Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Propunere de invertor pentru un sistem fotovoltaic de balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
CompassQ

CompassQ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2023
Salut tuturor, în prezent am două module PV rămase de la o instalație și aș dori să le folosesc pentru a monta un sistem PV pe balcon. Sistemul are o putere de 800 W. Îmi puteți recomanda un invertor potrivit? Vă mulțumesc.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Cele mai ieftine sunt GMI-700, iar dacă ai pretenții mai mari ceva gen Hoymiles sau Deye de 800W, care au și interfață wireless pt. monitorizare și comunicare MODBUS pt. contor smart dacă vrei să nu dai curent gratis la distribuitor când nu ești acasă sau nu consumi tot ce dă balconul.

#3
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,084
  • Înscris: 24.02.2011
Recomand un generator solar care are și invertor si acumulator.

#4
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006

View Postmihaicozac, on 03 iulie 2023 - 11:57, said:

Cele mai ieftine sunt GMI-700, iar dacă ai pretenții mai mari ceva gen Hoymiles sau Deye de 800W, care au și interfață wireless pt. monitorizare și comunicare MODBUS pt. contor smart dacă vrei să nu dai curent gratis la distribuitor când nu ești acasă sau nu consumi tot ce dă balconul.

mihai, ai vazut pe undeva si m ai putea indruma in directia corecta unde sa vad cum si ce trebuie pt hoymiles sau deye sa faci zero export? pt deye pana acum nu am gasit nimic si pt hoymiles ca s-ar putea face cu gateway ul dar nu m am lamurit inca ce trebuie. pare ca tu ai mai studiat subiectul

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Ai nevoie de un contor smart și de un device de monitorizare extern pt. invertor, cum este Ahoy. Scriptul pt. Ahoy se află aici: https://github.com/r...milesZeroExport

#6
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Salut ,eu folosesc un model de microinvertor de la https://enphase.com/store si pentru ca sa nu export energie am setat la profil grid din smart profilul pentru Romania cu "export zero" si este adevarat daca nu am consum in casa nici energie nu produc.
Produsele le poti gasi si in Romania la https://alaska-energies.ro/

Attached Files


Edited by piciul, 08 November 2023 - 06:18.


#7
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 28.11.2017
Cum stie sa nu exporte?
Ca trebuie sa citeasca curentul pentru a nu exporta.
Poze cu smart meter?

#8
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006
are un gateway cu doi senzori CT

#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

Vizualizare mesajpiciul, pe 08 noiembrie 2023 - 06:15, a scris:

Salut ,eu folosesc un model de microinvertor de la https://enphase.com/store si pentru ca sa nu export energie am setat la profil grid din smart profilul pentru Romania cu "export zero" si este adevarat daca nu am consum in casa nici energie nu produc.
Produsele le poti gasi si in Romania la https://alaska-energies.ro/

Cat "scoti" pe zi?( ca sa simplific scenariul)

#10
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006
am uitat sa zic ca am luat o usor usor pe informatiile date de @mihaicozac (mersi)  si am pus in functiune de proba, si cu mult succes un hoymiles hm-600 cu un openDTU cu firmware OpenDTU-OnBattery si un shelly em si pare sa mearga tot ok cu zero export. nu am cifre de productie ca e pus de teste efectiv, in umbra.


#11
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,338
  • Înscris: 29.05.2004

Vizualizare mesajfoxbat, pe 08 noiembrie 2023 - 08:00, a scris:



Cat "scoti" pe zi?( ca sa simplific scenariul)

omul a intrat, a pus o reclama si a plecat, nu te astepta sa revina ;)

#12
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 28.11.2017
mama ei de reclama, cum a pus microinvertoarele cu limitare injectie eu sunt curios!

#13
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006
e o functie a microinvertoarelor enphase https://enphase.com/...nverter-systems
cred ca iti trebuie minim un envoy s cu ct uri + microinvertoarele
nu imi este foarte clar, dar cred ca tre sa ai cont de installer sa o poti activa, si nu stiu cum il obtii de la enphase, am vazut candva, ceva, ca tre sa faci un curs Posted image) dar nu am cercetat mai departe

exista alternativa si la hoymiles cu DTU ul lor oficial si un smart meter, cred ca acelasi ca la huawei, dtsu666

tind sa cred ca enphase cu powerline comunication merge mult mai rapid la limitare ca si hoymiles cu radio care are update uri lente

si pentru microinvertoare deye, eu nu am gasit vreo varianta de zero export

Edited by at_b, 08 November 2023 - 10:09.


#14
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 28.11.2017
prea multe cuvinte neintelese care costa sigur bani.
Era ideea de a face un mic sistem cu ceva cum ar veni 3-4 panouri fiecare cu microinverter.
Ma gandeam ca se poate ieftin.

Sunt invertoare "normale" ongrid de astea ciudate la 1700 ron de 3kw (Invertor DEYE Ongrid 3kW Prosumator SUN-3K-G04P1-EU-AM1) si de 5kw (iMARS 5KW MG5KTL INVT) si ma gandeam ca ar fi mai ieftin cu microinvertoare.
Dar la prima vedere nu pare.

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

Vizualizare mesajpexic, pe 08 noiembrie 2023 - 09:58, a scris:

omul a intrat, a pus o reclama si a plecat, nu te astepta sa revina Posted image
in cazul "piciului" cred ca o raspunda. eu il stiu de om serios.si tu la fel:)

#16
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006
@ionut cea mai ieftina varianta gasita de mine e aia descrisa mai sus, iti trebuie:
- intre unu si 5 invertoare hoymiles cu intre 1 si 4 canale
- panouri !
- opendtu - varianta de la blinkyparts e cam 40e dar tre sa si lipesti niste componente, se poate probabil la jumatate de pret daca iti iei tu componentele separat
- shelly em

that s all, zero export, putere cata vrei sa cumperi

#17
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

Vizualizare mesajfoxbat, pe 08 noiembrie 2023 - 08:00, a scris:

Cat "scoti" pe zi?( ca sa simplific scenariul)
astazi pentru ca afost inorat in Bucuresti doar 147W dar pentru ce exista un dar eu nu sunt prosumator iar echipamentul meu chiar daca am soare nu produce decat ce consum am in casa,alfel smartul limiteaza productia ,cel mai mult am produs intr-o zi de sambata cand am stat acasa si amavut mai multi consumatori,sunt limitat si pentru ca am un singur panou din lipsa de spatiu.Sistemul functioneaza cam de o luna si am produs cam 10% din ce am consumat ,dar ma repet,chiar daca am soare nu produc daca nu am consumatori in casa ,iar sistemul cu un singur microinvertor oricum este limitat pe la un 380 W iar acuma in acestbanotimp soarele apare la mine pe balcon in jurul orei 10 si cam pe la ora 13.30 nu mai produc mai nimic.

Vizualizare mesajpexic, pe 08 noiembrie 2023 - 09:58, a scris:

omul a intrat, a pus o reclama si a plecat, nu te astepta sa revina Posted image

De ce ,crezi ca nu o sa revin,nu am nimic de pierdut si nici reclama nu fac

Vizualizare mesajat_b, pe 08 noiembrie 2023 - 10:08, a scris:

e o functie a microinvertoarelor enphase https://enphase.com/...nverter-systems
cred ca iti trebuie minim un envoy s cu ct uri + microinvertoarele
nu imi este foarte clar, dar cred ca tre sa ai cont de installer sa o poti activa, si nu stiu cum il obtii de la enphase, am vazut candva, ceva, ca tre sa faci un curs Posted image) dar nu am cercetat mai departe

tind sa cred ca enphase cu powerline comunication merge mult mai rapid la limitare ca si hoymiles cu radio care are update uri lente

si pentru microinvertoare deye, eu nu am gasit vreo varianta de zero export

Nu iti trebuie cont de instalator,eu mi-am creat un cont  ca orice on care a achizitionat produsul respectiv,esta adevarat ca primele ore am fost prosumator fara sa vreau din cauza softului mai vechi de pe Enphase Envoy S-Metered care desi vedeam profilul pe care il vroiam eu :
EN 50549-1:2019 ANRE Norms Romania No 30/2013_Zero_Export
in alpicatie nu il salva .
Am scris la reprezentanta din Germania si au intrat ei sa au facut un update de soft iar acuma functionez ca si off grid.
Intradevar pretul este un pic cam mare da am urmarit si avantajele sistemului pe care poti sa-l configurezi,alegerea este a fiecarui utilizator.

Attached Files



#18
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

Vizualizare mesajtheionutzradu1991, pe 08 noiembrie 2023 - 10:00, a scris:

mama ei de reclama, cum a pus microinvertoarele cu limitare injectie eu sunt curios!

SALUT,nu te supara pe mine dar cred ca mai trebuie sa te documentezi,dar curiozitatea ma face sa te intreb ce profesie ai?

Edited by piciul, 08 November 2023 - 18:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate