Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Eurovision 2024, Malmo, Suedia

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#19
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 16.07.2015
Nivelul tot scade de prin 2013-14 încoace sau când a câștigat Conchita... De atunci, se află într-un picaj continuu.

Sincer, nu pierdem nimic, dacă vom participa în 2024 sau nu... Puțini câștigători s-au lansat oricum, câștigând acest Concurs.

#20
helioglobalus

helioglobalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.01.2013

View Postwiseguy76, on 16 decembrie 2023 - 20:12, said:

Castigatorul o sa fie un genderfluid-nonbinary-vegan-Just Stop Oil activist din fasia Ghaza cu bunici ukrainieni.

Neapărat din fâșie, dar cu ascendență evreiască, că ei se victimizează de vreo 5 milenii.

#21
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,883
  • Înscris: 11.01.2006
MOLDOVA si-a desemnat cei 11 finalisti ai etapei nationale EUROVISION :

https://evz.ro/eurov...-februarie.html

Nu inteleg de ce doar 11 finalisti si nu 12!

Edited by CABLE MAN, 18 January 2024 - 12:06.


#22
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,545
  • Înscris: 16.12.2006
Cu Romania cum ramane?

Participam sau nu la editia din 2024? :)

#23
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 23.02.2010

View PostCABLE MAN, on 18 ianuarie 2024 - 12:06, said:

Nu inteleg de ce doar 11 finalisti si nu 12!
Inițial trebuiau să aleagă 10, dar a fost egalitate între 3 piese pentru locul 9.
Am ascultat și eu, îmi plac „Fever” (a Cătălinei) și „Anti-Princess”.

View Postcatalinman, on 18 ianuarie 2024 - 12:24, said:

Participam sau nu la editia din 2024? Posted Image
Nu e clar, iar TVR vrea să ne fiarbă până în ultimul moment. Există un articol în care se zice că TVR ar urma să ia o decizie finală pe 25 ianuarie.
Un lucru pe care îl știm exact e că împărțirea țărilor pe semifinale are loc pe 30 ianuarie. Dacă nu se spune nimic nici până atunci, înseamnă că România se retrage.

#24
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,883
  • Înscris: 11.01.2006
Acum cativa ani MOLDOVA avea si 20 de piese in FINALA NATIONALA!
Mie mi se par cam putine 11 !
Romania nu va participa la aceasta editie ,nu se stiu motivele ,dar se presupune ca rezultatul prost obtinut anul trecut este de vina..

#25
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 23.02.2010
La ce calitate au piesele de anul ăsta, 11 mi se par chiar multe Posted Image

#26
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,883
  • Înscris: 11.01.2006
Nu sunt de aceeasi parere!

#27
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,433
  • Înscris: 04.08.2010
Este oficial, TVR dă "skip" anul acesta Eurovision-ului: http://www.tvr.ro/ca...2024_44394.html.

Edited by Cipry7, 25 January 2024 - 16:01.


#28
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,328
  • Înscris: 08.01.2021
Normal că am auzit pe la televiziuni ca în Malmo nu intra nici armata! :D

#29
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 23.02.2010
Nici nu plâng, m-am obișnuit demult cu ideea. Partea bună e că nu mai am motiv să dau pe TVR tot restul anului.

#30
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,347
  • Înscris: 29.12.2006

View PostCipry7, on 25 ianuarie 2024 - 16:01, said:

Este oficial, TVR dă "skip" anul acesta Eurovision-ului: http://www.tvr.ro/ca...2024_44394.html.

Pe acel link am citit că: "De-a lungul anilor, mai multe ţări, precum Ungaria, Turcia, Bulgaria, Muntenegru, Slovacia, Bosnia şi Herţegovina sau Macedonia de Nord au decis să nu participe la concursul internaţional".

Mda, suntem într-un grup "select" al celor care de-a lungul anilor au decis să nu participe la EuroVision.


Eu am principiul următor: "cine vrea să câştige ceva, participă de mai multe ori la o competiţie...nu de mai puţine !"

#31
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 17.08.2022
Finala interna a Israelului va avea loc pe 6 februarie cu mare intarziere

Calificările din faza preliminară programate pentru Ierusalim  în prezența  publicului  la începutul lunii octombrie 2023, după izbucnirea războiului  dupa atacul Hamas din 7 octombrie spectacolele au fost amanate de cateva ori. In cele din urma au inceput fara public între 16 și 22 octombrie cu o faza finala pe 31 octombrie. Votul publicului, care urma  a determina 40% din rezultat, alături de judecători, a fost înlocuit cu voturile unui grup extins ales aleatoriu
La 31 octombrie insa, cand era planificată difuzarea, a fost amanata datorita  a doi soldați care au cazut în luptă mai devreme în acea zi.   S-a facut reprogramare pe 20 noiembrie primul spectacol, 22 noiembrie al doilea. Si de cata asta au fost amanate datorita conferintei de presa si presiunii acordului de eliberare a unor ostateci. Dfuzarea a fost reluată la 2 decembrie.

Organizatorii concursului in urma unor petitii, au declarat la 8 decembrie ca Israel, radioteleviziunea de stat raspunde la toate regulile concurentei asa ca a aprobat participarea

Tarile nordice, Norvegia, Suedia, Olanda, dar si Grecia, Danemarca, Irlanda, Islanda care initial ar fi respins participarea israelului, au considerat in cele din urma ca acest concurs este  apolitic menit
sa uneasca publicul și sa aduca oamenii împreuna
S-a subliniat de asemeni ca Israelul nu este in pozitia Rusiei, conflictul in zona fiind de veche durata...

Sunt doar doua precedente de sanctiuni
-2021 Rusia
-2019 radiodifuziunea Islandeza al carui concurent a urcat pe scena cu steagul palestinian

Edited by vio69c, 26 January 2024 - 02:34.


#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,491
  • Înscris: 24.02.2017

View Postcatalinman, on 18 ianuarie 2024 - 12:24, said:

Cu Romania cum ramane?

Participam sau nu la editia din 2024? Posted Image


NU  , nu ''ie'' bani.  S-au dus toti pe salarii si prime....

#33
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 17.08.2022
Cantecul israelian la Eurovision "Octombrie ploios"
este pe cale de a fi anulat pe motivul ca ar contine cuvinte politice....
Cantecul se afla in verificare amanuntita cuvant cu cuvant si s-ar putea cere inlocuirea unor cuvinte.

Evident Israelul va refuza, va refuza si sa se prezinte cu un alt cantec, asa ca este posibil ca editia asta sa stea acasa.

#34
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 17.08.2022
Compromisul la care s-a ajuns, a fost ca Israel sa schimbe numele cantecului din "Ploaie de octombrie"
cu aluzie la atacul Hamas din 7 octombrie in "Uraganul"


De asemeni, din clipul de prezentare, au fost scoase secventele in care Eden Golan,
cantareata israeliana nascuta in Rusia, canta in fata unor scaune goale ce simbolizau ostaticii lipsa.

#35
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 18.06.2009
Desi Romania nu participa in 2024, TVR nu va difuza nici semifinalele (ce incep din 7 mai) si finala (11 mai). In reteaua Digi nu exista niciun post tv alternativ la nivel national unde sa se urmareasca evenimentele.

Edited by Rainwish, 06 May 2024 - 22:59.


#36
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 23.02.2010
Finala ar trebui să fie pe Rai 1.

Alternativ, există:
  • YouTube (S1, S2, FIN) - convenabil, dar posibil să fie comprimat considerabil
  • SVT Play (S1, S2, FIN) - de obicei oferă calitate audio foarte bună, dar e posibil ca imaginea să fie limitată la 720p
  • Moldova 1 - oferă comentariu în română, dar sunt șanse ca streamul să fie instabil

Edited by andreyyshore, 07 May 2024 - 01:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate