Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Problem Aer Conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
saklak

saklak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007
Salut,

Am probleme cu un AC, pierde freon. Am chemat meseriasul l-a incarcat ca nu mai avea freon, dupa o zi iar nu mai racea, la fel de vreo 2-3 ori asa. In momentul cand incarca meseriasul zice ca tine presiunea, nu se pierde. Ce ar putea fi ? se mai poate pierde prin alte parti ?

Inca o intrebare, tevile ce vin din AC spre  unitatea exterioara sun ingropate in tencuiala, exista compatibilitate de la producator la producator ? in sensul ca
in cazul in care as vrea sa schimb Ac-ul se pot inlocui aparatele sau trebuie spart peretele si inlocuit cu totul ?

Mersi!

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,973
  • Înscris: 04.10.2007
schimba meseriasul....

Nu e posibil sa nu detecteze scurgeri si dupa 1 zi sa nu mai ai freon in instalatie.... ala nu e meserias

#3
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Gasirea scurgerilor de freon nu e chiar usoara, cel mai probabil e o pierdere mica. E nevoie de substante de contrast si/sau detectoare pentru a gasi unde exista acei pori prin care se pierde freonul.

#4
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 22.12.2006
si e nasol ca sunt conducte ingropate in tencuiala
posibil acolo sa fie probleme

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011

View Postandrei_221, on 04 iulie 2023 - 21:16, said:

si e nasol ca sunt conducte ingropate in tencuiala
posibil acolo sa fie probleme
Cum adică?!  :scratchchin:
Crezi că traseul de țevi, este făcut din bucățele mici, unite, și trecute prin tencuială?

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
producătorii utilizează cam 2...3 tipuri de diametre la trasee.
dacă ai noroc le nimerești :)

#7
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View PostLunaCrystal, on 04 iulie 2023 - 21:13, said:

Gasirea scurgerilor de freon nu e chiar usoara, cel mai probabil e o pierdere mica. E nevoie de substante de contrast si/sau detectoare pentru a gasi unde exista acei pori prin care se pierde freonul.
Fii serios. Ce pierdere mica daca el de pe-o zi pe alta pierde aproape tot freonul?

#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
chiar daca tevile alea nu au nimic, cand umbli la ele se fac praf, parca nu mai sunt din cupru ci din otel casant, se sparg, nu se pot bercui, mie de cate ori am schimbat un aer, chiar si folosit foarte putin, mi-au schimbat conductele, nici n-au vrut sa se uite la ele

Edited by xcit, 05 July 2023 - 08:37.


#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

View PostNikoroB, on 05 iulie 2023 - 08:10, said:

Fii serios. Ce pierdere mica daca el de pe-o zi pe alta pierde aproape tot freonul?

Pierderea poate fi mica dar freonul este sub presiune in stalatie. In cateva ore se duce.....  Probabil trebuie schimbat traseul frigorific cu altul.

#10
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 23.09.2010
In primul rand trebuie sa vezi unde tevile de cupru se ating una de alta sau de zidarie, suporti, etc SI NU AU IZOLATIE. Datorita vibratiilor, dilatari + contractii (termice) pot apare eroziuni / pori. Apoi, poate exista un defect de fabricatie tevi, fitinguri, capsula compresorului. Sunt greu de vizualizat pierderile mici. Poti incarca instalatia cu azot (probabil de mai multe ori) si vizualiza eventuale scapari de gaz cu spray dedicat sau chiar saponada. Cum zice colegul mai sus, ar exista solutii fluorescente, dar eu am vazut doar la schimbatoare de caldura pe partea de lichid. Oricum, nu poti baga lichid in instalatia cu refrigerant (in afara de ulei...). Mai poti vedea ce tevi si fitinguri sunt uleioase, incearca cu un servetel colorat.
Oricum, e greu de verificat la toate tevile, imbinarile, evaporator, condensor, compresor....
In locul tau, as monta alt aer conditionat. Poate de data asta e cu noroc.

L.E. Nu ingropa tubulatura in tencuiala, pune-o aparenta si mascheaz-o cu canale de plastic sau vopseste-o, daca te zgarie vizual.... Si n-are rost sa folosesti vechile trasee, chiar daca decalesti capetele tevilor si le refaci bercluirea, poate chiar traseele alea pierd freon.

Edited by hamal, 05 July 2023 - 08:52.


#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View PostBogotta, on 05 iulie 2023 - 08:42, said:



Pierderea poate fi mica dar freonul este sub presiune in stalatie. In cateva ore se duce.....  Probabil trebuie schimbat traseul frigorific cu altul.
Pierderea poate fi mica, dar de fapt e mare, cam asa a fost ce-ai zis tu acolo.

Pierdere mica înseamnă ca pierzi o cantitate semnificativă de freon in luni de zile sau chiar ani. Aia e cat de cat acceptabilă, să trebuiască să reîncarci instalația la vreo 2 ani decat sa spargi ca sa schimbi traseul frigorific.

#12
saklak

saklak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007
E vb de apartament relativ nou, vreo 3 ani, asa a venit cu tevile ingropate. A facut probleme de la inceput. dar avand alte 2 AC-uri in ap, nu m-am tinut
de el si a iesit din garantie. Un meserias bun in Iasi gasesc poate pe aici ? Posted Image

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005

View Postsaklak, on 04 iulie 2023 - 20:45, said:

In momentul cand incarca meseriasul zice ca tine presiunea, nu se pierde.
1. schimbă meseriașul. Ăsta ori n-are chef de muncă, ori nu știe meserie.
2. verificarea pierderilor de presiune se face cu umplerea ei, se pun manometre și se lasă cîteva zile. Dacă e nevoie se folosește substanță de contrast să vezi pe unde iese gazul.

#14
saklak

saklak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007
da mi-e clar ca nu avea nici o treaba, era pus de dezvoltator ca tot il frecam la cap, facea si el si stia adica nimic. Zicea ca crede ca ar trebui schimbata unitatea exterioara...

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
Am patit ceva asemanantor cu un AC.

Meseriasul (el a vandut AC si a si facut montajul), dupa ce a bagat de 3x fron si l-a pierdut (a rebercuit tevile de cupru), pana la urma a inlocuit de tot tevile si problema a disparut.
La tine problema mare cu tevile prin zidarie.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAdm, on 05 iulie 2023 - 11:05, said:

pana la urma a inlocuit de tot tevile si problema a disparut.


Asta i-am spus si eu .  Tevile ingropate in zidarie vor ramane acolo. Altele trebuie "pozate" urmand aproximativ aceeasi ruta. Problem solved.

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011
Bănuiesc că ai țevile îngropate la toate 3 aerele, dar, doar la unul sînt probleme.
Eu aș insista să se refacă bercluirile la U.I. și la U.E.

Eu am traseu încasetat, între peretele de beton și un perete fals,făcut din gips carton, pentru că nu îmi închipuiam cum aș suporta să văd canal cablu ieftin pe perete :fear:
Aerul meu funcționează perfect.

#18
saklak

saklak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007
corect din 3, doar ala face probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate