Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

UE pregãteºte introducerea unui euro digital

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017

View Postterratec, on 28 iunie 2023 - 17:51, said:


Pleacă extrem de uşuraţi când fac plata şi nu lasă nimic lucrătoarei. Ruşinea le-o spală ocazional cei care au bunul simţ să poarte bani fizici în buzunar.

Tot ei sunt cei care ocazional primesc "atenţii" ascunse din parte celor pe care îi sfidează. Posted Image

Cum ai dedus tu că iubitorii de card nu vor să lase bacșiș? Uite, zilele trecute tocmai i-am lăsat chelnerului, i-am zis să pună extra 10% la POS.

Oricum, trist că un moderator al acestei arii ii considera cu bun simt pe cei care plătesc în numerar și nesimțiți pe cei care plătesc cu cardul.

#20
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002

View Postterratec, on 28 iunie 2023 - 17:51, said:

Urmează să îmi expire un card pe care îl folosesc destul de des. Plasticul soseşte la o unitate până la care am de făcut un drum destul de lung.
Dacă s-ar întâmpla să rămân fără acces la banii respectivi, chiar şi pentru scurt timp, nu aş dori să mă intersectez cu manifestanţii pentru digital. Cred că le-aş explica foarte intuitiv că nu au dreptate.

Nu au trecut foarte multi ani de la zilele in care sistemele unor banci nu au funtionat pentru ore bun. Si cu siguranta nu au fost foarte clientii fericiti.
La fel cum POS-ul comerciantului poate sa nu functioneaze sau sa nu aiba internet.

#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,566
  • Înscris: 16.03.2007

View Postterratec, on 28 iunie 2023 - 17:51, said:

Şi nu în ultimul rând trebuie reamintit că iubitorii de card nu vor să lase ciubucuri la restaurant, bar sau cantina de la firmă.
Pleacă extrem de uşuraţi când fac plata şi nu lasă nimic lucrătoarei. Ruşinea le-o spală ocazional cei care au bunul simţ să poarte bani fizici în buzunar.

eu las spaga in functie de cupa de la sutien. cu cardul. probleme, ospatare?

View Postoverseas, on 28 iunie 2023 - 17:08, said:

nici ce inseamna sa cheltui BANII dintr-un teanc

la fel ar zice si aia de pe vremuri, cu goldeanu, de astia ca tine. "tineretu asta, se bucura la niste hartii, nu stiu ce-i aia sa le atarne un metal in buzunar, huoo, controlul, ave caesar, soros,  illuminati.."

Edited by laffin, 28 June 2023 - 19:26.


#22
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 30.08.2006
Moneda digitala exista de cand s-au introdus cardurile. Toti utilizam 50-60% din moneda in forma digitala si nu e ceva nou. In acest caz, singura diferenta este ca acest euro digital nu mai poate fi convertit in euro fizic la bancomat. Parte buna este ca in viitor, tranzactiile cu noua moneda digitala nu vor mai aduce dobanzi. Deci un credit in moneda digitala va fi fara dobanzi si fara interventia unei banci. O forma de inteligenta artificiala va efectua toate operatiunile pe care le face acum toate bancile din Europa. Exact cum se dau acum imprumuturile in tarile arabe. Fara dobanzi si doar platind o taxa unica care se retine din credit. Sper sa fie asa.  Un alt avantaj este ca aceasta moneda digitala va permite un control rapid al masei monetare si controlul mai precis al efectelor inflationiste fara cresteri bruste de preturi.

Edited by Leo2006, 28 June 2023 - 20:13.


#23
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View Postlaffin, on 28 iunie 2023 - 19:24, said:

eu las spaga1 in functie de cupa de la sutien. cu cardul. probleme, ospatare2?

la fel ar zice si aia de pe vremuri, cu goldeanu3, de astia ca tine. "tineretu asta, se bucura la niste hartii, nu stiu ce-i aia sa le atarne un metal in buzunar, huoo, controlul, ave caesar, soros,  illuminati.."


1. Cred că te refereai la ciubuc. Şpaga te poate trimite în vacanţă.

2. :)

3. În ce regiune a ţării se foloseşte sufixul "-eanu" ?

#24
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 24.07.2022
dar banii de pe card nu sunt deja bani digitali?!

cand vad asemenea aberatii ma fac sa votez fara retineri orice sosoaca ce le ameninta macar!Posted Image


"avantajele" ce vor sa ni le vanda le pot aplica deja daca vor.

Edited by Punter, 28 June 2023 - 20:41.


#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View PostValy_User, on 28 iunie 2023 - 16:47, said:


Nu e ca la noi, în Cuba de exemplu se merge cu mașini vechi de 60 de ani.

Pãi și nu te muți acolo? Sã știi totuși cã e mare baftã sã ai mașinã acolo, s-ar putea sã nu o prinzi nici pe aia de 60 de ani.

View PostValy_User, on 28 iunie 2023 - 17:05, said:


Pânã și la Bitcoin se plãtesc comsioane la transferuri.
Pãi și la cash se plãtesc comisioane dar nu le vezi. Odatã riscurile (știu un caz în care un tip a spart banii de la mai mulți oameni la pãcãnele) și a doua oarã costurine bãncii centrale, imprimeria aia nu e gratis, monezile sunt chiar și mai scumpe.

View Postterratec, on 28 iunie 2023 - 17:51, said:



ªi nu în ultimul rând trebuie reamintit cã iubitorii de card nu vor sã lase ciubucuri la restaurant, bar sau cantina de la firmã.
Pleacã extrem de uºuraþi când fac plata ºi nu lasã nimic lucrãtoarei. Ruºinea le-o spalã ocazional cei care au bunul simþ sã poarte bani fizici în buzunar.

Nu generaliza, eu plãtesc cu cardul și tot mai las ciubuc din aplicație și la restaurant tot mai am ceva în buzunar. Pe de altã parte în alte țãri deja poți lãsa ciubuc cu cardul la restaurante.

View PostPunter, on 28 iunie 2023 - 20:38, said:

dar banii de pe card nu sunt deja bani digitali?!


Nu. Nu repet ce deja a explicat un coleg.

#26
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postterratec, on 28 iunie 2023 - 17:51, said:

Cei care au o viaþã activã, nu sunt moluºte digitale, fac deplasãri ºi interacþioneazã cu oameni ºi situaþii diferite nu acceptã entuziasmul digitalizãrii.
Și eu sunt o persoana dinamica însã toate taxele, utilitãțile și cumpãrãturile pe care le fac, inclusiv la magazine, benzinãrii, etc, le fac, acolo unde este posibil, doar cu cardul.Desi îmi place mișcarea, îmi displace profund sa stau la rand,la o casierie, și sa plãtesc.Este o totala pierdere de timp.Daca vreau sa fac mișcare și sa socializez, nu am nevoie sa ma duc sa stau la rand, mirosindu-i pe alții și pierzând timp.De regula, cei peste o anumita vârsta, de regula peste 55 ani, în mediul rural dar și la orașe,  însã nu trebuie generalizat, pentru ca nu este corect, prefera banii lichizi.Tinerii, folosesc la greu, nu cardul bancar,ci  telefonul sau  ceasul inteligent prevazut cu NFC, pentru a plãti la magazine.

Edited by max_01, 28 June 2023 - 21:34.


#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
PS: Eu nu doresc eliminarea cash-ului și menționez că acest Euro digital nu va elimina cash-ul.

#28
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postbenis, on 28 iunie 2023 - 21:33, said:

PS: Eu nu doresc eliminarea cash-ului și menționez cã acest Euro digital nu va elimina cash-ul.
De regula, cum faci plãțile?Online, cu cardul sau cu bani lichizi?Folosești funcția NFC a telefonului sau ceasului inteligent pentru a efectua plãti?
Oamenii de o anumita vârsta sunt reticenți la plãțile online.Viitoril este al tineretului care pune accent maxim pe tehnologii.Cand tineretul va domina, numeric și social, societatea, banii lichizi vor fi înlocuiți de cei virtuali și plãțile online.
Evident ca în prima faza euro digital nu va înlocui banii lichizi.Interesant este ca majoritatea romanilor pun accent maxim pe banii lichizi în timp ce suedezi și islandezii se descurca excelent, fãcând plãti online.
Și eu am asupra mea bani lichizi, tot timpul, insa ii folosesc doar acolo unde nu pot plãti cu cardul ceea ce din fericire, este foarte rar.Pentru ca nu am venituri realizate la negru sau în mod ilicit, nu ma deranjeazã ca pot fi verificat foarte ușor si rapid de instituțiile statului privind sursele mele de venit și cheltuielile pe care le fac.

View Postvestale, on 28 iunie 2023 - 19:08, said:


Nu au trecut foarte multi ani de la zilele in care sistemele unor banci nu au funtionat pentru ore bun. Si cu siguranta nu au fost foarte clientii fericiti.
La fel cum POS-ul comerciantului poate sa nu functioneaze sau sa nu aiba internet.
În Suedia,unde se plãtește în proporție de cel puțin 95% doar cu cardul, sunt convins ca foarte rar exista problemele mentionate de tine.
Eu am conturi la trei bãnci, pentru siguranta mea.Am, evident, și trei carduri tip Vișa Classic.

Edited by max_01, 28 June 2023 - 21:40.


#29
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002
Acum nici macar o luna, in Suedia amintita de tine am putut plati doar cu cash pentru ca era picata energia electrica in zona, nu a durat mult, doar cateva ore si in toata zona, nu la un magazin sau restaurant. O fi rar, dar cand te roade stomacul/foamea, plasticul ala embosat e doar un plastic, chiar daca e de culoare aurie si scrie gold pe el.
Nici unul din cele 5 carduri de debit (Visa si Mastecard, euro si lei) de la 3 banci diferite din Romania, nu mi-au functionat in tranzactii initiate in Tokyo, Nagoya sau Kyoto. Ce am facut? Am scos yenii din buzunar, doar golisem 3 case de schimb valutar din Bucuresti. Dar au fost locuri in care le-am putut folosi in aceleasi orase.
4 saptamani am platit doar cu cash in Nepal, de ce? Pentru ca energia electrica era doar daca a fost soare in aceea zi, semnal la telefonul mobil era la 3 zile de mers, iar sa iti pui la incarcat un telefon mobil era echivalentul a 5 dolari/ora.
Concluzia: o hartie de ceva valoare recunoscuta e bine sa ai tot timpul in buzunar.

Edited by vestale, 28 June 2023 - 22:15.


#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002
o noua forma vechii marote a conservatorilor religiosi... apropo, ati incercat sa cititi cuvantul card de la coada la cap?

fata de shitcoins asta-i cu totul alta treaba, e o moneda emisa de banca centrala europeana si va avea in spate economia europei si se va comporta la fel ca euro actual nu va avea volatilitatea shitcoins.

Edited by Fane, 28 June 2023 - 22:33.


#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
Politicienii romani vor adora chestia asta. Scãpa de ascuns chestii voluminoase prin pereți. Rezolva o gramada de probleme chestia asta.

#32
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 19.03.2022

View Postoverseas, on 28 iunie 2023 - 17:08, said:

Tocmai ca nu e, de aia sunt curios cum ar fi situatia raportata la standardul vechi aur.
Pe de alta parte, daca nu mai e VALABIL, de ce bancile centrale mentin si cresc rezerva de aur...
Sistemul acesta va fi implementat doar de tarile care au si putere economica sau militara uriasa .
Practic acesta va fi modul prin care nu doar individul va fi controlat/monitorizat ci si societati sau state .
Practic se trece la o noua etapa de dezvoltare in care se vor canaliza pe un nou tip de societate. Si toate acestea fac parte din Noua Ordine Mondiala, si cei care detin controlul vor fi noii teroristi ai intregii lumi, iar vechii teroristi vor fi noii aparatori ai libertatilor.
Spiritul controlului motiveaza enorm pe cei ce vor sa aiba putere, astfel sa modeleze omenirea dupa bunul plac. Iar cine nu se raliaza pe modul lor de gandire va fi  constrans si chiar eliminat fizic.
Deci traim niste vremuri in care vom vedea cum spiritul raului se va maifesta spunandu-ne ca e modernizare si eficientizare. Insa omul controlat se va simti din ce in ce mai nesigur, findca pericolul va veni din alta directie decat era pe vremuri.
Cred ca vom vedea din ce in ce mai des cazuri de oameni care o ia razna si se vor sinucide, sau ca vor provoca distrugeri enorme ca modalitate de revolta  impotriva sistemului.

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002
Dap, sunt sigur ca ne vom sinucide in masa, ca sectele alea de pe la americani cand va aparea euro digital… nu-i de joaca cu asa ceva!

#34
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postvestale, on 28 iunie 2023 - 22:05, said:

Acum nici macar o luna, in Suedia amintita de tine am putut plati doar cu cash pentru ca era picata energia electrica in zona, nu a durat mult, doar cateva ore si in toata zona, nu la un magazin sau restaurant. O fi rar, dar cand te roade stomacul/foamea, plasticul ala embosat e doar un plastic, chiar daca e de culoare aurie si scrie gold pe el.
Nici unul din cele 5 carduri de debit (Visa si Mastecard, euro si lei) de la 3 banci diferite din Romania, nu mi-au functionat in tranzactii initiate in Tokyo, Nagoya sau Kyoto. Ce am facut? Am scos yenii din buzunar, doar golisem 3 case de schimb valutar din Bucuresti. Dar au fost locuri in care le-am putut folosi in aceleasi orase.
4 saptamani am platit doar cu cash in Nepal, de ce? Pentru ca energia electrica era doar daca a fost soare in aceea zi, semnal la telefonul mobil era la 3 zile de mers, iar sa iti pui la incarcat un telefon mobil era echivalentul a 5 dolari/ora.
Concluzia: o hartie de ceva valoare recunoscuta e bine sa ai tot timpul in buzunar.
În Suedia, cu siguranta, nu  ai fost nu în orașele de talie medie sau mare, asa ca oamenii de acolo erau pregãtiți sã îți încaseze banii, chiar dacã nu funcționeazã casa de marcat, aparatul de scanat produse.
Când nu este energie electrica, nu ți se pot scana preturile produselor pe care le cumperi din magazin, nu poți alimenta la benzinãrie și incasa banii, la casa de marcat, chiar daca ai bani lichizi.
Acest proiect vizeazã UE și nu Nepalul unde poate fi non stop energie electrica și semnal peste tot la telefon, dacã se dorește, investindu-se  banii necesari.Economic, industrial, ca forme de relief, UE nu este în situația Nepalului.
Dacã se dorește, prin îmbunãtãțirea alimentarii cu energie electrica și conexiunii la internet, se poate rezolva problema unor pene de curent care sa nu tina foarte mult.Exista la spitale, grupuri electrogene care produc,imediat, curent electric,  când exista pana de curent.La fel pot exista si la magazine.

În nordul Suediei, în zonele izolate, deocamdatã, sigur ca apar mai frecvent și dureazã mai mult alimentarea cu energie electrica.

#35
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002
... dar poti plati mancarea comandata si mancata la restaurant fara energie electrica. Asta era problema principala de rezolvat, hrana fiind o nevoie primara, una de la baza piramidei lui Maslow.
Orasul nu stiu daca e mic sau mijlociu pentru ei, dar avea restaurante, supermarket-uri si sedii de companii mari.

#36
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013

max_01 said:

Euro digital generează înainte de toate incertitudini alimentate de campaniile de dezinformare. Pe reţelele sociale au apărut zvonuri că se intenţionează eliminarea banilor gheaţă pentru a permite o supraveghere generalizată a cetăţenilor, prin intermediul controlului achiziţiilor şi tranzacţiilor lor financiare.

Cu toate acestea, moneda electronică nu va fi decât o opţiune de plată suplimentară, care va completa numerarul. Stocat pe un card sau pe telefonul mobil, euro digital va oferi o opţiune de plată care va conserva anonimatul.

Euro digital „nu va înlocui numerarul” iar cetăţenii europeni vor fi liberi să îl utilizeze sau nu, a precizat săptămâna trecută François Villeroy de Galhau, membru în Consiliul guvernatorilor BCE. Va avea aceleaşi caracteristici ca şi banii lichizi şi va garanta respectul vieţii private, a dat asigurări François Villeroy de Galhau într-o conferinţă organizată la Paris.

Ce de kkt manca Francois ala ,cica garanteaza viata privata,cand nu mai exista bani fizici deloc s-a terminat cu anonimatul ,daca sunt si pe telefon e si mai naspa ca trebuie sa cari ala cu tine peste tot  .Oricum monezile digitale ale bancilor centrale asa zise CBDC nu ca nu permit nici o viata privata dar dupa cum a fost anuntat asa zisii bani digitali vor putea fi cheltuiti numai pt anumite produse si servicii furnizate probabil de corporatii (nu cumperi de la cine vrei tu si ce vrei tu ) si au termen de expirare care va fi scurt de la o luna la maxim doua luni .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate