Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Concediul de odihna si targetul lunar

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Buna ziua.
Intr-o luna in care iti iei concediu de odihna este legal sa ti se ceara sa indeplinesti acelasi target lunar de vanzari/contractari ca in orice alta luna?
Parerea mea e ca ar trebui sa se calculeze proporstional cu numarul de zile lucrate efectiv astfel incat targetul din zilele de odihna sa nu trebuiasca sa il compensezi in restul zilelor.
Am cautat in codul muncii si nu am gasit ceva explicit, voi ce stiti?
Multumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Pai cum sa indeplinesti targetul daca esti plecat in concediu? Pot doar sa-l puna din pix.

Chestiunile acestea nu tin de codul muncii ci de principiile stabilite intre tine si angajator.

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,732
  • Înscris: 13.03.2005

 Kroghy, on 03 iulie 2023 - 11:12, said:

Buna ziua.
Intr-o luna in care iti iei concediu de odihna este legal sa ti se ceara sa indeplinesti acelasi target lunar de vanzari/contractari ca in orice alta luna?
Parerea mea e ca ar trebui sa se calculeze proporstional cu numarul de zile lucrate efectiv astfel incat targetul din zilele de odihna sa nu trebuiasca sa il compensezi in restul zilelor.
Am cautat in codul muncii si nu am gasit ceva explicit, voi ce stiti?
Multumesc.

Target-ul e unul lunar / anual. Acesta se recupereaza de obicei in lunile urmatoare. Cel putin la mine asa e. Pot avea o luna mai slaba sau sa fiu plecat in concediu si sa recuperez ulterior. Important e ca cifrele sa se apropie de target-ul bugetat cand tragi linie la sfarsitul trimestrului/ anului.

#4
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
in mod normal iti faci target-ul ajustat la zilele lucrate efectiv in acea luna, dar unii angajatori sunt asa de flamanzi dupa target incat uita anumite amanunte.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Tocmai ca stiu o situaite in care angajatorul obliga angajatul sa recupereze munca din perioada de concediu in restul zilelor ceea ce mie mi se pare abuz.
Exista o reglementare legala in acest sens? Sau au voie sa faca asta?

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,615
  • Înscris: 30.08.2017
Asta e o problema intre tine si angajator, legislatia nu prea te ajuta. Da, e evident absurd sa ti sa ceara sa faci in 10 zile ceva ce in mod normal faci in 20 de zile lucratoare.

Stai de vorba cu managerul tau, explica-i situatia. Daca nu ofera un raspuns pertinent, poate e cazul sa-ti cauti in alta parte. Pentru ca pe termen lung pot sa mai apara astfel de situatii.

Edited by george_alexandru, 03 July 2023 - 11:32.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 Kroghy, on 03 iulie 2023 - 11:27, said:

Sau au voie sa faca asta?
Ai semnat contractul si anexele? Adio. Ele se negociaza inainte de a semna.

#8
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,454
  • Înscris: 20.02.2008
In vanzari, in firmele serioase, exista oameni de Back-up special pentru tinut concediile (printre altele). Adica "iti tine" zona in perioada respectiva incat sa nu iti fie foarte influentat rezultatul.

#9
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 07.03.2012
Inițiator, faptul că pui această întrebare pe forumuri arată cam care este climatul de lucru acolo unde muncești, precum și lipsa de leadership din organizație. În organizațiile sănătoase, angajații discută lucrurile astea cu managerii lor, nu pe forumuri. Eu aș cam căuta altceva de lucru....ceva mai sănătos managerial.

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,338
  • Înscris: 27.10.2007

 Kroghy, on 03 iulie 2023 - 11:27, said:

Tocmai ca stiu o situaite in care angajatorul obliga angajatul sa recupereze munca din perioada de concediu in restul zilelor ceea ce mie mi se pare abuz.
Exista o reglementare legala in acest sens? Sau au voie sa faca asta?

 neagu_laurentiu, on 03 iulie 2023 - 11:37, said:

Ai semnat contractul si anexele? Adio. Ele se negociaza inainte de a semna.
este absolut ilegal. iti iei concediu, sa te odihnesti, sa iti revii, nu sa revii la munca unde vei munci pana la epuizare, pentru a recupera targetul pierdut!
n-are cum sa scrie treaba asta intr-un contract/anexa.
acum depinde si de angajat: isi permite sa se certe cu angajatorul?

Edited by strongsss, 03 July 2023 - 12:13.


#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006

 popicoo, on 03 iulie 2023 - 11:59, said:

Inițiator, faptul că pui această întrebare pe forumuri arată cam care este climatul de lucru acolo unde muncești, precum și lipsa de leadership din organizație. În organizațiile sănătoase, angajații discută lucrurile astea cu managerii lor, nu pe forumuri. Eu aș cam căuta altceva de lucru....ceva mai sănătos managerial.
Nu e pentru mine, logodnica mea e in situatia asta si mie mi se pare un abuz dar toti angajatii de acolo tac din gura.

 strongsss, on 03 iulie 2023 - 12:12, said:

este absolut ilegal. iti iei concediu, sa te odihnesti, sa iti revii, nu sa revii la munca unde vei munci pana la epuizare, pentru a recupera targetul pierdut!
n-are cum sa scrie treaba asta intr-un contract/anexa.
acum depinde si de angajat: isi permite sa se certe cu angajatorul?
Corect, asta e si scopul concediului, nu sa recuperezi dupa, insa dupa cum spun si colegii de mai sus se pare ca nu este ilegal, din pacate.

Edited by Kroghy, 03 July 2023 - 12:18.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Pai daca tu cu mana ta semnezi ca esti de acord cu o asa clauza, cine sa o mai atace daca ambii spun ca asa s-au inteles?!

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,338
  • Înscris: 27.10.2007

 neagu_laurentiu, on 03 iulie 2023 - 12:29, said:

Pai daca tu cu mana ta semnezi ca esti de acord cu o asa clauza, cine sa o mai atace daca ambii spun ca asa s-au inteles?!

tot semnatarul o ataca, dupa ce si-a dat seama ca acea clauza este abuziva. nu cred insa ca exista vreo firma care se respecta sa scrie asa ceva in contractul de munca (productia nereallizata in timpul concediului se recupereaza ulterior. nu cred!)
ideea este alta. in multe locuri salariul este mic si bonusul pentru target este grosul venitului. nu atingi targetul, nu primesti mai nimic. si aici nu prea ai ce face!

Edited by strongsss, 03 July 2023 - 12:40.


#14
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Acum depinde ce a semnat si cum se face plata. Daca e platita cu bonus de performanta atunci evident ca nu il va avea pe luna in care este in concediu, ia salariul de baza. Daca lucrezi pe firma sau PFA doar nu ai asteptarea sa iei bani comparativ cu lunile pline. Eu stiu lunile in care nu se produce/vinde ce fac eu si stau atunci sa ma odihnesc, recuperezi in restul, asta e viata cand nu lucrezi la stat.

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 26.06.2009

 Kroghy, on 03 iulie 2023 - 11:12, said:

Intr-o luna in care iti iei concediu de odihna este legal sa ti se ceara sa indeplinesti acelasi target lunar de vanzari/contractari ca in orice alta luna?
Parerea mea e

Nu are legatura cu "legal" sau nu. Comisionul de vanzare NU este un drept al vanzatorului, ci un beneficiu pe care firma il ofera ca sa motiveze angajatii sa vanda. Ca urmare trebuie specificat in politica de comisionare cum/cand se acorda.

In practica am lucrat in firme care "pro-ratau" targetul, in alte firme nu faceau asta. Cum spunea cineva mai sus: daca esti un vanzator bun/ok o sa stii ca in iulie pleci 2 saptamani in concediu si iti faci targetul astfel incat sa iti iei comisionul bine ;-) Iaras din practica: cat eram in vanzari nu exista "concediu 100%" - mereu eram cu telefonul dupa mine si faceam vanzari si pe plaja ca sa imi iau comisionul peste 2 luni si sa fiu happy si atunci :-D

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
fugi cât poți de un astfel de job!!!
(ba, mai bine, de astfel de oameni...)

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,732
  • Înscris: 13.03.2005
Da. Să fugă la stat unde nu primește niciun beneficiu suplimentar pe lângă salariu fix, funcție de realizări, cum e cazul beneficiului din targetul de vânzari.

#18
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 07.03.2012

 Xman_ghio, on 03 iulie 2023 - 13:31, said:


...: cat eram in vanzari nu exista "concediu 100%" - mereu eram cu telefonul dupa mine si faceam vanzari si pe plaja ca sa imi iau comisionul peste 2 luni si sa fiu happy si atunci :-D

Nici asta nu e în regulă...la mine în echipă avem grijă unii de ceilalți!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate