Sorry, e bine ca ai si scris asta, dat fiind ca raspunsul meu nu a fost corect formulat.
Procedura de curatare a traseului frigorific contine mai multi pasi, printre care "spalare cu azot"... aceasta "spalare" este una prealabila, apoi spalarea cu solutii speciale/solventi, apoi iar "spalare" cu azot. Oricum, indiferent de ce spun eu sau de formularile mele poate gresite, orice interesat poate cauta si gasi cu usurinta o sumedenie de informatii pe net in privinta procedurilor utilizate in cazul reutilizarii traseului frigorific.

Edited by AroundYou, 14 July 2023 - 12:08.


#8
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Traseul prin pereti, tencuiala e foarte bine sa ramana accelasi. Tevile se inlocuiesc cu cele de la aparatul nou, la fel si suportii pentru unitatea exterioara in caz ca nu se potriveste cea noua.

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Eu la mașină trebuia să spăl traseul deoarece un compresor defect l-a umplut cu șpan. Așadar am luat o butelie de gaz, am pus-o cu robinetul în jos și am cat drumu la butan prin țevi. Acolo unde a ieșit butanul pe tabla de pe sol au rămas urmele de la ulei plus șpan, țevile au rămas curate ca lacrima.
Desigur, e bine sa te asiguri că nu ai vreo sursă de foc pentru a nu ajunge pe orbită ca al doilea cosmonaut român.

 AroundYou, on 14 iulie 2023 - 12:08, said:

Sorry, e bine ca ai si scris asta, dat fiind ca raspunsul meu nu a fost corect formulat.
Procedura de curatare a traseului frigorific contine mai multi pasi, printre care "spalare cu azot"... aceasta "spalare" este una prealabila, apoi spalarea cu solutii speciale/solventi, apoi iar "spalare" cu azot. Oricum, indiferent de ce spun eu sau de formularile mele poate gresite, orice interesat poate cauta si gasi cu usurinta o sumedenie de informatii pe net in privinta procedurilor utilizate in cazul reutilizarii traseului frigorific.

Azotul fiind gaz nu "spală" iar să bagi azot lichid e lipsit de sens. De aia eu personal recomand spălarea cu butan.

#10
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 17.04.2015

 benis, on 14 iulie 2023 - 12:29, said:

Azotul fiind gaz nu "spală" iar să bagi azot lichid e lipsit de sens.
Chiar nu are rost acum sa ne legam de niste cuvinte sau formulari fiindca altfel altora le-ar parea ca "batem apa-n piua", far' de a spune ceva de interes. Dealtfel, ai vazut, pana si cuvantul "spalare" l-am pus in ghilimele. De la "flush" in engleza.
Lucrurile aici le spunem ca sa aiba doar idee OP ce si cum. In practica, daca va dori sa faca ceva, va apela la un profesionist care va sti el ce si cum sa faca.
Anyway, ca sa nu mai existe alte discutii, atasez o foto cu un text in care este descrisa procedura.

Attached Files



#11
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Am facut asta recent: reutilizat traseul folosit acum aprox. 10 ani la un LG pentru montat un Daikin. Nicio problema.
Faptul ca traseul era deja acolo nu a dus la o reducere a costului intrucat a compensat cu costul aditional de curatat traseu exitent - pe PV vad ca scrie “suflat traseu cu azot”. :-)

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Adevărul e că la frigotehniști e nebunie cu prețurile dacă pentru o curățare cu azot cer cât pentru un traseu.

#13
B25BUY

B25BUY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 04.01.2007

 benis, on 15 iulie 2023 - 12:17, said:

Adevărul e că la frigotehniști e nebunie cu prețurile dacă pentru o curățare cu azot cer cât pentru un traseu.

asa este
eu montez acum trasee prin polistiren DIY si m-au pus in garda frigotehnistii ca nu imi dau garantie la aparate daca nu pun cu ei si taseele la pret de 3 ori mai mare
doar ca..din diferenta de pret traseu (80 lei x 40 m)  imi permit chiar sa renunt la garantie, atat de mare este !

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

 benis, on 14 iulie 2023 - 12:29, said:

Eu la mașină trebuia să spăl traseul deoarece un compresor defect l-a umplut cu șpan. Așadar am luat o butelie de gaz, am pus-o cu robinetul în jos și am cat drumu la butan prin țevi. Acolo unde a ieșit butanul pe tabla de pe sol au rămas urmele de la ulei plus șpan, țevile au rămas curate ca lacrima.
Desigur, e bine sa te asiguri că nu ai vreo sursă de foc pentru a nu ajunge pe orbită ca al doilea cosmonaut român.



Azotul fiind gaz nu "spală" iar să bagi azot lichid e lipsit de sens. De aia eu personal recomand spălarea cu butan.
si daca se baga apa iar pe urma aer comprimat (care si el este 80%azot) pana se usuca traseul, ce are?  Oricum inainte de montaj se "vacumeaza" instalatia, prin urmare urmele de apa se evapora in vid.

#15
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 02.08.2021
NU APĂ.
Distrugi filtrul uscător sigur, plus ca vor mai rămâne mici cantități de apă în instalație.

#16
B25BUY

B25BUY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 04.01.2007

View Posttfmercedez, on 19 iulie 2023 - 10:52, said:

si daca se baga apa iar pe urma aer comprimat (care si el este 80%azot) pana se usuca traseul, ce are?  Oricum inainte de montaj se "vacumeaza" instalatia, prin urmare urmele de apa se evapora in vid.

merge,  daca il lasi o vreme sa se evapore apa de pe traseu + vidare cu o pompa de vacuum, demontat complet de pe aparatul de A/C (cel putin la cele stationare/rezidentiale)

Edited by B25BUY, 26 July 2023 - 15:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate